Skocz do zawartości
IGNOROWANY

stuki w instalacji CO? dziwna sprawa?


cok1

Rekomendowane odpowiedzi

witam... chcialbym przedstawic wam dla mnie wrecz nadzwyczajna sprawe ktora po prostu jest jak czar, mianowice chodzi mi o stuki ktore pojawiaja sie w mojej instalacji CO ogrzewania, stuki sa bardzo dziwne dlatego ze pojawiaja sie wylacznie wtedy gdy zalacza sie dmuchawa w moim piecu, mam piec w ktorym pale mialem, CO to instalacja w ukladzie otwartym z naczyniem przelewowym, piecem ogrzewam rownie wode, rury miedziane fi 22 przy piecy potem fi 18, wszystkiego probowałem odpowietrzalem grzejniki (nie byly zapowietrzone), dolewalem wody do ukladu (nie brakowalo jej), szykalem przyczyny w trefnej dmuchawie (dmuchawa dobra), problem pozostal, stuki pojawiaja sie tylko i wylacznie gdy piec jest juz goracy a temperatura na piecu spadnie ponad zadana i zalacza sie dmuchawa, jakis czas (ok 20-30 sekund) gdy dmuchawa dziala nic sie nie dzieje ale potym czasie pojawiaja sie stuki (trudno je zlokalizowac ale przypuszczam ze sa gdzies na powrocie wody do pieca), gdy tylko dmuchawa dobije zadana temperature i wylaczy sie stuki powoli ustaja, gdy rozpalam w piecu i dmuchawa chodzi to nic sie nie dzieje, stuki sa tylko gdy piec jest juz goracy, stuki sa nieregularne, niekiedy sa a niekiedy wszystko jest w porzadku, dla mnie to bardzo dziwna sprawa, nie spotkalem sie z czyms takim i podejrzewam ze i wam bedzie ciezko cokolwiek w tym temacie powiedziec ale posze to b o byc moze z takim cudenkiem techniki ktos juz sie spotkal na co licze...pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Adam ma rację - dochodzi do lokalnego ogrzania wody powyżej temperatury wrzenia. Jeśli lokalizujesz je w okolicy powrotu do kotła to lokalne podgotowania wody w kotle występują w rusztach wodnych. Wada typowo konstrukcyjna lub wykonawcza. Możesz usunąć przynajmniej częściowo te odgłosy zapewniając większy przepływ przez kocioł np. zwiększeniem o 1 bieg pompy. Sprawdz jeszcze wypoziomowanie kotła. Przy istotnych odchyłach od pionu rzędu kilku mm nawet dogłosy mogą się wzmagać lub cichnąć. Musisz to sprawdzić.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

na początku to dziękuje za wszystkie podane rady dotyczace mojego problemu ze stukami w kotle, problem nie minął, piec niby wypoziomowany, wiec mysle ze to nie jest ten problem, moze chdzi to wade konstrukcyjna bo wykonawcza raczej byla pozadnie wykonana, zastanawiam sie nad ta konstrukcyjna, znacz sie co? mam zle wykonany piec? jest nowy 2 lata (Pleszewski Biadała 12 KW), mam jeszcze jedno pytnie, czy takie stuki nie spowoduja jakiś większych problemów, nie wiem nie znam się na tym ale czy jakaś rura może pękąć albo coś w piecu w koncu pierdyknie? czy po prostu traktować to jak uro mojego pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może ci się to przyda, ale wynotowałem sobie kiedyś z instrukcji jakiegoś kotła, tak na wszelki wypadek:

 

"OPIS USTERKI. Stukanie i strzelanie w kotle oznacza zapowietrzony układ c.o. wraz z kotłem, na przykład w wyniku niewłaściwego napełniania instalacji i kotła wodą.

 

SPOSÓB POSTĘPOWANIA. Przy rozruchu kotła i po każdorazowym jego postoju należy "wygrzać kocioł" tzn. rozpalić go do temperatury 70°C i utrzymywać taką temperaturę na kotle przez kilka godzin do momentu całkowitego usunięcia pęcherzy powietrza z kotła oraz odpowietrzenia instalacji c.o. za pomocą odpowietrzników na grzejnikach."

 

Ciekaw byłby zdania innych na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pokierowanie do mojego tematu, co do mojego problemu nadal występuje, kupiłem groszek bulgotanie jeszcze większe, zmniejszyłem wentylator na najniższy bieg nic nie dało, w końcu nie wytrzymałem i zadzwoniłem do producenta pieca i .... powiedzieli że to są dwie winy jedna to taka że mam zły sterownik, wyszła rok temu partia pieców ze złym sterownikiem ST-22 które dawały za wysokie obroty wentylatora a bardzo mała regulacja od 1-10. Za szybko się grzeje i dochodzi do miejscowego gotowania wody.

A drugi powód to może być źle wypoziomowany piec czyli z tyłu wyżej a z prawej strony niżej tak aby bąbel powietrza mógł wyjść.

No nic zobaczymy sterownik ma przyjść po niedzieli a jęsli będą nadal problemy to powiedzieli że przyjadą i pomogą rozwiązać problem.

A co do wystrzałów w piecu (dym) to także powiedzieli że to wina sterownika bo wentylator nie startuje powoli tylko od razu startuje z pełną mocą.

Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pokierowanie do mojego tematu, co do mojego problemu nadal występuje, kupiłem groszek bulgotanie jeszcze większe, zmniejszyłem wentylator na najniższy bieg nic nie dało, w końcu nie wytrzymałem i zadzwoniłem do producenta pieca i .... powiedzieli że to są dwie winy jedna to taka że mam zły sterownik, wyszła rok temu partia pieców ze złym sterownikiem ST-22 które dawały za wysokie obroty wentylatora a bardzo mała regulacja od 1-10. Za szybko się grzeje i dochodzi do miejscowego gotowania wody.

A drugi powód to może być źle wypoziomowany piec czyli z tyłu wyżej a z prawej strony niżej tak aby bąbel powietrza mógł wyjść.

No nic zobaczymy sterownik ma przyjść po niedzieli a jęsli będą nadal problemy to powiedzieli że przyjadą i pomogą rozwiązać problem.

A co do wystrzałów w piecu (dym) to także powiedzieli że to wina sterownika bo wentylator nie startuje powoli tylko od razu startuje z pełną mocą.

Zobaczymy.

 

Witam,

 

Nie wiem jak wygląda Twój układ CO ,udzielę Ci informacji jak powinien być prawidłowo z instalowany.Kocioł 17 KW powinien być połączony w obrębie zasilania i powrotu przekrojem rur 1 1/4 cala,w zasileniu o ile posiadasz zawór 4D. połączenie na wskazanym przekroju 4D 32.Biorę tu pod uwagę stal,przy miedzi średnica rur 35.Jeśli nie są zachowane te przekroje ,stracisz gwarancję na kocioł.Producenta można nagiąć do jego winy ,ale tylko w przypadku jeśli w kotle są zbyt wąskie ruszta.Minimalna średnica wewnątrz ruszt 6cm 2.Podczas przepływu wody jest zbyt duży opór a także wysoka temperatura.Ruszta w kotle powinny mieć minimalny spadek ,ułatwia to lepszy przepływ wody z wytrąceniem się pary wodnej.O ile ruszta są zbyt ciasne możesz gościa kasować,to zbyt częsty problem pojawiający się w kotłach.Ale musisz spełniać wymogi śred. rur .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pokierowanie do mojego tematu, co do mojego problemu nadal występuje, kupiłem groszek bulgotanie jeszcze większe, zmniejszyłem wentylator na najniższy bieg nic nie dało, w końcu nie wytrzymałem i zadzwoniłem do producenta pieca i .... powiedzieli że to są dwie winy jedna to taka że mam zły sterownik, wyszła rok temu partia pieców ze złym sterownikiem ST-22 które dawały za wysokie obroty wentylatora a bardzo mała regulacja od 1-10. Za szybko się grzeje i dochodzi do miejscowego gotowania wody.

A drugi powód to może być źle wypoziomowany piec czyli z tyłu wyżej a z prawej strony niżej tak aby bąbel powietrza mógł wyjść.

No nic zobaczymy sterownik ma przyjść po niedzieli a jęsli będą nadal problemy to powiedzieli że przyjadą i pomogą rozwiązać problem.

A co do wystrzałów w piecu (dym) to także powiedzieli że to wina sterownika bo wentylator nie startuje powoli tylko od razu startuje z pełną mocą.

Zobaczymy.

JA w piecu SAS NWT mam sterownik ST32, obroty dmuchawy były zbyt wysokie nawet na ustawieniu 1, też miałem stuki ( woda zagotowywała się w rusztach mimo , że na piecu było ok 70C. Wszedłem w ustawienia serwisowe i ustawiłem inny zakres sterowania dmuchawą, teraz obroty są bardzo małe i jest ok . Najwyższym punktem pieca musi być oczywiście wylot wody z pieca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nie wiem jak wygląda Twój układ CO ,udzielę Ci informacji jak powinien być prawidłowo z instalowany.Kocioł 17 KW powinien być połączony w obrębie zasilania i powrotu przekrojem rur 1 1/4 cala,w zasileniu o ile posiadasz zawór 4D. połączenie na wskazanym przekroju 4D 32.Biorę tu pod uwagę stal,przy miedzi średnica rur 35.Jeśli nie są zachowane te przekroje ,stracisz gwarancję na kocioł.Producenta można nagiąć do jego winy ,ale tylko w przypadku jeśli w kotle są zbyt wąskie ruszta.Minimalna średnica wewnątrz ruszt 6cm 2.Podczas przepływu wody jest zbyt duży opór a także wysoka temperatura.Ruszta w kotle powinny mieć minimalny spadek ,ułatwia to lepszy przepływ wody z wytrąceniem się pary wodnej.O ile ruszta są zbyt ciasne możesz gościa kasować,to zbyt częsty problem pojawiający się w kotłach.Ale musisz spełniać wymogi śred. rur .

Co do instalacji jak mam zrobioną oto link moja instalacja. A co do tych ruszt to nie wiem jaka jest średnica zmierzę a ewentualnie zrobię fotkę jak wygląda w środku jak się oczywiście będzie dało.

 

JA w piecu SAS NWT mam sterownik ST32, obroty dmuchawy były zbyt wysokie nawet na ustawieniu 1, też miałem stuki ( woda zagotowywała się w rusztach mimo , że na piecu było ok 70C. Wszedłem w ustawienia serwisowe i ustawiłem inny zakres sterowania dmuchawą, teraz obroty są bardzo małe i jest ok . Najwyższym punktem pieca musi być oczywiście wylot wody z pieca .

No ja mam ST 22 nie wiem jak się tam wchodzi w ustawienia serwisowe(może ktoś wie ? bo chciałbym ustawić aby pompa się później uruchamiała bo jest ustawione na 30`C), no teraz już poczekam na ten nowy sterownik i zobaczymy mam nadzieje że to jego wina tak jak twierdzi producent pieca i problemy ustaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam spróbuj wejść w meni serwisowe tak jak radzi kolega Mancio i jeśli tam znajdziesz coś odnośnie wentylatora to zmień to z 0 na 1 wtedy wentylator będzie się płynniej rozpędzał i troszkę zwalniał przed uzyskaniem zadanej temperatury. Niektóre sterowniki ST posiadają taką opcję ja ma ST-28 i własnie też to ustawienie zmieniłem bo podobnie miałem jak ty że na 1 biegu i tak za dużo powietrza wentylator tłoczył do pieca teraz jest na 3 biegu po zmianie tego parametru i pali się normalnie a nie jak w palniku, czy też kuźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalacji jak mam zrobioną oto link moja instalacja. A co do tych ruszt to nie wiem jaka jest średnica zmierzę a ewentualnie zrobię fotkę jak wygląda w środku jak się oczywiście będzie dało.

 

 

No ja mam ST 22 nie wiem jak się tam wchodzi w ustawienia serwisowe(może ktoś wie ? bo chciałbym ustawić aby pompa się później uruchamiała bo jest ustawione na 30`C), no teraz już poczekam na ten nowy sterownik i zobaczymy mam nadzieje że to jego wina tak jak twierdzi producent pieca i problemy ustaną.

Nie sprowadzaj serwisu do kotła .Sprowadż dobrego fachowca, niech rozbierze układ instalacji.Całkowicie jest z paprana ,obecnie pracuje na odcinku bojlera.Mały obieg podgotowuje wodę w kotle.Odmów serwis bo zapłacisz za nie uzasadnione wezwanie.Do przerobienia zasilenie ,wymiana rur na powrocie do wskazanych przekroi,nie prawidłowo połączona pompa cyrkulacyjna CWU.Nie zawsze możesz dostosować pokazany przez kogoś jakiś schemat, do tego tematu należy podchodzić indywidualnie.Z uwagi na fakt błędnej decyzji przy montażu instalacji ,przeróbka pochłonie trochę kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisu nie wzywałem wysłali mi tylko nowy sterownik bo ten co mam jest wadliwy bardzo mała regulacja obrotów wentylatora (za szybko chodzi nawet na 1 biegu/10) doradzili jeszcze sprawdzić czy dobrze jest wypoziomowany bo może być źle i dlatego też gotuje.

A co do instalacji to:

-czemu jest całkowicie z paprana gdzie są błędy (sądziłem że tylko zawór 3D jest źle założony dlatego założyłem tamten temat) proszę o pomoc jeśli wiesz co i jak.

-gdzie jest mały obieg i co jest nie tak z pompką cyrkulacyjną ?

-jakie powinny być przekroje

-według mnie naczynie wyrównawcze też jest źle podpięte

 

Proszę o pomoc jeśli możesz naprawdę potrzebuje jakiejś porady z ewentualnym schematem poprawek bo inaczej nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam spróbuj wejść w meni serwisowe tak jak radzi kolega Mancio i jeśli tam znajdziesz coś odnośnie wentylatora to zmień to z 0 na 1 wtedy wentylator będzie się płynniej rozpędzał i troszkę zwalniał przed uzyskaniem zadanej temperatury. Niektóre sterowniki ST posiadają taką opcję ja ma ST-28 i własnie też to ustawienie zmieniłem bo podobnie miałem jak ty że na 1 biegu i tak za dużo powietrza wentylator tłoczył do pieca teraz jest na 3 biegu po zmianie tego parametru i pali się normalnie a nie jak w palniku, czy też kuźni.

Witaj zbych35 dzisiaj próbowałem i nic z tego jak przycisnę opcje długo to przeskakuje szybko po wszystkich opcjach lub dwa klawisze strzałek to zadana temp. rośnie albo maleje. Hm... może ten sterownik niema możliwości wejścia w menu serwisowe ?

W normalnych opcjach mam wentylator na 1 z 10 i tak dalej wieje że ho ho i rusza z kopyta w ciągu 1-2 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia podam jeszcze sposób postępowania, wyłączasz zasilanie sterownika, wciskasz 2 dolne przyciski i nie puszczając załączasz zasilanie nie puszczając przycisków, trzymasz te przyciski nadal kilka sekund i powinno być menu serwisowe, być może nie masz tej opcji w ST22 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia podam jeszcze sposób postępowania, wyłączasz zasilanie sterownika, wciskasz 2 dolne przyciski i nie puszczając załączasz zasilanie nie puszczając przycisków, trzymasz te przyciski nadal kilka sekund i powinno być menu serwisowe, być może nie masz tej opcji w ST22 .

Chodzi o przycisk start/stop i opcje ? spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wejście w meni serwisowe w sterownikach ST odbywa się w następujący sposób, na wyłączonym sterowniku przytrzymaj dolny przycisk i trzymając go włącz sterownik i trzymaj go dalej aż pokaże się inne meni niż dotychczas po włączeniu ( może to być kombinacja klawiszy nap dolny z 2 od dołu itp), po jakiejkolwiek zmianie w tym meni po prostu wyłączasz sterownik i ponownie włączasz z nowymi już zmienionymi ustawieniami. Ale najlepiej jak byś zadzwonił do producenta sterownika oni ci dokładnie powiedzą jak wejść w meni serwisowe tego sterownika bo tego nie piszą w żadnej instrukcji i też ciężko im jest to podać telefonicznie bo to jest ich chleb powszedni oni wolą przyjechać i sami to zrobić i skasować kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wejście w meni serwisowe w sterownikach ST odbywa się w następujący sposób, na wyłączonym sterowniku przytrzymaj dolny przycisk i trzymając go włącz sterownik i trzymaj go dalej aż pokaże się inne meni niż dotychczas po włączeniu ( może to być kombinacja klawiszy nap dolny z 2 od dołu itp), po jakiejkolwiek zmianie w tym meni po prostu wyłączasz sterownik i ponownie włączasz z nowymi już zmienionymi ustawieniami. Ale najlepiej jak byś zadzwonił do producenta sterownika oni ci dokładnie powiedzą jak wejść w meni serwisowe tego sterownika bo tego nie piszą w żadnej instrukcji i też ciężko im jest to podać telefonicznie bo to jest ich chleb powszedni oni wolą przyjechać i sami to zrobić i skasować kasę.

Zbychu dzięki, dzwoniłem ale powiedzieli że nie powiedzą bo namieszam :) i mogą być problemy, ale polak to potrafi :)

A wiec tak gdyby miał ktoś ochotę na wejście do serwisowego menu w ST 22 to :

wyłączamy piec czarnym przełącznikiem, wciskamy strzałkę w dół V i załanczamy piec trzymając ten klawisz pojawiają się 00 trzymamy dalej aż pojawi się 88 i wtedy puszczamy V i jesteśmy w menu serwisowym(klawisz opcje zmieniamy na inne ustawienia), jest możliwość ustawienia 4 opcji ale nie wiem co one dają pierwsze to chyba amplituda temp. od 2 do 10 następne to chyba załanczanie pompy, dalej chyba wyłanczanie pompy i ostatnie nie wiem coś chyba chodzi o regulacje szybkości wentylatora. Jeśli ktoś wie to proszę o info.

 

Acha jeszcze jedno gdy się przytrzyma klawisz opcje i włączy piec wyskakuje napis F5 i mryga ale nic się nie da zmienić wie ktoś co to takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w st32 pierwsza to temp wyłączania wentylatora gdy piec sie wygasza, druga coś odnośnie CWU, trzecia temp alarmowa kotła a czwarta to zakres pracy dmuchawy 0- szybsze mniej płynne obroty, 1 - wolniejszy zakres i bardziej płynne załączanie, ja mam zakres 1 a był 0 i wentylator na 3/10 w wolniejszym trybie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

przyczyna tego jest kamien zawarty w wodzie. Osadził sie gdzies w okolicy paleniska i blacha znaczniej sie przegrzewa a co za tym idzie rozszerza. Proponuje dodac inhibitor mozna znalesc go na allegro lub tez slyszalem o calgonicie ale co do tego nie jestem przekonany. . U mnie jest to samo poniewaz musialem drugi raz spuscic wode w centralnym (przeróbki) i teraz piec co jakis czas strzela:/ za pewien czas napisze czy udalo mi sie pozbyc problemu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,

 

 

mam podobny problem, a mianowicie stuki zaworu róznicowego w przypadku rozruchu pompy. Trudno je powstrzymać. Można to zrobić jedynie za pomoca przydławienia zaworu kulowego pod pompą.

 

Schemat swojej instalacji zamieszczam w załaczniku.

Proszę o fachowe porady jak widzicie sami wiele rzeczy już sprawdziłem i wyeliminowałem.

 

Pozdrawiam

Schemat_CO.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

W moim przypodku przyczyną stukow było podpięcie przez pseudo hydraukika który ma firmę usługowa w tym zakresie naczynka wzbiorczego nad pompą a nie pod nią bezpośrednio nad wyjściem z pieca.

 

Pozdrawiam wszystkich pseudo hydraulików. jedna rada jesli się nie znasz nie podejmu się usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.