Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Instalator odradza mi ogrzewanie podłogowe. Dom o powierzchni użytkowej 125m2. Budynek szkieletowy posadowiony na płycie fundamentowej z ociepleniem płyty 20 cm styropianu XPS. W projekcie przewidziano ogrzewanie centralne z grzejnikami, kocioł jednofunkcyjny gazowy z zamkniętą komorą spalania, w połączeniu z zasobnikiem CWU o pojemności 150 l. Moim zdaniem, przy gazie ziemnym i tak ciepłym budynku takie ogrzewanie mija się z celem. Proszę o porady jakie rozwiązanie było by najlepsze. W przyszłości chciałbym wspomagać CWU w lecie z solarów. I na pewno będzie kominek, który może ale nie musi wspomagać układ ogrzewania. Będę wdzięczny za wszystkie porady i sugestie, szczególnie jak przekonać instalatora o ile nie ma racji :)

Opublikowano (edytowane)

Witam

Po pierwsze nie podajesz jaka jest charakterystyka energetyczna budynku - skąd wiesz że to "taki ciepły budynek"?

Z samej izolacji płyty fundamentowej trudno wyciągać jakieś wnioski.

Do wykonania ogrzewania podłogowego należałoby wykonać projekt tego ogrzewania.

To nie jest tak:" układaj pan rury - ile się zmieści - i powinno być dobrze".

Będziesz miał projekt to instalator nie powinien mieć obiekcji co do rodzaju ogrzewania - lub zawsze możesz zmienić instalatora.

Ten instalator wydaje się być rozsądny - nie działa na hura, on za tę robotę będzie odpowiadał, dawał gwarancję.

 

Projekty darmowe ogrzewania podłogowego robią działy techniczne niektórych producentów np Uponor , Wavin , Kanterm

Biez telefon i dzwoń do nich - na pewno pomogą.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez sambor
Opublikowano

Dzięki za odpowiedź. Charakterystyka energetyczna budynku zmienia się ze względu na zmianę materiałów z których wykonany będzie dom. Zmiana fundamentu na ciepłą płytę, zdecydowanie lepsza izolacyjność ścian oraz dachu. Okna o lepszych parametrach przenikalności. Zmiana wentylacji na mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Chyba pytanie powinno brzmieć inaczej: czy powinienem zacząć od sporządzenia nowej charakterystyki energetycznej? Instalator robi mi przyłącze wody i gazu, nic więcej. Zapytałem odnośnie ogrzewania podłogowego i mi odradził. Powód: sama podłogówka nie ogrzeje domu. Dlatego mam dylemat. Chciałbym, żeby dom był energooszczędny. Jeszcze jestem na etapie gromadzenia dokumentacji do pozwolenia na budowę więc jest jeszcze czas na zmiany. Nie chcę później mieć świadomości że mogłem coś zmienić na lepsze a nie zmieniłem.

Opublikowano

Witam

Na pewno powinieneś się określić co do materiałów z których będzie budowany dom, jest to podstawa do określenia charakterystyki energetycznej budynku.

O te rzeczy na pewno będzie pytał projektant podłogówki.- jest to element wyjściowy do projektu OP.

Np Uponor sam liczy zapotrzebowanie na ciepło i na tej podstawie oblicza OP.

Praktycznie wszystkie projekty są podane dość dokładnie, ale nie uwzględniają takich rzeczy jak: meble, wanna , brodzik itp - program liczący podaje dla danego pomieszczenia odstęp pomiędzy rurami, ilości rur w mb, moc grzania oraz przepływ czynnika przez rury.

 

Dobrze zaprojektowana i prawidłowo wykonana podłogówka na pewno ogrzeje dom do którego została przeznaczona

 

Pozdrawiam

Opublikowano

Jak jeszcze jesteś na etapie dokumentacji to dlaczego przejmujesz się tym co mówi instalator (podejrzewam że chyba starej daty i trochę odporny na wiedzę)? Określ swoje wymagania, czyli że dom ma być energooszczędny i pozwól pracować architektowi (projektantowi) bo chyba musisz dokonać adaptacji projektu który posiadasz (tak wynika z treści postów). Powinno to dotyczyć również instalacji bo to powinna być całość (rekuperacja powinna być częścia CO i podgrzewu cwu) czyli bez dobrego projektu się nie obedzie. A instalatorowi podziękuj za współpracę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.