Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam. Chciałbym aby ktoś mi doradził co mam zrobić . Mianowicie codziennie na wieczór potrzebuje ogrzać bojler okolo 80-100 l do tem. okolo 60 stopni. Generalnie moge napalić w piecu i nagrzać wode , lecz poprostu mi sie nie chce i nie mam na to czasu . Teraz pytanie jaki bedzie mniej wiecej koszt ogrzania owego bojlera do danej temp. grzałka elektryczną . Czy nie bardziej opłaca sie grzałka przepływowa przy wannie do nagrzania wody na jedna kąpiel . Myślalem też o własnorecznie zrobionej instalacji solarnej lecz wydaje mi sie ze to bedzie zbyt skomplikowane i kosztowne .

 

dzieki za odp i pozdrawiam

Opublikowano

instalacja solarna własnoręcznie robiona to strzał w dziesiątkę.ja mam i wiem jak działa wiec polecam i wcale nie jest tak skomplikowane jak myślisz tydzień dobrej pracy wieczorami i masz gotowe.Więc na twoim miejscu nie pchał bym się w grzałkę elektryczna i inne tego typu urządzenia

 

ps. woda codziennie cieplutka aż miło!!

Opublikowano

poczekam jeszcze na jakas kalkulacje od kogos z forum :) wydaje mi sie ze koszt instalacji nawet wlasnorecznie robionej jest dosc duzy , i pytanie jak to podlaczyc ja do bojlera juz zamontowanego do pieca, posiada jedna wezownice .

Opublikowano

pomijając wszystkie straty na zagrzanie 100l wody z 10C do 60C potrzeba 5,8 kWh prądu x twoja cena za kwh = dobowy koszt cwu. Do podgrzewacza przepływowego przy wannie musisz mieć trójfazową instalację o dużej mocy przyłączeniowej 20-25 kW.

Opublikowano

po1 koszt nie jest duży w 1000zł na pewno się zmieścisz.Po drugie jak masz zasilanie i powrót na bojlerze to wpinasz się bezpośrednio przy baniaku tylko przed wpięciem wstawić jakieś zawory kulowe., Można też podłączyć to przez istniejącą pompkę od pieca wtedy zanim powrót do baniaka to przez pompkę od pieca , oczywiścię koszt to tylko zaworów ale lepsze to niż nowa pompka ,można też dodać automatykę z czujnikiem temperatury wtedy włącza i wyłącza się sam . Po trzecię grzałka 2 kw w zupełności wystarczy. ja tak jak w powyższym poście pisałem nie pchał bym się w prąd tylko zrobił bym kolektor i cieszył bym się ciepło woda a koszt miesięczny to tylko tyle co pompka zużyje do przepchania tej wody i to na tyle. ja bym się zastanowił?????

 

ps . jak byś ewentualnie chciał mogę wykonać szkic jak podłączyć to wszystko,,, a mając kolektor domowej roboty trzeba pamiętać że na jesień przed przymrozkami trzeba wodę spóścić bo zamarźnie i rozwali rury.

Opublikowano

kusi mnie ten kolektor . mam troche obawy przed dniami bez słonca , bojler mam 100 l wiec dlugo ciepla woda nie wytrzymuje, wezownica jest pojedycza U wiec efektywnie nie nagrzeje. ewentualnie moze kupic kolektor sloneczny do 1000 zl podlaczyc bezposrednio .

Opublikowano

instalacja solarna własnoręcznie robiona to strzał w dziesiątkę.ja mam i wiem jak działa wiec polecam i wcale nie jest tak skomplikowane jak myślisz tydzień dobrej pracy wieczorami i masz gotowe.Więc na twoim miejscu nie pchał bym się w grzałkę elektryczna i inne tego typu urządzenia

 

ps. woda codziennie cieplutka aż miło!!

 

Super pomysł z tymi kolektorami -może pochwalisz się jak wyglądają ,podpowiesz z czego je zrobić. :D.

Noszę się z zamiarem zrobienia takiego kolektora ,niestety brakuje motywacji, latem podgrzewam wodę w bojlerze piecem gazowym i napewno kolektor przynajmniej wstępnie podgrzał by wodę.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam, co do kolektorów słonecznych domowej roboty mogę się wypowiedzieć wykonanie domowym sposobem, wręcz po kosztach:

miałem zamontowane pierwotnie grzejniki panelowe na dachu, powierzechni ok 4m2. zbiornik 80l. na strychu powyżej owych grzejników, a więc działało pieknie grawitacyjnie. lecz zbiornik pomimo izolacji szybko tracił temperaturę więc o godz 20, po słonecznym dniu temperature drastycznie spadała. choć trzeba przyznac ze między 15-20 woda parzyła.

po zimie, gdzieś woda nie spłyneła do końca, wymieniłem grzejniki na rurkę miedzianą fi 22. w zabudowie specjalnie zrobionej pod szkłem, aby otrzymac wyższa temperaturę. powierzchnia splotu rurek ok 2,5m2

różnica: stare grzejniki o większej powierzchni duzo lepiej grzały wodę.

oczywiście tradycyjny bojler w kotłowni się znajdował więc na zasadzie zaworów wybierałem z którego źrudła chcę uzuskać CWU.

obecnie zrezygnowałem z kolektora domowej roboty, kosztem gazowego przepływowegon podgrzewacza, włączam tylko wtedy kiedy jest potrzebny do kąpieli, bo w kuchni mam zmywarkę.

Moim zdaniem lepiej się nie bawić w robienie domowymi sposobami kolektorów, chyba że faktycznie tej ciepłej wody zużywa się dużo, (dom wielorodzinny).

no to tyle.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.