Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Z Rusztem Wodnym I Podajnikiem?


drattewka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam pytanko. Gdy palę w trybie automatycznym w kotle z podajnikiem, to czy mogę jednocześnie dorzucać kawałki drewna na ruszcie wodnym czy jest to niezalecane. W instrukcjach np Klimosza, Zębca znalazłem info tylko o rozpalaniu a ruszcie awaryjnym i Kotlo wtedy gdy zakryje retortę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie powinno się palnik tak ustawić, by tlenu w spalinach było jak najmniej, zatem przy dobrze wyregulowanym palniku drewno na ruszcie zmieni postać na węgiel drzewny ale nie spłonie.

W praktyce ludzie dają tak dużo powietrza, że i dla drewna na ruszcie wystarczy by się spalić. Generalnie nie będzie to spalanie, ani czyste, ani ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli chodzi o makulaturę, liście (suche) itd (nie mam tutaj na myśli palenia opon czy jakiś plastików :D)

Generalnie zastanawiam się nad rusztem wodnym jeśli chodzi o wygodę (w porównaniu z wykładanym żeliwnym rusztem). Mam jakieś gazety papiery i tak dalej to rozumiem ze mogę wrzucić na ruszt wodny i to się wypali tak ?

W przypadku żeliwnego rusztu musiałbym wygasić piec włożyć ruszt i dopiero spalić. Proszę o pomoc czy moje spostrzeżenia są prawidłowe. Nie wyobrażam sobie zima wygasić piec tylko po to aby spalić parę kartek lub gazet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ruszt żeliwny trzeba wyciągać?

Słyszałem, że taki ruszt się może wyginać, zapacać. Proszę o opinie użytkowników, którzy nie demontują (wyjmowanych) rusztów żeliwnych podczas pracy automatycznej przez okres grzewczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Landcaster

 

Sa konstrukcje z żeliwnym, gdzie trzeba wygasić palnika, bo pojedyncze ruszta układane są tuż nad palnikiem.

W takich kotłach rzeczywiście się nie da z żeliwnego inaczej korzystać.

 

Sa jednak na rynku w tej chwili 3konstrukcje kotłów mające dwa poziomy montażu takiego rusztu.

Skam-P Premium ma dwupoziomowy ruszt żeliwny odlany z dwóch płyt żeliwnych, górne mocowanie na wysokości wodnego zapewnia podobna funkcjonalność a spalanie jest bardziej czyste.

 

Druga opcja w Galmecie na górnym poziomie masz ruszt sztabkowy, pojedynczo układany, ale może on zostać przy pracy palnika, można powiedzieć,że jest na wysokości rusztu wodnego, więc funkcjonalność zapewni podobną.

 

Trzecia opcja to Ogniwo Eko Plus, ruszt to płyta żeliwna, która od jakiegos czasu też idzie przełożyć niżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś kiedyś kocioł bez sadzy chyba tylko z opowiadań ,,,,

 

Widziałem. Nawet tutaj, na tym forum.

http://forum.info-og...__20#entry92075 cdn. http://forum.info-og...__20#entry92087

http://forum.info-og..._20#entry111602

 

,,,, scianki w kotle żeliwnym nie sa gładkie jak blacha i szybciej łapie sie sadza

 

Nieprawda. Sadza osadza się na ściankach wymiennika dlatego, że nie są spalone (utlenione) do końca lotne produkty destylacji (pirolizy) węgla.

Może to być spowodowane niską temperaturą w strefie dopalania, zbyt krótkim czasem pobytu cząsteczek węgla w strefie dopalania, niedostatecznym wymieszaniu płomienia z powietrzem, zbyt gwałtownemu ochłodzeniu płomienia (np. przez deflektor) lub niedomiarem powietrza potrzebnego do prawidłowego procesu spalania.

 

Masz rację, że ścianki w kotle z wymiennikiem żeliwnym nie są gładkie. One są, powiedzmy chropowate.

Dzięki tej chropowatości żeliwa uzyskujemy dodatkowo około 50% więcej (mogę się mylić co do ilości %) powierzchni wymiennika.

Ale, żeby bardziej skomplikować mój wywód to powiem, że ważniejsza jest ta powierzchnia chropowata po stronie wody niż spalin.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeliwne Chyba 50% sprawność mniejszą a to ze względu na prostą budowe z powodu trudności odlania fikuuśnych komór . Spaliny z żaru lecą przez jedną komore prosto w komin co zmniejsza sprawność tych kotłów miałem takiego żeliwniaka tylko po zmianie na tylno płaszczowy spadek zużycia o 40% mało tego w mrozy trzeba było palić na maxa a w domu zimno jak w psiarni a komin parzył na 1 piętrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.