Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Małe Przepływy Na Rotametrach


czarnyn

Rekomendowane odpowiedzi

daj to foto nad mieszczem a co po drugie to juz nie robimy w pex od 5 lat jedynie podłogówkę i załoze sie że ta rura od kotła to max 25 z przejsiówka na 1 cal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dam tych zdjęć wyżej, bo nie mam. Mogę napisać, co jest wyżej. Podejrzewam, że podejrzewasz brak automatów odpowietrzających. Otóż takowe tam właśnie są i nie ma bąbla powietrza. Już nawet je wykręcałem i ręcznie odpowietrzałem. Zrobiłem już prawie wszystko, co mi do głowy przychodziło. Pisałem, że kotłownia nieskończona. Jak będzie skończona, to też będą się świeciły cyferki i będą pokrywy grup itp. Poczekaj proszę, a zamieszczę fotę po skończeniu. Poza tym mówiłem też ogólnie o kotłowni. Piszesz, że instalacja ruszy, jak wypunktujecie. Informuję po raz kolejny, że to wszystko grzeje, ale na rotametrach nie ma życia. Fakt, że grzeje na słowo honoru, skoro nic nie widać. Zasilanie jest na razie takie wysokie, bo dom nie ocieplony, dziury w ścianach i to dopiero rozruch tego. Inwestor chce grzać, to ma. Betony na razie zabierają połowę temperatury. Już powoli dochodzą do siebie, więc niebawem obniżę temperaturę - spokojnie. Pelet znika jak szalony, ale na szczęście nie ja płacę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma przepływu to nie mów że grzeje bo podajesz szalony parametr a przy tak szalonym parametrze 40st przy 5st na zewnatrz i delcie 10st to nawet na 0,2l/min bedzie grzało ale nie mów ze jest ok bo przyjdzie -20 i bedziesz nasteopny temat zakładał ,wiec daj sobie pomódz

jaka rura jest od mieszcza do tych rozdzielaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szeregu to i trzy nic nie dadzą. Jak ma być koniecznie 4D (co przy zestawie mieszającym jest parodią), to pompa kotłowa i tak musi być. Suma sumarum zbędny ten kwiatek (4d).

 

Niestety powinien być, bo chodzi o gwarancję. Zgadzam się, że jest zbędny, bo choć z podłogówki woda wraca chłodna, to są również grzejniki i z nich woda wraca ok.50*C, więc kocioł nie powinien się pocić.

 

Automatyk - Jeśli mowa o PEX, to może być rura 26 a nie 25. Przejściówka 26x1" jest metalowa i dopiero 32 są plastikowe. Na zdjęciu mamy plastik, więc jest 32. Czyżbym nie wiedział, co dałem? Mogę zrobić jutro fotkę opisu rury dla niedowiarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma przepływu to nie mów że grzeje bo podajesz szalony parametr a przy tak szalonym parametrze 40st przy 5st na zewnatrz i delcie 10st to nawet na 0,2l/min bedzie grzało ale nie mów ze jest ok bo przyjdzie -20 i bedziesz nasteopny temat zakładał ,wiec daj sobie pomódz

jaka rura jest od mieszcza do tych rozdzielaczy

 

No tak, o to się właśnie martwię. Rurka za mieszaczem ma średnicę 32 i zawija się do podłogi i w podłodze rozdziela się trójnikiem na dwie 26 - do górnego i dolnego rozdzielacza. Do samego rozdzielacza idzie 26 i kończy się już metalowym przejściem na 1". zawory calowe, nie redukowane na 3/4" (tak też już widziałem - belka ma cal, to zawór też powinien)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety powinien być, bo chodzi o gwarancję. Zgadzam się, że jest zbędny, bo choć z podłogówki woda wraca chłodna, to są również grzejniki i z nich woda wraca ok.50*C, więc kocioł nie powinien się pocić.

 

Automatyk - Jeśli mowa o PEX, to może być rura 26 a nie 25. Przejściówka 26x1" jest metalowa i dopiero 32 są plastikowe. Na zdjęciu mamy plastik, więc jest 32. Czyżbym nie wiedział, co dałem? Mogę zrobić jutro fotkę opisu rury dla niedowiarka.

ale prosze bardzo ,a rura pex jest 16,20,25,32.... wiec jesli ty masz 26 to nie wiem o czym ty do mnie rozmawiasz i skończ te przepychanki urazonego bo na mnie to nie robi wrazenia a rura 32 np tece to jest nawet optycznie wieksza niz kształtki ocynkowane np 32.1cal dlatego takie podejzenie jeli mozesz się obronić to prosze bardzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóg zapłać.

na 90% rury sa zbyt cienkie ,wogóle nie wiem co to za rura bo jakies srednice 26 sie pojawiają wogóle poza klasyfikają ,dlatego im dalej w las tym wiecej drzew ,jesli mamy rurę 32 i kształtki prasowane to tak jakby mieć efektywnie rure 1/2 ocynk lub 18 miedz tylko system tece zapewnia pełen przepływ wg srednicy gdyz kształkti nie zweżanją przepływu i jesli w tece wezmę rure 25 i ja zaprasuje to wiem że odpowiada to rurze 3/4 lub 22 miedz jak wezmę 32 to tak jak 1 cal lub miedz 28 ,natomiast kształki z twozywa mają tak ograniczony przepływ ze juz lepiej przejsc naskecane ale jak dokładnie bedziemy musieli zrobic instalacje to tece jest zadrogie i najlepiej zrobić z rury hakan faser i swiety spokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie jakaś wariacja na temat jak kiedys była rura 18 i niewiadomo po co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk spokojnie. Ja wiem na czym robię i wszyscy wiedzą. Nikt Cię nie przepycha, a jeśli chcesz dowód, to bardzo proszę. Oto powiększony wycinek zdjęcia tej rury, zanim ściągnąłem sprzęgło. Czy szczęka 26 robi trzy czy dwa rowki na kształtce? Widocznie nie wszystkie rury widziałeś, a ja od początku mówię, że pracuję na HENCO, wiec podaj wymiary rur tej właśnie firmy, a nie... Kolega podał link do rury 26. Nie muszę chyba mocniej udowadniać?

post-45155-0-07345400-1352054341_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię na rurach 26 oczywiście jak inwestor bardzo sie targuje kształtki henko da sie kupić dużo taniej niż comap czy inne

no dobra jaką srednice ma rura w srodku ta 26 ??? 20mm ? jaką srednice ma np kolanko w srodku z 16mm??? prosze o odpowiedz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , pozwolę się wtrącić z swoją teorią , ale pierwsze pytanie czy te rozdzielacze zakupiłeś gotowe czy skręcałeś sam , czy jest wiadomo jaki to producent .

Ja pracuje w firmie która produkuje rozdzielacze i rotametry dla różnych systemów i po tym co widzę ze zdjęcia nie jest to rozdzielacz nierdzewny tylko poniklowany , pytanie czy jest to odlew czy cięta belka z profilu,... w kraju przeważnie z tego kształtu występują 3 wymiary profilu , jak ktoś to skręcił sam i nie wiedział o tym że są różne profile a źle dobrał rotametry to może być taki objaw jak u Ciebie . Zmierz grubość profilu podaj adres na priv . to Ci jeden odpowiedni wyślę jak sie sprawdzi to sobie kupisz resztę .pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura zgrzewana 32 x5,4 ma praktycznie 21 mm wewnątrz to też mało, zamiast zaworu 4 D daj zawór 3-D na powrocie do kotla, temp podłogówki i tak ustawiasz na mieszaczu.

Zadzwoń lub napisz do Kostrzewy nie powinni robić przeszkód, jażeli dasz zawór 3-D Esbe 1" na 60C to będzie ok.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk spokojnie. Ja wiem na czym robię i wszyscy wiedzą. Nikt Cię nie przepycha, a jeśli chcesz dowód, to bardzo proszę. Oto powiększony wycinek zdjęcia tej rury, zanim ściągnąłem sprzęgło. Czy szczęka 26 robi trzy czy dwa rowki na kształtce? Widocznie nie wszystkie rury widziałeś, a ja od początku mówię, że pracuję na HENCO, wiec podaj wymiary rur tej właśnie firmy, a nie... Kolega podał link do rury 26. Nie muszę chyba mocniej udowadniać?

nie wiem co robi sie w tym systemie bo juz od 5 lat nie robie ,ja jesli juz to wciskam pierscien a nie zaciskam wiec powiedzmy że etap zaciskania mam juz dawno dawno za sobą

faktycznie jest 32 no ok złudzenie optyczne ,i teraz lecimy 32/3 czyli w zrodku 32mm do tego kształtka wciskana bez kielichowania czyli kolejne 4mm myt mamy 21 czyli lipa ale na zasilaniu przejdzie bo do dobierania wody jest ok ale jesli takie srednice masz na zasilaniu do rodzielaczy i do tego pae ksztatek to nie ma prawa ruszyc prawidłowo ,i teraz trzeba obrac kierunek albo wieksza pompa i prawdziwy mieszacz a nie ta "lepsza"imistacja mieszacza lub tez pompę zostawić wstawić prawdziwy zawór mieszacjacy esbe i wymienić rury na min 25 PP hakan do kazdego rozdzielacza

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura zgrzewana 32 x5,4 ma praktycznie 21 mm wewnątrz to też mało, zamiast zaworu 4 D daj zawór 3-D na powrocie do kotla, temp podłogówki i tak ustawiasz na mieszaczu.

Zadzwoń lub napisz do Kostrzewy nie powinni robić przeszkód, jażeli dasz zawór 3-D Esbe 1" na 60C to będzie ok.

32/3,2 z włoknem a nie do zimnej wody 5,4 mm

Edytowane przez automatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety powinien być, bo chodzi o gwarancję. Zgadzam się, że jest zbędny, bo choć z podłogówki woda wraca chłodna, to są również grzejniki i z nich woda wraca ok.50*C, więc kocioł nie powinien się pocić.

To za mało. Pompa podmieszania musi być, ale solo, bez 4D. Kilka grzejników w układzie nie ochroni powrotu skutecznie, a nie chodzi tak naprawdę o to by kocioł przeżył gwarancję, ale by chodził lat kilkanaście. Dlatego lepiej zabezpieczyć powrót skuteczną metodą i jak gwarant na tej podstawie się "wypnie", to każdy biegły go szybko do parteru sprowadzi.

 

O przepływy mimo wszystko się trochę martwię ze względu na te przewężenia kształtek. Jeśli problem leży w za niskim przepływie, to wyłączając z układu jeden rozdzielacz, powinieneś uzyskać dużo bardziej wyrównane temperatury belek. Te 10 sC to za dużo nawet na rozruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po bliższym przyjrzeniu się rotametrom "zaryzykuję" stwierdzenie że rotametry mają złe dolne nyple czyli takie same jak na dolnej belce ,a powinny być specjalne do kompletu nieco dłuższe i inaczej obrobione w wewnątrz . Czy czasem nie były dokupowane same górne części rotametrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle że sprawę rotametrów narazie mozna zostawić dlatego że pojawł sie inny aspekt mianowicie delta 10st co jest niewyobrazalne i swiadczy o zamałym przepływie ,kilka postów wyzej podałem fotke moze niezbyt dokładnie widac ale instalacja na rozruchu zasilanie 28st powrót 25st i to jest ok żreszta delta na podłogówce do 5st jest ok ale kolega pisze o szalonych 40st na zasile ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , po bliższym przyjrzeniu się rotametrom "zaryzykuję" stwierdzenie że rotametry mają złe dolne nyple czyli takie same jak na dolnej belce ,a powinny być specjalne do kompletu nieco dłuższe i inaczej obrobione w wewnątrz . Czy czasem nie były dokupowane same górne części rotametrów ?

 

Hej Tomku. Nie nadążam za tym forum i się gubię. Po dłuższych poszukiwaniach znalazłem link do dokładnie takiego rozdzielacza. Są one do kupienia w BIMS PLUS i nic przy nich nie ruszałem. Są zmontowane całkowicie i fabrycznie. Zmieniłem tylko zawory odcinające, żeby weszły do szafki. Oryginalne były z termometrami. Oto link do tego rozdzielacza:

 

http://tweetop.com/baza-wiedzy/artykuly/ogrzewanie-paszczyznowe-prawdy-i-mity/

 

Do pozostałych użytkowników. Pisałem wcześniej o instalacji z ilością pętli 14+8+4. Otóż nie biorę pod uwagę rur i kształtek, bo zawsze stosuję te same. Mało tego, w tamtej instalacji od samego kotła, poprzez grupę pompową z mieszaczem i w tej samej konfiguracji prowadziłem wszystko rurą 26, którą najpierw podzieliłem na 2x26, a później jeszcze jedną z tych gałązek na 26 i 20 na poddasze. Śmiga wszystko od włączenia, tylko że rozdzielacz był innej firmy. Tu właśnie nasuwa się myśl, że to on jest winowajcą. Sprawdzę to za kilka dni, gdzie mam dwa następne tej nowej firmy. Jak tam też nie będzie śmigać, to reklamuję rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.