Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem tutaj nowy i proszę o wyrozumiałośćsmile.gif

Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym i mam problem z dogrzaniem w te mrozy. Do ogrzania mam 200mkw plus bojler o pojemności 200l na 4 osoby. Chodzi mi o to że piec nie może dobic do ustawionej temperatury na sterowniki np. do 52 stopni. W takich przypadkach dorzucam drewno na ruszt zastępczy no i wtedy osiągam żądaną temperaturę. Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić żeby piec sam dogrzał do określonej temperatury bez mojej pomocy. Poniżej podaje parametry jakie są aktualnie ustawione:

 

1. Dmuch.Obr. 70%

2. Histereza 1 stopień

3. Pompa C.O 50 stopni

4. Pompa CWU wył.

5 Histereza boj. 5 stopni

6. Praca poda. 17s.

7. przerwa podajnika. 125s.

8. Dmuch. Opóz. 5s.

9 Czas przepal. 120s.

10. Przerwa. przep. 20m.

 

Sterownik to Wulkan professional a piec jest ręcznej roboty nie kupiony ze sklepu. Płomień jest żółty taki jak z palnika.

Może jest ktoś kto jest mi wstanie coś podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to palnik i jaka moc palnika? Jeżeli retorta, to proporcje praca:postój 1:7,4 masz raczej na małą moc. Zmień na 1:6 (a może jeszcze mniej) i dobierz do tego obroty dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem tutaj nowy i proszę o wyrozumiałość:)

Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym i mam problem z dogrzaniem w te mrozy. Do ogrzania mam 200mkw plus bojler o pojemności 200l na 4 osoby. Chodzi mi o to że piec nie może dobic do ustawionej temperatury na sterowniki np. do 52 stopni. W takich przypadkach dorzucam drewno na ruszt zastępczy no i wtedy osiągam żądaną temperaturę. Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić żeby piec sam dogrzał do określonej temperatury bez mojej pomocy. Poniżej podaje parametry jakie są aktualnie ustawione:

 

1. Dmuch.Obr. 70%

2. Histereza 1 stopień

3. Pompa C.O 50 stopni

4. Pompa CWU wył.

5 Histereza boj. 5 stopni

6. Praca poda. 17s.

7. przerwa podajnika. 125s.

8. Dmuch. Opóz. 5s.

9 Czas przepal. 120s.

10. Przerwa. przep. 20m.

 

Sterownik to Wulkan professional a piec jest ręcznej roboty nie kupiony ze sklepu. Płomień jest żółty taki jak z palnika.

Może jest ktoś kto jest mi wstanie coś podpowiedzieć.

Witam!

Zmień na początek :

1. Dmuch. obr. 40%

3. Pompa c.o ustaw taką samą temp. jak temp. zadana kotła.

6. Praca podaj. 10 s.

7. przerwa podaj. 50 s.

Jeżeli nadal kocioł nie będzie dochodził do temp. zadanej, to stopniowo zmniejszaj przerwę podawania podajnika. Obserwuj popiół czy niedopalone bryłki węgla nie spadają do popielnika. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam jedno pytanie czy to nie zwiększy zużycia węgla??? Powiem tak że zużywam dość dużo węgla. W zeszłym sezonie kiedy była ta ostra zima to zużyłem trochę ponad 1 tonę na miesiąc wiem że mam sporo do ogrzania ale czy to nie za dużo????

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tona na miesiąc to mało nie jest, ale nic nie piszesz o swoim domu...

Czy jest ocieplony?

Jaką masz temp wewnątrz?

Czy grzejesz CWU?

Dla ilu osób?

Czy to nowy dom, czy stary?

I o instalacji...

Czy instalacja jest nowa, czy stara?

Czy masz tylko grzejniki?

Czy też podłogówkę?

Czy masz zawór 4d?

Czy masz głowice termostatyczne na grzejnikach?

 

To wszystko są informacje kluczowe przy ustalaniu przyczyn dużego spalania. Skupianie się na samym kotle jest błędem :-)

No i tę temperaturę na kotle... Trzeba trzymać wysoko - 50 stopni to stanowczo za mało.

 

pozdr.

Robert G.

Edytowane przez Robercikus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam jedno pytanie czy to nie zwiększy zużycia węgla??? Powiem tak że zużywam dość dużo węgla. W zeszłym sezonie kiedy była ta ostra zima to zużyłem trochę ponad 1 tonę na miesiąc wiem że mam sporo do ogrzania ale czy to nie za dużo????

Pozdrawiam

Nie wiem jakiej mocy masz kocioł, ale jak ustawienia będziesz miał optymalne, to nie spalisz więcej niż to jest konieczne dla uzyskania komfortu cieplnego. Za duży nadmuch, czy nie do końca spalony węgiel zwiększają zużycie opału, więc trzeba próbować tak zmieniać ustawienia sterownika by strat nie było, lub były minimalne. Ważne jest też czyszczenie kotła z sadzy i popiołu. Max. sprawność kotła to czysty kocioł, bez osadów na ściankach.

W ubiegłym sezonie spaliłem 6 ton opału przy 160 m2 nie ocieplonego budynku, więc Twoje zużycie trochę więcej jak tona przy 200m2 nie jest takie duże.

Ja pocieszam się tym, że kocioł z podajnikiem bez porównania lepszy jest w obsłudze niż zasypowy, a po drugie gdybym miał palić jak poprzednio koksem po 1300zł za tonę i spalić go 5 ton, to cieszę się ze spalenia 6 ton tańszego jednak węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem tutaj nowy i proszę o wyrozumiałość:)

Posiadam piec na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym i mam problem z dogrzaniem w te mrozy. Do ogrzania mam 200mkw plus bojler o pojemności 200l na 4 osoby. Chodzi mi o to że piec nie może dobic do ustawionej temperatury na sterowniki np. do 52 stopni. W takich przypadkach dorzucam drewno na ruszt zastępczy no i wtedy osiągam żądaną temperaturę. Niestety nie mam pojęcia jak to zrobić żeby piec sam dogrzał do określonej temperatury bez mojej pomocy. Poniżej podaje parametry jakie są aktualnie ustawione:

 

1. Dmuch.Obr. 70%

2. Histereza 1 stopień

3. Pompa C.O 50 stopni

4. Pompa CWU wył.

5 Histereza boj. 5 stopni

6. Praca poda. 17s.

7. przerwa podajnika. 125s.

8. Dmuch. Opóz. 5s.

9 Czas przepal. 120s.

10. Przerwa. przep. 20m.

 

Sterownik to Wulkan professional a piec jest ręcznej roboty nie kupiony ze sklepu. Płomień jest żółty taki jak z palnika.

Może jest ktoś kto jest mi wstanie coś podpowiedzieć.

 

 

Do ogrzania masz duzo a wegla podajesz malo. Nikt nie wie jaka powierzchnie grzewcza ma Twoj piec i jakiej mocy palnik. Z tego co mozna sie domyslac to masz bardzo duzy nadmuch. Zrob zdjecia palnika i plomienia podczas pracy (ale jak juz sie rozpali). fot popiolu tez wskazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.