Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Brak Obiegu


majek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój problem to brak obiegu w układzie c.o.

Na kotle 65 stopni, pompa wyje, grzejniki po dwóch godzinach na zasilaniu ciepłe, powrót lodowaty.

Kilka razy cudem ruszyło, manometr spadł na zero ( czyżby podciśnienie??).

Póki co instalacja stoi, pompa wyje, instalator mówi, że on już nie wie, ja za to jestem zielony w temacie instalacji ale nie podoba mi się podłączenie naczynia.

Dołączam skrócony schemat, zasilane jest osiem grzejników w parterówce.

Pomocy.

post-38661-0-28560900-1328048539_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jakiś sakramencki opór...

Posprawdzaj te zawory wkoło pompy, filtr.

Może też łorzech się zepsuł w zaworze różnicowym (ale wtedy chyba nie wyje tylko mieli wkoło).

Instalacja odpowietrzona jak rozumiem...

 

Witaj Baco, mrozik widzę zgonił Cię do kompa, ani pojeździć się nie da ani wyjść na dach kominy przeczyścić...

Ale to mi przypomniało, że browara czas odszukać więc wznoszę i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zakrętasy do naczynia trzeba usunąc.

Rura w górę i od razu do naczynia. Wywalić zawór różnicowy, do żyda sprzedac [niech się wytłumaczy ten co to wymyślił - po co on tu jest??]

Pompa w bok tak jak idzie tylko do lewej ściany, potem w górę i w lewo do instalacji - tu trzeba zadbać o jakieś odpowietrzenie w najwyższym punkcie instalacji.

Tak to powinno wyglądać.

 

Na tym co teraz jest to nie potrafię nic więcej wymyślić, może Baca nie pije... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach motylki pokazują że zawory są otwarte. A może ktoś zrobił żart i akurat w takim położeniu motylka któryś zawór jest zamknięty.

 

Instalator nie wie co robić? To niech rozkręca instalację. Na początek na tłoczeniu pompy, potem przy najbliższym grzejniku.

 

Jak instalacji nie da się rozkręcić to instalator spartolił robotę. Mam nadzieję że mu nie zapłaciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że wczesniej instalacja była podłaczona do małego kotła elektrycznego plus kominek z płaszem z pompą na powrocie i chodziła bez zarzutu. Po montażu kotła w sposób pokazany na zdjęciu zaczęły się cuda. Wszystko został zlikwidowane, wykorzystane zostało tylko naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal większość rzeczy Ci wyłożył, ja sugeruję jeszcze sprawdzenie czy filtr siatkowy nie jest zatkany oraz taką drobnostę tj. czy pompa tłoczy w odpowiednim kierunku, na obudowie pompy jest wytłoczona strzałka sprawdź w którym kierunku jest skierowana Na zdjęciu nie widać czy nie ma przypadkiem zaworu zwrotnego za pompą, jeżeli on tam jest to też poszukaj na nim strzałki i zobacz czy jest skierowana w stronę instalacji

Edytowane przez MarekW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem ze swoją instalacją przy uruchomieniu. Woda w piecu prawie się gotowała a na grzejniki nie chciała iść. Dopiero zacząłem upuszczać wodę na rozdzielaczu na belce powrotnej i ruszyło. Pewnie było coś zapowietrzone jak to w nowej instalacji. Jakiś czasz później chciałem sprawdzić czy przy zaniku prąd pójdzie obieg grawitacyjnie na zasobnik cwu przez zawór klapowy. Woda doszła do 90stopni i rosła a w zasobnik nie odbierał ciepła. Włączyłem pompę obiegową na grzejniki ale stało się to samo co przy uruchamianiu instalacji, czyli pompa pracuje ale woda w układzie nie krąży. Nie wiem co się stało, bo przy normalnej pracy gdy pompa się uruchamia przy 50stopniach nigdy nie miałem problemu. Może ktoś ma pomysł czemu tak się stało?

 

74918796cfb68adf.jpg

 

Schemat ze zdjęciami są w tym temacie:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/10362-schemat-co-i-cwu/page__view__findpost__p__91634

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcinek od zbiornika cwu do pieca idzie ze wzniosem w kierunku naczynia wyrównawczego.

Co do powietrza za zaworem zwrotnym to myślę ze w tej chwili jest wszystko odpowietrzone bo działa bez problemu. Zastanawiam się tylko czy jeśli znowu dojdzie do wzrostu temperatury czy nie będę miał problemu z obiegiem tak jak to się stało wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grawitacji to się domyślałem ze nie będzie działać ale miałem nadzieje ze w może minimalnym stopniu zadziała.

A o wzniosie pisałem w kontekście ze jest odpowiedni spadek dla odpowietrzenia.

Zastanawia mnie podłączenie naczynia wyrównawczego do powrotu instalacji.

Czy przy wzroście temperatury nie tworzy się ciśnienie i dodatkowo słup wody działający na powrót nie powodują blokady dla krążenia wody. Może standardowe podłączenie naczynia na zasilaniu na jednej rurze by coś zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Masz żle podłączone naczynie wzbiorcze.W tej chwili jest po stronie tłocznej pompy,a powinno być po stonie ssącej pompy-zaraz po wyjściu z kotła rura biegnąca do NW bez żadnej armatury najprostszą drogą.Przy takim zamontowaniu jak Ci radzę to wysokość NW nad nawyżej zamontowanym odbiornikiem ciepła to 0,30 m.Pompa powinna zasysać wodę z naczynia.W Twoim przypadku może brakować wody w instalacji.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałem się jeszcze raz Twojemu schematowi i.....,albo nie narysowałeś odpowietrzenia (fajki) u góry Naczynia Wzbiorczego ,..albo jej tam nie ma.Jeśli jej nie ma to by znaczyło,że woda po napełnieniu i podgrzaniu (może zagotowaniu) spłynęła do kanalizacji i instalacja jest prawie pusta-to też żadna pompa nie popchnie wody.Jeśli tak jest to powiedz temu " fachurze" co to robił niech dalej układa glazurę.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój problem to brak obiegu w układzie c.o.

Na kotle 65 stopni, pompa wyje, grzejniki po dwóch godzinach na zasilaniu ciepłe, powrót lodowaty.

Kilka razy cudem ruszyło, manometr spadł na zero ( czyżby podciśnienie??).

Póki co instalacja stoi, pompa wyje, instalator mówi, że on już nie wie, ja za to jestem zielony w temacie instalacji ale nie podoba mi się podłączenie naczynia.

Dołączam skrócony schemat, zasilane jest osiem grzejników w parterówce.

Pomocy.

 

 

Moja porada jest następująca:

Instalatora powieś za ja....ja .

Tak poważnie: sprawdzić sito przed pompą, sprawdzić samą pompę czy nie jest zatkana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Przyjrzałem się jeszcze raz Twojemu schematowi i.....,albo nie narysowałeś odpowietrzenia (fajki) u góry Naczynia Wzbiorczego ,..albo jej tam nie ma..."

 

 

Witam ponownie, fakt rysunek mało precyzyjny. Naczynie jest z kwasówy ( sześcian z pokrywką) i ma w pokrywie otwór o średnicy ok.4-5cm. Na moje niefachowe oko jest to chyba odpowietrzenie. Chyba!

 

Za radą innego "fachowca" zrobiłem małą próbną przeróbkę własnymi siłami. Poszedłem na łatwiznę. Zlikwidowałem zawór różnicowy a pompę przełożyłem na powrót przed kotłem tam gdzie była kiedyś na starym c.o.. Tyle byłem w stanie zrobić sam. Póki co instalacja ożyła. Może tak zostać? Pytanie tylko czy przy zaniku prądu i braku zaworu różnicowego nie będę musiał szukać kotła w lesie przez dziurę w dachu?

 

W instalacji jest sporo powietrza które zbiera się w pierwszym grzejniku. Montować automat? Jeśli tak to gdzie, zaraz za pompą czy na pionie na wyjściu z kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na razie ostrożnie napełnij instal. c.o.-najlepiej przy pomocy drugiej osoby-tak by nie zalać "chałupy".Następnie rozpal w kotle delikatnie-samym drewnem.Odpowietrz grzejniki.Jeszcze uwaga- nie napęłniaj instalacji (zbiornika do pełna),gdy rozgrzejesz instalację np.do 70*C przez ten otwór nadmiar wody wyleje Ci się na pomieszczenie.

A tak ogólnie : wykonywanie instalacji związanych z wytwarzaniem energii (paleniem w piecu) przez fachowców od glazury ,którzy często tylko mają za zadanie tę instalację przykryć i już uważają,że posiedli wiedzę na ten temat----Uważam za przestępstwo porównywalne do prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy pod wpływem alkoholu.Przestrzegam wszystkich przed takimi pseudo-fachurami.No tak,ale gdyby wszyscy mieli idealne instalacje ,to nie byłoby tego forum.Pozdr.

Jeszcze moja prośba -wrzuć na forum schemat instalacji z reala.Wtedy nasze porady będą trafniejsze,To jest inst.c.o.-anie zgaduj-zgadula.tu nie ma żartów.Za wszelkie porady czuję odpowiedzialność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.