Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co I Cwu


muchrem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka słów wstepu, piec dolnego spalania zębiec kwkd 15kW, zasobnik lemet 300l z jedną wężownicą. Do zasilenia jest 8 grzejników i 6 obwodów podłogówki. Wszystko na rozdzielaczach, przy podłogówce zawór 3 drożny termostatyczny i pompa.

Oba rozdzielacze zasilone z pieca jedną rurą. W celu obniżenia oporów gdy pompa CO nie będzie pracować to pompa podłogówki ma ciągnąc wodę przez zawór zwrotny klapowy( czy lepiej zastosować obejście BYPASS z zaworem kulowym?)

Zasobnik cwu będzie ładowany osobną pompą. Zapomniałem narysować odpowietrznik na zasilaniu.

Czy ktoś może ma jakieś uwagi do schematu?

1708c4e684b62453.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat OK. Dodaj za pompą CO zawór zwrotny by wyeliminować wsteczny obieg gdy pompa CO = OFF a pompa CWU =ON.

Pompę ładującą CWU zainstaluj także z zaworem zwrotnym klapowym w układzie identycznym jak CO. W przypadku braku prądu nadmiar ciepła z kotła grawitacyjnie zostanie przekazany do zbiornika CWU. Zamiast rury 3/4" zainstaluj także 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny klapowy instaluje się tylko w pozycji "grzybkiem do góry" w przeciwnym wypadku klapka nie będzie funkcjonować.

Wykonaj jak na załączonym zdjęciu a nic się zapowietrzać nie będzie i grawitacja w przypadku wyłączonych pomp zadziała.

W związku z tym, iż planujesz zasilanie grzejników poprzez rozdzielacz to pomiń zawór klapowy przy pompie CO. Tutaj grawitacja nie zadziała bo zapewne od rozdzielacza do grzejników będzie PEX 16. Wystarczy przed pompą zainstalować zawór kulowy z filtrem a za pompą zawór zwrotny. Dodatkowo wykonałbym mały by-pass łącząc zasilanie instalacji CO z powrotem z instalacji CO poprzez zawór 1/2" z nastawą wstępną. Umożliwi to podniesienie temperatury powrotu do kotła poprawiając warunki jego pracy. Na kotle ustawisz stałą temperaturę np 55 stopni a temperaturę pomieszczeń będziesz regulować poprzez zawory termostatyczne przy grzejnikach i na zaworze 3D. Pompę "mieszającą"podłogówkę uzależniłbym od pracy pompy C.O.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest najprostsze rozwiązanie !

post-2387-0-12231100-1318535142_thumb.jpg

post-2387-0-78887900-1318535149_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A JA JESZCZE muchrem ZAWORY KULOWE ZE ZWROTNYMI ZAMIENIŁ BYM MIEJSCAMI - to się obejdzie bez spuszczania wody z całej instalacji w razie wymiany , no i jeszcze ZAWORY KULOWE z dławicą a posłużą długo anie made in CH.... :rolleyes:

Edytowane przez mironw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naczyniu wzbiorczym podłączenie obwodu (czerwona rura) od spodu. Z boku przychodzi zasilanie (dolewanie wody w razie ubytku) oraz przelew ( w przypadku nadmiernego rozszerzenia wody gdy nie mieści się ona w naczyniu zostaje wylana do kanalizacji)

Edytowane przez multix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Instalacja prawie na ukończeniu. Zostało parę drobiazgów do zrobienia i będzie test palenia.

Zrezygnowałem z zaworu klapowego na zasilanie grzejników i podłogówki. Pompa na grzejniki i podłogówkę będzie załączana równocześnie wiec obejście zbędne.

Reszta wygląda jak na wcześniejszym schemacie. Dziękuje za porady i podzielę się wrażeniami po odpaleniu.

 

post-14504-0-90857500-1320595197_thumb.jpg

post-14504-0-98098400-1320595203_thumb.jpg

post-14504-0-56850200-1320595210_thumb.jpg

post-14504-0-00642000-1320595218_thumb.jpg

post-14504-0-62413900-1320595226_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Miałem problem ze swoją instalacją przy uruchomieniu. Woda w piecu prawie się gotowała a na grzejniki nie chciała iść. Dopiero zacząłem upuszczać wodę na rozdzielaczu na belce powrotnej i ruszyło. Pewnie było coś zapowietrzone jak to w nowej instalacji. Jakiś czasz później chciałem sprawdzić czy przy zaniku prąd pójdzie obieg grawitacyjnie na zasobnik cwu przez zawór klapowy. Woda doszła do 90stopni i rosła a w zasobnik nie odbierał ciepła. Włączyłem pompę obiegową na grzejniki ale stało się to samo co przy uruchamianiu instalacji, czyli pompa pracuje ale woda w układzie nie krąży. Nie wiem co się stało, bo przy normalnej pracy gdy pompa się uruchamia przy 50stopniach nigdy nie miałem problemu.

Dziś chciałem podnieść temperature na piecu aby wypalić nieco nalot w komorze zasypowej. Nim sie zorientowałem temperatura na piecu przekroczyła 90stopni. Pompka od CO cały czas pracowała, były przymknięte dwa grzejniki i gdy zobaczyłem temperaturę na piecu to je otworzyłem. Ale stało się podobnie jak przy uruchamianiu ze pompa pracowała a gorąca woda przestała iść w obieg.

Zastanawia mnie podłączenie naczynia wyrównawczego do powrotu instalacji.

Czy przy wzroście temperatury nie tworzy się ciśnienie i dodatkowo słup wody działający na powrót nie powodują blokady dla krążenia wody. Może standardowe podłączenie naczynia na zasilaniu na jednej rurze by coś zmieniło?

Ma ktoś jakieś sugestie?

 

74918796cfb68adf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jeżeli naczynie jest podłączone zgodnie z rysunkiem to nic nie zmieniaj tylko odpowietrzaj instalację. Nastawy wstępne na grzejnikach ustaw na N-eutralne czyli z maksymalnym przepływem. Zawory termostatyczne jeżeli są ustaw na max. Nie masz odbioru ciepła i dlatego temperatura gwałtownie rośnie. Odpowietrz także pompy włączajac je na najszybszy bieg i odkręcając śrubkę odpowietrzającą do czasu aż poleci woda. Woda przez naczynie nie krąży ponieważ w górnej części nie ma wody i o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem problem ze swoją instalacją przy uruchomieniu. Woda w piecu prawie się gotowała a na grzejniki nie chciała iść. Dopiero zacząłem upuszczać wodę na rozdzielaczu na belce powrotnej i ruszyło. Pewnie było coś zapowietrzone jak to w nowej instalacji. Jakiś czasz później chciałem sprawdzić czy przy zaniku prąd pójdzie obieg grawitacyjnie na zasobnik cwu przez zawór klapowy. Woda doszła do 90stopni i rosła a w zasobnik nie odbierał ciepła. Włączyłem pompę obiegową na grzejniki ale stało się to samo co przy uruchamianiu instalacji, czyli pompa pracuje ale woda w układzie nie krąży. Nie wiem co się stało, bo przy normalnej pracy gdy pompa się uruchamia przy 50stopniach nigdy nie miałem problemu.

Dziś chciałem podnieść temperature na piecu aby wypalić nieco nalot w komorze zasypowej. Nim sie zorientowałem temperatura na piecu przekroczyła 90stopni. Pompka od CO cały czas pracowała, były przymknięte dwa grzejniki i gdy zobaczyłem temperaturę na piecu to je otworzyłem. Ale stało się podobnie jak przy uruchamianiu ze pompa pracowała a gorąca woda przestała iść w obieg.

Zastanawia mnie podłączenie naczynia wyrównawczego do powrotu instalacji.

Czy przy wzroście temperatury nie tworzy się ciśnienie i dodatkowo słup wody działający na powrót nie powodują blokady dla krążenia wody. Może standardowe podłączenie naczynia na zasilaniu na jednej rurze by coś zmieniło?

Ma ktoś jakieś sugestie?

Już Ci pisałem, że masz ten zawór zwrotny za pompą c.o. źle założony.

Pod nim zbiera się powietrze. Nie możesz go dać przy samym rozdzielaczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dgybys zrobił zgodnie z rys to kocioł sam by sie odpowitrzał , ale ty przekombinowałes i zrobiłes kolano na wy z kotła a na dodatek naczynie jest na szarym koncu za pompami

nieduzym wysiłkiem mozna to zmienic , kolano przy kotle zamienic na trójnik i z niego w góre do naczynia

oraz ten ZZ jak pisze Vernal to juz karygodny bład , tyle powietrza uwiezic w pionowej rurze

 

efekt bedzie !!

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.