Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Szukać Jakiejś Alternatywy W Ogrzewaniu?


levyyy

Rekomendowane odpowiedzi

co do klasyki przedwojennej sufitów to racja - mam na suficie ornamenty, które świetnie wyglądają i szkoda z tego powodu obniżać... ale może kiedyś będzie trzeba jak dalej gaz będzie drożał, na razie w pierwszym kroku wymienie ten kocioł bo i tak musiałbym w najbliższym czasie (ten już ma jakieś 13lat) i zobaczymy jakie będą rachunki. teraz tylko muszę jakiś wybrać, chyba coś Vailanta bo taki też mam teraz i jakiś podwieszany żeby był dokładnie w miejsce tego co teraz wisi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do klasyki przedwojennej sufitów to racja - mam na suficie ornamenty, które świetnie wyglądają i szkoda z tego powodu obniżać... ale może kiedyś będzie trzeba jak dalej gaz będzie drożał, na razie w pierwszym kroku wymienie ten kocioł bo i tak musiałbym w najbliższym czasie (ten już ma jakieś 13lat) i zobaczymy jakie będą rachunki. teraz tylko muszę jakiś wybrać, chyba coś Vailanta bo taki też mam teraz i jakiś podwieszany żeby był dokładnie w miejsce tego co teraz wisi.

Co do sufitów, to domyśliłem się wcześniej, że masz sentyment do antyków. W końcu to coś niepowtarzalnego w tym powtarzalnym współczesnym świecie. Ja pamiętam takie w starych kamienicach w Al.Jerozolimskich (ale zimno tam było okropnie). Jeśli sąsiedzi na górze palą po ludzku, to straty nie będą wielkie - ciepło ucieka tylko od ciepłego do zimnego; jak odwrotnie - to trzeba go oszukaćsmile.gifvide klima. A jeśli myślisz o kondensacie, to grzejniki trzeba przeliczyć na niskie powroty(max.40st), bo inaczej to strata pieniędzy. No i jeszcze te coroczne przeglądy po kilka setek sztukahuh.gif...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, aby 'dolna rura' czyli powrót z instalacji DO kotła nie był cieplejszy niż 40stC. Inaczej nie ma szansy na odzysk ciepła ze spalin(poprzez kondensację wilgoci) ponieważ spaliny będą się podgrzewać zamiast wychładzać od 'powrotu' - i cała kondens-inwestycja funta kłaków niewarta! Aby zaś uzyskać takie 'niskie parametry' na grzejnikach, musi być odpowiednio duża 'powierzchnia wymiany ciepła' czyli po ludzku dużo żeberek/paneli a jeszcze lepiej podłogówka, aby woda mogła się odpowiednio wychłodzić, ogrzewając mieszkanie po drodze.

No to chyba już jasne, że pewien nadmiar żeberek byłby mile widziany... Ale to sprawa do przeliczenia przez instalatora!

PozdrA.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaką moc mają wszystkie twoje grzejniki. Ustal jaką temperaturę ustawiasz na wyjściu z kotła. Jeżeli grzejnik stałowy płytowy podwójny

o wymiarach 100 x 60 cm pracuje przy parametrach 75/65/20 stopni /zasilanie,powrót, temp. w pomieszczeniu/ ma on moc około 1400 W

Wystarczy zmienic parametry zasilania na 55/45/20 stopni i taki grzejnik jest w stanie wypromieniowac tylko 700 W.

Jeżeli moc Twoich grzejników dobrana jest optymalnie pod istniejący piec i nie maja one zapasu mocy przy piecu kondensacyjnym maksymalna sprawnośc będzie osiągana tylko w okresach przejsciowych na początku i końcu zimy / gdy na piecu ustawisz temp. wyjścia z pieca na poziomie 50 a nawet 40 stopni/ . Podwyższenie temperatury wody spowoduję że piec nie będzie kondensował, będzie pracował ze sprawnościa zwykłego kotła.

Znając moc grzejników możesz dobrac moc pieca - jeżeli moc grzejników wynosi 20 KW piec nie powinien miec większej mocy.

Moc maksymalna pieca będzie potrzebna tylko wtedy gdy temperatura zewnętrzna spadnie do obliczeniowej -20 stopni. Przez pozostałą

częśc sezonu grzewczego piec pracuje na 30 -50 % mocy znamionowej. I im bardziej piec będzie przewymiarowany tym rachunki za gaz będą większe.

Jeżeli chodzi o wybór kotła - nie sugeruj się marką. Kotły gazowe wszystkich producentów mają bardzo podobne parametry większośc producentów sprowadza komponenty do produkcji z Włoch, ważny jest serwis w Twojej okolicy i dostępnośc częsci zamiennych.

Z doświadczenia wiem że piec gazowy użytkujemy około 10 lat, po tym czasie następuje techniczne zużycie, pojawiają się nowe konstrukcje więc nie warto za bardzo przepłacac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podpowiem jaki kocioł kondensacyjny byłby dobry bo nie grzeję gazem ale radzę zastanowić się nad takim pomysłem sam kocioł kondensacyjny jest drogi a na bank nie spowoduje spadku rachunków za gaz.Jeśli już wymianiać kocioł to proponowałbym na taki z zamknięta komorą spalania wtedy nie trzeba tak intenesywnego nawiewu do mieszkania jak przy kotle atmosferycznym.

Nie daj się zwieść niby większej sprawności kotła kondensacyjnego, fakt ma on wyższą sprawność ale przy odpowiednio niskich temperaturach wody w instalacji czyli najlepiej sprawdza się przy podłogówce ewentualnie trzeba sporo przewymiarować grzejniki żeby móc je zasilać wodą o niskiej temp i jednocześnie dać radę zagrzać mieszkanie. Sam u siebie choć grzeję kotłem węglowym mam większe grzejniki niż by potrzeba i naprawde zdaje to egzamin. Co by można radzić by zmniejszyć koszty niskim nakładem kosztów może ekrany zagrzejnikowe chyba że już je masz, można założyć rolety zewnętrzne, zamontować drugie drzwi wejściowe bo pewnie na klatce w kamienicy jest zimno bo kto miałby tam grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o odpowiedź czy moje rachunki za ogrzewanie nie są za wysokie i czy nie można by ich było zmniejszyć zmieniając sposób ogrzewania mieszkania. Mieszkam w kamienicy na parterze, mieszkanie o powierzchni 150m2 (4 duże pokoje w tym jeden koło 40m, łazienka, kuchnia i dwa przedpokoje - wysokie sufity wszędzie). Okna wymieniane dwa lata temu na plastiki.

Teraz mieszkanie ogrzewane jest gazem - w prawie każdym pomieszczeniu dwa kaloryfery. Wydatki w okresie zimowym to około 1200zł/miesiąc natomiast w przeciągu roku wychodzi koło 7000-8000 tyś zł - w tym też wliczony jest już gaz który zużywam do ogrzewania wody w bojlerze i do gotowania na kuchence.

Czy a jak tak to jakie rozwiązanie będzie bardziej opłacalne? Na inwestycję mogę przeznaczyć do maks 10 tyś. zł.

Z góry dzięki za odpowiedź.

zrobić mały remont obniżając sufity o 20cm izolując 20cm wełny prasowanej natepnie folia i płyta GK mysle że z automatu masz 20% w kieszeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uważam,że obniżenie i zaizolowanie sufitów będzie najlepszą inwestycją gdyż zmniejszy kubaturę pomieszczeń.Niezależnie od tego jaki kocioł zastosujesz i tak grzejesz kubaturę.W następnym etapie proponuję wymianę kotła na nowocześniejszy niekoniecznie kondensacyjny ale koniecznie z zamkniętą komorą spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.