Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Alternatywa Dla Ogrzewania Z Mpecu W Bloku?


kebobik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mieszkam w małym bloku (4 mieszkania + 2 garsoniery) i zastanawiam się czy istnieje jakieś inne źródła ciepła dla naszych grzejników?

Jedno mieszkanie z mojego bloku chce się odłączyć od MPECu, ponieważ im taniej wyjdzie postawienie pieca (nie wiem jakiego) w piwnicy niż płacenie za to MPECowi (ponad 50% ceny za ciepło to koszty konserwacyjne, straty, obsługa itp.).

Wiem, że są też piece dwuobiegowe, ale nie wiem czy to wyjdzie taniej, bo u nas w bloku każdy ma taki piec w łazience, poza tym do tego trzeba by kuć miejsce pod nowe rury z ciepłą wodą, a to raczej w ogóle by się mijało z celem (blok może i jest z cegły, ale ma już ponad 25 lat). Dlatego myślę, że piec tylko do CO byłby najlepszy, ale już czym zasilany i jaki model to już nie mam zielonego pojęcia, byłbym wdzięczny za każdą sugestię oraz radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobcie zciepe postawcie ekogrocha 60 kW z dwoma palnikami do tego zasobnik 500 l i po sprawie do kazdego liczniki na ciepła wode ile zuzycia i oraz kalorymetry licnikowe na kazde mieszkanie, wydatek na kotłownie moze ze 20000 zł ale sie wroci ,niestety za obługe PEC sie płaci i to musi kosztowac tak jak pieszesz nawet 50 % wiecej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A gdzie szukać firm zajmujących się sprzedażą, montażem i konserwacją?

Jak wygląda konserwacja i obsługa takiego pieca?

Czy nie lepszy były piec na gaz (chociaż przy tym co się dzieje, to myślę, ze jednak nie)?

 

Jeszcze dodam, że mieszkanie w bloku to 65m2.

 

ile ten blok ma metrów do grzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są 4 mieszkania, każde po 65m2 + dwa pokoje na poddaszu (każdy po 16m2) + klatka schodowa, czyli 4x65+2x16 = 292m2 + klatka schodowa (na klatce jest tylko jeden kaloryfer).

Jest to stary blok z cegły.

 

to jelsi sciepa narodowa to tak jak pisałem kocioł 60kW z dwoma palnikami retordowymi i zasobnik min 500l rozprowadzic podpiac pod to co jest i 2,5t na miesac eko i macie ciepło o duzo ciepłej wody ale to w przypadku gdy wszyscy tak pomysla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś tu kalkulował zatrudnienie palacza? zusy i inne słono kosztują, do tego koszty konserwacji,przeglądów itd. chyba że jest jakiś społecznik :D

 

 

a poco palacz do retordy

jak pojdzie na fajke to wsypie ze dwa worki midzy czsie albo zrobia sobie pokój narad w kotlowni ,pojdzie ktos inny na fajke to popiół wyciagnie i wywali do smietnika wiec po co palacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś tu kalkulował zatrudnienie palacza? zusy i inne słono kosztują, do tego koszty konserwacji,przeglądów itd. chyba że jest jakiś społecznik :D

No właśnie jestem zupełnie zielony w tej sprawie, więc chciałbym się możliwie wszystkiego dowiedzieć.

Czy palacz jest potrzebny? Kto i jak często przeprowadza konserwację takiego pieca?

 

Do automatyk:

potrzebowalibyśmy tylko CO, bo do ciepłej wody trzeba by puścić rury, a na to nikt się nie zgodzi (blok ma grubo ponad 20 lat), pomieszczenie na kotłownię mamy (w piwnicy było przewidziane miejsce na pralnię, jest tam wielki murowany piec z miejscem na wielką balię, więc pewnie jakiś komin tam jest). A co do ekonomii, to im taniej tym lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no szkoda ze nie konpleksowo ,co do wody jesli bez podgrzewanie wody to retorda 30kW i bedzie latac przeglady serwisowe wg zyczenia wystarczy raz na rok ok 300-400zł ,kominiarz ze dwa razy na rok ale to sa grzosze a palenie to tak jakpisałem jedn przyjdzie nasypie inny wysypie popiół strownik zamknac za szybą zeby nikt nie rył w ustawieniach i bez grzania wody cwu to 1.8-2t na miesiac z mrozem przyjmiecie sredią tak 1,5t na miesiac od pazdziernika do marca i bedzie ok koszt takiego kotła dobrego stalowego to ok 8000 zł i jedno pytanie czy wszyscy sa wpieci na ostro czy na kazde mieszkanie macie licznik do rozlicania ciepła CO? teraz policzyc pomnozyc podzielic i pomyslec i jeszcze trzeba zrobic technologie kotłowni pompy zawory itp tez min 2000zł i montaz przyjnij ok 2500 i masz koszty teraz do liczenia koszty technologi kotłowni moą byc nieco wyssze ale to zalezy od zapotrzebowania to sa koszty ogolne do przemyslenia czy warto wam w takie rzeczy wchodzic do dokładnych obliczen trzeba opini kominiarskiej ,zapotrzebowanie na moc ,jaki kocioł ,isposób [podłaczenia do instalacji CO wtedy mozna dokładnie policzyc koszty takiej kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.