Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejnik W Piwnicy


darecki2308

Rekomendowane odpowiedzi

ale z obejściem łatwiej dla pary w chwili zagotowania no i całej wody ci z ZW nie wychlapie , ale rura bezpieczeństwa (ta do zbiornika) i przelew muszą być takie same i min. 1" lub cu28mm. oppowietrzenie może być na rurze przelewowej jeśli w ZW nie ma tyle przyłączy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rura bezpieczeństwa (ta do zbiornika) i przelew muszą być takie same i min. 1" lub cu28mm

Witam.

Nie chcę szerzyć herezji, ale nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego.

 

Norma wskazuje średnicę 25mm jako minimalną dla rozpiętości 0-40 kW i dalej wygląda to tak:

 

post-18583-0-61691700-1327754774_thumb.jpg

 

Intuicyjnie wnioskuję zależność średnicy od ilości ewentualnej pary, generowanej przez gotujący się kocioł. Im większa moc kotła tym wyższa średnica. Jednocześnie postęp średnicy rury wzbiorczej jest "wolniejszy" co zgadza się z teorią pary, której w rurze wzbiorczej nie będzie.

 

Chodzi mi o to, aby dotrzeć do jakichkolwiek wyliczeń, typu kocioł 25 kW generuje w takich to a takich warunkach tyle a tyle pary i odprowadzenie jej wymaga rur o takim właśnie przekroju.

Pytam, ponieważ nurtuje mnie ta wstępna rozpiętość mocy. Większoć kotłów dla domków jednorodzinnych mieści się w przedziale do 20 kW i mimo, że jest to zaledwie połowa przedziału, to rurarz ten sam.

 

Zna ktoś przypadek awarii kotła wynikający bezpośrednio z zaniżenia tej średnicy powiedzmy do 20mm?

 

Kolejna rzecz to przestarzałość normy. Dziś kocioł chroniony jest nie tylko rurą bezpieczeństwa ale często dodatkowym ZB, układami schładzania oraz w przypadku kotłów z podajnikiem "naturalnym" brakiem możliwości kontynuowania palenia.

 

Logiczny jest również strach przed przegrzaniem dużej ilości wody jaka jest w objętości płaszcza, czego nie ma w wypadku kotłów gazowych i olejowych.

Dletego też nikogo nie namawiam do łamania ww. dogmatu, tyle że interesuje mnie jak to policzono i przy jakich założeniach.

 

Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.