Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dodanie C.o. Stałopalnego


SP3S

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Na wstępie proszę o wyrozumiałość jeśli coś namieszam jako laik lub źle nazwę czy określę .

W domku jednorodzinnym , w którym mieszkam mam zainstalowane ogrzewanie gazowe C.O. TYP "B" , z uwagi na różne aspekty chce zainstalować dodatkowo , przez wymiennik płytowy ogrzewanie w układzie otwartym ( kocioł stałopalny C.O. ). Z wieloma wątkami się zapoznałem na niniejszym forum ale jako laik mam wiele jeszcze pytań. Pewnie i tak zakończy się wizytą fachowca całe moje zamieszanie ale jako dłubacz i zwolennik teorii co cię nie zabije ..... to czegoś nauczy chciałbym prosić doświadczonych kolegów o parę rad czy może odpowiedzi.

Czy jeżeli stosuję wymiennik płytowy ( 30kW) i mam w układzie przeciwsobnym podłączyć ciepło z kotła stałopalnego to przy wymienniku stosując wydajną elektronicznie sterowaną pompę :GRUNDFOS POMPA C.O ALPHA2 25-60 KLASA A muszę jeszcze jedną zainstalować w tym samym obiegu na wyjściu z kotła jako BYPASS z zaworem bezwładnościowym ( tym z kulą) , czy wystarczy ta przy wymienniku odpowiednio wpięta ?

Czy mając wyjście z kotła wielkości 2 cali , jeśli zredukuję po zaworze bezwładnościowym ( tym z kulą) na 3/4 cala to popełnię poważny błąd ?

Czy rura "bezpieczeństwa " prowadzona do naczynia wyrównawczego mając 28 mm jest wystarczająca ?

Czy warto za BYPASS'em podłączyć zawór czterodrożny mając na uwadze że będzie podłączony zbiornik z CWU ( możliwość regulacji termicznej miedzy zbiornikiem CWU , a wymiennikiem płytowym)

Zaznaczam że niczym więcej kocioł nie będzie "obciążony" żadnych odbiorników w postaci dodatkowych kaloryferów. Problem automatycznego załączenia kotła gazowego przy zaniku ciepła po stronie kotła stałopalnego to dodatkowy temat i parę pytań a podstawowe to czy wystarczy w praktyce przekaźnik wykonawczy załączający kocioł prądowo po odczycie zaniku granicznej temperatury na kotle stałopalnym, czy może liczyć pozostawiając włączony kocioł gazowy że przy wystarczająco wysokiej histerezie kocioł się nie załączy do puki różnica temperatury powrotu do wyjścia nie spadnie wystarczająco nisko ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za na pewno nie fachowy język . Jestem kominiarzem

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pompy to muszą być zainstalowane zarówno po stronie kotła stałopalnego jak i za wimiennikiem po stronie instalacji c.o. ( jest jeszcze inna mozliwośc zależna od stanu już istniejącego czy nie ma możliwości wykorzystania już istniejącej pompy c,o jako pracującej zarówno dla kotła gazowego i stałopanego, ale to zalezy od tego jak obecnie wygląda układ i jak jest sterowany )

Zawór pływakowy"kulowy" musisz zastosować.

Co do redukcji średnicy proponuję nie redukować do średnicy 3/4 " a do najwyżej średnicy wymaganej dla rury bezpieczeństwa ( pozatym sądzę iż kocioł zw względu na moc wymiennika będzię około 25 kW wiec ta średnica jest troszke mała). Rura bezpieczeństwa jak najbardziej 28 mm ( nie zmniejszać bo da to o osbie znać podczas zagotowania układu )

Co to zaworu 4-drogowego czy naprzykład zawru ograniczającego temperaturę powrotu to trzeba by wiedzieć jak ma wyglądać układ docelowy aby coś zaproponować.

Co do blokady kotła gazowego podczas pracy kotła stałopalnego to tu możliwości jest conajmniej kilka i zależą od tego co to za kocioł jest i jakie ma sterowanie.

Często kotły posiadają styki tzw zabezpieczenia zawnętrznego czy tez termostatu pomieszczenia poprzez rozwarcie których np za pomocą przekaźnika wyzwalanego np załączeniem pompy kotła stałopalnego będą pozostawiały kocioł właczony blokując jego pracę na czas pracy kotła na paliwo stałe.

 

Nie wiem jaki kocioł chce Pan zastosować ale można też zastanowić sie nad kotłem na paliwo stałe pracującym w układzie zamknietym co ma swoje plusy ( brak konieczności stosowania wymiennika, wystarczy jedna pompa po stronie kotła na paliwo stałe nie i zwiększa sie żywotnośc urządzenia )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Tak zaczynając od końca to na dzień dzisiejszy nie ma w Polsce prawa ( są może i kotły - chyba VIADRUS ma taka możliwość) które zezwalało by na podłączenie jakiegokolwiek kotła stałopalnego w układzie zamkniętym - jeśli powstała taka nowelizacja to proszę na gorąco o normę bo sam uczę tego przyszłych kominiarzy i sam wypisuję negatywne protokoły widząc takie połączenie - kilka zgłoszeń do nadzoru spowodowało rozdzielenie układów.

Mam kocioł ZĘBIEC 25 kW KWK . Z tym zaworem bezwładnościowym zaraz za kotłem ( ruchoma kula) to OK ma być i dzięki za info ale czy trzeba zakładać jedną pompę przy tym BYPASS'e a drugą w tym samym układzie ale przy wymienniku ?

Z góry dziękuje za odpowiedzi Jerzy

P.S. Mam kocioł IMMERGASS 21kW dwufunkcyjny TYP "B"

Edytowane przez SP3S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dyskusja na temat instalacji kotła w układach zamkniętych czy otwartych wydaje mi się czysto akademicka ponieważ to zazwyczaj producent kotła ustala w jakich układach on może pracować co z kolei podaje w DTR kotła . Wspomniałeś o kotłach viadrus , same one również nie mogą pracować w układach zamkniętych jeżeli instalacja podłączenia kotła nie zostanie wykonana z zastosowaniem wężownicy schładzającej która nie jest elementem kotła a tylko dodatkiem umożliwiającym zainstalowanie kompletu w instalacji zamkniętej . Tak więc reasumując to raczej instalacja i jej wykonanie powinno decydować o tym w jakim układzie piec będzie pracował . Norma która obowiązuje ogranicza się do samego kotła i do tego dostosowują się producenci . Jeżeli piec jest fabrycznie wykonany z zabezpieczeniem i instalacja została wykonana zgodnie z zaleceniami producenta to to powinno decydować o tym czy instalacja jest do przyjęcia.Tutaj może takie drobne info z przepisów i obowiązującej normy bodajże z 1991 roku z uaktualnieniami http://ogrzewnictwo.pl/artykuly/projektowanie-montaz-serwis/montaz-kotla-na-paliwo-stale-w-swietle-obowiazujacych-przepisow-bezpieczna-instalacja-magazyn-instalatora mam nadzieje że ta lektura rozwieje wszelkie wątpliwości bo tak jak napisałem wyżej nie sam kocioł decyduje o tym czy można go stosować w instalacji zamkniętej ale cała instalacja i jej sposób wykonania a zwłaszcza układ który może przejąć nadwyżkę ciepła wytworzoną przez sam kocioł .

Pozdrawiam i mam nadzieje że to się przyda na przyszłość smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stosowania kotłów na paliwo stałe w ukłądach zamknietych to juz od dawna jest to dopuszczone w polsce.

Oczywiście kocioł musi być zabezpieczony albo wężownic bezpieczeństwa abo zewnętrznym zabezpieczniem.

ustawa weszła już w 2009 roku co można bez problemu znaleźć w internecie.

 

Cytat:

 

12 marca 2009 r. minister infrastruktury podpisał rozporządzenie zmieniające

poprzednie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki

i ich usytuowanie (opublikowane w DzU Nr 56 poz. 461). Wprowadza ono małą

rewolucję na rynku kotłów stałopalnych. Ustawodawca teraz już jednoznacznie wypowiedział się w zakresie montażu tych kotłów: ?...zabrania

się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej

systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze z wyjątkiem

kotła na paliwo stale o mocy nominalne do 300 kW wyposażonego w urządzenia

do odprowadzenia nadmiaru ciepła?. Mamy więc przepis, który ujednolica nasze

prawo z unijnym, gdzie już dawno kotły stałopalne były dopuszczone do montowania

w układach ciśnieniowych.

 

prosze sobie spawdzić

 

tak wieć bez problemu mozna zastosować kocioł na paliwo stałe w układzie zamkniętym ( albo kocioł wypozażony fabrycznie w wężownice bezpieczeństwa albo dokupić zapbezpiecznie tego typu do kotłow w nią nie wyposazonych co oferuje wielu produce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem o co Ci chodzi przecież napisałeś to samo . Nie liczy się sam kocioł ale instalacja w którą został wpięty jeżeli spełnia ona wymogi lub sam kocioł został do tego przystosowany . Oczywiście rozmawiamy o mocy do 300kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Dziękuję za dotychczasowe rady względem wpinania kotłów stałopalnych w układ zamknięty - życzę powodzenia z tym - tych z moich okolic instalatorów to przeraża i nie chcą o tym w ogóle rozmawiać - dzwoniłem do kolegi z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie i też nie zaleca więc się nie będę wychylał .

Jakoś ciężko tworzy się odpowiedź na zadane pytania w pierwszym poście, więc zadam je inaczej może łatwiej mi będzie uzyskać odpowiedź:

- czy nie pracująca pompa ( wyłączona) w jakimś układzie jest traktowana jako zawór czy przyjmujemy że z uwagi na ewentualne ciśnienie wody za drożne i woda przepływa ?

Pytanie mi się nasuwa, bo przyjmując, że nie pracuje pompa wpięta od strony kotła C.O. gaz do wymiennika płytkowego to czy gdy załączy się pompa w kotle gazowym będzie woda przepływała przez wymiennik czy popłynie wcześniejszym torem przed wpiętym wymiennikiem . Może musi być wpięcie wymiennika płytkowego zabezpieczone zaworami zwrotnymi aby odizolować wymiennik płytkowy od kotła gazowego ?

Nie wiem czy nie będę musiał tego wszystkiego narysować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na pewno użytkowanie kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym wiąże się ze świadomością użytkownika ( muszą być sprawne wszystkie elementy sytemu zabezpieczania i trzeba to regularnie kontrolować )

Przy sprawnych elementach systemu jedynym zagrożeniem może być jednoczesny brak prądu i wody ( wtedy trzeba samemu zagwarantować niezagotowanie kotła)

Co do odpowiedzi na pozostałe pytania:

- pompa nie pracująca nie jest elementem który można traktować jako element stwarzający opór blokujący przepływ ( zawsze będzie to układ przez który przepływa woda )

- podstawowa zasada aby woda przepływała w kierunkach w jakich ma to stosowanie zaworów zwrotnych przy każdej pompie ( chyba że układ składa się tylko z jednej pompy co w tym układzie nie będzie występować )

Jeśli chcesz to możesz przesłać rysunek to ewentualnie zerkniemy czy wszystko jest ok bo "diabeł" tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.