Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimosz Ling Duo 25 Pellet


phuanex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Mam następujący problem z kotłem Klimosz Ling Duo 25 Kw. Używam tego pieca od roku, a od tygodnia palę suchym pelletem i z tym mam problem. Pozmieniałem ustawienia jak zaleca producent, czyli

 

- podawanie 7s

- dmuchawa 90

- przerwa 10s

- podtrzymanie 15 minut.

 

Efekt był taki, że masa skwarków z pelletu spadała do popielnika a podczas spalania nadmuch unosił nadpalone pelety a płomień był taki że po otwarciu drzwiczek dolnych wychodził z pieca, do tego co jakiś czas piec osiągał temperaturę krytyczną kotła i wywalał wrzątek do CWU i Co. Na instalacji mam podłogówkę która pracuje na ogodówce '2" z siłownikiem i zaworem 3d, a zawór 4d główny z siłownikiem mam na pogodówce "4" gdyż w całej instalacji mam tylko 4 grzejniki. W efekcie CWU mam 65 stopni mimo że ustawioną 45 bo piec wywala nadmiar wrzątku i spore spalanie.

 

Metodą prób i błędów zmieniłem ustawienia na:

 

- podawanie 7s

= dmuchawa 45

- przerwa 16

- podtrzymania 35 minut

 

Spalanie się poprawiło, jest sam czarny popiół, ale średnio 6 razy na dobę wywala mi temperaturę krytyczną. Temperatura na zewnątrz to 2-5 stopni a na termostacie domowym 21 stopni. Wygląda to tak, jakby pelet był tak kaloryczny, że stojąc w podtrzymaniu ma taką temperaturę, że nagrzewa piec zamiast jedynie podtrzymywać płomień, ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, też palę peletem ale w lnguduo15 i dla 120 metrów bez cwu ustawiłem przerwę w podawaniu 28 s czyli ok 12kW. Myślę że przerwa 16 na to zbyt wielka moc na te pobory. Co prawda u mnie również ustawienie termostatu pokojowego a chciejstwo Linga to dwie różne sprawy, ustawione 22 a on grzeje siębie, ale przy otwartym zaworze 4d. Ciekawe co na to bieglejsi w piśmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam fotki spalania. Dodatkowo zauważyłem że tworzy się taka pajęczynka w kotle która się żarzy przy spalaniu. U mnie też był problem z termostatem pokojowy, 2 miesiące ja ustawiałem w pokoju jedno a on grzał inaczej, okazało się że trzeba dobrze podłączyć linie w sterowniku pieca, teraz mam zadane 21 jak termostat wskoczy na 21,1 to momentalnie po 2-3 sekundach piecyk zamyka obydwa zawory albo je domyka zależy jaka temp na zewnątrz.

 

Spróbuję zwiększyć przerwę w podawaniu, tylko boję się o cofnięcie żaru.

 

Dodam że domek to nowy dom oddany do użytku w grudniu 2010 od tego czasu ogrzewam, powierzchnia po podłodze ok 200 mkw. ocieplony 15 cm styropian, sufity poddasze 30 cm wełna, dach 20 cm wełna. 150 kg peletu z tego co widzę starczy na pełne 7 max 8 dni przy temperaturach w ciągu tych dni od 6 do -4

 

Praktycznie w całości domu jest podłogówka, tylko w jednym pokoju powstałym w miejscu garażu są 2 grzejniki no i 2 drabinki, w łazience na dole i łazience na górze. Podłogówka pracuje na niskiej temperaturze dlatego charakterystyka pogoda ustawiona jest na 2.

 

Zaraz jak spadnie temperatura na piecu to wezmę kamerkę i postaram się Wam nagrać i pokazać jak pali.

post-35719-0-74487700-1321807200_thumb.jpg

post-35719-0-53710800-1321807210_thumb.jpg

post-35719-0-45872800-1321807219_thumb.jpg

post-35719-0-57489000-1321807227_thumb.jpg

post-35719-0-60955500-1321807242_thumb.jpg

post-35719-0-63173600-1321807296_thumb.jpg

post-35719-0-53002600-1321807310_thumb.jpg

Edytowane przez phuanex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również zwracam się o poradę. Jaki ustawić piec aby zużywał mniejszą ilość paliwa?

 

Jestem posiadaczem Ling DUO 25, ze sterownikiem electronic premium, od 3 lat. Piec ma ogrzewać powierzchnię 185m2. Dom jest wyizolowany steropian 22cm, okna o niskiej przepuszczalności, zamontowana rekuperacja i kominek z płaszczem wodnym. Opalam ekopeletem.

 

Przez pierwsze dwa sezony grzewcze piec sprawował się dobrze, spalał niewielkie ilości biomasy. Jednak w międzyczasie zdarzyły się problemy ze zrywaniem zawleczek, zablokowaniem ślimaka, uszkodzeniem sterownika. Po zgłoszonych reklamacjach i wizytach serwisu z Klimosza, powyższe problemy ustały, ale piec zaczął zużywać ponad 120 kg ekopeletu na 48 godzin. Zaczął smolić i dławić się dymem. Do tego stopnia, że smoła wypłynęła z kotła i wyczystki, na zewnątrz. Ponowne wizyty specjalistów z Klimosza niewiele dały. Zwalczyli problem smolenia, ale nadmierne spalanie pozostało.

 

Dodam, że do sierpnia tego roku dom był nieużytkowany. Dopiero od tego terminu mieszkam tutaj i próbuję walczyć ze zbyt dużym zużyciem. Wszelkie instrukcje już chyba znam na pamięć, fora tematyczne przejrzane. Wiele opcji ustawień już próbowałem.

 

 

Piec podgrzewa CO i CUW, posiadam ręczny zawór 4D, podłączony czujnik temperatury zewnętrznej, termostat pokojowy ustawiony na 21oC,

 

 

Ustawienia:

 

- temp ogrzewania AUTO

 

- podajnik przerwa 12s

 

- dmuchawa moc 89

 

- podajnik podtrzymanie 19m

 

- typ palenia automatyczny

 

- temp CUW 50oC

 

- ogrzewanie (lato/zima) auto

 

- charakterystyka pogodowa nr 05

 

- zawór 4D ustawiony na 4 w kierunku powrotu (w prawo)

 

 

Po podgrzaniu temperatura na piecu (górny wskaźnik na wyświetlaczu) 60-62oC

 

Temperatura powrotu: 45-48oC

 

 

Jedną rzecz, którą zaobserwowałem, to:

 

- na ustawieniu zima temperatura pieca z 61-62oC spada do 55oC, przy obecnych temperaturach zewnętrznych średnio 3oC, w czasie około 25 minut. Piec rozpoczyna podgrzewanie do 58oC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

moze dla linga25 czas przerwy podawania być inny, te 28 s to dla 15kW. Ale dmuchawa 89 to chyba zdecydowanie za dużo. Zbyt duzo ciepła wędruje w komin (strata kominowa). Obniżając moc dmuchawy należy pilnować aby nie zasmołować komory spalania i komina (mnie się ta sztuczka udała). Kłopot olbrzymi. Nawiasem, czy ktoś wie jak sprawuje się kocioł na pelet ze starym kominem murowanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego Wy się boicie... Ja mam takie ustawienia

 

PID:

 

I bieg - podawanie 5s

II bieg - podawanie 7s

III bieg - podawanie 9s

 

Przerwa w podawaniu 30s

 

Podtrzymanie 25 minut.

 

Nic się nie cofa...

Spalanie ok 25kg na dobę ok 130 domu +garaż (2 kaloryfery) i kotłownia - oczywiście przy obecnych temperaturach (od -5 do +5)

Edytowane przez DJ82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info, spróbuję wprowadzić te ustawienia dziś. Jak skończy się poprzedni zasyp (zużył 100KG przez niecałe 48 godzin).

Jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju.

Z obserwacji moich wynika, że duże spalanie jest przy ustawieniu zima. Temperatura na kotle (górny wskażnik na wyświetlaczu) spada w bardzo krótkich okresach czasu. I piec uruchamia dogrzewanie od 55oC do 58oC. A na ustawieniu Lato nie ma takich objawów.

Od czego jest zależny spadek tej temperatury, co na to wpływa?

Może korekcja tego czynnika spowoduje poprawę.

I co by było, jakbym ustawił tryb Lato i pozostawił automat pogodowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Wszystko już chyba poustawiałem mam nadzieję optymalnie:

 

- dmuchawa 50 / skala do 250

- podajnik przerwa 24 sekundy

- podajnik podtrzymanie 35 minut

- czas podawania 7 sekund

Efekt:

 

do popielnika spada sam popiół bez skwarków, taki nadmuch spala pellet ale nie unosi go z paleniska. Dom 200 mkw jak pisałem w pierwszym poście, na termostacie na chwilę obecną 21,5 stopnia, spalanie 15 kg pelletu na dobę, temperatura na zewnątrz -5 / 5 stopni. Pokombinuję może zejdę niżej ze spalaniem.

Jeszcze dzisiaj dołączę film z aktualnym spalaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info, spróbuję wprowadzić te ustawienia dziś. Jak skończy się poprzedni zasyp (zużył 100KG przez niecałe 48 godzin).

Jest jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju.

Z obserwacji moich wynika, że duże spalanie jest przy ustawieniu zima. Temperatura na kotle (górny wskażnik na wyświetlaczu) spada w bardzo krótkich okresach czasu. I piec uruchamia dogrzewanie od 55oC do 58oC. A na ustawieniu Lato nie ma takich objawów.

Od czego jest zależny spadek tej temperatury, co na to wpływa?

Może korekcja tego czynnika spowoduje poprawę.

I co by było, jakbym ustawił tryb Lato i pozostawił automat pogodowy?

 

Jak ustawisz tryb LATO to będzie Ci grało TYLKO CWU a CO nie. W Trybie ZIMA grzeje jedno i drugie dlatego temp spada bo piec się studzi.... Masz regulator pokojowy??

 

Do wszystkich palących pelletem - ustawienie które wcześniej podałem są dla pelletu dębowego. Tak jak węgiel tak i pellet - każdy inny.

 

Co do powietrza to z tym zmniejszaniem do 50 (przy skali 250) byłbym ostrożny... u mnie przy takiej ilości powietrza bardzo szybko zanieczyścił się nadmuch (ta klapka z przodu - jak odkręciłem to wypadło mnóstwo popiołu) a do tego piec zarastał SMOŁA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Też od pewnego czasu jestem szczęśliwym/ nieszczęliwym posiadaczem kotła Klimosz 25 KW ling duo. Problem mam taki sam jak większość użytkowników tzn problem z uzyskanie temperatury. Przez ponad miesiąc czasu kocioł pracował na sterowaniu pogodowym i temperatura na kotle wynosiła ok 55-60 stopni a za zaworem 4 drogowym miałem ok 28-35 stopni powrót ok 25-28 stopni. Panowie z Klimosza stwierdzili że dom musi się wygrzać i dlatego takie niskie temperatury. Po miesiącu zadzwoniłem ponownie do Klimosza i przyjechała ekipa chyba 6 panów którzy nastawili kocioł na wyższe parametry tj 70 stopni i wyłączyli pogodówkę, faktem jest że temperatura za zaworem podskoczyła do ok 55-60 stopni , powrót do ok 45-50 stopni. Problem jaki zauważyłem to to że piec nie przechodzi w stan podtrzymania , praktycznie ten stan we tym piecu nie istnieje. Jak dla mnie piec jest chyba za małej mocy ale Klimosz stwierdził że jest OK. Powierzchnia do ogrzania to ok 260 m2 po podłodze z czego góra to skosy więc powierzchni użytkowej jest ok 200 m2 +_ zbiornik CWU 300 litrów

Obecnie moje nastawy to czas podawania 5 sekund, przerwa 17 sekund, dmuchawa 85%.

Powiedzcie jak to wygląda u Was . Jakiej mocy macie kotły do jakich powierzchni??, Jaki może być u mnie problem??????? Czy u Was kotły wchodzą w stan podtrzymania i ile w tym stanie trzyma ????

0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Obecnie moje nastawy to czas podawania 5 sekund, przerwa 17 sekund, dmuchawa 85%.

....

 

Zależy czym palisz - węgiel, pellet??

 

Ja mam ok 140m2 użytkowej + kotłownia i garaż (2 kaloryfery) + CWU 300l więc niby byłoby podobnie... u mnie piec ok 30-40% doby pracuje - reszta w podtrzymaniu... tylko to zależy od wielu czynników - ja mam termostat pokojowy który wymusza tryb podtrzymania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam piec masz dobrany ok tylko problem tkwi w ustawieniach serwisowych winna jest wysoka wartosc ochrony kotla to ona pilnuje by tem powrotu nie spadla ponizej ustawionej kociol jak pracuje z silownikiem to przymyka zawor 4 dr . By ogrzac powrot kotla kosztem mniejszej temp na CO przez to nieraz zimno w domu pytanie dlaczego serwis wyl pogodowke. Mialem podobnie trzeba pogodowke ponownie wl. to oszczednosci i ustawic tem min kotla 65 st a tem ochrony dac na 39st .Wtedy kociol zacznie grzac dom po czym jak tem w domu sie podniesie np22 st to sterowanie przymknie zawor i ustawi tem co za zaworem na 35 st wtedy dopiero ochrona kotla podskoczy do tych 45 50 st wymaganych .Warzne jest dobrac odpowidnio krzywe grzania do budynku

Edytowane przez adams1111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa czy masz silownik na zaworze bo jak nie to jak sterujesz tem w domu.Piec powinien zagrzac i stać, u mnie kociol w podtrzymaniu ok 25 min a pracuje ok 8min dom do ogrzania pow. 280 mkw ocieplony okna nowe kociol to ling kombi 35 kw .Z silownikiem na zaworze 4 dr i pracuje na pogodowce mam instalacje w miedzi .Sterowanie to podstawa

Spalam ok35 kg retopalu przy obecnych tem na dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam siłownik ESBE na zaworze 4 drogowym. Temperaturę minimalna mam nastawioną na 55 stopni a temperaturę ochrony kotła na 39stopni. Jeżeli chodzi o pogodówke to mam ustawiona na 5 przy temperaturze w pomieszczeniu 21 stopni.

Problem z tym że piec pracuje praktycznie non stop, stan podtrzymania to może 20% na dobę .

W czym może byc problem????? Nie którzy maja ustawioną temperaturę minimalną i zadaną na takim samym poziomie czy to może pomóc????? Serwis stwierdził że tak nie powinno być ustawione bo porównał to do samochodu w którym by nie sciągano nogi z gazu - czyli większe spalanie.

Druga sprawa czy ktoś z Was ma włączoną funkcję PID????? Jak to dziła i czy się sprawdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tkwi w parametrze serwisowym ,, zawór mieszający - dodatkowa temperatura kotła". Standartowo ustawiony na 5 , należy ustawić wyżej min15-20. Poprawia to działanie zaworu uchyla się mniej i pracuje bardziej stabilnie, a tym samym lepiej wygrzewa instalację CO. Teperatura min. kotla nie mnij niż 60, a powrót fabryczne 45. Duża różnica temperatur powrót-zasilanie powoduje szybsze wychładzanie kotła, a tym samym krótsze czsy postoju. Dotyczy to kotła ze sterowaniem pogodowym przez zawór czterodrogowy, a nie przez rozłączanie pompy obiegowej. Po kilku godzinach pracy układ powinien się ustabilizować, pod warunkiem,że zawór czterodrogowy jest właściwie zamontowany, a mały obieg kotłowy działa właściwie. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[Dzieki za informację . Jutro sprawdzę te ustawienia. W dniu dzisiejszym zmieniłem temperaturę min na 60oC i prawdę mówiąc nic to nie zmieniło. Co spowoduje zmianę tej dodatkowej temperatury ochrony kotła???? Czy nie zmieni to jedynie zmiany temperatury kotła???? Która będzie powiększona o te 15-20 stopni????

Nadmieniam że nie mam regulatora pokojowego bo regulatory które będą zamontowane będą sterowały sekcjami podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspominałem zawór czterodrogowy pracuje bardziej stabilnie. Dodatkowa temp. kotła w parametrze serwisowym powoduje,że siłownik dla tej samej ustalonej przez czujnik pogodowy temp. w układzie CO za zaworem uchyla się mniej i powoduje lepsze wygrzewanie powrotu kotła a tym samym zmniejsza się kluczowa dla zużycia energii różnica powrót- zasilanie.Mówiąc krótko musi być temperatura aby nagrzać CO i powrót, a nie co chwila zamykać i otwierać poprzez siłownik zawór czterodrogowy , a tak właśnie działa sterownik economic tego kotła. Stosując jeszcze do tego sterownik pokojowy lub głowice termostatyczne zmniejszamy po nagrzaniu pomieszczeń zapotrzebowanie na energię. Kocioł tylko utrzymuje zadaną temperaturę pracując w stabilnych dla siebie temperaturach. Sterowanie pogodowe to super sprawa. Ja używam drugi sezon wraz z regulatorem pokojowym. Nawet się nie dziwię, że serwis Klimosza je wyłączył. Poziom ich serwisu należy niestety do jednego z najgorszych, przynajmniej w woj. Pomorskim. Jednym słowem epoka wczesnego Gomułki. Wracając do tematu dużo również zależy od budowy instalacji CO,. Skopana będzie się mocno wychładzać w obiegu domowym. Sam piec jest dobry i właściwie zamontowany pracuje bardzo poprawnie. Wyższa temp. dyżurna kotła w przypadku Linga nie oznacza większego zużycia opału. Optymalna różnica zasilanie-powrót 8-12. Sam zobaczysz ,że tak pożądany przez ciebie czas postoju wyrażnie się zwiększy.

Same ustawienia spalania w kotle przy prawidłowo dobranej mocy palnika powodują tylko właściwe wykorzystanie dostarczanego paliwa, natomiast ich wpływ na wychładzanie instalacji CO jest niewielki. Tu głównym problemem jest instalacja CO w całym domu i wszystkie je składowe, oraz sama budowa domu.

Dodatkowa rada, sprawdz poprawność zamocowania czujników kotła i ich zaizolowanie. U mnie serwisant zamocował je na taśmę samoprzlepną i nie we wskazanym instrukcją miejscu - efekt wskazania były znacznie przekłamywane co powodowało , podobne jak u ciebie nierdogrzewanie i fatalną pracę zaworu czterodrogowego. To tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak ustawisz tryb LATO to będzie Ci grało TYLKO CWU a CO nie. W Trybie ZIMA grzeje jedno i drugie dlatego temp spada bo piec się studzi.... Masz regulator pokojowy??

 

Do wszystkich palących pelletem - ustawienie które wcześniej podałem są dla pelletu dębowego. Tak jak węgiel tak i pellet - każdy inny.

 

Co do powietrza to z tym zmniejszaniem do 50 (przy skali 250) byłbym ostrożny... u mnie przy takiej ilości powietrza bardzo szybko zanieczyścił się nadmuch (ta klapka z przodu - jak odkręciłem to wypadło mnóstwo popiołu) a do tego piec zarastał SMOŁA!!!

 

 

W pierwszej kolejności, dziękuję za odpowiedź, czego nie uczyniłem wcześniej.

Co do pytania, tak posiadam regulator pokojowy.

 

A teraz, obecna sytuacja. W pewnym momencie udało mi się zejść z zużyciem do 30 KG / dobę. Jednak w między czasie zmieniłem rodzaj peletu, na podobno lepszy i bardziej ekonomiczny. I wszystko wróciło do poprzedniego stany. Spalanie 40 kg / dobę. Próbuję różnych nastawów. Ale zużycie tylko czasami spada do 35 kg. Po czym ponownie wzrasta.

 

Na bazie moich obserwacji, wydaje mi się, że wiem z czego to może wynikać.

Piec ogrzewa CWU. Jak piec wchodzi w stan podgrzewania wody użytkowej, sprawia wrażenie jakby miał za mało mocy. Podgrzanie trwa strasznie długo, spada temperatura na kaloryferach i podłogówce. Piec nie jest w stanie osiągnąć temperatury.

Taka sama sytuacja ma miejsce, jak temperatura w pomieszczeniu spada poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Według mojej opinii, w tym momencie kaloryfery powinny wręcz parzyć. A jednak są tylko trochę cieplejsze niż zwykle.

 

Teraz pytanie, jakie nowe zmiany w nastawach muszę wprowadzić, aby skrócić czas podgrzewania wody CWU i CO, tak aby nie zwiększyć zużycia i aby spalanie peletu się nie zmieniło.

Pelet obecnie spala się wręcz idealnie, nie iskrzy, nie zostają grudki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bazie moich obserwacji, wydaje mi się, że wiem z czego to może wynikać.

Piec ogrzewa CWU. Jak piec wchodzi w stan podgrzewania wody użytkowej, sprawia wrażenie jakby miał za mało mocy. Podgrzanie trwa strasznie długo, spada temperatura na kaloryferach i podłogówce. Piec nie jest w stanie osiągnąć temperatury.

Taka sama sytuacja ma miejsce, jak temperatura w pomieszczeniu spada poniżej zadanej na regulatorze pokojowym. Według mojej opinii, w tym momencie kaloryfery powinny wręcz parzyć. A jednak są tylko trochę cieplejsze niż zwykle.

 

Na początek w opcjach serwisowych włącz PRIORYTET CWU i ustaw na jakieś 15minut. Wtedy przez te 15 minut będzie co prawda grzało tylko CWU ale te 15 minut powinno nagrzać już wodęa potem tylko CO. To trochę odciąży piec i nie będzie potrzebował nagle takiej mocy (CO + CWU)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.