Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ! Na tym forum byłam już w zeszłym sezonie .Przyszedł kolejny sezon a ja tu znowu jestem i z tym samym problemem. Czy ktoś tutaj ma piec PER EKO 14 KW ? Zlitujcie się na demną i podajcie i ustawienia dla tego pieca ,żeby chodził prawidłowo ( ekonomicznie ) .W moich ustawieniach albo ma za mało węgla i długo dochodzi do zadanej tem.60 st. ( i też jeszcze zrzuca węgiel do popielnika ) albo ma za dużo wegla i to już jest masakra w popielniku. Nie mogę uzyskać z paleniska stożka i płomień mam wąski co powoduje ,że nie dopala się węgiel na bokach . Zlitujcie się i pomóżcie bo bujam się z tym problemem drugi rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iwka123bb przejrzyj temat "Ustawienie Pieca Seko 2Wj 25Kw, Pomocy! ". Tam Koledzy z Forum bardzo ładnie wszystko wytłumaczyli i pomogli mi bardzo! Trochę czasu Tobie zajmie przeczytanie postów a potem działanie już na piecu ale myślę, że warto! Czytanie możesz zacząć od postu #42, ale dobrze byłoby całość przeczytać to będziesz wiedziała jaki miałem problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto jest producentem dmuchawy i paleniska . To jest takie ważne ? Mam piec per eko 14 kw z podajnikiem . Wiem ,że najważniejsze w ustawieniach są trzy parametry - dmuchawa , czas podawania i czas przerwy , nie mozesz tego potraktwać ogólnie ? A jak pozbyć się spieków w popielniku ? Naprawdę mam duży problem z ustawieniem prawidłowym tego sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby było to mało istotne, to bym nie pytał :)

 

Na dmuchawie powinna być naklejka z nazwą producenta i typem...

Od palnika powinna być osobna instrukcja... z kartą gwarancyjną

 

Istotny jest np. dobór odpowiedniej dmuchawy do palnika pps10-15kW, bo mogą być problemy z wygaszaniem, niedopalaniem. To malutkie palenisko i bardzo wrażliwe, do tego ślimak ma inny skok, średnicę i przekładnia inne przełożenie, stąd też możliwe dla tego palnika są inne nastawy.... np. 20sek podawanie na ok.32sek pauzy przy dosłownie minimalnym poziomie nadmuchu dla dmuchawy WPa07

Do tego maleństwa ważne, aby ekogroszek był tzw miękki, z pieklorzem może być kłopot, lepiej już na ekorecie, jeszcze lepiej na jaret-plus, nawet na krytykowanym retopalu... Musi być niskie RI i wysoka zawartość części lotnych.....

 

Jak jest pps-17, to w zasadzie standardowo zacząć od ok. np. 7sek podawanie na ok.40sek pauzy (dalej lekko skracać lub wydłużać pauzę, aby dobrze wypalało), nadmuch do ok,30-35% tego, co oferuje dany sterownik. do tego modelu może być nadmuch WPa06, WBS6a...... to takie dane wyjściowe do dopracowania na obecny okres. Pilnować, aby było lekko wypukłe palenisko.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie Pieklorz teraz zastrzeliłeś ! To co mam teraz zrobić ? A "powiedz" mi czy wszystkie moje problemy z piecem rozwiązuje się naraz czy każdy osobno ? Wymienię ci te , z którymi mam nawiekszy cyrk :

Spadanie do popielnika nie spalonego węgla

Spieki w popielniku a bardzo mało sypkiego popiołu

Wąski , wysoki płomień ( węgiel na obrzeżach paleniska sie nie dopala )

Długi czas ( 15-17 minut ) przy obecnej temp. dochodzenia do temp.zadanej czyli 60 st a b.krótki czas postoje ( ok.5 minut ) to co będzie jak przyjdą mrozy ?

Bardzo mały ( na moje oko) kopczyk

Pewno jeszcze kilka by się znalazło ale w tej chwili nie pamiętam .

Postaram się jutro ( bo piec stoi w domu u mamy a ja tam nie mieszkam i to też jest problem bo w nocy nie śpię tylko się matrwię czy po zmianie ustawień coś się tam nie narobi - a kombinuje przy piecu prawie codziennie ) odpisać ci dane z dmuchawy a jesli chodzi o palenisko to na pewno nie mam do niego instrukcji i gwarancji może to można znaleź w inter. jakie te piece mają paleniska ? Palenisko typ KSR !!!!!!!!! Wystarczy tyle ? Ekogroszek mam z Juliusza .

Pieklorz ! zlituj się i pomóż mi ustawić ten piec ! Hilfe !

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Perek ! Ale mi dałeś zadanie !!!!!! Czytam i czytam i wszystko się mi już poplątało . Mogłbyś mi swój problem i jego rozwiązanie streścić ? Podobno pozbyłeś się spieków ? Jak to zrobiłes ?

Ciężko jest mi cokolwiek radzić... Sam niedawno potrzebowałem pomocy i sam jestem laikiem w paleniu takim piecem. Ale po krótce streszczę ci o co chodzi. Musisz ustawić trzy podstawowe parametry czas podawania, przerwa podawania i nadmuch. Skoro ci spieka to masz za duży nadmuch. Nie reguluj już przesłoną, spróbuj zmienić nadmuch w sterowniku. Spróbuj ustawić czas podawania 5 s, czas przerwy podawania 45 sek daj piecowi trochę popracować i zobacz co będzie się działo! Jeśli będzie wyrzucać węgiel i będą spieki, wydłużaj czas przerwy podawania o 5s. I tak do momentu aż przestanie wyrzucać spieki a w popielniku będzie popiół...

Pamiętaj tylko, aby regulować na razie jednym parametrem. Zapisuj na kartce wszystkie ustawienia i efekty tych ustawień. jeśli stwierdzisz że jest gorzej, wróć do najlepszych i zacznij regulować nadmuch...

Musisz tylko dać piecowi popracować trochę czasu na jednych parametrach. Min 1 godz. U mnie efekty jednego ustawienia mogłem ocenić dopiero po 12 godzinach...

 

Też mam sterownik ST 37, piec inny, ale ile pieców tyle ustawień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Perek . Fajnie że przynajmiej Tobie się udało ustawić piec. Jeśli masz sterownik ST 37 to powiedz mi jak ustawić w ustawieniach serwisowych dmuchawę bo dzisiaj patrzyłam na te ustawienia i nie widziałam tam ustawień dmuchawy - jak one się tam nazywają ? ! Jeśli chodzi o czas podawania i przerwy to mam 13/45 i wydaję się mi ,że nie mam kopca . To jak zmniejsze jeden lub drugi parametr to już wogóle będzie się palić w środku . Więc jak nie jedno to drugie . MASAKRA !!!!!!

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pieklorza . Zgodnie z tym co pisaliśmy wczoraj dzisiaj stałam przy piecu i obserwowałam i spisałam wszystkie dane. Wyglada to tak :

Dmuchawa to MM WPA 06 , pompa na drugim biegu OMHI GHI 25-60/130

Ustawienia :

Czas podawania 13 s ,

czas przerwy 45 s

przerwa w podtrzymaniu 13 minut ( piec jest w postoju mniej niż 13 minut - stoi ok 5=7 minut i znów pracuje )

opóź.wyłączenia nadmuchu 10 s

siła nadmuchu - 2 bieg

histereza 2 st

temp. zadana 60 st

przesłona na dmuchawie otwarta na ok.1 cm

 

Moje spostrzeżenia :

po 24 h popielnik wręcz pełny - wysypuje się !!!! jest pełny spieków , brak sypkiego popiołu

w popielniku jest nie spalony węgięl !

temp. do 60 st osiaga po 15 cyklach (po włączeniu trybu pracy temp.spada do 54,8 st i 13 cyklów potrzebuje żeby dojść do 58 st i później jeszcze 2 cykle do 60 st )

po osiągnięciu temp. zadanej temp.dochodzi jeszcze do 62 st - wg.mnie za mało czyli mała moc pieca bo co będzie jak przyjdą mrozy to on wogóle 60 st nie osiągnie ( zawór czterodrożny na minimum - bo niema narazie potrzeby mocniej grzać )

brak kopca - płaskie palenisko !!!!!!!

wg.mnie duże zużycie wegla - za 2 dni zeszło ok. 40 - 50 kg ( połowa podajnika ) a temp.na zewnatrz w dzień ok +5-6 a w nocy -4

 

Nie wiem czy jasno to napisałam . Może będziesz coś z tego wiedział . HILFE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Brak najważniejszej informacji. Jakiej firmy palnik ? Mam dwa palniki : obrotowy Pancerpol 25 KW i ten w godzinę przepchnie ok. 7,7 kg groszku. Drugi stały innej firmy przepchnie 15 kg na godz. ciągłej pracy.Inny motoreduktor i inny ślimak i stąd ta różnica. Więc na ustawieniach 13:45 będzi zupełnie inna moc. Obecnie na stałej retorcie mam 5:40, pierwszy bieg dmuchawy i centymetr uchyloną przesłonę. Ale tym się nie sugeruj. Skróć czas pracy podajnika jeżeli groszek się nie spala całkowicie. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ustawienia serwisowe wchodzi się tak: Wyłączasz sterownik, Naciskasz i trzymasz ciągle przycisk wyjście, po czym włączasz sterownik (trzymając przycisk) i po chwili na sterowniku pojawia się napis USTAWIENIA SERWISOWE, puszczasz przycisk i jesteś w ustawieniach serwisowych. Lecisz strzałkami w dół i dwie ostatnie pozycje to jest nadmuch i bieg nadmuchu. Ja u siebie mogę zmienić tryb pracy nadmuchu 0 lub 1 (0-mocniejszy, 1-słabszy) i mam na 1. Bieg nadmuchu mam na 10.

 

A palnik obraca ci się przy podawaniu węgla czy nie?

 

Skoro piszesz że masz wąski płomień to jest za duży nadmuch... Zmień w ustawieniach serwisowych na 1 a później w normalnych na 3/10. Przysłonę na wentylatorze na razie zostaw. Jak będzie płomień czerwony to znaczy że za malo powietrza i przesłonę możesz trochę bardziej otworzyć aż płomień będzie żółty.

Edytowane przez perek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sterowniku st-37 jest skala od 1 do 6. W zwykłych opcjach "szybk nadmu'' . Tak to wygląda u mnie. Czytałem, że w nowszych st-37 jest skala od 1 do 10. W zasadzie ile ustawisz to i tak siłę nadmuchu wyregulujesz przesłoną. Jeśli masz 1 do 10 to ustaw może na 3 a potem przesłoną wentylatora reguluj. Zacznij od pół centymetra szczeliny i co pół godziny ewentualnie zwiększaj szczelinę. Ale tak co parę milimetrów. Nie chaotycznie w przód czy do tyłu.. Małymi krokami aż zacznie się groszek wypalać. Jednak zacznij może od podawania do przerwy np. 5:30 i potem powietrze reguluj. Postaraj się odczytać gdzieś jaki palnik maszw kociołku. Pzdr

 

 

Z tego co znalazłem w internecie, to nie masz obrotowej retorty. Więc póbuj tak jak proponowałem.

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. zmiejszę podawanie .A jak mam dać dmuchawę na 1 ? Czy to się robi w ustawieniach serwisowych ? Bo jak w tych ustawieniach nie znalazłam ustawień dmuchawy .

 

 

Słuchaj kolegi perek on to przerabia teraz :D :D :D

tylko bez nerwów i metodycznie.

jeśłi masz spieki łącznie z niespalonym węglem to po mojemu kumulacja zbyt dużego nadmuchu i zbyt dużej ilości węgla w czasie.

Zmienić ustawienia dmuchawy w sterowniku oraz zacząć od podawania 5 i przerwy podawania 50, nadmuch po zmianie trybu pracy dmuchawy na 3 bieg - przy tak małym kociołku wystarczy. Jeśłi dalej spiekać będzie to wydłuż przerwę o 5 sek - obserwacje prowadź w długich okresach czasu- minimum godzina pracy a najlepiej 2 lub 3 żeby na retorcie i w popielniku widać było efekty zmian

 

A i najważniejsze.

Najlepsze nastawy dla Twojego pieca to takie jakie Ty wypracujesz dla niego w Twoim domku i przy współpracy z Twoją instalacją. Po prostu nie ma uniwersalnych ustawień i każdy musi je znaleźć sam. Mogę jedynie wskazać Ci drogę ale cel to Twoja praca z kotłem niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iwka ja pale ekogroszkiem krotko ale z tego co zauwazylem prawdopodobienstwo, ze twoj piec bedzie idealnie pracowal na ustawieniach innego uzytkownika praktycznie nie istnieje.

Wyobraz sobie, ze ktos ma taka sama jak ty instalacje, dlugosc komina, jego srednice, nawet usytuowanie budynku wplywa na cug, tak samo napowietrzana kotlownie, powietrzem o tej samej temp i ten sam opal, ktorym ty palisz. To jest niemozliwe. Z moich obserwacji wynika, ze wazne sa plomien, kopczyk wegla na palniku, i popiol. Plomien ma byc zolto pomaranczowy, wysoki w miare spokojny i pozawijany. Powinien oplatac deflektor. Kopczyk wysoki w miare jednorodny bez kraterow spalony wegiel na zewnetrznej. Popiol juz wiesz jak ma wygladac. Jesli masz bialy ogien jak z palnika to znaczy, ze silny strumien powietrza zrobil sobie tam kanal. Bialy plomien spala w wysokiej temp, powodujac sklejanie i spieki. Podczas podawania wegiel podnosi te spieki tworzac kanal dla powietrza, ktore spieka kolejne partie wegla a nie napowietrza reszty palnika, bo leci tym kanalem, ktory na nowo powstaje. Wpisz sobie spalanie ekogroszku na youtube i zobaczysz jak powinno to wygladac, jest kilka pouczajacych filmow. Plomien zolto-pomaranczowy, siegajacy wysoko. Bialy zly, za duzo pow, czerwono fioletow z dymem za malo powietrza. Uzyskanie plomienia nie jest pelnia sukcesu bo trzeba poczekac kilka cykli i obserwowac bo przykladowo zlepiony groszek bedzie odpowiednio napowietrzony, minie kilka cykli, przyjdzie nowy wegiel i okaze sie, ze powietrza jest za malo.

Wg mnie przerwy miedzy podaniami masz za male. Z plaskiego kopca na palniku nie wypada nie spalone wegle. Moj piec do 50st grzeje jeden stopien ok 4-7 minut. Powyzej 50 st ok 12-20 min. Ustawilem na 48 st i niech spokojnie pracuje. Jak piszesz wiecej nie trzeba.

Edytowane przez mirekm71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/1152-pro-eko-ksr-14-kw-problemy-z-ustawieniem-help/ ktoś podał ustawienia takiego kotła jak twój. Masz punkt wyjścia. A tutaj instrukcja do twojego kotła http://www.per-eko.pl/download/dtr_ksr.pdf Wszystko można znaleźć, trzeba trochę poszukać ;)

Edytowane przez alf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Alf za zainteresowanie się moim problemem i chęć pomocy . Wszystko przeczytałam , odpisałam i bedę próbować . Problem tylko polega na tym , że na forum są olbrzymie rozbieżności w ustawieniach np.między podawaniem jest od 5s do 20 s , przerwa jest od 7s do 40 s i tak dalej a o dmuchawie nie wspomnę . To w końcu od jakich ustawień zacząć ???????????Jakbym chciała każde z nich wypróbować , modyfikować itp to by mi zimy brakło . Czym wiecej infor. tym mam większy mętlik . Czegoś muszę się trzymać i od czegość "wyjść". Ale od czego ? Myślę ,że najpierw powinnam uzyskać kopiec a potem ustawić powietrze ,żeby dobrze się wszystko wypalało. Przy jakich ustawieniach uzyskam lepszy kopiec ? Chyba jak podam więcej węgla .

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Alf za zainteresowanie się moim problemem i chęć pomocy . Wszystko przeczytałam , odpisałam i bedę próbować . Problem tylko polega na tym , że na forum są olbrzymie rozbieżności w ustawieniach np.między podawaniem jest od 5s do 20 s , przerwa jest od 7s do 40 s i tak dalej a o dmuchawie nie wspomnę . To w końcu od jakich ustawień zacząć ???????????Jakbym chciała każde z nich wypróbować , modyfikować itp to by mi zimy brakło . Czym wiecej infor. tym mam większy mętlik . Czegoś muszę się trzymać i od czegość "wyjść". Ale od czego ? Myślę ,że najpierw powinnam uzyskać kopiec a potem ustawić powietrze ,żeby dobrze się wszystko wypalało. Przy jakich ustawieniach uzyskam lepszy kopiec ? Chyba jak podam więcej węgla .

 

podając więcej węgla musisz podac więcej powietrza do jego spalenia w tym samym czasie moze to doprowadzić do spiekania oraz w przypadku drastycznie zwiększonego nadmuchu zwiększenia straty kominowej a skute zbyt dużego wzrostu temperatury spalin i wydmuchiwania ciepła przez komin zamiast odbierania przez wymiennik

lepszą metodą jest zaczynanie od minimum tego co kocioł moze udźwignąć by dojść do temperatury zadanej więc mało węgla mało powietrza i dużo czasu na spalenie tej mieszanki.

Sama musisz wybrać z jakiej metody skorzystasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest orientacyjna tabela, z której wynika, że przy parametrach 10:15-20 s uzyskujesz 14 KW, czyli pełną moc palnika. Ja bym ustawił 5:20, czyli ok. połowy macy palnika. Siła nadmuchu na 3, przesłona pół centymetra i stopniowo zwiększać w razie potrzeby. Ale minimalnie np. co godzinę. i obserwuj czy jest żółty płomień, mały kopiec i czy się ładnie wypala. Zacznij od tego i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Iwka!

 

Dobrze, że znalazłaś dmuchawę tj. jej typ.

WPa06, to nazwijmy "standardowy wentyl na rynku" odpowiednik WBS6a z silnikiem ok. 70-80W

 

Szkoda,że nie wiesz jaki palnik...

 

wersja 1:

W małym Pancerpolu ze względu na mniejszą średnicę ślimaka i inną przekładnię trzeba zaczynać od:

ok.20sekund podawanie na ok.32-37sek pauzy przy małym nadmuchu 2-3bieg max....

 

wersja2:

Jak palnik od pps17 w górę, to możesz robić ok.:

5sekund podawanie i zacznij dobierać przerwę od ok. 25-30sekund. Jak kopiec się zapada, to przerwę zmniejszaj, jak się przesypuje, to zwiększaj...

Nadmuch ok.2-3bieg, więcej nie trzeba, reszta na przysłonie wentyla.

 

 

Jak nie będziesz mogła sobie z tym poradzić zmień sterownik na np. Ognika PID, dziecinnie prosty i wszystko ustawi za Ciebie.

Ale nie poddawaj się tak łatwo, spróbuj okiełznać bestię :)

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych moim problemem .

Dzisiaj ustawiłam mój piecyk 20 s podawanie , 50 s przerwa , dmuchawa na 2 odsłonięta na ok. 1,5 cm . Wydaje się mi ,że jest nieźle ale zostawię go jutra to bedę mieć lepszy obraz sytuacji. Spada trochę nie dopalonego węgla i spieków . więc jescze sterownik wymaga regulacji . Ale co mam regulować ??????????? Serwis z Per eko mówił mi w zeszłym sezonie żeby cały cykl zamknął się w minucie . Jak widać z moich obecnych ustawień nie mieszczę się w minucie a przekraczam ją o 10 s . Nie wiem czy to w czymś nie przeszkadza ( ekonomiczność , zdrowotnośc pieca itp ) . Może trochę skrócić przerwę ,żeby zmieścić się w minucie ? Wie ktoś ?

Sprawdziłam również ustawienia typu 5:30 , 5 :40 i niestety piec b.długo dobija do zadanej 60 st. , i zaraz znowu temp.spada i znowu wchodzi w tryb pracy ( czyli piec chodzi non stop - czyli niema żadnego zapasu mocu . Przy obecnych ustawieniach piec dobija do max 64 st. ( zadana 60 s i sie wyłacza ) a temp. spada po włączeniu się trybu pracy z 58 do 55 . Nie wiem czy jasno to opisałam ale czy ktoś może ocenić moją sytuację ?

A jeszcze jedno mam pytanko jak sie liczy moc ? Tzn. 20 :50 daje 7 kw ( wg. wyliczeń jednych ) a w instrukcji jest orientacyjna tabela, z której wynika, że przy parametrach 10:15-20 s uzyskuje sie 14 KW, czyli pełną moc palnika . Jak się ma jedno obliczenie do drugiego ?

Edytowane przez iwka123bb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.