Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w ustawieniu Defro Duo Uni 24kw


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Dom: Powierzchnia 180 mkw, początek lat 80, nowe okna drewniane

CWU: Bojler 250l, 3 osoby

Instalacja: nowa instalacja miedziana 13 grzejników ,60m2 podłogówki,3 pomki (cwu,2 co)

Piec: defro duo uni 24kw z podajnikiem na miał

u0 - temperatura na piecu: 50 stopni

u1 - czas podawania węgla: 10 sekund

u2 - czas postoju podajnika: 60 sekund

u3 - czas podtrzymania: 20 minut

u4 - przedmuch w podtrzymaniu 15sekund

Nadmuch 50%

Pierwsze dni pracy z tym piecem . Mam do was pytanie mozecie mi podpowiedzieć co powinnienem zmienic aby uzyskać większą temperaturę mam wielki problem osiągnąć 60 stopni do tej pory udało mi się uzyskac max 57 stopni miał miał mieć 25-27kJ nie wiem z czego to wynika ale naprawdę trudno uzyskać wyższe temperatury druga sprawa to taka że bardzo krótko jest wstanie podtrzymania pomimo tego że histereza jest ustawiona na 2 stopnie,druga spraw to powrót po stanie podtrzymania zajmuje sporo czasu do 45 minut co powinnienem pozmieniać przeczytałem wasze ustawienia ale dla początkujacego stanowi to spore wyzwanie :P, z góry dzięki za pomoc:)

Edytowane przez kraska13
Opublikowano (edytowane)

Witam.

 

Aby powrót po podtrzymaniu był szybszy to zmniejsz mu czas podtrzymania u3 np. na 11 minut wtedy trochę szybciej zastartuje.

 

Co do wyższej temperatury to zakładając, że miał jest w miarę dobry to oczywiście ustaw u0 na te 60 st. C i np na początek zmniejszaj czas postoju podajnika np. o 2 sekundy pół godziny obserwacji czy temperatura lepiej rośnie a jak nie to znowu 2 sekundy krócej - oczywiście zwracaj uwagę czy przypadkiem nie zacznie Ci przesypywać nie spalonego miału.

 

Nadmuch też wydaje się spory i możesz go zmniejszyć ale nie mam doświadczenia z miałem tylko z ekogroszkiem to nie wypowiem się w tej kwestii .

 

Pamiętaj zmieniaj jeden parametr i dopiero obserwuj co się dzieje a nie kilka na raz.

 

o tutaj ktoś ułożył poradnik dochodzenia do dobrych ustawień http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186332-Palnik-brucer-sterownik-dwustanowy&p=4953264&viewfull=1#post4953264

Edytowane przez czp01
Opublikowano

czp01

 

ten ktoś to ja :lol:

witam na równoległym forum :D

cieszę się ze moje mizerne doświadczenia mogą komuś pomóc ;)

zastanawiam się skąd kolega kraska13jest bo mi coś znajomo ksywka brzmi ale może to zbieg okoliczności tylko

pozdrawiam z Rawy Mazowieckiej

Opublikowano

Witam witam - to znaczy, że poradnik dobry :)

Opublikowano

ten ktoś to ja :lol:

Bardzo ładnie.

Widzę, że masz analityczne zacięcie i zdolność pisania algorytmów.

Fajny cytat.

 

Jeszcze łatwiej ustawia się spalanie na sondzie za 70 zł.

Wrzucasz nowe jakiekolwiek paliwo, ustawiasz 1:6 a dmuchawę ustawiasz tak, żeby sonda pokazywała 15-25 mV [zbadane dzięki koledze Vlad24].

 

Pozdrawiam.

Opublikowano

szanowny kolega przecenia moje zdolności.ale dziękuję za uznanie,

to co podałem w moim poradniku przeczytałem na poczatku mojej walki z piecem jako radę kogoś bardziej niż ja doświadczonego i korzystam ponieważ się sprawdziła. będzie mi miło jeśłi komuś jeszcze pomoże. Kolega VLD24 walnie się przyczynia do poprawy kultury pracy naszych kotłów. ja wybrałem termometr zamiast sondy ale obie drogi prowadzą do celu

Opublikowano

Mam nadzieję ze znajdzie sie wśród was ktoś kto pomoże nowicjuszowi :)

nim zaczniesz przestawiać wszystko zmniejsz prędkość pomp na minimum

 

do wyprodukowania 25 kw mocy potrzeba ok 4,4 kg grochu o kaloryczności ok 25 tyś kj/kg na godzinę motoreduktor o przełorzeniu 1,1 obr/min (nord) załatwia sprawę w ok13s podawania na 35s przerwy, wentylator dobrać tak żeby cały badziew ładnie się spalił (pod żadnym pozorem nie robić palnika gazowego czysty spokojny płomień) oczywiście będzie to moc znamionowa. Dla pewności kupić se :) prosty voltomierz z funkcją czujnika temperatury koszt znikomy (jeśli się rozkręcimy) pyknąć otwór w czopuchu i zbadać temp spalin od 150-250 ok 150 b. dobrze kocioł nie obciążony nie ma zagrożenia kondensatem 250 mniejsza sprawność ale inne zalety:)

Opublikowano

bozyy nie załamuj chłopaka :( jak kupował kociołek to nie myślał że do poprawnej pracy będzie musiał małe laboratorium przy nim budować. niech zacznie od mechanicznej strony a pomiary to potem jak zechce. a może on ma humanistyczny umysł i nie będzie w stanie aż tak daleko w temat wchodzić????

niech się ograniczy do sekund i obrotów dmuchawy - to mu wystarczy żeby działało i to w miarę dobrze. tylko niech czyta ze zrozumieniem i postępuje spokojnie i metodycznie. jak tego nie zrobi to nie pomogą mu analizatory wibratory i nic innego - tylko inwestycja w sterwnik bezobsługowy - spora.

kraska13 powoli spokojnie i metodycznie bo inaczcej nie da rady

Opublikowano

Z tymi pompami to ustawić je na pierwszy bieg ?w tym momencie wszystkie pompki pracują na 2 biegu. Miał ktos styk z miałem bo jak zauważyłem to wszyscy piszecie o ekogorszku a po waszych ustawieniach zauważyłem że macie duzo niższe obroty dmuchawy natomiast jak miałem ustawienia na poziomie 30% dużo miału pozostawało mi nie spalonego. Jak powinnien wyglądać płomieć to ma być jasny czy pomarańczowy płomień podobno to istotne żeby na to zwrócić uwagę?:)

TIMON120777 myślę że mogłes mnie znać z jakiegos forum bo na wszystkich forach na których sie wypowiadam używam tego nicku.

Opublikowano

Nie chdziło mi o znajomość z forum, mam kumola o nazwisku Kraska który używa ksywki takiej lub Kraszan, nieistotne dla sprawy. mamy Ci pomóc kocioł ogarnąć a piwo to na koniec może wypjemy :D

pompy ustaw jak uważasz, ja mam mały domek i spokojnie na 1 biegu mi ogarniają wszystko ale jak masz piętro lub obszerną instalację to może być spokojnie 2 bieg, tylko możliwe że przy niewielkim odbiorze ciepła mogą pracować trochę głośniej jeśli masz termostaty i przymnkną Ci kaloryfery.

Płomień powinien być jasny i porywać ze sobą pojedyncze iskry ale nie za dużo, dla miału raczej mocniejszy nadmuch. jeśli jak piszesz Twój kociołek z trudem osiąga 57st a chcesz zeby było jeszcze wyżej to zwiększ nadmuch. wydłużenie przerwy podawania w tej sytuacji jeszcze go osłabi i przyniesie efekt odwrotny. zatem dmuchawa do góry o 1 poziom i obserwujesz aż do momentu kiedy powinien przestać zrzucać niespalony opał z retorty.

Opublikowano (edytowane)

W sumie obecna temperatura która piec osiaga czyli te 50 stopni jest ok ale wkońcu nadejdą zimniejsze dni wiec wolę być na to przygotowany :) najbardziej niepokoi mnie prędkość z jaką z pieca spada temperatura w stanie podtrzymania tzn w zasadzie piec nie włącza stanu podtrzymania nie wiem z czego to wynika czy chodzi ze dom jest nie wygrzany czy coś bo cały czas słysze prace podajnika i dmuchawy:/ bo co do przyśpieszenia powrotu ze stanu podtrzymania do zadanej temperatury to spróbuje posłuchać kolegi z tym ustawieniem u3 zobaczymy jakie będą efekty jak się problem rozwiąże lub nie, to będziecie o tym wiedzieć:P

Edytowane przez kraska13
Opublikowano

W sumie obecna temperatura która piec osiaga czyli te 50 stopni jest ok ale wkońcu nadejdą zimniejsze dni wiec wolę być na to przygotowany :) najbardziej niepokoi mnie prędkość z jaką z pieca spada temperatura w stanie podtrzymania tzn w zasadzie piec nie włącza stanu podtrzymania nie wiem z czego to wynika czy chodzi ze dom jest nie wygrzany czy coś bo cały czas słysze prace podajnika i dmuchawy:/ bo co do przyśpieszenia powrotu ze stanu podtrzymania do zadanej temperatury to spróbuje posłuchać kolegi z tym ustawieniem u3 zobaczymy jakie będą efekty jak się problem rozwiąże lub nie, to będziecie o tym wiedzieć:P

jeśli kocioł z trudem osiąga zadaną temeraturę czyli pracuje z mocą minimalną do tego potrzebną, po przejściu zatem w stan podtrzymania nie ma prawie wcale zapasu energii który mógłby oddać do instalacji. W związku z tym temperatura zamiast nadal rosnąć to prawdopodobnie chwile jest na zadanym poziomie i potem zaczyna spadać. jeśli chcesz by piec byl dłużej w podtrzymaniu to musi pracować z odrobiną zapasu mocy tak by ten zapas mógł oddać do układu po wyłączeniu trybu pracy. i rodzaj palnika nie ma tutaj znaczenia tylko moc jakiej kocioł potrzebuje do tego by ten stan osiągnął a u Ciebie ma jej ciut za mało :(

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam,

 

ja również jestem nowym posiadaczem tego pieca i przyzna się, że od dobrego miesiąca robię również eksperymenty ze spalaniem, jeśli mogę podpowiedzieć to trzymam się tabeli z instrukcji np:

 

podawanie na 10 s. i czas przerwy 35s. to 2,90 kg/h ekogroszku i 22,8 kW

Bez innych urządzeń pomiarowych poza termometrami i czujnikami piec osiąga zadane 60 stopni.

Dla utrudnienia palę pelletem ;)

 

 

"-pani kierowniczko, czy ja palę? Ja cały czas palę."

Opublikowano

bazowanie na propozycjach z tabeli to tylko sugestie są. Nie zapominaj że mimo iż obaj macie takie same kotły to pracują w innych warunkach- inna budowa domu instalacji oraz zapotrzebowanie na ciepło. Inne są zatem wyniki spalania nawet przy identycznych nastawach. poza tym propozycja ustawienia kotła na moc maksymalną przy plusowych temperaturach to ewidentne straty i zbyt duże zżycie co jest nieekonomiczne i nie efektywne raczej. ale powinieneś się cieszyć jeśli Twój kocioł prawidłowo spala to co mu wsypiesz

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.