Ranking
Popularna zawartość
Treść z najwyższą reputacją w 06/01/25 uwzględniając wszystkie działy
-
Tu się zgadzam. Też zię zgadzam U mnie zastępuje działanie sondy i to widać na filmikach - nie używam wentylatora tylk naturalny ciąg. Co zastępuje działanie sondy???? Wiedza, odpowiednie dostosowanie paleniska do zapotrzebowania, odpowiednie dostosowanie przepływów gazów i ich proporcji ( dla tych bez dmuchaw). Skąd to wiesz? Że mający szparkę nie są wstanie spalić bez produkcji sadzy? Byleś u nich? - skąd czerpiesz swą wiedzę? Pokaż swój wymiennik po 2 tygodniach ciągłego palenia, a nie po krótkim przepaleniu do filmu. Pokaż jak wygląda barwa popiołu - teź jest biała? ( wymiennik powinien mieć barwę popiołu w prawidłowym spalaniu). Biała barwa na wymienniku świadczy o tym że coś się na nim dopaliło w 2 fazie - zobacz w poście #4855 - wyjaśniam skąd się bierze biała barwa na wymienniku ( opinia z moich eksperymentów - spalanie wszystkiego co wpadnie w ręce). Zobacz ten wymiennik w fazie rozgrzewania - wtedy zrozumiesz o czym piszę.2 punkty
-
Teraz przy drewnie rusztu nie używam. Kiedy spalałem węgiel przerobiłem dźwignię rusztowania na wałek z mimośrodem napędzany silniczkiem. Później poszedłem o krok dalej i zastąpiłem obrotową oś z silnikiem silnikiem umocowanym na sztywno do osi i zamocowaną przeciwwagą na osi silnika. Po uruchomieniu silniczka, wibracje przechodziły z ośki na cięgno i ruszt i odpopielanie było fantastyczne.2 punkty
-
W bliżej czy dalszej przyszłości będę się bawił w zrobienie własnej półokrągłej stożkowatej przegrody, wszystkie namiary, i instrukcje mam od życzliwego kolegi na pw, ale to temat na zimę jak bedzie więcej czasu. Kol. @AO49można zrobić po bokach nacięcia, lub coś tam wsadzić na etapie formowania mieszanki, aby bokami zaciągało, no i oczywiście szparę według kol. @Piecuch19 być może półokrąg będzie się lepiej dotleniał, ale myślę że może nie bez przyczyny zastosowali w woodach kwasówkę? Obawiam się czy nie będzie pękać wykruszać się poprzez jednak większej zawartości wilgoci z drewna, która silą rzeczy będzie wnikać w przegrodę. Tak jak pisałem ,w obecnym przerobionym palniku boki dotleniają się b.dobrze nie zaobserwowałem zmiany barwy płomienia (błękit) w tym obszarze przy gwałtownym opadzie wsadu, bądź przy otwarciu popielnika, więc jeżeli to działa w praktyce to nie mam zamiaru dorabiać na siłę jakieś teorii. Według mnie to te otworu napowietrają tylko te gazy co idą z boku, mieszają się przed zwężeniem dając ładny stabilny płomień, resztę bramki obsługuje tzw szpara Piecucha.2 punkty
-
@Jaco123 załapał o co chodzi ( łeski kierunkowe widać ( nie wiem czy wiara forumowa załapie????), ale będziesz miał o okazję wyjaśnić o co kaman? W tej cienkiej blasze nie ma zbyt wiele ruchów w kwestii zwiększenia ciągu za pomocą zwęrzonego przepływu bo blacha ma tylko 4 mm grubości. Dlatego gruba przegroda z masą cieplną z właściwym podawaniem PW w odpowiednim miejscu ma sens ( moim zdaniem). Bo nawet z zawieszeniem opału da radę w bezproblemowym paleniu ( krotkotrwałe zawieszenie opału przy mocnym rozgrzaniu szamotów w palenisku nie wpłynie na jakość/sprawność spalsnia w terminie sezonu grzewczego). Ale zawieszenie opału w WODZIE spowolni palenie, bo brak masy temperaturowej w przegrodzie ( cienka blacha mocno chłodzona). Jak jest masa szamotowa, która utrzymuje temperaturę palnika, żaru to łatwiej wpływać na temperatury i komfort cieplny domu. Ps. Wskazówka - Patrzcie na przepływy spalin jak na przepływy powietrza/wody - wtedy nie będziecie mieli problemów z paleniem - obojętnie w jakim kotle2 punkty
-
Kontroluje dopływ powietrza - ciąg i podciśnienie, a Ty możesz tak ustawić palenisko/ przepływy spalin / powierzenie rusztu czy przekroje przegrody w stosunku do przekroju komina. Mi chodzi o to żeby do tego nie zagladać pomiędzy załadunkami - objętość komory spalania/ wymiennika/otworu przegrody/ jw - jakvzię znajdzie konsensus to wystarczy 2 x dołorzyć dziennie i nawet palić ciągle w wyższych/przejściowych temperaturach zewnętrznych bez bufora. Ale do tego potrzebna jest wiedza: ile potrzeba Nam energii / zapotrzebowanie domu sezonowe - żeby zgodnie z tym ustawić palenisko - podobnie jak w PC tylko na drewnie z węglem. Ustawienie PC niewiele różni się w paleniu ciagłym drewnem z węglem. @maracz nie jesteś w stanie tego zrozumić skoro od początku bazujesz na wentylatorze. Ci co korzystają z naturalnego ciągu zrozumieją o czym piszę. Dla łatwiejszego zrozumienia i właściwych odpowiedzi każdy powinien w stopce zaznaczyć czy jedzie na wentylatorze, czy naturalnym ciągu, bo dpowiedzi czy postrzeganie problemu przez innych użytkowników forum morze być mylące. Np. użytkownik bazujący cały czas na wentylatorze wypowiada się i radzi osobom, które wentylatora nie mają. Wiadomo że ciąg jest zależny od komina, bo to on jest motorem napędowym naszego kotła, ale jest też ciąg zależny od ustawienia stopnia siły dmuchawy wyciągowej dla osób, które z niej korzystają ( dwie różne sprawy). Dlatego niektóre porady mogą być mylące (naturalny ciąg/dmuchawy). I chodzi mi o to by urzytkownicy tego forum zwracali na to uwagę.2 punkty
-
Podaj konkret - ile kWh/zł a nie manipulujesz dla nie wiedzących po ile jest aktualnie i po zmianach 1 kWh z wszystkimi opłatami i Vatem - czyli tyle ile konkretnie się płaci za kWh. Nie mam gazu nie śledzę jego cen, ale interesowała by mnie cena 1 kWh brutto.1 punkt
-
A ja próbowałem ,, dogonić" biały wymiennik a on ciągle był siwy taki jak popiół. No to mnie uspokoiliście. Dzięki i Pozdrawiam1 punkt
-
Ty sadystą byłeś. Nadmiar powietrza jest potrzebny w dieslu, w benzynowych na odwrót, a najgorsze co mogłeś zrobić, to zmniejszyć dawkę paliwa i automatycznie oleju do smarowania. Świeca powinna mieć kolor szaro-brązowy, inaczej to krok w kierunku wypalenia denka tłoka, lub zatarcia silnika. Wszystko w nadmiarze szkodzi i w kotle też podajesz coś, co wychłodzi spaliny jeżeli nie będzie brać udziału w spalaniu. Stechiometria obowiązuje wszędzie, nawet w kotle.1 punkt
-
No jest kontrola na naturalnym ciągu i to widać - samo się kontroluje - bez sond, serw i innych dupereli. Widać to - i nie są to teorie: Bo nie powinien być biały tylko w kolorze popiołu, który masz w popielniku. Biały wymiennik świadczy o tym że "coś" na nim się spaliło. Tego "czegoś" co występuje w pierwszej fazie palenia, a potem się wypala - jak nie ma tego to wymiennik nie będzie biały. Obserwowałem kiedyś jak w górniaku paliłem od góry zjawisko białego wymiennika: w pierwszej fazie palenia był czarny, a potem po odgazowaniu paliwa i spalaniu koksu z czarnego robił się biały, więc dlatego sceptycznie podchodzę do białych wymienników. Powinien być w kolorze popiołu. Chyba że popiół w popielniku też jest biały to OK.1 punkt
-
@carinus Dziwne, bo ja tej wajchy w ogóle nie używam, przez trzy sezony może kilka razy sprawdziłem, czy się rusza. Popiół sam przelatuje na bieżąco. Może dlatego, że palę na stałej szczelinie PP i powietrze tylko pod ruszt. Teraz, gdy się wreszcie dorobiłem suchego buka i rąbię polana nie większe niż 7x7cm, rozpalam i nie zaglądam do kotłowni, wsad topi się jak kostka smalcu na patelni, to znaczy tak płynnie, a nie że szybko. 🙂, prawie 4 godziny się wypala. Aaaa, rozpisałem się, a u Ciebie o węgiel chodziło, ale nie bedę już tego kasował. 🙂 @maracz A dlaczego w kotłach nie sprawdza się zasada ubogiej mieszanki jaką na przykład miałem kiedyś w Komarku ? Jak dałem więcej powietrza, to świeca biała była, a w MPM-ie nadmiar powietrza wtórnego tego nie robi i wymiennik nie chce być biały. @Jaco123 Ja też o takiej ceramice myślę... może jak dostanę już emeryturę i będę miał więcej czasu . Najlepiej jakby to był taki monoblok, jedna bryła, bramka i kanały dopalające, wsuwam w okno w wymienniku, uszczelniam sznurem i gotowe. Na pewno trwałość takiej samodzielnie odlanej konstrukcji nie wzbudzi zachwytu, ale jeśli montaż będzie prosty, to mogę i dwa razy w sezonie wymieniać. Fabryka dała nierdzewkę właśnie ze względu na trwałość, podobno fabryczne odlewy do innych kotłów są drogie, półtora, dwa, a nawet trzy tysiące za komplet, więc "ceramiczny" MPM zyskałby złą sławę, o ile teraz ma dobrą 😜 🙂1 punkt
-
Zgadza się, mój bład, nie wspo.niałem że szpara ma być w formie stożka,dyszy od spodu szersza górą węższa, co do tych otworów w bocznych ściankach to precież pisałem że są skierowane ku kształtce czy wymiennika, mimo że ścianki są skośne,dobrze dotleniają bo płomień po bokach zawsze niebieski czy to opał opadnie jak i przy stabilnej pracy.1 punkt
-
@AO49 jak zrobisz w formie dyszy tj. rozszerzająca się ku dołowi w stronę popielnika to nie będziesz w stanie jej zasypać, bo ciąg ją odkurzy. Jak wsadzisz głębiej patyki do rozpalania to w miejscu szczeliny je przepali ( zobacz).1 punkt
-
4 gr za kWh? To chyba taniej niż szyszki z lasu?0 punktów
