Skocz do zawartości

Ranking


Popularna zawartość

Zawartość, która uzyskała najwyższe oceny od 18.09.2020 uwzględniając wszystkie działy

 1. 3 punkty
  Z punktu widzenia administratora. Proszę użytkownika @Włodzimierz o określenie się kim jest w związku z kotłami MPM. Regulamin dość jasno zobowiązuje do tego. Nie ma problemu żeby osoba związana z producentem lub handlująca tymi kotłami uczestniczyła w forum natomiast powinno to być jasno zaznaczone.
 2. 3 punkty
  Panowie,zaczyna się robić mały śmietnik w tym wątku.Chciałbym zapytać osobę @Włodzimierz w jakim celu pojawił sie na forum i udziela się w tym wątku.Jeżeli jest konstruktorem i chce pomóc,to nie za bardzo to wychodzi.Cały czas czytam że to użytkownicy są winni całemu złu dziejącemu się w kotle.Może zacznijmy pisać o rozwiązywaniu problemów,które nadal są,a nie przerzucanie odpowiedzialności na paliwo lub palacza.
 3. 3 punkty
  A jak dostanie 40 to już inna rozmowa- różnica będzie wynosić jedynie 960 zamiast niszczące 979:-) Zaczęliście handlować pompkami i dorabiacie ideologię, zamiast przyznać się do błędów konstrukcyjnych jw. Słabo to wygląda, jak spawy w mpm:-)
 4. 2 punkty
  Pie.... bo mowimy o prostym kotle bez sondy lamba bez sterownika powietrza, gdzie jedni maja komin taki a drudzy dla Mikołaja, plus ogranicznik ciągu. Do tego jedni palą sosna, inni weglem 24mj, kolejni 29mj 32.2 i teoretyczne wywody można razem z dtr w wychodku używać. Po zainstalowaniu kotła i w trakcie eksploatacji i tak trzeba korygować parametry czy to mpm ds czy retora czy pelletowiec. Mpm jest dobrym kotlem jak na chory klimat
 5. 2 punkty
  Panowie przestańcie bo nie wiem czy mam sie śmiać czy płakać nad wami , kolego Włodku o co ci chodzi ?że z taką zaciętością chcesz wszystkich palenia uczyć ,więcej luzu na palniku mpm świat się nie kończy to nie najważniejsze jest ,wygląda jak byś był trochu nawiedzony , wydaje ci się że cały wątek wywrócisz do góry nogami ? jak tak to się mylisz .
 6. 2 punkty
  I jak przy takim ustawieniu, drzwi z palnikiem otworzyć i podejrzeć pracę palnika :) Oj się czepiam :)
 7. 2 punkty
  Jak ktoś zacznie palić pelletem to do węgla już nie wróci.
 8. 2 punkty
  Telewizor też ma dużo funkcji i jakoś się nim nie kręci w prawo i w lewo, a przecież można by się obrazem pobawić. Kiedyś ludzie byli niewolnikami kotłowni, a teraz są internetu i bajerów.
 9. 2 punkty
  Nie przesadzajcie. Możesz kupić Techa i2 + moduł internetowy i pospinać i oczujnikować co Ci się podoba. W kotle ustawiasz termostat pokojowy, podpinasz do techa i2, który budzi kocioł kiedy trzeba. Techem możesz zarządzać czym już tam chcesz. Jak chcesz mieć bajery to pare zł. trzeba wydać tylko nie wiem po jaką cholerę ktoś chce sterować przez neta kotłem automatycznym - od tego jest ten kocioł że poza dosypywaniem opału i czyszczeniem masz się nim nie zajmować - a dosypki czy czyszczenia internety nie zrobią... Jak ktoś ma termostaty na grzejnikach to też je 5 razy dziennie kręci?
 10. 2 punkty
  @Włodzimierz Proszę Cię, kilak postów wcześniej krytykujesz zasadność wykorzystania sondy lambad do sterowania PW, a teraz piszesz o spalaniu stechiometrycznym, które de facto ustawiamy na oko.
 11. 2 punkty
  @Włodzimierz Dziękuję bardzo. Bufor 800L, temp. powrotu 55 (potwierdzona pisemnie przez producenta że ok), wybieranie ręką a potem wymiatanie pędzelkiem. Palenie węglem Wesoła. Pewnie powietrze ma niechlujne parametry...
 12. 2 punkty
  Oj @Włodzimierz co raz bardziej sie pogrążasz. A takimi durnymi tekstami raczej nie robisz firmie dobrej reklamy (a moze o to wlasnie chodzi?) A prawda (którą wszyscy tu znają) jest taka, ze fabrycznie ten kociol to kawał złoma, jedynie dla ludzi, którzy uwielbiają przesiadywać w kotłowni...
 13. 2 punkty
  Iglaste jest najlepsze do DS-a, gwoździe nie przeszkadzają, przecież gwoździe nie zanieczyszczają powietrza. Ja tak samo, granica opłacalności to -5C, tak było 2 lata temu , przez cały luty spaliłem 1-2 worki pelletu, reszta samo drewno, a mróz był tęgi.
 14. 2 punkty
  Ta wymówka jest tak boleśnie banalna i technicznie absurdalna, że aż oczy bolą. Co by się w kotle nie zepsuło, to za niski powrót :-)
 15. 2 punkty
  No tak, pewne rzeczy robisz przed sezonem, niech Ci pójdzie na to ..... z górką jeden dzień. Popiół wynosisz raz na kilka miesięcy, kocioł czyścisz raz w sezonie a komin ogarnia również raz w roku kominiarz. To tak z innej perpsektywy.
 16. 2 punkty
  Plus modlitwa, przy takich radach:-)
 17. 2 punkty
  Oczywiście że warto założyć, prąd raczej będzie drożał. U mnie pracuje 6,2 kwp od lipca, panele Longi, falownik Fronius. Ze swojej strony mogę ten duet polecić. Do tej pory wyprodukował ponad 2,1 Mwh, oczywiście kocioł wyłączony i grzanie Cwu grzałką. Dokupiłem też 2 grzejniki elektryczne na okresy przejściowe, żeby nie marnować pelletu na dogrzewanie chaty wieczorami
 18. 1 punkt
  Tak łatwo się tnie, szybko się nagrzewa,lekkie , mało się rozszerza od ciepła.
 19. 1 punkt
  Jeśli są to rachunki 160/mc w taryfie G11 to na styk, jeśli masz rachunki 200/mc to potrzebujesz instalacji 4,6-4,7kWp. Dlaczego? Zakłada się, że konsumpcja własna to 30% z przelicznika kwotowego dla średniej 180/mc wynika, że zużywasz 3600kWh rocznie. OSD zabiera 20% a więc potrzebujesz jakieś 4200kWh wliczając konsumpcję bezpośrednią, co odpowiada instalacji 4,2kWp. Wtedy masz dużą pewność, że nie braknie czy przepadnie.
 20. 1 punkt
  Oczywiscie bo plum to sterownik palnika i instalacji, i2 tylko instalacji. Tylko rozwala mnie jak ktos kupuje neta po to zeby miec np. podglad ile ma paliwa w zasobniku jakby mógł ikone wcisnąć i wyskoczy krasnal z econeta, rozpakuje worki, odkurzy i wraca do sterownika.
 21. 1 punkt
  Nie ma dla mnie znaczenia, czy to przypadek, czy inne przyczyna, ten palnik(cały komplet) był od początku pechowy, przyszedł uszkodzony, na szczęście element wirowy był cały, a na maila z reklamacja odpowiedzi nie dostałem do dzisiaj. To tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie warto zamawiać ceramiki u producenta. Cegły szamotowe są tańsze, a wycięcie z nich tak prostych kształtów nie stanowi dla mnie problemu. Ten element ze zdjęć daje możliwość wygodnego spalania w tym kotle i tyle, z reszta i tak został już zdemontowany i będzie zastąpiony innym rozwiązaniem, bo nie sprawdził by się przy skośnej podłodze.
 22. 1 punkt
  To źle wybrałeś narodowość kotła jak chcesz mieć takie bajery.
 23. 1 punkt
  To jest najlepsze z tych porad. Klienci na zakup kotła muszą przejść test na inteligencję bo się im nie będzie dobrze paliło. A wy tak narzekacie i nie wiecie co jest przyczyną słabego działania waszych kotłów :-)))
 24. 1 punkt
  No właśnie myślę "wziąść" takiej wielkości aby tylko wystarczyła na moje zapotrzebowanie i nie oddawać do Energi ze stratą 20%.
 25. 1 punkt
  Witam Wszystkich, Troszkę się bałem, ale poszło lepiej niż myślałem. Gdzieś, ktoś tam pisał, żeby wiercić otwory wiertłem po obwodzie i potem dalej. Niestety wiercenie w kamionce jest tragiczne i poleciałem małą tarczą dookoła, tylko robiąc mały zapas odległości przed docelowym doszlifowaniem. Poszło bardzo dobrze i wklejanie nowego ,, trójnika " to już była zabawa. Piszę dla tych co mają potrzebę i się boją. Nie potrzebny żaden Pan z firmy handlującej ,,kominami" . Pozdrawiam
 26. 1 punkt
  Co się wydało? Zawsze pisałem że mam drewno darmowe i dwa ciepłomierze, poszukaj postów przed 9-8 lat, kiedy specjalnie załatwiłem DS-a aby palić takim drewnem. Ponadto np w W-wie niektórzy wywożący śmieci z budów żądają segregacji odpadów budowlanych, więc taki ktoś, kto wywozi za darmo odpady drewniane jest w cenie.
 27. 1 punkt
  Ja też mam sporo nadwyżki i chcę to właśnie opróżnić na ogrzewanie w zimę żeby mi magazyn za rok nie przepadł. Szacuje, że nadwyżki będe miał jakieś 1200kWh a grzeje jeszcze bojler elektrycznie, jak podłącze moją pompę gruntową, którą planuje to być może, że za ogrzewanie będe miał tyle co za pół tony węgla. Co do smogu to będzie go raczej przybywać bo ilość samochodów i innych pojazdów rośnie w Londynie na przykład taka sytuacja Walka ze smogiem to jak walka z bezrobociem zawsze będzie ale urzędnicy i ekolodzy będą znacznie bogatsi naszymi podatkami :) Londyn. Podróżujący metrem oddychają gorszym smogiem niż kierowcy
 28. 1 punkt
  Bo by stracili robote o tym właśnie piszę. A kto to udowodnił? Ci sami naukowcy co się boją ekologów? Dziwić się, że idzie im tak łatwo jak wszyscy się boją bo są karmieni propagandą. Takie mamy ocieplenie, że my kupujemy nowe piece a korpo dalej sprzedają plastik wystarczy wejść do pierwszego lepszego marketu i spróbować kupić coś ekologicznego. Google, Facebook, coca cola dalej istnieją. Serio jest jakieś ocieplenie? To tak jak z tą susza na wiosnę co potem 3 miesiące non stop lało...
 29. 1 punkt
  @WłodzimierzA po co mi to wszystko? Skoro tak jest dobrze. Więcej urządzeń to większa awaryjność. Sztuka tkwi w prostych ale skutecznych rozwiązaniach. Przy 80'C na kotle powrót ma 62-65'C, więc po co mi te dodatki. Spaliny przy stabilnej pracy mam 100 - 130'C, a przy rozgrzewaniu 170-190'C ale rozgrzewam bardzo żadko bo palę ciągle. Wysoka temperatura na kotle mi nie przeszkadza bo mam głowice termostatyczne na grzejnikach i komfort cieplny jest stały w pomieszczeniach ok. 23'C. Natomiast lepsze jest spalanie jak kocioł dolnospalający pracuje na wyższej temperaturze. Zresztą mój MPM znacznie różni się od standardowego w środku, bo z zewnątrz jest taki sam.
 30. 1 punkt
  Ja nie posiadam. Mam biedny, prosty kociołek bez internetu.
 31. 1 punkt
  Przegrzanie podajnika (palnika) jest wtedy gdy jest słaby ciąg kominowy. Mam założy wkład z nierdzewki w komine i wczesna jesienią zewsze miałem problem z przegrzaniem.Przy kominie mam założone kolektory solarne które są umiejscowione wyżej jak komin i dym strasznie wirował przy kominie dopiero po przedłużeniu wkładu problem się rozwiązał. Oczywiście parametry palnika też są ważne jednak temat z parametrami był już opisywany. Ja osobiście jestem zadowolony z pieca. Pozdrawiam
 32. 1 punkt
  Kiedyś złośliwi śmieli się że ten kocioł jest jak yeti :-)
 33. 1 punkt
  Jeszcze długo nikt buforów sprawdzał nie będzie, ostatnio pytałem urzędnika czy podczas kontroli sprawdzają instalację, bufor itd. to spytał co to jest ten bufor, sprawdzają tylko czym się pali i papiery.
 34. 1 punkt
  Otóż to i to jest sedno tematu. Kocioł + bufor to cena podajnika albo nawet drożej, pamiętajmy, że są jeszcze pozostałe koszty instalacji. Mniej miejsca zajmie podajnik jak zasypowiec z buforem 800 czy 1000L.
 35. 1 punkt
  @Dziczek Nawet z certyfikatem na węgiel drewnem musisz rozpalać - tak jest w instrukcji, dlatego drewno w kotłowni może być. "Rozpalanie drewnem do uzyskania warstwy żaru" a potem węgiel ( warstwa żaru musi się zbudować). @berthold61 tak wynikało z Twego wpisu. 20 kW to i tak za dużo na ten metraż. Dlatego tak się męczyłeś.
 36. 1 punkt
  Niezły wynik wykręciłeś na tym górniaku i ciekawą sprawność. 3,5 - 4 kubiki drewna = tona węgla, więc jak 20 kubików to wychodzi że na 120m2 poszło by ponad 5 ton węgla? Mógłbyś coś więcej napisać: jaką moc/ ile Kw miał ten górniak? Jaki to model/marka kotła? - by przestrzec innych - żeby w takim kotle nie palili lub tak nie palili. @HarryH jak teraz kosztowo /porównawczo ma się wygoda ciepła sieciowego? @Włodzimierz z tym wsadem z drewna na 16 godzin to Cię chyba trochę poniosło? :-)) chyba przy +16'C na dworze i z 2 razy przygaśnie ( bez bufora).
 37. 1 punkt
  Możesz się zgłosić widzę na mistrza ceremonii w tym zborze wtedy będziesz miał wszystko pod kontrolą i czasami szufelkę dorzucisz.
 38. 1 punkt
  Pompy na CO2 są od dawna ciekawe dlaczego tak mało popularne skoro ten CO2 to taki idealny czynnik. R744 widać ekologom nie zależy na ekologii tylko na walce o ekologie. Czyli coś jak walka z bezrobociem.
 39. 1 punkt
  Właśnie dlatego powinny być kontrole i kary. Tanie cwaniactwo Na atescie jak byk stoi, że kocioł ma pracować z buforem i tylko z takim czymś atest ważny. Jednomocowy. Obowiązkiem producenta wypuszczającego takie coś na rynek jest podanie wielkości bufora do jego kotła danej mocy.
 40. 1 punkt
  A ja mimo wszystko jestem ciekaw jak to będzie u kolegi , bo z buforem to wiadomo , z instalacją grzejnikową i termostatem to wiadomo ,ciekaw jestem pomijając już wygląd wymiennika jakie będzie zużycie pelletu przy ciągłej pracy w modulacji , ciekaw jestem czy kolega się zmieści w 3 do 4 ton pelletu za sezon . Mam nadzieje że podzieli się wrażeniami .
 41. 1 punkt
  Nie idź tą drogą. Wentylator będzie wzmagał wypalanie dziur i za bardzo rozpędzał kocioł, przeciągał temperaturę. Trudno będzie spowolnić palenie co jest bardzo ważne przy paleniu ciągłym bo ma duży wpływ na zużycie opału. W trakcie procesu spalania ciąg jest różny ( rozgrzewanie, faza po rozgrzaniu - różne zapotrzebowanie energetyczne budynku). Jak zrobisz stały ciąg na wentylatorze to nie będzie dobrze. Będzie Ci ciągnąć za dużo PW i wychładzać wymiennik. Lepiej dopasuj palenisko do aktualnego przekroju komina jaki masz. Mniejsza powierzchnia rusztu, a większy przekrój poprzeczny przegrody zwiększy ciąg ( jeśli jest za mały). Przysłoną pod klapką miarkownika możesz spowolnić lub przyśpieszyć tempo spalania w zależności od potrzeb i paliwa ( drobne lub grube drewno czy gruby/drobny węgiel). Takie rozwiązanie będzie skuteczniejsze dla nie wypalania dziur przed palnikiem niż wentylator wyciągowy. @maffer tu nie chodzi o rodzaj grzejników i rur tylko o zład wody w instalacji. Przy dobrym dopasowaniu mocy kotła ( chodzi o średnią moc grzewczą) i dużym zładzie wody w instalacji oraz ochronie powrotu i głowicach termostatycznych na grzejnikach jest możliwe palenie bez bufora. Wiele osób z tego forum pali bez bufora. Duży zład wody w instalacji działa jak bufor. Głowice termostatyczne na grzejnikach tylko przy rozgrzewaniu instalacji są wszystkie otwarte. Potem przy paleniu ciągłym otwierają, a raczej uchylają się w różnym czasie i różnym zakresie w zależności od potrzeb - odbiór ciepła zawsze jest i stały komfort cieplny. Bez głowic termostatycznych na grzejnikach było by to kłopotliwe. Z tej strony ciepłowłaściwe.pl najważniejsza jest " średnia moc grzewcza", a nie sugerowane moce kotła na -20'C bo takich temperatur u nas nie ma ( te -20'C jest przyczyną przewymiarowania kotła). Nawet jak będzie -20'C to będziesz miał w domu wtedy np. 19 - 21'C zamiast 24'C przez ten okres.
 42. 1 punkt
  Może się mylę, ale tak samo myślę jak kolega @Benton661
 43. 1 punkt
  @KarolBl To już tak ciężko otworzyć nawet linka z mego postu #7 i zajrzeć do zakładki "Parametry techniczne"? 8 kW i 11 kW mają zbiorniki 80 litrowe. Zmieści się pewnie jakieś 3-4 worki 15 kilogramowe pelletu. Coś za coś, kocioł wielkości małej lodówki, za bardzo nie ma tam miejsca. Z dostawką robi się 200 litrów, to już całkiem przyzwoicie.
 44. 1 punkt
  Ciągły Nadzór w kotle pelletowym to bzdura
 45. 1 punkt
  Hmmm... nowy klient łyknie każdą bajkę... Ten kocioł i palnik akurat tak się nadaje do "modulacji" , jak ja na księdza... Nie chcę być złośliwy, ale obawiam się, że oprócz większego zużycia paliwa będzie po prostu czarno w kotle
 46. 1 punkt
  oceniasz a bladego pojęcia nie masz co to za budynek....
 47. 1 punkt
  do @Włodzimierz tego peletu to ja na 56m2 spalam na rok 4 tony, może nie całe ale blisko, ten klocek 110m to 4-6 ton peletu jeśli nie potrzeba 22-24*C i proszę nie doradzać "na pewno da radę... ...spali x ..." jeśli nie masz pojęcia o ogrzewanym obiekcie i temperaturach wymaganych pozdrawiam RedEd
 48. 1 punkt
  W ramach promocji na MyDevil.net przedłużyłem hosting o 3 lata ze zgromadzonych składek.
 49. 1 punkt
  Dokładnie ,stać mnie to robię nie mam to siedzę spokojnie , jeden wstawi palnik do zasypowca za 5 tysi i jest zadowolony drugi wyda na kocioł i przeróbkę instalacji 20 i więcej tysięcy wraz z fachowcem i okazuje się że nie do końca jest tak jak miało być .
 50. 1 punkt
  @radik81, przyznaj się, pod linijkę układałeś?


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.