Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ponownie Temperatura Powrotu...


mpendzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Coś u mnie nie tak z temperaturą powrotu - ale nie wiem co - przeczytałem już sporo tematów w których to zagadnienie było poruszane ale nie znalazłem odpowiedzi która by pasowała do tego przypadku.

Mam tak zamontowany zawór 4 d jak na zał. rysunku

Na piecu mam ustawione 62 st.

Temperatura na CO wynosi 42st a temp powrotu w porywach do 40st.

Wydaje mi się że coś nie tak działa ten zawór - ustawiony jest na "godz. 11" - Jeżeli go przestawię bardziej na podgrzewanie powrotu, to temp powrotu oczywiście rośnie - ale np na zasilaniu co jest 33st a na powrocie 48.

Czy to znaczy że musze ustawić na kotlę 75st żeby wszystko działało poprawnie ??

Czy może mam coś nie tak z instalacją ??

Pozdrawiam

post-7416-1263898511_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że coś nie tak jest - bo dużo użytkowników pisze że ma na kotle 60, a na powrocie 45... - w sumie to do osiągnięcia, ale nie w taką pogodę, bo na CO poniżej 40st puszczać, to chyba nic nie daje w mrozy...

Pozdrawiam.

PS. Chciałem nadmienić tylko, że pompa CO działa na II biegu - może za szybko ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zamontowany zawór 4D o małej średnicy i do tego obwód kotłowy wykonany z rur o małym przekroju (22, 28?) - to jest moim zdaniem przyczyna takiego zachowania układu. U siebie wykonałem obwód kotłowy (grawitacyjny) 1,5 cala, zawór 4D 1,5 cala i wszystko działa jak należy. Róznica między temperaturą na wyjściu kotła, a na powrocie to nie więcej niż 9 stopni i to w momencie dogrzewania układu. Po ustabilizowaniu różnica ta wynosi 6 stopni. Na c.o. estyma daje tyle ile potrzeba, kocioł 62 stopnie, powrót powyżej temp. 50 stopni. Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło najwyżej kocioł częściej pracuje.

Spróbuj podnieśc temperaturę na kotle

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Spróbuj podnieśc temperaturę na kotle

Pzdr

No jeżeli podniosę temp na kotle do 67 to wtedy na powrocie jest 46-48 a na zasilaniu ok 42st.

Tylko boje się że 67 to troszkę za dużo i że jak się zrobi cieplej - a ja zapomnę zmniejszyć tą temp., to może zrobić się niebezpiecznie...

Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli podniosę temp na kotle do 67 to wtedy na powrocie jest 46-48 a na zasilaniu ok 42st.

Tylko boje się że 67 to troszkę za dużo i że jak się zrobi cieplej - a ja zapomnę zmniejszyć tą temp., to może zrobić się niebezpiecznie...

Pozdrawiam i dziękuję.

Dobrze kolega wyżej pisze.To nie będzie działać dobrze przy tych średnicach rur. Potrzeba wymuszonego obiegu kotłowego do ochrony powrotu.Może to tylko działać w momencie pracy pompy CWU -wówczas ona podmiesza wodę w kotle. Przy tych średnicach ta pompa pewnie jest bo na zdjęciu jej nie widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tak jest - kiedy działa pompa CWU to wtedy powrót ma 45 - 48 st....

Nie pomaga też zmniejszenie biegu pompy CO z II na I - a średnica rur to... 2,5cm

No cóż - dosyć mam przeróbek kotłowni :-) Zastanawia mnie tylko jedno...

Przed tymi moimi przeróbkami wcześniejszymi, był u mnie instalator - szanowany i w ogóle pełen profesjonalizm... Stwierdził, że te rury i tak są za grube, i że teraz robi się wszystko cieńszymi rurkami. Z tego wynika, że jednak i jego rady były do bani...

Dziękuje serdecznie i pozdrawiam.

P.S.

Zauważyłem jeszcze że powroty z obu rozdzielaczy przed zaworem 4d są ledwie ciepłe... nie wiem sam dla czego > Może dla tego że są termostaty na grzejnikach... ? Ale grzejniki - te co grzeją są ciepłe. Termostaty są ustawione na 3

PozdR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie

Chciałem jeszcze wrócić do tego tematu i... dopytać, czy jeżeli zamontuję pompę na rurze która łączy zawór 4d z powrotem kotła, to czy spowoduje to podwyższenie temp. powrotu ?... Czytając różne posty doszedłem do wniosku że tu by chodziło o tą dodatkową pompę na obiegu kotłowym w celu podwyższenia temp. powrotu...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Nie montujesz na żadnej rurze powrotnej z zaworu bo tam woda przepływa w obu kierunkach.

Jakby tu najprościej? To ma być bocznik między wyjściem a powrotem z kotła

 

Czyli rura która łączy zasilanie kotła z powrotem a na niej pompa z pominięciem zaworu 4d :-) ???

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Nie montujesz na żadnej rurze powrotnej z zaworu bo tam woda przepływa w obu kierunkach.

Jakby tu najprościej? To ma być bocznik między wyjściem a powrotem z kotła

 

W obu kierunkach :angry: To żart ! Brak obiegu grawitacyjnego i trzeba go wspomóc pompą na rurze powrotu z zaworu 4d(obieg kotłowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.