zub Opublikowano 22 Listopada 2009 #1 Opublikowano 22 Listopada 2009 witam. jestem nowym forumowiczem i potrzebuje pomocy mam piec Logica II instalacja nowa miedz zamontowany jest zawor 4 drogowy Honeywell v5442a 1" wyjscie z pieca 1 1/2" rury do zaworu 1" temp. na piecu zadane 65 st. wacha sie nawet do 75 st. zawor nastawiony recznie na pozycje 5. temp na grzejniki okolo 40 st. powrot z grzejnikow do zaworu w granicach 35 st. z zaworu do pieca tez 35 st. wydaje mi sie ze temp powrotu jest za niska, jaka moze byc przczyna ze temp powrotu do pieca jest tak niska. gdy wylacze pompe (pompa 25-60 za zaworem) uklad dziala grawitacyjnie i temp na powrocie rosnie. z gory dziekuje za pomoc Cytuj
Grochu Opublikowano 23 Listopada 2009 #2 Opublikowano 23 Listopada 2009 Pokaż jakieś zdjęcia swojej instalacji... Cytuj
klauswagner Opublikowano 23 Listopada 2009 #3 Opublikowano 23 Listopada 2009 witam.jestem nowym forumowiczem i potrzebuje pomocy mam piec Logica II instalacja nowa miedz zamontowany jest zawor 4 drogowy Honeywell v5442a 1" wyjscie z pieca 1 1/2" rury do zaworu 1" temp. na piecu zadane 65 st. wacha sie nawet do 75 st. zawor nastawiony recznie na pozycje 5. temp na grzejniki okolo 40 st. powrot z grzejnikow do zaworu w granicach 35 st. z zaworu do pieca tez 35 st. wydaje mi sie ze temp powrotu jest za niska, jaka moze byc przczyna ze temp powrotu do pieca jest tak niska. gdy wylacze pompe (pompa 25-60 za zaworem) uklad dziala grawitacyjnie i temp na powrocie rosnie. z gory dziekuje za pomoc szczerze mówiąc to temperatura na zasilaniu popwinna być wyższa niż powrotu, chcąc uzyzkać max.efekt grzewczy, to musisz zasilanie mieć otwarte na maxa, a powrót przydŁawiony w 30% . Jeżeli wyślesz na grzejniki wodę o temperaturze 62-65 stopni to jest ekonomiczna temper. to na powrocie będzie wŁaśnie w granicach 38-42 stopnie, czyli w twoim mieszkaniu jest temperatura około-23 stopnie to dobrze Cytuj
Mancio Opublikowano 23 Listopada 2009 #4 Opublikowano 23 Listopada 2009 Jesteś kolejną osobą z tym problemem , oto kilka uwag które mogą polepszyć istniejącą sytuację: zawór ponad wyjściem gorącej wody z pieca, jeśli możliwe to jak najbliżej pieca, im grubsze rury piec zawór i zawór powrót tym lepiej , zawór 5/4 na pewno będzie lepszy niż 1''. Jeśli wyłączasz pompę zmniejszasz odbiór ciepła więc pewnie woda krótszą drogą wróci do pieca niż przy pracy pompy, u niektórych poprawia się przy załączeniu obiegu CWU który wymusza podmieszanie na krótkim obiegu kocioł zawór kocioł. U mnie rozkład kocioł ok60-70, CO ok 36 , powrót do kotła 50-60, powrót z CO brak danych,zawór otwarty na 30%.Zawór 1,5 cala. Cytuj
zub Opublikowano 23 Listopada 2009 Autor #5 Opublikowano 23 Listopada 2009 zdjecie wstawie jutro szczerze mówiąc to temperatura na zasilaniu popwinna być wyższa niż powrotu, chcąc uzyzkać max.efekt grzewczy, to musisz zasilanie mieć otwarte na maxa, a powrót przydŁawiony w 30% . Jeżeli wyślesz na grzejniki wodę o temperaturze 62-65 stopni to jest ekonomiczna temper. to na powrocie będzie wŁaśnie w granicach 38-42 stopnie, czyli w twoim mieszkaniu jest temperatura około-23 stopnie to dobrze jezeli na grzejniki puszcze 60 st. to w domu jest okolo 30st. chyba ze beda mrozy -20 st. Mancio tez mi sie wydaje ze z zaworem 4d 5/4" to powrot by lepiej dzialal. zawor jest blisko pieca tylko ze rury mam miedz 28 a zawor mam otwarty na 50% moze jednak zmienic zawor 4d na wiekszy Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #6 Opublikowano 24 Listopada 2009 wstawiam foto mojej instalacji 1 - zasilanie grzejnikow 2 - powrot grzejniki 3 - powrot do pieca 4 -zasilanie z pieca 5 - obwod CWU moze teraz zdjecia pomoga w rozwiazaniu problemu z zaniska temp. powrotu do pieca Cytuj
rafales Opublikowano 24 Listopada 2009 #7 Opublikowano 24 Listopada 2009 zdjecie wstawie jutro jezeli na grzejniki puszcze 60 st. to w domu jest okolo 30st. chyba ze beda mrozy -20 st. Mancio tez mi sie wydaje ze z zaworem 4d 5/4" to powrot by lepiej dzialal. zawor jest blisko pieca tylko ze rury mam miedz 28 a zawor mam otwarty na 50% moze jednak zmienic zawor 4d na wiekszy Może nie tak otwarty. Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #8 Opublikowano 24 Listopada 2009 juz sprawdzalem z instrukcja czy jest dobrze zamontowany i wszystko jest ok. Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 24 Listopada 2009 #9 Opublikowano 24 Listopada 2009 Jestem zwolennikiem innego rozwiązania. Regulacja temperatury na c.o. zawór trójdrożny. Na zapewnienie temperatury powrotu bajpas pomiędzy zasilaniem a powrotem z pompą i zaworem regulacyjnym, pompa sterowna od temperatury powrotu. Mamy wtedy dwa niezależne układy. Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #10 Opublikowano 24 Listopada 2009 no moze i tak ale wtedy bym musial zamontowac trzecia pompe a tego bym chcial uniknac Cytuj
AdamGuitar Opublikowano 24 Listopada 2009 #11 Opublikowano 24 Listopada 2009 Ale mamy wtedy pewność , że układ działa i na każdym układzie mamy oczekiwaną temperaturę. chcemy powrót 45 st. , 50 st., 55, bez problemu. Tak samo z zasilaniem c.o. Posiadam taki układ i działa nadzwyczaj sprawnie. Cytuj
groszek Opublikowano 24 Listopada 2009 #12 Opublikowano 24 Listopada 2009 Witam! Nie piszesz zub jaką temp. masz w mieszkaniu. Wydaje mi się, że zawór jest dobry, bo rury i tak są 1". Piszesz, że na zawór idzie woda o temp. 65-75 st., z zaworu na grzejniki ok. 40 st., powrót z grzejników 35 st. to po zaworze przed wejściem do pieca musi mieć więcej niż 35 st., bo część gorącej wody w zaw. 4 drożnym podnosi jej temperaturę. Jeżeli jeszcze powrót z bojlera masz wpięty po zaworze, przed kotłem, to on też powinien podnosić temp. powrotu. Jednak gdy temperatura będzie zbyt niska, to moim zdaniem należy na zaworze ustawić 4, a gdy w mieszkaniu będzie wówczas za zimno, to podnieść temp na kotle. Są to tylko moje przemyślenia, mogę się mylić, ale na razie nie wymieniaj zaworu na większy, lecz popróbuj zmienić jego ustawienia. Pozdrawiam.zaw_r_4_dro_ny.bmp Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #13 Opublikowano 24 Listopada 2009 Nie piszesz zub jaką temp. masz w mieszkaniu. jak temp. na dom idzie 40 st. to w domu mam okolo 23st. Witam!Piszesz, że na zawór idzie woda o temp. 65-75 st., z zaworu na grzejniki ok. 40 st., powrót z grzejników 35 st. to po zaworze przed wejściem do pieca musi mieć więcej niż 35 st., bo część gorącej wody w zaw. 4 drożnym podnosi jej temperaturę. i tu wlasnie lezy problem ze ten powrot do pieca nie jest cieplejszy niz powrot z grzejnikow tak jak by tam woda stala. np. teraz mam zawor na pozycji 6. temp na piecu 70 st. na dom idzie 46 st. powrot z grzejnikow 38 st. a powrot do pieca tez 38 st. na bojler mam rozgalezienie zaraz przy piecu jest wkrecony trujnik i w lewo idzie do zawory 4d i dalej na grzejniki a w prawo tylko bijler z osobna pompa na foto nr 5 Cytuj
JarekLub Opublikowano 24 Listopada 2009 #14 Opublikowano 24 Listopada 2009 Witaj, A co się dzieje jeśli zawór 4d przestawisz na np. 8-9? Cytuj
JarekLub Opublikowano 24 Listopada 2009 #15 Opublikowano 24 Listopada 2009 ja wtedy wyglądają temp? Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #16 Opublikowano 24 Listopada 2009 pozycji 8 no prawie 9 (9 to max otwarte koniec skali). temp na piecu 70 st. na dom idzie 60 st. powrot z grzejnikow 45 st. a powrot do pieca tez 45 st. Cytuj
JarekLub Opublikowano 24 Listopada 2009 #17 Opublikowano 24 Listopada 2009 hmmm... specjalista nie jestem, wiec prosze tak nie traktować mojej wypowiedzi: Jedną z moich teorii "spiskowych" (o ile dobrze zrozumiałem, że masz 1 pompę na CO), to efekt jej pracy. - szybszy (silniejszy) przepływ od 4d przez pompę, grzejnik i powrót - niż przez sam zawór 4d. Tym sposobem, na powrocie, za zaworem 4d masz praktycznie tylko temp z grzejników. Może to wina zaworu, nie wiem, specjalistą nie jestem. Mam wymiennik płytowy więc 4d u mnie "średni" zadwało egzamin. Powalczyłbym na twoim miejscu prędkością pompy i zaworami. Cytuj
neokowal1 Opublikowano 24 Listopada 2009 #18 Opublikowano 24 Listopada 2009 Witam, a na którym biegu masz pompę c.o., jeżeli na 3 to zmniejsz na 1. Powinno się poprawić. Cytuj
zub Opublikowano 24 Listopada 2009 Autor #19 Opublikowano 24 Listopada 2009 pompa caly czas chodzi na 1 nigdy nie urzywalem wyzszych biegow wiec to nie to chyba ze jest za mocna nawet na 1 Cytuj
woku Opublikowano 25 Listopada 2009 #20 Opublikowano 25 Listopada 2009 A pompa cwu - działa stale, czy jak jest zapotrzebowanie na ciepło? Cytuj
zub Opublikowano 25 Listopada 2009 Autor #21 Opublikowano 25 Listopada 2009 pompa CWU włacza tylko jak spadnie temp w bojlerze dogrzeje wode i sie wylacza Cytuj
Mancio Opublikowano 25 Listopada 2009 #22 Opublikowano 25 Listopada 2009 Zastanawiam się jaki wpływ ma ustawienie przegrody zaworu mieszającego na obieg kotłowy, ustawienie 50%, niby to samo a jednak inaczej? Czy te termometry są dokładne? Cytuj
zub Opublikowano 25 Listopada 2009 Autor #23 Opublikowano 25 Listopada 2009 termonetry sa sprawne. a co do tych rysunkow to jest zle narysowane jak ustawie obieg na 50% to jest taki obieg ale jak ustawie na pozycje 1. 100% cieplej wody wraca do pieca to jest tak (przynajmiej tak powinno byc) Cytuj
neokowal1 Opublikowano 25 Listopada 2009 #24 Opublikowano 25 Listopada 2009 Niestety, to ty Zub źle narysowałeś rozpływy na 2 rysunku. A tak wogóle to przegroda przy prawidłowo zamontowanym zaworze nie porusza się tak jak narysowaliście. Tutaj jest link do prazentacji pracy prawidłowo zamontowanego zaworu 4d. http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html Cytuj
zub Opublikowano 25 Listopada 2009 Autor #25 Opublikowano 25 Listopada 2009 no kreska powinna byc na ukos ale zawor mam zamontowany dobrze tylko w innej konfiguracji niz w prezentacji Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.