Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Pieca Węglowego Na Pellet A Obejście Grawitacyjne


tomaszzakopane

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

mam takie pytanie otóż będę wymieniał swój śmieciak na pice na pellet i mam pytanko 

w starej instalacji nie było zaworu 4d teraz zamierzam go zamontować nawet już nabyłem zawór 4d Hertz 1"

za to było w sumie to jeszcze jest obejście z zaworem aby piec działał grawitacyjnie 

i tu moje pytanie czy w przypadku pieca na pellet takie cuś jest potrzebne ? bo wydaje mi się że nie ale wole zapytać mądrzejszych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Oddaj ten zawór do sklepu. Zamiast niego potrzebny będzie termostatyczny zawór mieszający tzw TZM do ochrony kotła + pompa na powrocie i zawór zwrotny klapowy albo zwykły z metalowym grzybkiem. Wszystko o przekroju jeden cal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż jest za mały, powinien być 6/4"

 

Gdyż do kotła na pellet stosuje się inne sposoby regulacji temp powrotu, co pozwana na utrzymanie stałej temp na powrocie i zmniejszenia spalania.

 

Jak chcesz palić 40 - 50kg / dobę i produkować smołę, to zaw 4-D jest idealnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)Tylko przy tego typu zaworze naczynie 2,8m nad najwyższym punktem instalacji przy 40tce?2)Lokalizacja klapowego jak na schemacie poniżej?

Dziwne znajomy schemat :)

Nie chodzi o typ zaworu tylko o miejsce montażu pompy- pompa na powrocie - naczynie 0,7x wysokość podnoszenia, przy czym nie jest to konieczne i zależy od oporów hydraulicznych instalacji. Ja mam instalacje wg tego schematu z pompą 60ką i naczynie 2 m powyżej najwyższego grzejnika i na 3 biegu nie wyrzuca wody przelewem

Miejsce zaworu zwrotnego klapowego w dowolnym miejscu poziomego odcinka obejścia. Ja u siebie mam ręczny zawór na obejściu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co to po raz kolejny tłuc, wystarczy poszukać po forum.

To wszystko było wielokrotnie opisywane.

 

 

Możesz podać jakiś konkretny link

 

a co do obiegu ktoś mi powiedział że lepiej abym go zostawił też wydaje mi się to zbędne bo jak nie ma prądu do nie ma palenia  ale wolałem zapytać

 

 

Czy ktoś z doświadczonych forumowiczow byłby tak dobry i naszkicował mi schemat jak powinienem przerobić instalacje aby nie spalać 50kg pelletu ?

 

to dziś myślałem zrobić to tak

przed zaworem 4d wyscie na cwu  dalej zawór klapkowy dalej  zawór 4d za zaworem pompa co

 

 

 

Zawór 4 drożny zachwalał mi instalator z firmy kostrzewa  do tej pory byłem sceptyczny ale twierdził że jest on waśnie po to by nie spalać 50 kg pelletu na dobę

 

 Mam do ogrzania jakieś 90 m2

 

i zainstalowane 3 grzejniki 120x60 2 grzejniki chyba 90x60 grzejnik drabinkowy w łazience i podlogówka w łazience jakieś 5-6 m2

 

 

mam 2 zbiorniki cwu 300l

pierwszy to 300 dolna wężownica podpięta do pieca służy teraz trochę jako bufor podpięty jest  do drugiego zbiornika tzn ogrzana woda przelewa się do drugiego  również 300l z dwiema wężownicami do dolnej są podłączone 3 kolektory do górnej piec

Ubiegne pytania dlaczego tak ano dla tego że nie miałem co zrobić z pierwszym zasobnikiem a wyrzucał nie będę

wiec służy trochę jako bufor i zapas cieplej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawór 4 drożny zachwalał mi instalator z firmy kostrzewa  do tej pory byłem sceptyczny ale twierdził że jest on waśnie po to by nie spalać 50 kg pelletu na dobę

To ja laik, szary żuczek,  wymiękam i nic już nie piszę, gdyż "instalator z firmy kostrzewa" to persona najważniejsza - jednym słowem guru.

Jak ci tak doradził to powinien też schemat dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor nie wymiekaj bo trza być twardym tylko uchyl rąbka swej wiedzy i pomóż w biedzie.

Gdyby instalator był guru jak piszesz nie odwiedził bym tegoż zacnego forum i narażał się na krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty na grzejnika są ale bez rozrysowanego schematu nie poradzę sobie

Czy ten zawor TZM 1 cal będzie ok np taki

http://allegro.pl/termostatyczny-zawor-mieszajacy-afriso-1-35-60-i5774288812.html

Czy ten

http://allegro.pl/watts-termostatyczny-zawor-mieszajacy-1-dn25-i5984895855.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sor że wykorzystałem Twój schemat w celach szkoleniowych.Mam nadzieje że się nie gniewasz)

Nie no co ty. Dobrze że się przydał

 

Termostaty na grzejnika są ale bez rozrysowanego schematu nie poradzę sobie

 

Masz gotowca w poście #3

TZM stałotemperaturowy 

http://allegro.pl/zawor-temperaturowy-esbe-vtc511-1-55-stopni-i5940504843.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może mi wytłumaczyć lopatologicznie dlaczego ten zawor jest lepszy od 4d ?

 

Bo próbuje to jakoś zrozumieć i rozumie to mniej więcej tak

Zawor 4d gorąca woda ma krótki obieg chłodniejsza idzie na grzejniki.

Natomiast przy tym zaworze jest na odwrót gorąca woda jest w dużym obiegu czyli na grzejniki idzie gorąca woda o temperaturze 55 stopni.

Czy to nie powoduje większych strat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaworze 4d możesz regulować temperaturę z jednej stromy - albo temp powrotu albo na CO. Chyba że masz siłownik i sterownik z pogodówką to wtedy 4d może być

Przy zaworze 3d na powrocie zawór jest zamknięty tak długo (i woda krąży tylko w obiegu kotłowym) dopóki temperatura wody nie wzrośnie do wartości (w tym przypadku 55st) i otwiera "duży obieg"

To tak jak w samochodzie - najpierw dogrzewa się silnik i dopiero jak się dogrzeje termostat otwiera obieg na chłodnicę . Dlatego żeby mieć ciepło w kabinie auta zimą trzeba parę km przejaechać bo silnik musi się dogrzac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót się dogrzeje bez zastosowania ochrony(zaworu 3d, pompy kotłowej czy pompy CWU do ochrony)? Niby jak? Chyba że 30 st uważasz za dogrzany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli u Ciebie na instalacji pompowej masz dogrzany powrót bez stosowania ochrony to pozazdrościć i pogratulować. Prędzej chyba uwierzę w emeryturę z ZUS ale może czegoś nie wiem. To jaką masz temp na kotle a jaką na powrocie i jaką w domu przy zewnętrznej -10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko dogrzany tk 65 powrót różnie ale tak okoł 50-60 st. temp w domu 22 dokładnie przy -10 to nie wiem nie prowadzę takich obserwacji a po co ma być dogrzany powrót ? Przecież jeśli kocioł pracuje już tak powidzmy około godziny to powrót do kotła wraca gorący bo grzejniki pełnej mocy kotła nie odbierają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.