Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Kotłowni


Otyniak

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie planowania mojej instalacji. Po lekturze forum pokusiłem się o wersję "beta" schematu mojej przyszłej kotłowni. Czekam na Wasze sugestie i "wytknięcie" błędów z wyjaśnieniem co i dlaczego.

Założenia:

- Nowy dom z poddaszem użytkowym bez podpiwniczenia

- Powierzchnia użytkowa 120 m2

- Ocieplenie 15cm ściany/podłoga - 25cm dach

- Zapotrzebowanie na ciepło ok 10 kW

- Tylko ogrzewanie podłogowe

- Kocioł na opał stały

- Zbiornik akumulacyjny

- Wspomaganie inst. solarną

co.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapotrzebowanie na ciepło obliczone na 10kW a w schemacie piec 25kW? nie bardzo rozumiem tego przewymiarowania - jaki jest wg Ciebie takiego "zapasu mocy"

 

Kocioł będzie cały czas pracował pełną mocą, ale nadmiar ciepła będzie oddawany do zbiornika akumulacyjnego, z którego będzie czerpana energia po wygaszeniu pieca. Założenie jest takie żeby rozpalać kocioł maksymalnie raz na dobę (czas palenia 5-10h) i ładować zbiornik. Jak w piecu zgaśnie, do ogrzewania wykorzystywać zapas energii zromadzony w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w nienależytym porządku...

Na schemacie brak zabezpieceń kotła - naczynie otwarte

no i zabezpieczenia zbiornika buforowego zawór bezpieczeństwa ...

a zawór bezpieczeństwa jest co prawda ale w dziwnym miejscu... /można go zastosować do kotła na paliwo stałe ale w połączeniu z naczyniem wzbiorczym/

Po tym schemacie widze że kocioł jest z wezownicą chłodzącą której tu nie ma narysowanej /oj pakowanie się w koszty chłodzenia pieca po zaniku prądu to potężne wyzwanie i żmudne procedury pinowania zabezpieczenia systemu chłodzenia paleniska/ A koszty wody to jednak 25 kW ... ale jak już to przestawmy tylko zawór bezpieczeństwa kotła przed zawór zamykający

Troche martwi mnie fakt że w tym przypadku brakuje w czasie zaniku prądu obiegu grawitacyjnego do zbiornika buforowego

 

Ależ tu można jeszcze napisać....

z tego co widze priorytet ma podłogówka.... a jak woda wychłodzi sie szybciej z uwagi na korzystanie z wody ciepłej

to pompy pociągną zimną wodę

 

Co do lokalizacji pomp powinny stać za zaworem 3d na zasilaniu bedą pracowały na podmieszaniu

a teraz pilnują minimalnej temperatury wody powrotnej i to jeszcze w dość dziwny jak dla hydraulika sposób

oj schemat ma wiele wad...

Do poprawy albo do projektanta pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki krisk za odpowiedź - na takie uwagi czekam.

Schemat jest w wersji pierwszej (mojego autorstwa), a nie jestem hydraulikiem instalatorem - chcę przed udaniem się do fachowca "obgadać" temat na forum i z Waszą pomocą znalexć optymalne rozwiązanie.

 

Naczynia wzbiorczego otwartego nie ma i nie będzie - ponieważ kocioł będzie pracował w układzie zamkniętym. Kocioł nie został jeszcze wybrany, ale z zalozenia nie będzie to droga i skomplikowana konstrukcja (bez układu chłodzącego). Zawór bezpieczeństwa został umieszcony w miejscu w którym wg mnie ciśnienie najszybciej osiągnie wartość krytyczną. Nie bardzo rozumiem dlaczego powinienem takie zabezpieczenie zastosować na zbiorniku...

 

W momencie zaniku prądu laddomat ustawia sie w pozycji wymuszającej obieg grawitacyjny kocioł-bufor (oczywiście wymaga zamontowania go w odpowiednim miejscu)

 

Dlaczego twierdzisz, że podłogówka ma priorytet? Przecież w tym układzie ciepło jest ładowane do zbiornika, a z tamtąd jest odprowadzane i zarówno do podłogówki jak i w razie potrzeby podgrzewa wodę użytkową (wężownica C.W.U.)

 

Pompy C.O. są na powrocie ponieważ chciałem osiągnąć taki efekt, żeby pompa była sprzężona z ciepłem oddawanym instalacji. Chyba rozumiem swój błąd, ale nie bardzo wiem w jaki sposób sterować pompą obiegową (nie chcę cały czas bezwiednie "pchać" ciepło w rury i kręcić pompę 24h). Czy w praktyce są stosowane jakieś rozwiązania moich wymagań? Jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.