Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Retopal I Ekoret Prosto Z Kopalni - Brał Ktoś?


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

odnośnie wysyłki raczej bym się nie obawiał, bo jak pojawią się jakieś reklamacje to dany przedstawiciel przestanie mieć zlecenia...

 

a odnośnie spiekalności to tak jak pisałem wcześniej, dla tych co się nie boją, a wolą mieć mocniejszy opał w cenie retopala ....

 

ciekawe dlaczego z jaretem oraz jaretem plusem tak nie zrobili? 

 

a plus jest taki że pojawia się konkurencja cenowa, co uważasz że np. Bartex silver (cena na dziś 860pln) lub węglobud żółty (cena na dziś 875pln) mają mniejszą spiekalność przy podobnej warotści opałowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Sobieski nie ma takich parametrów i na bank to mieszaniec. Wysoka spiekalność i sporo popiołu.Za zmielony groszek z Sobieskiego + domieszka kalorycznego to za 700 zł tona po odliczeniu transportu i tak wychodzi mało atrakcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby powiedzieć czy coś jest dobre czy złe to trzeba tego spróbować. Groszek z Turonu to najprawdopodobniej mieszanka węgla Sobieski/Janina z Brzeszczami. Na palnikach obrotowych powinno się to dobrze palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja spalam co prawda dopiero 3 worek retopala ale juz moge powiedziec ze spala sie czysto. jedynie szary nalot. Na poprzednim weglu czarna sadza. popiol w wiekszosci sypki, taki koloru rdzy z niewielkimi spiekami zuzlowymi. Ogolnie bardzo jestem zadowolony.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bylem w trakcie czyszczenia kotla jak dostalem powiadomienie o Twoim poscie. Zalaczam fotki.fc9de30932f134dce0968979f717e022.jpg6a04476a91f44f4e751add4afecd50f0.jpg0b23102faa9ef71fc0083cdfd5075052.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palac w lato ciezko to okreslic ale na pewno ma deklarowana kalorycznosc.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Groszek z PGG pakowany na paletach sprzedawany przez internet używam w tym roku "tylko" w sezonie letnim do podgrzania wody użytkowej w kotle Ds. Węgiel oczywiście mokry, trzeba suszyć, wartość kaloryczną na pewno ma tą co deklarują, spala się na przysłowiowy popiół, żadnych spieków, zawartość popiołu, to dokładnie sprawdziłem w moim przypadku 8,2%. Do kotłów z podajnikiem, po przesuszeniu na pewno będzie okej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten groszek rozumiem od posrednika?Ja kupujac online na pgg.pl dostalem suchy opał.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosto ze sklepu internetowego PGG-e jedna paleta, pięknie zapakowana.Przesyłka kurierska. Mokry, bo widać, że płukany. Może był prosto z produkcji.Dla ścisłości woda się nie leje, ale wilgotny! Syn kupił z innego źródła, nie z kopalni i w innych workach to faktycznie suchy.Takie porównanie.Sprawdzę jak dłużej poleży czy potrafi się "sam" osuszyć! Ale pakowanie bardzo mi się podoba, nawet w białej koszuli można go przenosić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, jeśli chodzi o czystość, przerzuciłem 3 palety... czysto ! ;-) A tak jeśli chodzi o wilgotność to faktycznie jest trochę, tak jak piszą na worku 10 % :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory paliłem dwa sezony eko silver z bartexu, kalorycznosc 26-28 -  spieki były, ale nie dużo. W tym sezonie myślę o retopal'u, ale zastanawia mnie mniejsza kalorycznosc, czy nie okaze sie ze spale  tonę wiecej w zime? Czy ktos orientuje sie jaka jest roznica pomiedzy 24-26Mj/kg ,a 26Mj-28Mj/kg ( deklarowane przez bartex )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przesiadłem się z deklarowanych na papierze 28 MJ/kg na 23 MJ/kg i spalam podobnie ilościowo, a zupełnie inaczej cenowo. Zastanawiałem się jak to jest możliwe. Może ten słabszy węgiel lepiej jest dopasowany do moich potrzeb w zakresie pracy instalacji i pozwala mi osiągnąć większą roczną sprawność spalania. Może nie ma aż tak dużej różnicy pomiędzy deklarowanymi na papierze 23 MJ/kg, a 28 MJ/kg. Może jedno i drugie, a nawet trzecie i czwarte jeszcze inne.

 

Jeżeli w poprzednie sezony nie odczuwałeś braków mocy przez te 2 tygodnie większych mrozów to moim zdaniem lepiej wziąć słabszy (tańszy) węgiel. Przecież różnica pomiędzy średnia 25 Mj/kg, a średnia 27 mJ/kg to ledwo parę procent. W najgorszym wypadku spalisz o te parę procent więcej ilościowo. Przypuszczam jednak, że ogólnie zaoszczędzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Zastanawiasz się jak to możliwe. Moim zdaniem jak jest opał odpowiedni do twojego palnika to go ustawiasz tak aby pracował jak najbardziej ekonomicznie. Jak masz opał nieodpowiedni to twoje nastawy są podporządkowane spaleniu tego opału a nie ekonomie stąd ta różnica. U mnie jest podobnie - najlepszy Retopal oraz miały Piast, Ziemowit ewentualnie Chwałowice poza to co napisałem sie nie wychylam bo szkoda mi pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam palnik rynnowy 3 palety Retopalu stoją zastanawiam się na jeszcze dwoma. Będzie to moja pierwsza zima z tym piecem ciekawy jestem jak wyjdzie.

 

palnik-defro.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.
 
A czy Retopal będzie dobrym zakupem przy piecu Defro Komfrot Eko 20 kW  Palnik retortowy DEFRO ?
 
​Czy rozglądnąć się za innym ekogroszkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retopal to dobre i sprawdzone paliwo. Jezeli masz dobrze ocieplony dom to spokojnie ogrzejesz sie w najwieksze mrozy.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dom nieocieplony ścian grubości 40 cm z pustką powietrzną - do ogrzania  obecnie 160 m2.

Stąd moje pytanie czy  Retopal  przy temperaturach w górach :) da radę ?

 

Mam jeszcze u siebie na miejscu JARET PLUS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nieocieplony i do tego gory to szukalbym czegos typu Wesola.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, doradźcie - waham się między zakupem Ekoretu a Retopalem. Kiedyś paliłem Ekoretem, byłem bardzo zadowolony. To było kiedyś, jak KWK Juliusz jeszcze działał. Potem kupowałem Wesołą, ostatnio Retopal. Teraz stoję przed zakupem na zimę Ekoretu bądź Retopala. Paliliście w tym roku Ekoretem? Zjadliwa ta mieszanka z tego Zakładu Przeróbczego? 

Przeczytałem cały wątek, większość oczywiście stawia na Retopal - mnie również fajnie się wypalał, miałem trochę wrażenie że "przeleciał" przez piec ; ) dlatego waham się czy nie zainwestować znowu w Ekoret.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bykmark wszystko zależy czy masz dobrze dobrany kocioł do tego nieco słabszego paliwa ( ok 15%), jeżeli jest za mały palnik lub nie dający sobie rady z żużlującym paliwem to możesz mieć problemy. Wtedy kup Retopal ale w rezerwie miej tonę lepszego węgla np Piekary, unikaj węgli koksujących tych też w wielkie mrozy nie da się spalić o ile w ogóle je się da spalić..  Ja swój dom ( 200m2 nieocieplone ) ogrzewałem Retopalem w największe mrozy bez najmniejszego problemu. Tego problemu nie da się rozwiązać teoretycznie, istnieją tylko rozwiązania praktyczne - konkretny dom, konkretny kocioł, konkretny opał i silne mrozy.

Ale jak zrobisz tak jak Ci napisałem to powinno się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.