Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena Schematu Prostej Instalacji Co I Cwu Oraz Umiejscowienie Naczynia Przeponowego


viper111

Rekomendowane odpowiedzi

Do Co standardem jest zbiornik 6 bar, ale tu musisz sie dostosować ciśnieniem do kotła - musi być np zaw bezp taki aby ciśnienie w instalacji nie przekraczało dopuszczalnego ciśnienia kotła, ponadto kocioł musi być zabezpieczony przed nadmiarem ciepła np wężownica schładzająca lub zaw DBV1 i oczywiście musi być dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym przez producenta kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz zasobnik CW na 10 bar to tak, w kraju są zasobniki do 6bar.

 

Kocioł gazowy ma jakieś naczynie przeponowe w środku, do małej instalacji - na 50-70m2 ono wystarcza, jak jest większa instalacja to trzeba dodać dodatkowe, kocioł ma wbudowany zawór bezpieczeństwa

Nastawa ciśnienia naczynia jest w instrukcji kotła, przeważnie ok 1,5bar. na zimnej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie chciałbym zakładać nowego tematu a pytanie mam podobne. Po długim czasie spędzonym na tym forum i przeczytaniu dużej ilości informacji tu zgromadzonych powstało coś co przesyłam w tym poście. Proszę o wyrażenie opinii na temat tego układu i ewentualne sugestie co można poprawić. Jest to sam układ CO i podłogówki, CWU nie rysowałem. Kilka słów o zakupionym sprzęcie: Kocioł 15kW KMB-RP Witkowskiego, ze sterownikiem SKZP-02, zawór 4d Afriso 6/4" pompy Wilo Yonos Pico 25/1-4, zawór 3d termostatyczny Afriso 20-43st. Byłbym wdzięczny za podpowiedź czy czegoś nie zapomniałem :)

 

pozdrawiam i dzięki z góry

 

post-60179-0-92908800-1480772406_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak rury CO stalowe dochodzące do kotłowni mam 1 cal czyli bezpośrednio z nich jak przejdę na miedziane 22 mm to będzie chyba ok?

 

A jaka średnicę zastosować do zasilania CWU w sytuacji kiedy CWU w budynku i w  przyłączu w kotłowni jest na rurach stalowych 1/2 cala.

 

I ostatnie, załączam zdjęcia zestawu przyłączeniowego jaki dostałem z kotłem. Zawór żółty to do gazu zapewne. Dwa miedziane króćce to zapewne do CO. A do czego służą dwa pozostałem zawory (nie rozpoznaję ich zastosowania) - czy są to zawory bezpieczeństwa regulowane?

 

post-69901-0-68755900-1480772111_thumb.jpg

post-69901-0-06845900-1480772116_thumb.jpg

post-69901-0-05804500-1480772123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie chciałbym zakładać nowego tematu a pytanie mam podobne. Po długim czasie spędzonym na tym forum i przeczytaniu dużej ilości informacji tu zgromadzonych powstało coś co przesyłam w tym poście. Proszę o wyrażenie opinii na temat tego układu i ewentualne sugestie co można poprawić. Jest to sam układ CO i podłogówki, CWU nie rysowałem. Kilka słów o zakupionym sprzęcie: Kocioł 15kW KMB-RP Witkowskiego, ze sterownikiem SKZP-02, zawór 4d Afriso 6/4" pompy Wilo Yonos Pico 25/1-4, zawór 3d termostatyczny Afriso 20-43st. Byłbym wdzięczny za podpowiedź czy czegoś nie zapomniałem :)

 

pozdrawiam i dzięki z góry

 

attachicon.gifukład.jpg

post-32948-0-27497800-1480796185_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

 "być może zadziała grawitacja" - czy warto więc instalować zawór 4D gdy jego poprawne działanie jest wątpliwe ? Moim zdaniem NIE. taniej będzie jak zamiast niego zainstalujesz zawór 3D do ograniczania temp. obiegu CO a do zapewnienia gorącego powrotu kotła wykorzystasz pompę kotłową. Wtedy będzie można napisać, ze kocioł ma idealne warunki pracy a obiegi na budynku mają niezależną regulację temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a już nie mam siły ludziom odradzać 4D takie jest parcie  na to g... ze wszystkich stron,ręce opadają ;) ale co biedny zwykły użytkownik może poradzić wszak prawie wszyscy producenci kotłów widzą tylko jedno rozwiązanie-nieszczęsny 4D. Pozostaje jedynie podac im przynajmniej poprawny schemat a nóż zadziała a jak nie to spotkamy się tu na forum znów za jakiś czas;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł przewymiarowany i rury o słusznej średnicy to zaw 4-d bez problemu na 1 obwodzie będzie działał prawidłowo.

Ale nie bierzcie tego dosłownie tak jak jeden z kolegów, który mając na kotle 50C,

chciał przez montaż zaw 4-D spełnić wymóg gwarancyjny 55C na powrocie!

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za burzliwą dyskusję. Zawór jednak planuję zostawić bo już go posiadam. Wyjście z pieca mam 6/4" zawór też 6/4" obieg naturalnie tą samą średnicą. Jest tylko jeden mankament. Piec ma wyście czopucha do góry, zasilanie jest również do góry ale niestety przed czopuchem z przodu pieca (nie przemyślałem sprawy i tak mi zrobili moja wina), teraz muszę się jakoś minąć z rurą zasilania z czopuchem. Początkowo myślałem żeby zawór 4d zamontować bezpośrednio na wyjściu z kotła stąd ten mój schemat, który kolega odpowietrznik szybko poprawił. Rozumiem że w ten sposób nie mogę zamontować zaworu? Mam teraz inny pomysł: z wyjścia kolanko w lewo, kolanko w tył zawór 4d kolanko do powrotu, łącznie 4 załomy 90st, zawór będzie trochę pod skosem ale nie musi być pięknie ma po prostu działać. Dobrze kombinuję? Zależy mi żeby działało grawitacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz na mysli dobrana zaciskarka? Musi być elektryczna czy może też być ręczna?

 

p.s. jeśli robie instalacje na miedzi 22mm to zawory, filtry jakiej średnicy powinienem zastosować aby nie zwężać przepływu - 3/4 cala?

 

p.s. 2. a znasz jakiś dobry sklep ze złączkami zaciskowymi CU?

Edytowane przez viper111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz robić samodzielnie montaż to odradzam, natomiast hydraulik z głową będzie wiedział co i jak, a do uruchomienia i tak potrzeba serwisu.

Te miedziane to do grzania wody ( do i z bojlera) te środkowe to do CO - zawór odcinający

i zawór spustowo - napełniający - odcinający

Prawy jak jedynie prawidłowo zgadłeś to do gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naczynie przeponowe może być zainstalowane w poziomie czy tez musi być w pionie?

 

p.s. co do hydraulika to nie łatwa sprawa w obecnym okresie - z trzema się już umawiałem i żaden nie przyjechał... :( A reszta nie chce w miedzi robić tylko PP. Mam za mała robótkę i większość odmawia bo ma większe zlecenia. Ale mam już niby jeszcze jednego dogadanego ale wolę wiedzieć co robi i jak a nie później po zrobieniu instalacji dowiedzieć się ,że coś jest nie tak, czegoś brakuje itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto w kwestii zrozumienia: jeśli naczynie przeponowe wody użytkowej ma mieć 10 bar (graniczna wartość) to czemu zawór bezpieczeństwa wody użytkowej ma mieć 6 bar? To by oznaczało, że zawsze najpierw otworzy się zawór bezpieczeństwa zanim naczynie przeponowe "skompresuje" wyższe ciśnienie w układzie? Dlaczego zatem naczynie wody użytkowej nie powinno mieć 6 albo 8 bar? Czy chodzi o to aby nie dopuszczać do sytuacji że naczynie działa na granicznej wartości ciśnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.