Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.O. dla pieca podajnikowego


blantek212

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

Właśnie dokonuje wymiany pieca, na piec z podajnikiem (ekogroszek).

Rozrysowałem wstępnie instalacje CO oraz CWU, i chciałbym prosić o waszą opinie, czy powinienem coś zmienić/poprawić.

Instalacja w domku jednorodzinnym, układ otwarty.

Jedna pompa ma zasilać grzejniki w domu,  czynnik będzie przechodził przez zawór 4D, przy każdym grzejniku zawór termostatyczny (za wyjątkiem łazienki).

Druga pompa w obiegu na bojler + jeden grzejnik w piwnicy, pompa ma działać 24h/dobę.

Instalacja CO.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzejnika to musi być koniecznie wpięty za zaworem 4D, na zaworze będę obniżał temperaturę cieczy, a chciałbym żeby na tym jednym grzejniku była możliwość uzyskania temperatury takiej jak na piecu. Grzejnik ten będzie uruchamiany okazjonalnie i dlatego chciałbym aby można było szybko nagrzać w pomieszczeniu dzięki wyższej temp. cieczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Filtry przed pompami są odwrotnie czyli źle. Winny być sitkiem do dołu ale zgodnie z kierunkiem przepływu jaki wskazuje strzałka. Brak zaworów odcinających na powrotach z grzejników i zbiornika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie filtry narysowałem odwrotnie, dodam też zawory odcinające na powrocie.

Tak się jeszcze zastanawiam nad zaworem zwrotnym do bojlera i jednego grzejnika (tego po lewej). Chciałem zamontować do bojlera zawór zwrotny ze spustem, a  na ten jeden grzejnik zawór zwrotny grzybkowy mosiężny, ale tak sobie myślę czy jak zamontuje 2 różne zawory, to one mogą otwierać się przy innych ciśnieniach i np woda będzie krążyła w bojlerze a zawór na grzejnik się nie otworzy. Czy nie lepiej dać jeden zawór zaraz za pompą, jeszcze przed rozdzieleniem na grzejnik i bojler?

Albo może wcale nie dać zaworu zwrotnego na tym obiegu, pompka będzie działać na tym obiegu zawsze całą dobę.

wersje.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wejsciu do bojlera wstawilbym zawor z kapilara. Po nagrzaniu CWU (piorytet) zawor sie przymknie i pompka poda na grzejnik. Gorzej jak woda poplynie przez grzejnik bo bedzie miala latwiej (termostat owarty) wtedy bojler sie nie nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zmniejszy obroty do minimalnych i bedzie mielic wode wewnetrznie. Nic jej nie bedzie. Pompa elektroniczna oczywiscie.

Dla starych pomp byl bypas z zaworem roznicowym czy grzybkowym - jakos tak. Stare rozwiazanie. Obecnie w moim przekonaniu tylko pompy elektroniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny na obiegu CWU wystarczy jeden przed rozdzielenie na zasobnik i grzejnik. Jeżeli pompa CWU ma pracować ciągle to w sumie nie jest potrzebny wcale. Nie potrzebny jest też wtedy zawór 4d, bo powrót będzie dogrzany pompą CWU. Na CO nie jest potrzebne obniżenie temp zasilania jeśli masz termostaty na grzejnikach ale jeśli bardzo chcesz to wystarczy 3d termostatyczny. 

Najważniejsza sprawa to prawidłowo podłączone naczynie bo teraz jest źle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec chce ustawić na 50 stopni C, a zaworem 4d chce ograniczyć temperaturę cieczy na ogrzewanie CO, mimo że mam termostaty na grzejnikach.

Co do naczynia to narysowałem tak jak zrobił to kilkanaście lat temu "fachowiec", i tak było podłączone na starym piecu. Wiem że nie jest to prawidłowe, ale z racji tego jak jest zbudowany budynek, poprawienie instalacji nie obędzie się bez kucia ścian, sufitów itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zapomnij, że osiągniesz taką temperaturę na powrocie z zaworem 4D bez pompy kotłowej. Nie instaluj 4D. Wykorzystaj 3D do regulacji temperatury obiegu CO. Wystarczy zawór 1". Do zabezpieczenia powrotu wykorzystaj pompę kotłową spinającą wyjście z kotła z jego powrotem. Tańsze rozwiązanie i skuteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zamyśle jest stała praca pompy CWU więc po co kotłowa... Już pisałem koledze że 4d jest wtedy nie potrzebny ale jakby przeleciało bokiem. Widocznie on po prostu musi być. Bo tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
2 godziny temu, Digitrax napisał:

Zapomnij, że osiągniesz taką temperaturę na powrocie z zaworem 4D bez pompy kotłowej. Nie instaluj 4D. Wykorzystaj 3D do regulacji temperatury obiegu CO. Wystarczy zawór 1". Do zabezpieczenia powrotu wykorzystaj pompę kotłową spinającą wyjście z kotła z jego powrotem. Tańsze rozwiązanie i skuteczne.

Ja wcale nie mam zaworu 3 lub 4 D a temperatura powrotu ok 57 stopni przy zadanej kotła 65 stopni ,  pompka na powrocie jedna na stałe pracuje i zasila bojler dwupłaszcz oraz czasem ale prawie nigdy 2 kaloryfery a podłogówka ma swoją pompkę i zawór 4 drogowy tzw mieszacz ,prosto i skuteczne do bólu ,nie jestem fanem automatyki bo jak się coś zwali to tylko Kaszpirowskiego wołać , nie wiem czy aby ktoś jeszcze pamięta kto to był ten Kaszpirowski to tak swoją drogą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W Twoim przypadku wysoką temperaturę powrotu zapewnia stały przepływ przez zbiornik CWU. Wada tego rozwiązania jest fakt, że ile masz na kotle tyle samo na grzejnikach. W nowym budownictwie jest to dużo za dużo i nie ekonomicznie. Ale kto bogatemu zabroni...  Instalacja 4D do podłogówki to fajny przykład jak wydać więcej niż potrzeba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego hajtaler428 co do zaworu 4d to nie przeleciało to bokiem - wręcz przeciwnie, jestem wdzięczny za trafną wskazówkę.

Niestety w moim przypadku wole mieć zamontowany zawór 4d, z pewnych względów o których nie będę się rozpisywał na forum. W skrócie po prostu chce mieć możliwość ustawienia temperatury cieczy jaka będzie krążyła w grzejnikach, mimo że zamontowane są termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
5 godzin temu, Digitrax napisał:

W Twoim przypadku wysoką temperaturę powrotu zapewnia stały przepływ przez zbiornik CWU. Wada tego rozwiązania jest fakt, że ile masz na kotle tyle samo na grzejnikach. W nowym budownictwie jest to dużo za dużo i nie ekonomicznie. Ale kto bogatemu zabroni...  Instalacja 4D do podłogówki to fajny przykład jak wydać więcej niż potrzeba ;)

W moim przypadku 98% grzania to podłogówka natomiast w tych w sumie niepotrzebnych jak na razie kaloryferach są termostaty i ustawiam ile chcę więc tak czy siak nie ma z tym najmniejszego problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blantek212 napisał:

w moim przypadku wole mieć zamontowany zawór 4d, z pewnych względów o których nie będę się rozpisywał na forum. W skrócie po prostu chce mieć możliwość ustawienia temperatury cieczy jaka będzie krążyła w grzejnikach, mimo że zamontowane termostaty.

Nie piszę żebyś nie regulował temperatury na grzejniki. Przy założeniach jakie przedstawiłeś nie jest potrzebny do tego zawór 4d. Wystarczy 3d termostatyczny np esbe VTA czy afriso ATM z zakresem 35-60 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.