Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Metoda Ogrzewania Starego Domu 70 M2 Po Gruntownym Remoncie


r0b3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich to mój drugi post po przywitaniu się. Przedstawiam swoją sytuację:

Stoję przed wyborem metody ogrzewania domu o pow. użytkowej ok 70 m2.

Piwnica i kotłownia pod połową budynku o wys 1,7m ok 18 m2, parter o wys 2,3m ok 36 m2, poddasze użytkowe ok 30 m2

Specyfikacja budynku: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/kyi   

W danych zmieni się tylko ocieplenie dachu z wełny 30 na piankę PUR 15 cm

 

Budynek wg dokumentów jest z 1900 r. budowany na dwie cegły.

 

Budynek przejdzie remont:

- wymiana poszycia na dachówkę, dołożenie okna dachowego i docieplenie poddasza pianką PUR 15 cm.

- docieplenie parteru XPS 10 cm (połowa budynku w miejscu gdzie nie występuje piwnica - nad piwnicą się okaże przy zerwaniu starych podłóg)

- strop jest drewniany - polepa będzie wymieniona na wełnę

- docieplenie fundamentów XPS 6cm (jeśli będzie to wykonalne, w zależności od stanu fundamentów)

- docieplenie ścian 10 cm styropian grafitowy

 

Planowana instalacja:

kotłownia - 1 grzejnik żeby zapewnić dodatnią temp 

parter - podłogówka + drabinka w łazience (ze względu na podpiwniczenie możliwe że będę musiał zrezygnować z podłogówki w jednym pokoju i części kuchni co będzie się wiązało z dołożeniem 2 grzejników - wyjdzie przy remoncie)

poddasze - 3 lub 4 grzejniki 

Bojler dla 2+1 (100-150 l)

 

Tak to wygląda. Proszę o pomoc w wyborze metody ogrzewania

Do tej pory zapoznałem się z kotłami zasypowymi i pelletem.

Na tą chwilę wybór między pellet - piec Kostrzewa MINI BIO B 10 kW, węgiel - Defro Optima Komfort 8 kW lub Heitztechnik Q HIT 7 kW.

W zasypowcach przeraża mnie mała komora spalania co wiąże się z częstym doglądaniem, a chciałbym zaglądać do kotłowni max 1 raz dziennie

Gazu przy działce nie mam a płynny odpada ze względu na koszty - przynajmniej tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tylko 15 cm PUR?

Czyżby wykonawca naopowiadał, że to odpowiednik 30 cm wełny?

Zakładam, że masz na ten "remont" projekt skoro wymieniasz pokrycie na dachówkę. W tym dokumencie byłoby zapotrzebowanie na ciepło. 

Ale jeśli rzeczywiście potrzebujesz 4,4 kW w najzimniejsze dni to w ogóle nie zawracałbym sobie głowy żadnym kotłem zasypowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz rzadko zaglądać do kotłowni, to pomyśl o kotle na groszek np. Ogniwo Eko Plus 10 kW. Cena jak tego maleństwa na pellet, sam zdecyduj. A jak już zasypowy śmieciuch na węgiel, to weź te 10 kW, i do niego bufor 1 m3, nagrzejesz bufor i starczy na kolejne kilka godzin po wygaszeniu kotła. Z czystych paliw można przemyśleć np. kocioł zgazowujący drewno, taki Atmos kupisz za ok. 5 - 6 tys, ale bez bufora ani rusz. Plus kotła zgazującego, że popiół możesz sobie rozsypać na grządki czy trawnik jako nawóz, nie nawdychasz się też tyle kurzu i sadzy. Ogólnie w tak małym domu każdy kocioł na paliwo stałe powinien mieć bufor bo raz, że mała komora zasypowa wymusza częste dokładanie, a dwa i trzy niszczy się kocioł i komin przy delikatnym paleniu, a szkoda by było w świeżo wyremontowanym domu po 3 sezonach kuć tynki bo z komina wyszły czarne plamy na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hp79 - wykonawca nie powiedział tylko podpowiedział - grubość warstwy jest jeszcze do ustalenia, ale z tego co czytałem PUR nie wymaga takiej grubości jak wełna i przede wszystkim dokładniej izoluje niż wełna - jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Budynek pokryty jest starą dachówką - budynek poniemiecki. Wymiana samego poszycia, jeśli nie ingerujemy w konstrukcję krokwi, czyli nośną nie wymaga projektu budowlanego i robi się to na zgłoszenie - dowiedziałem się w gminie.

 

mlodzieniec - przy zasypowych wiem, że jest potrzebny bufor ale duży mi nie wejdzie. Powiedzmy max 300 l i to też pewnie będzie problem. Dlatego bez bufora zastanawiam się nad pelletem, kóry sam się wygasza i w razie potrzeby zapala. Porównując pellet vs ekogroszek - wydaje mi się że pellet przoduje tylko jest mało popularny. Tutaj musiałby się wypowiedzieć ktoś kto opala pelletem.

 

Pod uwagę brałem piec MINI BIO B - ale został skreślony ze względu na cofanie się płomienia. Teraz na uwadze palnik PELLAS MINI lub PELLAS MINI REVO i pytanie: JAKI DO NIEGO WYBRAĆ KOCIOŁ na taki metraż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła - szczerze nie wiem czy jest sens, w tej cenie jest to większy klimatyzator z funkcją ogrzewania, który wykorzystuje prąd i to nie mały. Z danych technicznych jeśli dane urządzenie wykorzystuje 1 kw energii, żeby wyprodukować daną ilość ciepła  to jest to duży koszt - przeliczając zużycie 1kW energii przez to urządzenie pracujące przez ok. 200 dni grzewczych wychodzi ok 2,8 k zł za energię. Nie wiem dlaczego ludzie tak chwalą pompy ciepła jeśli zużywają tyle energii. Jeśli ktoś jest w temacie pomp prośba o info, ponieważ ceny urządzeń w juli są przystępne. Ciekawe jak z montażem i serwisem w razie czego. Co do ogrzewacza Lechmy - wygląda ciekawie - podobne urządzenie znalazłem firmy FUWI i nad nim też się zastanawiam.

 

mlodzieniec - kotły firmy atmos wyglądają ciekawie, ale trzeba do nich buforu i laddomatu, które nie mało kosztują, podnoszą koszt inwestycji do kosztów gotowych kotłów na pellet i na bufor trzeba znaleść miejsce, z którym u mnie jest kiepsko.

 

Czy przy montażu kotła na pellet wymagany jest bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły na pellet mają *** funkcję wygaszania i zapalania, które pracują mocą, z jaką budynek potrzebuje do ogrzania. Także wydaje mi się, że w tym przypadku nie da się przewymiarować kotła przypuśćmy przy palniku 5-26 kW np. firmy pellasx.

 

Jak w praktyce wygląda zamontowanie takiego palnika do kotła zasypowego?

Czy trzeba taki kocioł modernizować pod palnik pellet, oczywiście poza miejscem montażowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się mylisz, po pierwsze kocioł pracuje z mocą jaką ustawisz  na palniku , a niejaką  potrzebuje budynek, tu nie ma modulacji mocy , przynajmniej w kotłach dostępnych cenowo ( tak do 20k)

Przy zbyt mocnym palniku czas pracy kotła jest mały np 10 - 15 min, co skutkuje niepełnym nagrzaniem palnika i brakiem stabilności palenia.

 

Sam tak miałem - 10 min pracy, i wygaszanie, po 15min znowu to samo = smoła , zwiększone zużycie paliwa ( na rozpalenie idzie dużo więcej paliwa , niż na palenie ciągłe ).

Po wstawieniu buforu uspokoiło się , teraz mam ok 30 min palenia i ok 40-60 min przerwy.

 

Co do montażu w kotle na paliwo stałe, poczytaj na forum np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17882-palnik-na-pellet-w-kotle-w%C4%99glowym/

 

Tobie wystarczy Kostrzewa mini bio 10kW + ok 200 - 300l bufora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.