Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Modernizacji Instalacji I Wyborze Kotła


zajonc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Planuję wymienić kocioł gazowy i ewentualnie zmodernizować instalację. Obecnie posiadam kocioł Immergas Nike Star 24 a jako, że sytuacja rodzinna się zmieniła, kocioł aktualnie ogrzewa tylko parter budynku - ok. 55mkw, (6 grzejników z głowicami termostatycznymi oraz 5 obiegów podłogówki - przed rozdzielaczem wstawiony zawór termostatyczny). Zależałoby mi bardzo na tym, żeby przyszły kocioł podłączyć do komina "przez ścianę" czy też bocznego (nie wiem, jak to się fachowo nazywa). I tu pytanie o komin - czy dedykowany system kominowy z kwasówki, czy może zwykły z pvc wystarczy? (to chyba w zależności od kotła(?)). Nie chcę też nadal męczyć się z przepływowym podgrzewaniem wody, więc w grę wchodzi tylko kocioł 1F z zaworem trójdrożnym i zasobnikiem ok. 150l.

 

Będę bardzo wdzięczny za sugestie na temat instalacji i kotła.

 

Pozdrawiam serdecznie i Szczęśliwego Nowego Roku :)

zajonc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zmian ponieważ po pierwsze delikatnie mówiąc irytuje mnie czekanie na ciepłą wodę, poza tym piec ma już kilka lat i coraz częściej muszę czyścić wymiennik bo słabo się nagrzewa, jest jeszcze kilka powodów, między innymi oszczędność. Zapomniałem dopisać, że w tej chwili kotłem steruje zwykły sterownik pokojowy. Wydaje mi się, że przez to wszystko podłogówka nie spełnia w 100% swojej roli. Może zrobić dwa osobne obiegi z pompami i sprzęgło tylko nie wiem czy na taki mały metraż to ma sens i co wtedy z c.w.u.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zwyczajnie źle wykonaną instalację i pewnie wodę która nie spełnia wymagań pracy z kotłem gazowym (pomyśl nad uzdatnianiem wody). Masz rację podłogówka i sterowanie stałotemperaturowe to nieporozumienie. Co do cyrkulacji cwu to proponuję poszukać zestawu (kocioł + podgrzewacz + sterownik) w którym jest możliwość zastosowania cyrkulacji i sterowania pompą cyrkulacyjną, co znacznie upraszcza instalację i jej sterowanie, ale jest opcją droższą, i wcale nie potrzeba stosować termostatycznych zaworów 3D (chyba że ma być też instalacja solarna to wtedy trzeba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki mak :)

 

Sorki, przeczytałem jeszcze raz swój ostatni post i jest trochę niejasny - chodziło mi o część podłogową instalacji.

 

Solarów nie przewiduję. Woda u nas jest miękka. Jeśli chodzi o c.w.u. to jak najbardziej, chcę kocioł z zasobnikiem, na dłuższą metę to też oszczędność wody i gazu prawda? Hmmm cyrkulacja? Wydaje mi się, że w moim przypadku nie ma sensu - 3 punkty poboru wody dosyć blisko siebie. Pisząc o zaworze termostatycznym miałem na myśli mieszacz podłogówki tylko nie mogę ogarnąć kwestii sterowania pompą mieszacza, przecież pompa nie będzie podłączona bezpośrednio do prądu i chodziła non stop, nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa mieszacza chodzi w przypadku działania głownej popmpy obiegowej, ja tak mam. W mojej instalacji jest problemem to że nie mogę samej podlogi ogrzewać, przerobię to przed przyszłym sezonem. Narazie mam tak że głwny sterownik bezprzewodowy uruchamia mi kocioł i drugi mam przewodowy na ścianie i nim mogę włączać podłogówkę zadaną temperaturą. Chcę mieć tak żeby obydwa sterowniki były niezależne, tylko jeszcze do tego muszę dołożyć zawór 3D za sprzęgłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.