Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Mam Ciąg Komina?


SJa08

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem bo chce wstawić do piwnicy piec na ekogroszek, pelet, owies 24kw który ma wyście czopucha 180 zalecany, moje pytanie czy kanał wentylacyjny 14x14 z wkładem fi 130mm o łącznej długości od czopucha 12,5 metra da rade współpracować z tym kociołkiem? Moim zdaniem wysokość komina dużo pomaga w mojej sytuacji, czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, defro duo uni 24. Metry do ogrzania to 230m2 dom z lat 80, pustak-próżnia-cegła i na dodatek jeszcze stare okna z grubymi rurami. Czemu w ten kanał go pakuje? Bo mam stary jeszcze piec podłączony do komina 14x27 i ma być zapasowy. No zobaczę najwyżej stracę z 2000zł na wkładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekord to 9 ton węgla i opału ok 10 metrów ale stary piec to głodomor bo wszystko ciepło szło w komin. Na strychu było nawet ciepło od komina:) Co do wkładu to jeszcze nie wiem ale jak masz jakieś propozycje to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wina nowego pieca była tzn. mieliśmy kiedyś inny piec i był ok, jak pek odkupiliśmy od sąsiada ten piec i mamy go 3 lata i dlatego chcemy go zastąpić innym ale zostawiać ten stary tez w razie W. Raczej spróbuje go podłączyć, kupie ten wkład 130 fi, będę wierzył w te 12 metrów ze będzie ładnie wyciągać no i wentylator tez będzie w tym piecu to trochę wypcha te spaliny. A jak sie nie uda to wkład pójdzie do kominka a stary piec wywalę i tam go podłącze. Co o tym sadzicie? A i mam dwa inne pytania, jaki wklad polecacie? I druge pytanko, a co by bylo jak bym dwa piece pod jeden kanał podłączył? Przecież i tak dwóch naraz nie odpalam. Pytanie jest tylko takie jaka tem wychodzi z starego pieca w komin żeby mi tego wkładu nie spaliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Podnoszę ten wątek by nie zakładać nowego.

 

 

 

 

Przywróciłem do życia czujnik ciśnienia w swoim analizatorze i oto wyniki które zaobserwowałem:

 

podtrzymanie, temp spalin ok 60C podciśnienie w czopuchu - 13 do - 14 Pa

początek pracy, podanie i rozpędzająca się dmuchawa podciśnienie szybko rośnie od - 30 Pa

w miarę wzrostu temperatury spalin podciśnienie cały czas rośnie, po ok 1,5 - 2 min stabilizuje się na poziomie ok 60 Pa, z zauważalnymi podmuchami wiatru. Temperatura spalin 95 C

 

 

Komin fi 130 7m, kocioł pracował na mocy ok 6 kW

 

Ktoś mógłby się ustosunkować do tych wyników? Duży, mały? Normalne to, że podczas pracy z dmuchawą, aż tak bardzo rośnie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Więc tak, mam kociołek Heatmatix Burner 24kw i połączyłem go po wkład 120mm 10 metrów długi. Piec się rozpala itp jest narazie ok lecz problem według mnie jest gdy się wygasza po pellecie, jest wtedy tyle dymu w komorze i strasznie powoli uchodzi do atmosfery. Zastanawiam się nad kupnem tzw. portek i podłączyć do pieca a w drugi kanał wentylacyjny wpuścić drugi wkład 120mm też 10 metrów długi. Jak uważacie zda to egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje dzisiejsze pomiary przy wietrznej pogodzie i bardziej sprawnym mierniku :P

 

chwile, gdy wiatr ustaje 13 Pa

 

jak wieje 20-30 Pa

 

silniejsze porywy 50-60 Pa

 

pomiary wcześniejsze przy bezwietrznej pogodzie:

 

w podtrzymaniu T spalin 55C 7-8 Pa, w pracy T splin 95C 13-14 Pa

 

Dla kotła z podajnikiem do 25 kW potrzebny ciąg 10-20 Pa,

 

Przy fi 120 bezwietrznej pogodzie i małej różnicy temperatur faktycznie może być problem z ciągiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.