Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Propozycja - Tworzymy Sterownik?..


Rekomendowane odpowiedzi

Widzę to tak: 33412481.th.jpg , ale nie wiem jak podłączyć termostaty do przekaźnika..

Dobrze kombinujesz.

Nie lubię rysować, powinieneś sobie poradzić.

Podpowiem tylko, że przekaźnik ma wejścia sterujące oraz sterowane.

Tu potrzeba 2 przekaźniki podwójne (mają po 2 wejścia sterowane).

Termostaty podpinasz do wejść sterujących, więc się nimi nie zajmuj na razie.

Wracając do wejść sterowanych:

W przekaźniku nr 1 trzeba podpiąć do wejść "ruchomych" odpowiednio: + oraz - zasilania

W przekaźniku nr 2 trzeba podpiąć do wejść "ruchomych" odpowiednio: styk1 silnika oraz styk2 silnika

Teraz łączysz oba przekaźniki wejściami "nieruchomymi" (jest ich po 4 w każdym przekaźniku): para zwarta (NC) - równolegle; para otwarta (NO) - na krzyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Podpinasz do nich przekaźniki w ten sposób (na podobnej zasadzie połączeń jak podałeś na rysunku), żeby uzyskać następujący efekt:

Tg - temp. obwodu grzejnikowego

Tg<Ter1 (oba termostaty załączone) - Otwieranie (opis wyżej)

Ter1<Tg<Ter2 (termostat2 załączony) - Ustawiony (opis powyżej)

Ter2<Tg (oba termostaty wyłączone) - Zamykanie (opis powyżej)

 

Oczywiście zawór musi się kręcić BARDZO powoli [przekładnia] (lub należy zastosować przerywacz).

 

Vernal chciałem nieśmiało zasugerować iż przekaźniki faktycznie zaczną się przełączać w zależności od nastaw termostatów ale nie będą regulować zaworu mieszającego.

 

Siłowniki zaworów mieszających mają czasy przełączania 90 sek, 120 sek lub 240 sek. Niby dosyć długie czasy. Ale nie wyobrażam sobie aby termostat zareagował szybko na ruch siłownika.

Na dodatek z pewnością pomiar temperatury będzie odbywał się metodą przylgową i z niezaizolowanymi rurami.

 

Ten Twój prosty układ po prostu wpadnie w REZONANS i będzie przełączać zaworem mieszającym z położenia krańcowego na krańcowe.

 

Do tego układu należało by dołączyć dwa układy czasowe.

Pierwszy pozwoliłby siłownikowi pracować tylko np. 10 sek, a drugi po zadziałaniu pierwszego odłączałby sterowanie na np. 30 minut.

 

No dobrze sterowanie może zacznie w miarę prawidłowo działać, ale pojawia się następujący bardzo ważny problem.

A co będzie jak te sterowanie zamknie zawór mieszający a kocioł w tym czasie rozgrzeje się do temperatury wrzenia wody ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vernal - chmm.. Ta zarwana nocka daje o sobie znać.. Dopiero jak przeczytałem Twoją odpowiedź zrozumiałem swój błąd - nie wiem skąd mi się wzięło zamykanie zaworu ;) .. Teraz idę spać, jutro pomyślę nad rozpiską.

 

Andrzej_M_ - sądzę że nic się nie stanie, ponieważ piec ma mieć swój własny sterownik (w którym można by zamontować alarm na wypadek takiej sytuacji).. Ponadto - przynajmniej w moim przypadku - przed zaworem będzie bojler i podłogówka -> odbiorniki ciepła, a gdyby i to było za mało - pozostaje naczynie wzbiorcze..

 

Na dziś - dobranoc wszystkim, padam na pysk ;)

Edytowane przez Rumcajsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.