Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

 

Załączyłem tutaj skromy zarys podłączenia wkładu kominkowego do instalacji. Ja nie chce tego robić przez wymiennik płytowy, bo będę odcinał piec gazowy zakręcając zawory. Proszę mi powiedzieć czy taki sposób podłączenia jest możliwy i bezpieczny. Chciałbym sie tez dowiedzieć czy zbiornik wyrównawczy musi być w najwyższym punkcie domu, czy wystarczy jak będzie nad wkładem kominkowym.

post-29098-0-84238900-1303770748_thumb.jpg

Opublikowano

Witam,

 

nie widzę tutaj żadnej regulacji oraz zaworów (najlepiej przełączających) - brak ustawionych priorytetów CWU czy CO.

 

Całą podgrzaną wodę puszcza na CO i CWU.

 

Może warto pomyśleć dodatkowo nad zasobnikiem z dwoma weżownicami zamiast tego na schemacie.

 

Pozdr.

Opublikowano

Praca układu raz jako otwarty z kominiem, a raz jako zamknięty z kotłem gazowym najlepszym rozwiązaniem nie jest. Podejrzewam że bedziesz musiał zbyt często uzupełniać wodę w układzie co będzie wadą takiego rozwiązania. Zgadzam się z kolegą "snoop84" w kwestii zasobnika cwu . O montażu naczynia wzbiorczego typu otwartego na forum napisano już chyba wszystko co mozna było napisać ( min 30 cm nad najwyzej usytułowanym odbiornikiem, rura bezpieczeństwa średnica min 25 mm, dobór pojemności naczynia) i wszystkie informacje znajdziesz na forum

Opublikowano

Zamontuj zasobnik z dwoma wężownicami (jak w schemacie z załącznika).

 

Dolna wężownica - kominek

 

Górna wężownica - kocioł gazowy.

 

Do tego zawór termostatyczny do ciepłej wody użytkowej i ewentualnie zawory przełączające przełączania między ogrzewaniem a zasobnikiem.

post-28091-0-15529600-1303821725_thumb.jpg

Opublikowano

Ale ja już ten zasobnik mam. Ogólnie instalacja z piecem gazowym i zasobnikiem jest już wykonana. Musiałbym wszystko zmieniać. A ja chciałbym tylko podłączyć do tego co jest kominek.. Czy naprawdę będzie mocno źle jak obieg podgrzewający wode uzytkową i kaloryfery będzie jednym ? Szczerze mówiąc zawory elektryczne źle mi się kojarzą... z wysoką awaryjnością i wolałbym ich uniknąć. W sumie jak bym grzał dom to przy okazji cały czas woda byłaby podgrzewana. Jednak jeżeli to jest niemożliwe to może faktycznie powinienem zainstalować wymiennik płytowy >?

Opublikowano

Oczywiście, że mogłoby tak być ale pod warunkiem, że Twój kocioł gazowy może pracować w układzie otwartym [tylko tyle].

Wtedy nie trzseba nawet tyle zaworów co narysowałeś.

Opublikowano

Ale przy "normalnej" pracy piec gazowy będzie pracować na naczyniu przeponowym (wbudowanym w piecyku) oraz naczyniu wzbiorczym otwartym.

 

Szczerze mówiąc to obawiam się czy w takiej sytuacji wogóle będzie obieg wody w instalacji.

 

 

Pozdr.

Opublikowano

Witam,

 

Załączyłem tutaj skromy zarys podłączenia wkładu kominkowego do instalacji. Ja nie chce tego robić przez wymiennik płytowy, bo będę odcinał piec gazowy zakręcając zawory. Proszę mi powiedzieć czy taki sposób podłączenia jest możliwy i bezpieczny. Chciałbym sie tez dowiedzieć czy zbiornik wyrównawczy musi być w najwyższym punkcie domu, czy wystarczy jak będzie nad wkładem kominkowym.

 

Witam!

 

To jest wszystko troszkę od końca pomyślane i robione. Bo jeśli już masz zasobnik i inne duperele, to w sumie zostaje Ci wymiennik płytowy! To, czy takie rozwiązanie Ci się podoba, czy nie, to już inna sprawa.

Bo jeśli chcesz pracować na tych dwóch źródłach i wajchować zaworami, to jak wygląda praca vitopenda? Chodzi mi o ciśnienie w obiegu, może być zbyt niskie. A jeśli jeszcze nie masz zaufania do elektrycznego sterowania zaworami, to o problem już nie jest trudno.

A po wtóre, producent w zasadzie zaleca pracę w układzie zamkniętym. To, że będziesz przełączał zaworami nie uchroni zładu wodnego przed napowietrzaniem z układu otwartego! Sam sobie troszkę utrudniasz życie, ale, wolno Ci :-).

W necie jest sporo schematów, jak takie układy łączyć, trzeba takie sprawy przemyśleć, a później walczyć! Tak jest taniej i sprawniej z całym szacunkiem, oczywiście.

 

Pozdr. K

Opublikowano

Znalazłem jeszcze inne rozwiązanie. Wkład Lechma pracujący w układzie zamkniętym :) Bardzo prosty schemat podłączeniowy bez konieczności stosowania zbiornika wyrównawczego :)

Opublikowano

Też mam podobne problemy. Ja z kolei chcę podłączyć płaszcz do pieca na olej. Jeśli chodzi o naczynie do płaszcza to nie musisz go stosować. Możesz podłączyć w układzie zamkniętym stosując zewnętrzną wężownicę schładzającą. U mnie mogę "zautymatyzować" działanie pieca i kominka. Piec olejowy ma wejścia do podłączenia czujników termostatycznych lub pokojowych lub jeszcze innych, przez co pieć "myśli" że temp w pomieszczeniach jest ok i nie załącza się oraz wyłącza pompy CO. A układ od płaszcza podłączam w już istniejący za pompami Co od pieca.

Myślę, że piec gazowy też może mieć takie wejścia na czujniki co mój.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.