Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Filtr Siatkowy W Instalacji


kaczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie Panowie :P

 

Mam trochę dziwaczny problem, z którym nie potrafię sobie poradzić a raczej logicznie wytłumaczyć ;)

...tradycyjnie...warmet ceramik,jedna pompa na c.o. i c.w.u. - grundfoss alpha, brak zaworów mieszających,instalacja otwarta, przed pompą zawory odcinające i filtr siatkowy (osadnikowy).

 

Motyw jest taki,że w tym roku praktycznie co tydzień,półtora muszę czyścić owy filtr - jednak po wyjęciu każdego razu nie ma praktycznie w nim nic :huh: , jest kilka drobinek wielkości cukru - podejrzewam,że to wymywanie - korozja od wewnątrz instalacji - po montażu znów przez tydzień lub trochę dłużej jest ok.

To niby przytkanie filtra objawia się wyraźnym spadkiem temperatury powrotu i spadkiem prędkości przepływu w rurach - brak szumu, po niby wyczyszczeniu - przepływy wracają do normy i słychać szum w instalacji, temperatura na powrocie wzrasta do takiej jaka powinna być.

....czy możliwe jest aby na owym filtrze siatkowym osadzał się jakiś szlam?? - np.utlenione żelazo?? - i po ruszeniu filtra podczas odkręcania odrywa się i przepływa dalej??

 

...czy macie jakieś pomysły jak to zlikwodować - bo sprawa co najmniej dziwna - przynajmniej dla mnie :huh: , czy demontaż siatki z filtra w tym przypadku wskazany - i co w takim przypadku z trwałością pompy??

 

za jakiekolwiek infi byłbym wdzięczny - liczę na Was chłopaki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

Ja ma instalację starą ponad 30 lat a od 20 pracuje pompa bez żadnego filtra i chodzi bez problemu. W innym budynku mam nową instalację z pompą Alpha i też nie dałem żadnego filtra - jak na razie jest spokój. Tak na prawdę filtr dobra rzecz ale u mnie go nie ma :rolleyes: Chroni pompę przed zablokowaniem przez jakieś farfocle ale w przypadku alphy jak by ją coś przyblkowało to sie nie spali tylko wyświetli Error :P

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Proponuję przestudiować dokładnie instrukcję a jest co czytac:)Prawdopodobnie jest ustawiona w tryb auto adaptacji i dobiera prędkość pompy do zapotrzebowania.Układ otwarty nie jest niestety dobrym rozwiazaniem w układach C.O. Mozesz nie inwestując w drogi;) odmulacz zrobić mały patent.Jeżeli filtr jest w poziomie wstaw na długości walca z siatki kawałek tworzywa,metalu i opiłki odbijajac się od scianki osadzac sie będą na dnie filtra-osadnika.Być moze kłania się czyszczenie kotła-instalacji.Polecam stronkę www.ferdom.pl sporo opisów porad etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witojcie Panowie :P

 

Mam trochę dziwaczny problem, z którym nie potrafię sobie poradzić a raczej logicznie wytłumaczyć ;)

...tradycyjnie...warmet ceramik,jedna pompa na c.o. i c.w.u. - grundfoss alpha, brak zaworów mieszających,instalacja otwarta, przed pompą zawory odcinające i filtr siatkowy (osadnikowy).

 

Motyw jest taki,że w tym roku praktycznie co tydzień,półtora muszę czyścić owy filtr - jednak po wyjęciu każdego razu nie ma praktycznie w nim nic :huh: , jest kilka drobinek wielkości cukru - podejrzewam,że to wymywanie - korozja od wewnątrz instalacji - po montażu znów przez tydzień lub trochę dłużej jest ok.

To niby przytkanie filtra objawia się wyraźnym spadkiem temperatury powrotu i spadkiem prędkości przepływu w rurach - brak szumu, po niby wyczyszczeniu - przepływy wracają do normy i słychać szum w instalacji, temperatura na powrocie wzrasta do takiej jaka powinna być.

....czy możliwe jest aby na owym filtrze siatkowym osadzał się jakiś szlam?? - np.utlenione żelazo?? - i po ruszeniu filtra podczas odkręcania odrywa się i przepływa dalej??

 

...czy macie jakieś pomysły jak to zlikwodować - bo sprawa co najmniej dziwna - przynajmniej dla mnie :huh: , czy demontaż siatki z filtra w tym przypadku wskazany - i co w takim przypadku z trwałością pompy??

 

za jakiekolwiek infi byłbym wdzięczny - liczę na Was chłopaki :)

 

Zastanówmy sie wspólnie nad problemem

Fitr przed pompą musi być gdzyz zwykle jest to pompa bezdławicowa /woda przepływając omywa wirnik/ na którym osadzją sie zanieczyszczenia - w pryzpadku pompy na powrocie

Pompa na zasilaniu... kocioł oczywiście może byś super osadnikiem ale zmniejsza to jego sprawność choć niewiele ale zawsze

Filtr jeżeli się zapycha to mogą byc to przyczyny o których napisałeś

najgorzej jest gdy mamy w instalacji razem miedz i stal; stal i aluminium lub instalacja nie pracuje na ciśnieniu przynajmniej 0,2 bara wyższym od ciśnienia statycznego

Bo wtedy woda z łatwością pobiera tlen z instalacji; To już jest kwestia charakterystyk zaworów odpowietrzających

Równie dobrze może być tak że najwyższe grzejniki mają zalane te zawory i są połączone z instalacją bez odpowiednich spadków: /to już kwestia pokazania zdjęć/

 

Niepokojące malutkie zanieczyszczenia należy wyczyścić poprzez założenie drobniejszego filtra i przepłukanie instalacji /rozkręcenie nastaw na zaw. termostatycznych Poz. nastawy 1/

i wymuszenie pracy pompy ; Co jakiś czas czyścic drobniejszą siatkę filtra

Kilka godzin pracy powinno przygotować instalację na sezon grzewczy

Trzeba pamiętać że należy ponownie ustawić nastawy na grzejnikach /chyba że były niewyregulowane / zwykle 2,5 do 3,5/ przy spadku do 10 kPa i zapotrzebowaniu na moc 0,7kW

Sytuacja nie powinna się powtórzyć... Ponownie zakładamy wcześniej założoną siatkę do filtra i udajemy się na odpoczynek

 

Co do innych przyczyn to może być taka że właśnie na zaw. termostatycznych zanieczyszczenia moga powodować trudnosci w przepływie

wyłączenie pompy na krótka metę może spowodować opadnięcie zanieczyszczeń ale za jakiś czas sytuacja się powtarza

 

PS Co do pompy musi mieć przed soba filtr chyba że jest to pompa dławicowa

a rotor z kompozytów nigdy się nie zepsuje chyba że woda na nim kawitacja... tzn ze na końcówkach wirnika jest ekstremalnie gorąca

Zepsuje się natomiast wirnik który jest narażony na zanieczyszczenia i naprawdę jest delikatny

 

Troszeczkę wiedzy .... Pozdrawiam czytaczy

Edytowane przez krisk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja to wydzielanie się pęcherzyków gazu w pompie, przyczyna jest duża prędkość, zbyt niskie ciśnienie napływu do pompy, wysoka temperatura. Co do kotła jako osadnika dość niska prędkość przepływu wystarcza do wytrącenia nawet drobnych zanieczyszczeń, a to co opadnie można usunąć upuszczając trochę wody ze spustu w kotle, a niewielka ilość osadu i tak znajduje się poza strefą wymiany ciepła, chyba, że będziemy gromadzić tam osad latami.

Przy tego typu problemach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtroodmulnika (patrz http://www.termen.com.pl/of_filtr1.php ). To najwłaściwsze rozwiązanie ale dość drogie.

Płukanie instalacji nie zawsze przynosi właściwe rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda nie są to potężne ilości , nie ma tam jakichś pakuł,metali,itp.

..natomiast ewidentnie osadza się szlam - jak na razie miałem wyjętą siatkę z filtra i było ok - ale widzę tutaj "strachy", nt. awarii pompy :huh:

instalacja otwarta, pompa i zawór różnicowy na powrocie, na wyjsciu z kotła jest separator powietrza

Myslałem jeszcze nad montażem pompy na wyjściu za separatorem ale jak mniemam wtedy różnicówka również musi być na wyjściu - w moim przypadku raczej trudne do wykonania - niska piwnica.

Ewentualnie różnicówka na powrocie a pompa na wyjściu - ale to chyba nie zadziała <_<

...lub pozostawię tak jak jest - czyli praca pompy bez filtra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Ale separator powinien być na ssaniu pompy , inaczej nie działa jak separator tylko jak odpowietrznik. Pompa wytwarzając na ssaniu podciśnienie + wysoka temperatura powoduje odgazowanie wody które jest usuwane przez separator, do tego są separatory z osadnikiem i taki należałoby zastosować w tym przypadku ,np. Flamcovent Clean

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to że mam zamontowany i zawsze miałem separator powietrza - spirowent air

..wg specyfikacji - montowany na zasilaniu instalacji - w miejscu najwyzszej temperatury, u mnie zamontowany zaraz na wyjściu gorącej wody z kotła

 

http://rosenbeiger.com.pl/SEP-MIKROPECHERZY-POWIET-SPIROVENT-AIR-G3-4%284,33204,17677%29.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zgodnie ze specyfikacjami pompę dać za separatorem powietrza - czyli na wyjściu gorącej wody?

...a co z róznicówką - to pewnie też by musiało by byc przerzucone na zasilanie - ale u mnie miejsca niet :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli...wyjście gorącej wody z kotła, nastepnie separator, i potem pompa z zaworem różnicowym - czy nie będzie to powodować zasysania powietrza do instalacji przez odpowietrznik spiroventa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem jeszcze o czymś takim:

http://filtrydowody.eu/filtr-do-wody-osadnikowy-fhmb-p-149.html?manufacturers_id=1

 

jednak nie mam pojecia czy to się nada do montaży przed pompą??? :unsure:

 

jeżeli dobrze kojarzę to apha2 25-60 ma przepływ 56l/min

 

natomiast te filtry w zależności od wielkości przyłącza:

1/2 - 1,2m3/h

3/4- 1,5m3/h

1" - 1,8m3/h

 

czy to się w ogóle nada i nie będzie następować zjawisko kawitacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.