Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Predkosc Dochodzenia Do Temp. Zadanej


dodan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanko - odnosnie dochodzenia kotla tlkokowego do temp. zadanej Na kotle ma zadana 60 st i spada jekies 6-7 stopni w dol potem prze godzine połtorej dochodzi do zadanej przerwa w podawani 1 min i 40 sek. Czy to jest zbyt dlugi czas? skrocic przerwe? dzieki z gory za wszystkie rady pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy rozumieć, że na grzejniki idzie ciągle 60C?

Tylko wtedy (i bez żadnych zaworów termostatycznych na grzejnikach) analiza tego czasu miałaby sens (pomijając zmiany temp. zewn i wiatru, cwu też ma znaczenie).

 

Jeśli masz zawór mieszający lub zawory termostatyczne, to ten czas NA PEWNO się zmienia i to znacznie.

 

Generalnie jednak taki (załóżmy to) średni czas przy obecnych temp. zewn. (-5 do -20), nie wydaje mi się być zbyt długi (pod warunkiem, że paliwo się dobrze wypala).

 

Jak byś dokładniej opisał jak to wygląda i co cię ewentualnie niepokoi (bo sam czas jest pojęciem zbyt ogólnym i złozonym), to możnaby nad tym się zastanowić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie idzie 60 stopni, mam zawor 4-drogowy, i jest otwarty na powiedzmy 6,8 w skali od 1 do 9, zawary termostatyczne ma wiekszosci kalryferow na 4 w skali od 1 do 6 i okloo 80 m2 podlogowki, niepokoji mnie to ze kociol dlgo dochodzi do zadanej temperatury tak jak wyzej napislem, przy przerwie podawania 1 mni i 40 sek. Faktem ze eko ktory mam jest do kitu pelno w nim opoki i kamieni. Nie wiem czy skracac jeszcze przerwe, czy tak moze byc? Jest jakas w tym zasada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy podobnej przerwie podawania i temp. zadanej 60st też spada do 53 - 51st. Przy zaworze 4d ustawionym na 5 dojście powtórne do zadanej to ok.10 min. Po uzyskaniu zadanej temp. rośnie nawet do 67st. Jak bym nie kombinował i nie ustawiał zawsze mam taką dużą rozbieżność temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy podobnej przerwie podawania i temp. zadanej 60st też spada do 53 - 51st. Przy zaworze 4d ustawionym na 5 dojście powtórne do zadanej to ok.10 min. Po uzyskaniu zadanej temp. rośnie nawet do 67st. Jak bym nie kombinował i nie ustawiał zawsze mam taką dużą rozbieżność temperatury.

Tu znaczenie ma histereza. Jak ustawisz na 1C (może już tak masz), to wahania mogą być (nawet przy mniejszej mocy) mniejsze.

 

Wahania takie nie wydają mi się jednak groźne i zupełnie normalne - "czuć" tu bufor jakim jest kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie pomocne wypowiedzi, skrocilem troche przerwe w podawaniu dalem, 1 min 20 s z 1 min i 40 s, i efekt jest taki ze spada tak samo ale z powrotem osiaga i 20 25 minut, takze jest juz duzo lepiej. A powiedzcie czy przy temp pracy na kotle 60 st mozecie sie dotknac do czopucha bo Ja tylko na 2 s, nie ma jescze miernika na, ktory czekam dlatego pytam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie komin z cegły i temperatura 150-250st. Na wylocie dobrze by było gdyby mieć te 40.

Tak sterować należy aby w kominie ceglanym nie było kondensatu i innego syfu razem z wodą. Nie wiem jak w innych kominach.

Edytowane przez gonzo2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czopuchu?

bo jezeli tak to masz grubą skóre :D

 

po tym komplemencie poszedłem sprawdzić swoją "wyjątkowość"

i tak: temp powierzchniowa na czopuchu w najcieplejszym miejscu 43C, temp wewnątrz 140C.

Różnica około 100C, a ja nie taki wyjątkowy jak by się początkowo wydawało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nie komin z cegły i temperatura 150-250st. Na wylocie dobrze by było gdyby mieć te 40.

Tak sterować należy aby w kominie ceglanym nie było kondensatu i innego syfu razem z wodą. Nie wiem jak w innych kominach.

Jak to na wylocie dobrze by bylo miec te 40? Bo nie rozumiem, chyba temp spalin mierzy sie na wylocie na poczatku czopucha, nieprawdaż?

Edytowane przez dodan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym komplemencie poszedłem sprawdzić swoją "wyjątkowość"

i tak: temp powierzchniowa na czopuchu w najcieplejszym miejscu 43C, temp wewnątrz 140C.

Różnica około 100C, a ja nie taki wyjątkowy jak by się początkowo wydawało ;)

 

Taaa, a jaka masz zadana na kotle? ze tylko 43C na powierzchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to na wylocie dobrze by bylo miec te 40? Bo nie rozumiem, chyba temp spalin mierzy sie na wylocie na poczatku czopucha, nieprawdaż?

 

I na końcu komina :D Jeśli masz krótki komin to pewnie nie ma tez problemu punktu rosy,ale przy wysokich to juz nie koniecznie.

p.s.Wszedzie ten punkt rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, a jaka masz zadana na kotle? ze tylko 43C na powierzchni

 

63 kotła, 56 mieszacza. Pyzatym jaki to ma związek? Rura do komina nie jest od zewnątrz izolowana, za to w środku ma swoją warstewkę izolacji.

Widać z tego jedno, że badanie temp spalin ręką można sobie ... (darować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.