Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

 

Po wymianie kotła pojawił się problem - wcześniej nie wiem czy istniał, ponieważ nie sprawdzałem tego. Do rzeczy. Załączam zdjęcia swojej instalacji. Pierwszy problem jaki się pojawił to zimny bojler - potem zaczął grzać, ale zaciągał wodę przez powrót. Założyłem zawór zwrotny na zasilaniu - widoczny na foto- po czym bojler przestał wogóle grzać. Wiem, że nie mam odpowietrznika, ale odpowietrzałem wielokrotnie śrubunkiem, nie ma już nic powietrza, a ze śrubunku leci chlodna woda z powrotu. Gdy zakrece zawór na powrocie leci goraca woda z zasilania. Doszedlem do wniosku ze musze zalozyc pompe na cwu. Wczesniej dzialalo na grawitacji - teraz nie.

Druga sprawa taka, ze po odpaleniu nowego kotla okazalo sie, ze na kotle mam 55 stopni - grzejniki letnie. poodkrecalem nastawy wstepne - efekt taki: Grzejnik w piwnicy mierze temp u góry grzejnik pokazuje mi 49 stopni. Spradzam temp grzejnika na korytarzu na parterze (kondygnacja nad piwnica) - temp 44 stopni (powrot 40). Sprawdzam temp innego grzejnika na parterze oraz temp grzejnikow na poddaszu (najwyzsza kondygnacja) - 38 stopni. Termometr ten moze byc obarczony bledem, ale pokazuje roznice miedzy grzejnikami i to znaczna. Najcieplejsze grzejniki skrecilem na nastawach wstepnych i efekt jest taki, ze teraz wszystkie maja temp 38 stopni na zasilaniu. Dlaczego tak jest?? Pompa diamond 25-60 - chinska, ale nie ma roznicy na ktorym biegu pracuje (jest tylko roznica z temp powrotu

 

JAk widac na zalaczonych zdjeciach instalacja w piwnicy jest puszczona w otulinie z pianki, natomiat na pietrach jest tylko w obudowie z pcv - miejscami czuc cieplejsza podloge. Czy ktos spotkal sie z takimi rozdzielaczami jak na foto?? Na poddaszu mam 5 grzejnikow, w listwie po stronie zasilania (lewa strona) jest wpietych 6 rur, natomiast na liswie od strony powrotu tylko 4, czy tak ma być?? )troche to dziwne. Załączam fotki, proszę o opinie co ja mam źle w tej instalacji, że aż taki róznice występują i nie mogę zagrzać grzejników, Wszystki grzejniki poodpowietrzane - chodziłem przez tydzień i odpowietrzałem. Dom jak się okazało po obejrzeniu protokołu z odbioru 145 m2 powierzcni ogrzewanej. Moc grzejnikow odczytanych ze strony prducenta to jakies 14-15 kw, kociol Defro Duo 25 Kw. Grzejnik w piwnicy to grzejnik na foto nr 3, rozdzielacze sa w skrzynkach w pozycji pionowej. Piszę ponieważ ktoś kiedyś zarzucil mi tutaj, że jak puszczam 55 na grzejniki to mam zimny dom, natomiast jak sie okazuje na grzejniki trafia tylko 38 stopni(teromometr może sie mylić, ale nie wiecej niz 5 stopni (wnioskuje to po odczytaniu temp kotla - 55 stopni i temp najcielejszego grzejnika - 49 stopni). Jak odkręce odpowietrzniki to leci gorąca woda, grzejniki są odpowietrzone. 12 grzejników na pietrach jakie posiadam to grzejniki formy convector i są produkowane takie same od ponad 15 lat - jeden grzejnik w piwnicy jest inny nie wiem jaka to firma, dlatego załączam jego foto.

post-22179-0-17651700-1297450637_thumb.jpg

post-22179-0-28369700-1297450671_thumb.jpg

post-22179-0-55739900-1297450714_thumb.jpg

post-22179-0-45804400-1297450757_thumb.jpg

post-22179-0-07735700-1297450788_thumb.jpg

Opublikowano (edytowane)

Jak na zdjeciu widze to bolier masz podlaczony bezposrednio z pieca i obieg jest grawitacyjny . Masz tez pompe co zasila kaloryfery . Ta pompa tak z prosta piszac zabiera cala goraca wode z pieca i zasysa z zasilania boliera ,dlatego obieg wody odwrotny.

W/g mnie mozna dac 2 pompe na bolier, albo pompe co masz dac przed zawor 4 drogowy, albo na powrocie. Nie mam pojecia na ile to co napisalem jest zgodne z praktyka . U siebie tak przrobilem i dziala, ale rownolegle z pompa mam jakis zawor zwrotny kulowy /zielony / aby jak pradu nie ma przeplyw wody grawitacyjny byl.

Nie widze tez rury co do zbiornika przelewowego- wyrownawczego czy jak zwac wode doprowadza. Z tego co wiem to nie mozna stosowac zamknietych zbiornikow wyrownawczych w piecach na paliwo stale .

Edytowane przez ZbigniewW
Opublikowano

Witam

 

Odpowiem na pytania. Pompka jest zalozona poziomo, wczesniej byla pionowo, ale teraz sie tak nie zmiesci - czy to stwarza jakikolwiek problem?? Podlaczenia zaworu 4D nie zmienialem, wczesniej bylo oki. Pompka celowo umieszczona za zaworem, na poczatku sezonu byla przed zaworem, ale takie umieszczenie jest nieprawidlowe o czym sie przekonalem - najdalej polozone grzejniki przy przymknieciu zaworu nie grzeja. Do Zbigniewa W. Ten kocioł jest dopuszczony do pracy w ukladzie zamknietym pod warunkiem spelnienia odpowiednich wytycznych (tak pisze instrukcja), takze nie zgodze sie ze " nie mozna stosowac zamknietych zbiornikow wyrownawczych w piecach na paliwo stale ." Zamowilem pompke Grudnfosa 25-60 na alledrogo uzywana z gwrancja za 140 zl, mam zamiar wpiac ja na c.o. zamiast tej chinskiej co mam, bo na 3 biegu to ta chinska wyje, chce ja dac na CWU. Mam nadzieje ze bedzie to wszystko juz dzialac. Mam jeszcze jedno pytanie. W pewnym sklepie hydraulicznym uslyszalem, ze chinskie pompy maja plastikowe wirniki, natomiast markowe drozsze pompy metalowe, dlatego chinskie szybko sie zuzywaja - szczegolnie od wys temp na zasilaniu i dlatego moga nie pompowac - ma ktos podobne doswiadczenia?? Pozdrawiam.

Opublikowano

Pompka jest zalozona poziomo, wczesniej byla pionowo, ale teraz sie tak nie zmiesci - czy to stwarza jakikolwiek problem??

Kolegom chodzi o to, że ta pompka jest źle zamontowana. Poziomo -ok, tylko wirnik ma być ustawiony też poziomo a nie pionowo.

Trzeba ją obrócić o 90 stopni wzgledem osi rury, do której jest przykręcona.

Ma byc tak, żebyś mógł przeczytac napisy, które na niej sie znajdują.

Opublikowano

Obróć pompę o 90 stopni w kierunku ściany.Jak się nie zmieści to musisz przerobić odcinek instalacji z pompą lub wykuć w ścianie otwór.Na cwu daj pompę i zobacz czy masz czyste filtry.W swoim układzie mam pompy Grundfos i wszystkie mają plastikowe wirniki.

Opublikowano

taki sposób zamontowania pompy wpływa niekorzystnie na jej żywotność a nie wydajność,bojler nie działa grawitacyjnie bo blokuje ją (grawitacje) zawór zwrotny ze sprężyną w środku,klapowy może by przepchnęła.,o braku odpowietrznika autor tematu juz wie. to że grzejniki słabo grzeją moze być spowodowane zbyt małymi przekrojami rur.jakie tam są przy 4d.? 22mm?

Opublikowano

Dobra, jak bede przekladał pompe to zmienie jej polozenie. Tak rury mam 22 mm od 4D do skrzynki, od skrzynki do grzejników sa chyba 18. Tak zrobione było 17 lat temu i tak działa do dzisiaj, tylko, że wcześniej były one cieplejsze... Przekrój rur ma znaczenie, ale woda powinna przez nie płynąc poprostu szybciej - dla zapewnienia odpowiedniej ilości wody na zasilaniu grzejnika. Temp jakie mierzyłem na grzejnikach to temp przy maksymalnym otwarciu zaworu 4d, czyli tak jakby go niebyło. Aha filtr siatkowy czściłem w zeszłym tygodniu, bo myślałem, że jest brudny i to dlatego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.