Skocz do zawartości

ZbigniewW

Forumowicz
  • Postów

    43
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez ZbigniewW

  1. Inny piec mial byc zamontowany, sprawdzony u znajomego, ale instalator klimosza polecal, bo wybrany za szeroki w/g niego byl i w calosci nie dalby rady do piwnicy wlozyc.
  2. W moim 5 letnim ling duo Wiadrus Klimosz, jak uzywalem go, to czesto wyrzucalo zar z retorty w trybie awaryjnym, choc piec mial 70 st . Nie wiem czy temperatura wody w piecu, co wyswietlacz wskazuje, jest ta co steruje takim awaryjnym gaszeniem pieca . Teraz pale w tym piecu zasypujac go weglem i z gory zapalam . 2 wiadra wegla w pogode jak teraz spalaja sie z 15 godzin . Podajnik wylaczylem. Gdy palilem z dolu zapalajac, to ta ilosc opalu starczala na 10-11 godzin. Probowalem wczesniej palic w tym piecu retorta i ekogroszkiem . Co kilka dni w nocy zimne kaloryfery, bo wyrzucilo zar, albo mimo zaru sterownik wylaczyl bo awaria i czerwona dioda swiecila . Jak w miare szybko zauwazylem to wystarczylo skasowac aware i podajikiem podniesc opal. Na retorcie palil z 50 kg dziennie, jak cegly szamotowe do komory na wegiel wlozylem, to spalanie ok 30 kg, nie poradzilem sobie z gasnieciem ognia i dlatego gorne spalanie polecam .
  3. W/g mnie lepiej zainwestuj w dobry piec CO . Wspolczesne kondensaty sa oszczedne .
  4. W 2 domach jako pomocnik montowalem kotly Imergas cos ok 30 kW , wiesza sie je na sciane, w srodku maja zbiornik na ciepla wode 50 l . To wystarcza na drobne potrzeby. Kociol mozna ustawic na piorytet cieplej wody i w razie wiekszego zapotrzebowania na ciepla wode cala moca ja ogrzewa . Bolier nie jest potrzebny . proste w regulacji temperatury , oszczedne . Sam bym chetnie taki u siebie zamontowal, ale gazu nie ma. :( Zastanawialem sie nad solarami, szczegolnie z esa dotowane przez gmine , ale mialem ta droga piec na ekogroszek zabudowany i jakby mozna bylo to wrocilbym im ten piec, zeby tylko kase oddali co placilem. Zastanawiam sie mocno nad pompa ciepla, ale powietrzna . Jak czytalem to Mitsubishi / pewnei inni tez/ maja takie w ofercie co do -8 czy -15 duza sprawnosc maja . Jak wieksze mrozy to piecem grzac trzeba. Ale to nie tak czesto u nas bywa. Majac pompe ciepla chyba solarow nei kalkuluje sie zakladac, koszt wysoki , a wode mozna grzac pompa ciepla na nocnej taryfie. W/g mnie obecnie jak jest gaz i dobry piec to nie ma sensu montowac solarow czy pompy ciepla. Przez 10 lat nie wroca sie koszty .
  5. Dlaczego chciales dac do komina wklad z kwasowki gdy piec to " Kotły SKG PLUS są uniwersalnymi kotłami przystosowanymi do pracy systemach górnego i dolnego spalania. " czyli nie gazowy ? Taki wklad sie przepali w sito. Nie wiem czemu masz w drugim kominie odwrotny ciag . Moze okna za szczelne ?
  6. Kilka razy palac w starym piecu buchnelo z niego . Takie same z siebie w wyniku nagromadzenai gazow mialem slabe , gorzej bylo jak drzwiczki otworzylem i za chwile je zamknalem, dostalo powietrza i mocno dmuchnelo. Moze jakeis nieszczelnosci w kominie byly, ze powietrze dostalo ? jak pamietam to suchy mial jescze jak byl z koksujacego wegla lubil wybuchac . Z mokrym tak zle nie bylo. Moz ektos dolozyl troche suchego mialu, nieszczelnosc w kominie czy przy piecu i moglo wybuchnac. Moze nawet nie bylo nieszczelnosci, ale mial zasypany na przepalony opal tlil sie i wystarczylo troche powietrza moglo byc z dolu przez palenisko , bo wiatr ciag w kominie mogl zwiekszyc. Najepiej sie rozdzielic, jak gaz w poblizu to polecam piece kondensacyjne, z wieksza sprawnoscia pracuja na niskich temp. wody . Ogrzewacie dom 40 st na zasilaniu i jak znalazl do tego pieca .
  7. Moze nie uszczelnili silikonem miejsca skrecania zasobnik z korpusem slimaka ? Tam moze zasysac powietrze i wegiel glebiej sie spala . Moze uszczelki co na pokrywie sa nieszczelne ?
  8. Komra spalania jest zamknieta , to trudno cos tam zabezpieczac, moze rurke co kondensat splywa ustaw tak aby doplyw powietrza miala bo czasem do kanalizacji montuja . Sam bym jeszcze cos zrobil aby od komina odlaczyc , ale nei radze bo nieszczelnosci pozneij moga byc i potem moze wiecej gazu spalac nawet o 2/3 Sprawdz tez moze szczelnosc zaworow gazowych jak nimi pokrecisz zamyklajac doplyw gazu ,moga przepuszczac szczegolnie stozkowe. ps. nie wiem tak naprawde co trzeba zrobic, sam zrobilbym to co wyzej.
  9. Sprawdz moze, czy jak dmuchawa wlaczona unosi sie dzwigienka co za ta dmuchawa jest . Jak sie unosi to dobrze, u nie sie nie unosila bo dano o 2 ciezarki za duzo, czyli celowo , dlatego piec nie umial zima nagrzac niezaleznei od ilosci opalu co "spalal" . Teraz na retorte dostaje powietrza ile ma i palnik sie zrobil , dopiero teraz wiem jak to wyglada. Gdy nawiew w polowie to slychac jak ten palnik pracuje - tak chuczy , wczesniej to bylo jak w kociolku , palilo , kopcilo sadza - myslalem z etak ma byc. Popiolu duzo bo zle spalal.
  10. Sprawdz czy jak dmuchawa jest wlaczona dzwignia co jest troche za nia podnosi sie . U mnie serwisant dal 3 ciezarki i caly czas byla opadneita , powietrze co szlo na retorte to ulamek tego gdy dzwignia sie uchyla . Chyba tak specjalnie robia aby az tak duzo ciepla w komin nie szlo, al ezima domu ogrzac nie dalo rady. Moze sprobuj przrobki co zrobilem , wywalilem deflektor, na ruszta polozylem cos podobne do cegiel szamotowych ale z pieca elektrycznego/ walaly sie w garazu / , piec spala mneij , sadzy praktycznie wcale. Dokladniej opisalem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7953-moj-kociol-retortowy-sprawnosc/page__st__40 polecam ta przerobke, zawsze mozna wrocic do tego co bylo,
  11. Sprawdzalem dzisiaj temperatury jak palilo sie w piecu , ceramika fabryczna czyli gorna 130 st, spaliny co w gornej czesci kotla byly 118 st , czopuch 58 . W kominie tak z metr w glab , czyli na wysokosci dachu temperatura 45 st. Jak zmniejszylem doplyw powietrza o polowe , czyli ustawilem 1/4 to praktycznie 2 x dluzej spalalo sie i 2 x dluzej piec dochodzil do temp. zadanej. Nie mam chyba mozliwosci wiekszego zaoszczedzenia na opale, teraz spala podobnie jakby byl weglem zasypywany. Palilem z 3 dni i dobrze chodzilo . Dla mnie to sukces, ale przy cenie ekogroszku 830 zl/t to porownywalne z miejska kotlownia. Sadzy nie ma, ale jakis szarawy proszek w gornej czesci pieca widze. Moze probowac mialy spalac, ale wtedy inny palnik potrzebny .
  12. Kondensat wymaga szczelnego pionu kominowego z kwasowki , srednica ok 8 cm wystarcza , nie jest to drogie a unikniemy wyzszego spalania gazu jak beda nieszczelnosci i w zasilaniu powietrzem czesc spalin bedzie. W/g mnie teraz tylko kondensat warto montowac. Piece Immergaz 32 kW u 2 znajomych sa i gdybym mial gaz to przechodze na nie.
  13. Mam piec zeliwny Wiadrus w/g mnie w Polsce przerabiany na ekogroszek z podajnikim , mam ruszt wodny i pod nim do rusztu przymocowany deflektor i nizej palnik. Ogrzane palnikiem cieplo cala objetoscia komory spalania dochodzilo do ceramiki co z 20 cm przyslaniala czesc gory tej komory i wchodzi do krotkiej gornej czesci i do czopucha . Nie ma za bardzo kanalow aby cieplo z spalin piec odebral. Wybudowalem deflektor , teraz ogien od razu na ruszt pada . Na ruszta dalem ksztaltki szamotowe troche do cegiel podobne ale z bocznymi dziurami - resztki pieca elektrycznego . Te ksztaltki dluzszym bokiem leza na ruszcie, ale nie stykaja sie z nim bo ruszt jest z lekka srodkiem wklesniety . Z gory na te ksztaltki polozylem plasko jeszcze jedna , gorna ceramike zostawilem bez zmian . Jak pali sie w piecu to ogien przenika przez ruszta i miedzy ceglami w gore idzie . Temperature na piecu mam ustawiona 55 st. , chwilke po nagrzaniu pieca i wylaczeniu temperatura ksztaltek szamotowych 230 st, czopucha 60 st, tak samo jak oryginalnej ceramiki co przy wylocie spalin jest. Zwiekszylem tez nadmuch do pieca i jest ok. polowy wentylator przysloniety. Nie wiem jak to do konca sie sprawdzi , wstepnie wychodzi ok 20% mniej piec spala wegla. Sadzy nie ma .
  14. Z miejskiej kotlowni jak mrozy to 12 kW mocy dom do 21 st. ogrzewalo . W taka pogode 5 kW pobor mocy byl - to w/g wskazan licznika . Jeszcze sprawdze , czy jak piec nagrzany i stygnie, z komina nadal cieple powietrze idzie . Fachowcy rozbierali go bo waskie drzwi mam i moze ciagnie powietrze bokiem schladzajac piec.
  15. Sprawdzilem ile pozostalo ekogroszku , wsypalem worek 30 kg za 24 zl , po 16 godzinach palenia slimak widoczny zrobil sie . Na tym koncze ponowne uzytkowanie mojego pieca, przelanczam na miejska kotlownei, jest co prawda drozsza od ogrzewania gazowego, ale tansza od grzania tym piecem co mam i bez zadnej roboty, popiolu . Ciekawe czy jest jakikolwiek uzytkownik pieca ling duo co podobnie nie ma. Moze sie odezwie i cos poradzi. Nie wiem czy w wymiennik na czopuch inwestowac. Przechodzac z zwyklego pieca na ekogroszek z podajnikiem rozmawialismy z ludzmi co je uzytkuja i zadowoleni takze z oszczednosci byli. Ponoc piec co wybralismy nie miescil sie w drzwiach i dlatego instalator ten nam polecil.
  16. Moj piec wiekszosc z tego co spali w komin dmucha . Majac taki wymiennik moglbym troche zwiekszyc doplyw powietrza aby sadzy w piecu nie bylo przy tym samym podawaniu ekogroszku. Teraz mam wybor wiecej sadzy czy 2x wiecej spalac . Faktycznie jak masz oszczedny piec z kanalami dymnymi to wymienik nie jest pozadany. Tez jestem ciekaw jaka jest zalecana temperatura spalin na wylocie komina i czy ma to cos wspolnego z predkoscia powietrza co wentylator podaje i jak z sprawnoscia ukladu . opal wegiel, ekogroszek, to tez chyba ma znaczenie
  17. A gdyny zamiast klasyczej rury kominowej dac wymiennik taki za ok 600 zl na allegro co by cieplo z spalin odbieral i np. powrot dogrzewal ?
  18. Dolne zrodlo masz chyba wydajne. U znajomych co maja calosc firmowa, roznica temperatur 3 st. na wlocie i powrocie z dolnego zrodla jest. 500 litrowy bufor ogrzewany do temperatury kaloryferow, do tego na 58 st wode CWU 300 l zbiornik, jest ogrzewana przez wymiennik , ale tak podlaczone, ze gdy do wanny puszczaja ciepla wode to w polowie juz chlodna jest, bo zimna woda poprzez wymiennik nie zdazy sie nagrzac a w bolier wysoko podlaczona jest. W sumie naliczylem 7 pomp co wode rozprowadza i 2 zabudowane w pompie ciepla. Tam gdzie podlogowka maja cieplo, tam gdzie kaloryfry zimno. pompa ciepla 16 kW mocy przy -10 st na okraglo chodzi . Zrodlo to 3 odwierty 100 m polaczone rownolegle w ziemi , tak ze tylko 2 rury do kotlowni przychodza. Sam bym wolal miec z osobna w kotlowni wyprowadzone i na wiekszej roznicy temperatur niz 3 st. pracowac.
  19. Ocieplilo sie i odpalilem piec, w zasadzie dlatego ze wyregulowalem klapke wentylatora i jak podmuch to unosi sie . Wczesniej piec 28kW nie nagrzewal z 160 m2 ocieplonego domu i spalal prawie 2 t ekogroszku miesiecznie przy -10 . Rozpalilem i czekalem az sie nagrzeje woda. Max co nagrzal to 48 st , 7 sek podawal, 28 stal . Wentylator w polowie byl ustawiony, zmniejszylem nawiew do 1/4 i po kilku minutach temp. zaczela sie podnosic tak co 5 minut o 1 stopien. jeszcze bardziej zmneijszylem nadmuch , co 2 minuty o 1 stopien temp. rosla . gdy z 4 mm szczeline zostawilem to temp. co 1 minute o 1 stopien rosnei, nic innego nie przestawialem . Teraz piec daje rade sie nagrzewac do zadanej temperatury , ale sadze pojawily sie. W moim piecu nie ma zbyt duzo powierzchni do odbioru ciepla z ogrzanego powietrza i dlatego przy mneijszym przeplywie mniej w komim leci. Bede musial zalozyc wymiennik na czopuch . Piec Ling duo . Jak dorobic taki wymiennik ?
  20. Wegiel so co podajnika sypiesz przesiewasz ? Nawet z 1/3 mialu mialem. Po zasypamiu nie przesianym tak po kilku godzinach zaczynaly sie problemy podobne do tych co opisales. Wybierajac opal z podajnika z gory kawalki byly , ale nizej , blizej slimaka duzo mialu .
  21. Odglosy przelewania wody w kaloryferach znikna jak rurki doprowadzajace wode do kaloryferow i kaloryfery beda bez powietrza, moze nachylenie uniemozliwia wlasciwe odpowietrzenie ? Czemu pompa ustawiona pionowo sie zapowietrza ? Powietrze powinno w gore samo "przeplynac". Moze pakuly sa wewnatrz i blokuja przeplyw banki powietrza , moze powstaje korek powietrzny na gornym kolanku bo nachylenie odwrotne ? Sprawdzales jak kaloryfery grzeja bez pompki , moze tak wylapiesz gdzie korki powietrza sie robia
  22. ZbigniewW

    Suchy Czy Mokry Miał

    Mial to muly i flot ? Na Slasku od dawna uzywano to paliwo, zawsze na mokro sie palilo, ale piece bez pomp , grawitacyjnie woda w kaloryferach plynela i z 55 st. to minimum na piecu bylo. Przy nizszych temperaturach woda w piecu sie skraplala i sadza , smola komin oblepiala. Przy wyzszych tego nie bylo, piec jak w nim palilo sie, bylo slychac, huczalo w nim. Jak zgrubnie sie przepalilo to dopiero wtedy przymykano w/g potrzeb popielnik . Ostatnio flot zaczalem palic i musi byc mokrawy bo suchy "zadusza" palenisko i wybuchnac potrafi . Pompe wylaczylem i na piecu mam ok 65 st. , instalacja stara na grubych rurach, zawory termostatyczne na kaloryferach sa .
  23. U mnie spalanie w nowym piecu z podajnikiem tez 2x wieksze niz na starym weglowym piecu bylo. Dopiero kilka dni temu zauwazylem, ze na wlaczonej dmuchawie klapka minimalnie sie podnosi i piec mial za malo powietrza aby spalic groszek i nagrzac dom przy ujemnych temperaturach. Moze na allegro kup jakis tani pirometr i punktowo pomierzysz temperature w domu, zobaczysz czemu tak szybko sie wychlada , budowlancy to sa spece .
  24. Jak na zdjeciu widze to bolier masz podlaczony bezposrednio z pieca i obieg jest grawitacyjny . Masz tez pompe co zasila kaloryfery . Ta pompa tak z prosta piszac zabiera cala goraca wode z pieca i zasysa z zasilania boliera ,dlatego obieg wody odwrotny. W/g mnie mozna dac 2 pompe na bolier, albo pompe co masz dac przed zawor 4 drogowy, albo na powrocie. Nie mam pojecia na ile to co napisalem jest zgodne z praktyka . U siebie tak przrobilem i dziala, ale rownolegle z pompa mam jakis zawor zwrotny kulowy /zielony / aby jak pradu nie ma przeplyw wody grawitacyjny byl. Nie widze tez rury co do zbiornika przelewowego- wyrownawczego czy jak zwac wode doprowadza. Z tego co wiem to nie mozna stosowac zamknietych zbiornikow wyrownawczych w piecach na paliwo stale .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.