Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, padła mi ostatnio pompka cyrkulacyjna, co skłoniło mnie do myśli nad wymianą kotła.

Mam kilka pomysłów, wybrałem już też chyba kocioł i jego sterowanie.

1. Stan terażniejszy.

Dom z około 1950r, ok 120 m2, ocieplenie tylko dachu - wełna mineralna na strychu. Dom standardowy, z trójkątnym dachem. Kaloryfery z zaworami termostatycznymi. Dotychczasowy kocioł ma między 30 a 40 lat, z ruchomym rusztem (prawdopodobnie wodnym), ?podkowa? z dziurami - trzeba je co 2-3 dni czyścić wyciorem 50mm. Trudno mi powiedzieć ile kW ma kocioł. Ze względu na brak piwnicy, kotłownia jest umieszczona z budynku gospodarczym - połączona z domem rurami 2? - od domu do kotła jest 10-12 m rury. Zasilanie górą, powrót w kanale ziemnym. Izolacja tych rur - wełna szklana, owinięta papą. Pompka obiegowa na kotle - padła w zeszłym tygodniu. W domu 2 funkcyjny kocioł gazowy - Immergas Nike Pilota - używany głównie do CWU. Sam kocioł węglowy jest umieszczony w innym pomieszczeniu niż węgiel - mało że trzeba co 2-3h iść do pieca, to trzeba jeszcze nosić węgiel za każdym razem. Zużycie węgla ok 4T (2T orzech+ 2T kostka) + 3-4 m3 drewna. Komin 2 kanałowy - 15×15, wysokość ok 6 metrów, jeszcze dokładnie nie zmierzyłem. Obieg CO otwarty. Okna plastikowe, chyba też muszę je wyregulować. Instalacja 'stara', niektóre elementy tylko są miedziane.

2. Plan.

a) Montaż kotła Ogniwo Eko Plus 16kW, sterownik eCoal, zawór 4D+sterownik, pompka Grundfos Alpha 2 w budynku gospodarczym, w tym samym pomieszczeniu co skład węgla. Funkcja dodatkowego rusztu dla celów tylko i wyłącznie awaryjnych.

:( Izolacja zewnętrznych rur z CO.

c) Montaż wymiennika ciepła, coś typu http://allegro.pl/wymiennik-ciepla-lb-31-30-secespol-nowy-i1409968528.html ? w celu wstępnego podgrzania wody CWU zasilającej kocioł gazowy.

3. Wątpliwości.

a) Sterownik ma zastąpić mój udział w procesie wytwarzania ciepła - oprócz wrzucenia węgla i wysypania popiołu. Jednak czy w ustawieniach zaawansowanych istnieje możliwość regulacji dmuchawy i podajnika dla trybu automatycznego tak jak jest to w trybie podtrzymania (lub też w sterowniku bruli)? Nie mówię że chcę w tym siedzieć i grzebać bez przerwy, pytam tylko o możliwość.

:D Czym najlepiej zaizolować te 2 calowe rury za zewnątrz? Ze względu na wilgoć nie chcę raz kolejny izolować tego wełną. A powszechnie dostępne izolacje o grubości 2cm jakoś do mnie nie przemawiają. Rurę w ziemnym kanale być może zaizoluję właśnie wspomnianą izolacją + kanał wypełniony kulkami styropianowymi.

c) Czy w kominie zastosować kwasoodporny wkład kominowy? Ewentualnie wykorzystać 2 kanały?

 

Dziękuję za wszelkie wskazówki, pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.