Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Co + Cwu I Prośba O Uwagi


JanekM

Rekomendowane odpowiedzi

Mylisz pojęcia albo nie rozumiesz zasady działania zbiornika buforowego.

Ale już nadrabiam zaległości :)

 

Zaznaczam, że moja sugestia wykorzystania niewielkiego bufora ma więcej wspólnego ze sprzęgłem hydraulicznym niż akumulacją energii. Chodzi mi o rozdział a nie magazynowanie.

Wg tego co wyczytałem to sprzęgło w moim przypadku nie ma większego sensu, jedynie by skomplikowało układ i uczyniło go bardziej kosztownym w budowie i utrzymaniu. Sprzęgło ponoć się stosuje w większych instalacjach, zgaduję że mogło by się sprawdzić np. przy ogrzewaniu całego osiedla, dzielnicy mieszkaniowej.

 

Posiadany przez ciebie zbiornik cwu może nie nadawać się na bufor. Zależy od rozkładu i średnic przyłączy.

Zgadza się choć widziałem schemat wg którego chyba by można każdy zbiornik użyć jako bufor. Bufor był równolegle podłączony do zbiornika CWU z tą różnicą że w zbiorniku CWU wykorzystana była wężownica a w buforze nie.

Widzę że specjalne zbiorniki buforowe spełniają też funkcję sprzęgła.

 

Przyłączony jak w schemacie nie jest buforem.

Teraz już to widzę :)

 

Instalacja z buforem:

http://www.pomex.pl/1/pomex/kat_buf.pdf

 

Żeby było śmieszniej, można się jeszcze zastanowić nad zastosowaniem sprzęgła hydraulicznego jako takiego. :)

Podstawowe info masz tutaj:

http://www.termen.com.pl/pdf/SPP.pdf

 

Miłej lektury.

Dzięki za materiały, dużo mi pomogły :)

 

Zacząłem przyglądać się mieszaczom i nie wiem czy nie będą to takie zestawy (jeszcze mam blade o tym pojęcie):

1. ZAWÓR MIESZAJĄCY TRÓJDROGOWY ESBE grupy AFRISO nr kat. 116013 GWINT: 6/4 cala.

Większy rozmiar aby nie było problemów z przepływem bo z tego co zauważyłem i ktoś już podpowiadał to one go mocno zawężają, nawet z taką sugestią spotkałem się w jakimś opisie.

2. SIŁOWNIK ESBE ARA651 60s.

3. EUROSTER E11M sterownik zaworu mieszającego pompy.

Jest jeszcze TEMPERATUROWY STEROWNIK ZAWORU MIESZAJĄCEGO RT-12 ale jest droższy i na pierwszy rzut oka mniej mi się podoba. Innych w tej chwili nie znam. Ponoć Auraton 1111 multi może nie współpracować z tym siłownikiem, ma dwa wyjścia (potrzebne są trzy), trzecia niby jest masa ale pewnie ona nie ma tu znaczenia.

 

Wielkie dzięki wszystkim za pomoc, ze swojej strony jak coś wymyślę to będę się dzielił. Oczywiście jak zwykle wszelkie uwagi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym osiedlem, to trochę przesadziłeś :)

W specyfikacji, którą ci podałem masz sprzęgła zaczynające się od 8l pojemności. Na osiedle pewnie by było trochę za małe. :)

 

Główny sens montażu sprzęgła to "odizolowanie" obiegu kotłowego od instalacji. W twoim schemacie masz kocioł z fabryczną pompą. Do obsługi instalacji planujesz dodatkowe pompy, dwie lub nawet cztery!

Teraz zakładając, że wszystkie w danym momencie pracują, to ich sumaryczne przepływy mogą zdecydowanie przewyższyć zdolności pompy kotła. Te dodatkowe pompy mogą "przesysać" wodę przez pompę główną generując spory hałas.

Zastosowanie sprzęgła ten problem eliminuje, bo pozwala na współistnienie w obrębie sprzęgła dwóch obiegów o różnych wartościach przepływu.

Oczywiście ten sam efekt można osiągnąć w przypadku bufora. Stąd moja sugestia.

 

Bufor ma też tą zaletę, że łatwo można rozbudować instalację o kolejne elementy. W twoim wypadku musiałby to być bufor z jedną lub dwoma wężownicami do współpracy z przyszłymi solarami. Na marginesie, to zapomnij o efektywnym wspomaganiu CO przez kolektor. Musiałoby ich być naprawdę sporo.

 

Na twoim miejscu nie komplikowałbym sobie instalacji. Kocioł z pompą fabryczną + jedna pompa na podłogówkę i tyle. Teoretycznie musi działać.

Z tym zaworem 3d na 6/4 to też przesada. Osiedle chcesz przyłączyć? :)

Ludzie przewymiarowują 3d i 4d gdy chcą zachować grawitacyjny charakter obiegu. Ty masz kocioł gazowy! Jedyny efekt grawitacyjny jaki będziesz mógł zaobserwować, to chyba upadek kotła na posadzkę, jak go kiepsko do ściany przykręcisz. Sprawdź sobie współczynniki Kvs dla zaworów 3d o różnych średnicach przyłączy. Po co ci przepływy rzędu 25 m3/h! Takie ma 3d ESBE 6/4".

 

Mimo wszystko robisz to trochę na opak. Coś tam masz, coś tam wiesz i coś tam chcesz zrobić samemu.

Będzie to nauka na własnych błędach, bo nawet moje rady należy traktować jako alternatywę.

O ostatecznym kształcie instalacji powinien zadecydować instalator lub projektant. To oni w końcu mają być gwarantem ich prawidłowego funkcjonowania.

 

Zauważ, że twój pierwszy projekt, z każdym kolejnym postem próbujemy uprościć. Ten stopień skomplikowania chyba cię przerasta (mnie chyba też!) Zbyt wiele zmiennych, za dużo elementów, które trzeba pogodzić i je wszystkie razem wysterować?

 

Czasem lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Pozdrawiam i proponuję zaprosić instalatora na rozmowę. Może nawet kilku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie sprzęgła ten problem eliminuje, bo pozwala na współistnienie w obrębie sprzęgła dwóch obiegów o różnych wartościach przepływu.

Sprzęgło w tym przypadku rzeczywiście ma sens ale chwilowo go nie przewiduję, będzie jak zawiodą inne rozwiązania.

 

Oczywiście ten sam efekt można osiągnąć w przypadku bufora. Stąd moja sugestia.

I tu mogło by się sprawdzić zastosowanie mojego zbiornika CWU jako bufora, mam taki pomysł:

1. Zasilanie z pieca podłączone do króćca cyrkulacji w zbiorniku.

2. Zasilanie instalacji CO podłączone do wylotu gorącej wody użytkowej (góra zbiornika).

3. Powrót instalacji CO i powrót do kotła połączone do wlotu zimnej wody użytkowej (dół zbiornika).

4. Wężownica do solarów.

5. Do CWU następny zbiornik.

 

Na twoim miejscu nie komplikowałbym sobie instalacji. Kocioł z pompą fabryczną + jedna pompa na podłogówkę i tyle. Teoretycznie musi działać.

I wydaje mi się że tak zrobię.

 

Będzie to nauka na własnych błędach, bo nawet moje rady należy traktować jako alternatywę.
Twoje porady są bardzo cenne. Mam nadzieję że tych błędów nie będzie za dużo, wydaje mi się że nawet jak będą to da radę je poprawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to skomplikowane

Na pierwszy rzut oka. Wyglądało by dużo prościej gdybym ten sam schemat inaczej narysował, np. jako odbiorniki ciepła (CO) namalował dwa kółka, jedno to podłogówka a drugie to grzejniki. Podobna zmiana w CWU, dodatkowo mógłbym nie rysować zaworów kulowych, pompy pod piecem bo ona jest w nim. Gdyby np. pompy i zawory były narysowane za pomocą cienkich linii to może schemat byłby bardziej przejrzysty.

 

czy myślałeś o takim układzie gdzie FFS kocioł na paliwo stałe,NT -kocioł gaz/olej dodatkowo solary, 2 układy do podłogówki / grzejników, 1 zbiornik.

Myślałem ale zrezygnowałem. W moim schemacie można nie korzystać z bufora, po prostu go odłączać a w układzie z jednym zbiornikiem jest to niemożliwe i zawsze go trzeba grzać. Dodatkowo w tym schemacie piec na paliwo stałe jest połączony z kotłem na gaz a ponoć tego nie powinno się robić, jedynie poprzez wymiennik jako niezależne układy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem ale zrezygnowałem. W moim schemacie można nie korzystać z bufora, po prostu go odłączać a w układzie z jednym zbiornikiem jest to niemożliwe i zawsze go trzeba grzać. Dodatkowo w tym schemacie piec na paliwo stałe jest połączony z kotłem na gaz a ponoć tego nie powinno się robić, jedynie poprzez wymiennik jako niezależne układy.

 

Witam

Schemat nie jest mój, pochodzi z bazy schematów producenta WOLF - cała Europa Zachodnia tak robi -, tylko mają inne kotły na paliwo stałe tj. do 4 bar ciśnienia roboczego np prawie wszystkie kotły czeskie, w Polsce dostępne są :Junkers, Dakon, Ulrich, Buderus.

U mojego syna jest zamontowany podobny układ - kocioł gazowy25kW Wolfa z palnikiem na pellet jest podłączony równolegle z kotłem Dakon 32D, kotły pracują na przemian, w instalacji jest 1,8bara ciśnienia.

Dakon jest zab. wężownicą schładzającą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego syna jest zamontowany podobny układ - kocioł gazowy25kW Wolfa z palnikiem na pellet jest podłączony równolegle z kotłem Dakon 32D, kotły pracują na przemian, w instalacji jest 1,8bara ciśnienia.

Dakon jest zab. wężownicą schładzającą.

Czyli jeżeli zabraknie wody w wodociągu co jest równoznaczne z brakiem możliwości schłodzenia pieca a w nim będzie dobrze napalone to może dojść do wybuchu?

Ciekawi mnie dlaczego w Polsce robi się instalacje otwarte z piecem na paliwo stałe, czy tylko ze względu na przepisy i budowę pieca (wężownica schładzająca) a może tylko układ otwarty dobrze zabezpiecza instalację, czy zawór(y), bezpieczeństwa by sobie z tym nie poradził(y)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.