Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termostatyczny Zawór Zamiast 4d


dareksin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dotyczy: Honeywell TM50 - Termostatyczny zawór mieszający

 

Zastosowanie:

Termostatyczne zawory mieszające TM50

regulują temperaturę wody i są wykorzystywane:

• do centralnej regulacji zasilania ciepłej wody

użytkowej lub bezpośrednio przy odbiornikach

albo dla podgrzewania wody z

wykorzystaniem energii słonecznej - układy z

dwoma źródłami energii.

• w systemach grzewczych z ogrzewaniem

podłogowym lub do ograniczania temperatury

powrotu do kotła.

 

Czy instalujecie takie zawory w instalacjach CO ?

 

Zawór rozdzielający w systemach centralnego ogrzewania

 

87427787.jpg

 

Zawór mieszający w systemach centralnego ogrzewania

 

98256053.jpg

 

Pytam bo w poście

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...post&p=1052

 

"piotrek automatyk" pisze że optymalna

 

temperatura zasilania grzejników to 35 stopni

minimalna temperatura powrotu to 60-65 stopni

 

Za pomocą tego zaworu można uzyskać albo jedno albo drugie.

Jest jakiś układ w którym np 2 takie zawory termostatyczne realizują te funkcje ?

 

Jeśli tak to czy nie potrzebny będzie wtedy zawór 4d , siłownik i automatyka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dotyczy: Honeywell TM50 - Termostatyczny zawór mieszający

 

Jeśli już, to do CWU albo małej pętli podłogówki (ciekawe tylko, czy będziesz miał jakiś powrót poniżej 30stC a to do mieszacza konieczne B) )...

 

U mnie chodzi TM50 do ograniczania temp CWU z bojlerka - ale przepływy u niego za słabe - jak jestem pod prysznicem na górze i ktoś mocno odkręci kran CWU na parterze to mam momentalnie kapuśniaczek z sitka - wypada czekać 'na mokro' aż się tamten 'zamknie' .

 

Do podbijania powrotu są duże zaworki np. czeski Regulus albo ESBE seria VTC 300 a do większych kotłów VTC 500. Honeywella jest jeszcze TM200 ale to też raczej do CWU.

 

Na podłogówki stosuj zaworki RTL = Return Temperature Limitter czyli ogranicznik temp powrotu (małe pętle tak do 40mb) albo gotowe mieszacze pompowe z rozdzielaczem i rotametrami, różnych firm na większe instalki...

 

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzi TM50 do ograniczania temp CWU z bojlerka - ale przepływy u niego za słabe - jak jestem pod prysznicem na górze i ktoś mocno odkręci kran CWU na parterze to mam momentalnie kapuśniaczek z sitka - wypada czekać 'na mokro' aż się tamten 'zamknie' .

 

Ja mieszkam w bloku. W sumie 3 punkty czerpania wody: kuchnia , umywalka , wanna.

 

Raczej nie będzie sytuacji by chodziły naraz 2 punkty.

 

Jaką temperaturę masz nastawioną na CWU TM50 ?

 

Jak ma się to do tematu Legionelli ? http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

 

""Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C." w ust. 2a brzmi: " Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C." Należy nadmienić, że bakterie Legionella w temperaturach wyższych niż +60 °C, nie tylko się nie namnażają, ale szybko giną. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja

Jaką temperaturę masz nastawioną na CWU TM50 ?

 

Jak ma się to do tematu Legionelli ? http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella

 

"

 

Temp zależną od upodobań - 35-40stC w lecie i 45-50 do kąpieli zimą!

 

'Wygrzewanie' Legionelli to sprawa okresowego podkręcenia bojlerka... Ja mam tanią taryfę nocną, więc tylko zamykam zaworek wężownicy i daję grzałkę ON (termostat el.na 70stC) na godzinkę ok. północy raz na parę tygodni i po sprawie. Zaworek TM50 i tak nie puszcza mi tego ukropu na krany...

Do kotła: temperatury wówczas nie podkręcam, bo to BARDZO zwiększa mi spalanie, no i regulacje od nowa, bo mam sterownik zabytkowy: Tango!

Tak wogóle to ta Legionella trochę jak świńska grypa i emisja CO2 - służy głównie do drenaży naszych kieszeni przez spryciarzy :)

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trudno mi ocenić

wiem, że z tego powodu naczynia przeponowe sa montowane na zasilaniu zasobników

i wiem, że groźne to jest dopiero po namnożeniu tej bakterii do pewnej ilości w wodzie, od jednej bakterii nic nikomu nie będzie

dla spokoju oczywiście lepiej zaślepić ten odcinek tuż przy przepływającej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla spokoju oczywiście lepiej zaślepić ten odcinek tuż przy przepływającej wodzie.

 

nie ma takiej możliwości

 

wiem, że z tego powodu naczynia przeponowe sa montowane na zasilaniu zasobników

 

ale co ma do tego zbiornik przeponowy ? ja w swojej instalacji nie mam wcale takiego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.