Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka instalacji C.O.


Roxyx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zrobiłem sobie użytkowe poddasze i muszę je czymś ogrzać. Instalację na poddaszu planuję podobną jak na parterze czyli grawitacyjna otwarta. Mam tylko dwa pytania bo moi fachowcy albo mają słaby dar przekonywania albo ja jestem niedowiarkiem. Czy można podłączyć się z pionem do rury zasilającej grzejnik? To znaczy mam na dole grzejniki do których doprowadzone jest ogrzewanie i do rury zasilającej polecają moi fachowcy zrobić wcinkę i z tej rury zasilającej jeden grzejnik zrobić pion który na pietrze ma zasilić jeszcze 2 grzejniki. Czy to jest dobre rozwiązanie? Po drugie czy pion można zrobić nie w linii prostej (pionowej)? Średnica rury na zasileniu grzejnika 3/4 cala ten ewentualny pion też miałby mieć 3/4 cala. Jak to się odbije na późniejszej eksploatacji dolnego grzejnika, czy w ogóle będzie chciał grzać? Nie chcą ruszać pionu bo była by to rozwałka na całego a z drugiej strony jeśli mam mieć później problemy z ogrzewaniem to może jednak żeby ta instalacja była normalna czyli pion w "pionie" a nie po skosie. Pomóżcie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole są grzejniki żeliwne do tych co mam się wciąć i tam idą rury 3/4 cala, natomiast na górze będą grzejniki aluminiowe do których będą dochodzić gałązki 1/2 cala. Na razie mam tylko grawitację bez pompki ale jak to zrobię to chyba będzie potrzeba dołożenia jej dla sprawniejszego działania instalacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja sugerował bym do układu podłączyć pompę ładującą. Z pewnością jest więcej przeciw niż za ale w przypadku gdy modernizujemy kotłownie i mamy do czynienia z dwiema kondygnacjami może okazać się że właśnie te nowe kaloryfery będą grzały lepiej od tych które z pozoru są bliżej zasilania czyli na parterze budynku. Wiąże się to z różną budową kaloryferów ( opory hydrauliczne) zabrudzeniami ( szlam) wewnątrz a przede wszystkim z tero-fizyką. Woda będzie krążyć po torze który będzie stawiał najmniejsze opory hydrauliczne. Układ pompowy powinien rozwiązać sprawę a z pewnością wyciągniecie pionu na dwa kaloryfery z jednego nie będzie stanowić żadnego problemu. Oczywiście zachęcam do prób bez wspomagaczy ( pompa) Jeśli okaże się że zdaje CO pracuje prawidłowo ( mogą być problemy z określeniem jego sprawności ze względu na to że mamy okres przejściowy) to po co dodatkowe koszty jednorazowe i kilka groszy większy rachunek za energie. Pozdrawiam.

 

PS: Grunt to eksperyment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak nam to wyjdzie w praniu. Nie omieszkam opisać jak instalacja się sprawuje, odnośnie szlamu itp rzeczy będzie okazja zajrzeć do żeliwnych grzejników podczas rozmontowywania gałązek i ocenić ich stan wtedy też będzie czas aby ewentualnie zrobić małe płukanko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.