Skocz do zawartości

PawelPe

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia PawelPe

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Nie wiem czy chodzi o to, ale odnajdź w internecie dokument "grundfosliterature-1356953.pdf", tam na stronie 18 masz poglądowy schemat obrazujący różne tryby pracy pompy (stałej prędkości, stałego ciśnienia, proporcjonalnego ciśnienia). Ja mam inne pytanie. Mam "standardową" instalację c.w.u. z rur PP zgrzewanych, wyposażoną w rurę cyrkulacyjną. Cyrkulacja na rurze o średnicy wewnętrznej 12mm. Teraz chcę dobrać odpowiednią pompę cyrkulacyjną. Nie potrzebuję pompy energooszczędnej, za to zależy mi na możliwie dużej wydajności, ponieważ pompa będzie załączana włącznikiem. Ma działać jedynie tak długo, by dopchnąć w pobliże wszystkich odbiorników ciepłą wodę i się wyłączyć. Zależy mi na tym by od momentu załączenia pompy jak najkrócej czekać na ciepłą wodę. Z drugiej strony nie chcę spowodować powstania szumów związanych z przepływem wody przez rurę cyrkulacyjną. Jaką pompę zastosować? Czy taka leszczyńska 25PWr40 będzie odpowiednia?
  2. OK. Doczytałem. Układ (jak na schemacie kilka postów wyżej) ze zaworem trójdrogowym na zasilaniu rozdzielacza podłogówki, mieszającym wodę z kotła z wodą z powrotu podłogówki, to najbardziej klasyczny układ, stosowany przy łączeniu tradycyjnych grzejników z podłogówką w jednym układzie. Czyli wyważyłem otwarte drzwi. Mam jeszcze jedną wątpliwość. Czy zawór mieszający powinien być wyposażony w siłownik i regulowany jakąś automatyką sterującą, czy wystarczy że będzie jednorazowo wyregulowany podczas rozruchu i jego nastawy nie będą, podczas eksploatacji ogrzewania, zmieniane? Aaaa... i jeszcze: Czy, dla ewentualnego sterowania mieszaczem lub braku takiegoż sterowania, będzie miało znaczenie, że praca kotła jest (lub nie jest) sterowana za pomocą krzywych grzewczych?
  3. Domek będzie specyficzny. Na ścianach zewnętrznych 20cm styropianu, fundamentowych 12cm XPSa, w stropie 40cm granulatu wełny, w podłodze 16cm styropianu, okna to (poza dwoma) nieotwierane fiksy w pakiecie trzyszybowym, wentylacja z rekuperatorem przeciwprądowym, pod domem jest GWC. C.O. chciałem napędzać jednofunkcyjnym kotłem kondensacyjnym małej mocy (Junkers Cerapur 14 lub Immergas Victrix 12). Większość to na razie założenia, w chwili obecnej mamy stan surowy zamknięty. I właśnie przymierzam się do instalacji. Stąd ten wątek.
  4. Przemyślałem i zmieniłem koncepcję. Od początku chciałem użyć układu "prymitywnego", na RTLach, ale wiele osób radzi mi użycie takiego właśnie rozdzielacza 2w1. Twoja rada "przepełniła czarę" i zdecydowałem się poważnie rozważyć taki układ. Rozdzielacz wydaje się zmyślny. Poczytałem o nim. I mam szereg wątpliwości (stara prawda, im więcej wiem, tym mniej wiem). 1. (bardziej z ciekawości) Jaką rolę pełni by-pass na lewo od pompy? 2. Taki układ steruje podłogówką na zasadzie regulacji ilościowej (jeśli dobrze to interpretuję), przez co podgrzewa powrót do kotła. Czy przy kondensacie to ma znaczenie? 3. "Warunek konieczny: temperatura zasilania rozdzielacza min 20°C wyższa niż temp. w układzie ogrzewania podłogowego." Czy wobec takiego warunku, rozdzielacz będzie prawidłowo współpracował z układem opartym o płaską krzywą grzewczą z różnicą mniejszą niż 20st.C? 4. Czy taki rozdzielacz może, tak w ogóle, pracować z kotłem, sterowanym krzywą grzewczą? (bo wydaje mi się, że układ mieszający i zawór termostatyczny dbają tylko o to by zasilanie nie przekroczyło temperatury maksymalnej dla podłogówki - przykład nr 2 na załączonym rysunku) Sądzę, że powinno się osiągnąć stan sterowania opisany przykładem nr 1 na załączonym rysunku (proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeśli się mylę). Czy układ zaprezentowany poniżej na rysunku będzie poprawnie funkcjonował? Dwa obiegi, od strony kotła widziane jako jeden, woda dopływająca do rozdzielacza podłogówki zmieszana z powrotem w stałym stosunku. Kocioł pracujący na zasadzie krzywej grzewczej. Czy taki układ pomp zda egzamin?
  5. Dziękuję za konkretne odpowiedzi. Chciałem podpytywać po kolei o poszczególne elementy instalacji, ale chyba lepiej zrobię, jak przedstawię całą sytuację. A więc, od razu na głęboką wodę. Dom nowobudowany. Parterowy z poddaszem przygotowanym do ewentualnej przyszłej adaptacji. Ze silikatu. Będzie ciepły (styropian 15cm w podłodze, 20cm na ścianach, 30cm wełny w stropie, 30cm wełny w dachu, ?ciepłe? okna). Parter to około 120m2, poddasze 60m2. Kocioł i rozdzielacze umieszczone będą w pomieszczeniu 1/4 (wydaje mi się, że nie musi być tam ogrzewania, ponieważ kotłownia nagrzeje się od rozdzielacza, kotła i rur rozprowadzających C.O. Czy mam rację?) Pomieszczenie 1/3 będzie pełniło dodatkowo rolę pralni i suszarni. Ogrzewanie ? piec kondensacyjny (celuję w Immergas Victrix X 12 lub Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3C). Grzejniki: płytowe, kanałowe, ogrzewanie podłogowe (szczegóły na załączonym rzucie). Chcę instalację C.O. rozprowadzić sam. Jestem umówiony z instalatorem jedynie na zrobienie kotłowni. Dodatkowo, dom będzie miał wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na rzucie zaznaczyłem usytuowanie anemostatów nawiewnych (niebieskie) i wywiewnych (czerwone). W programie Audytor OZC policzyłem zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na ciepło (podaję je na rzucie). Zapotrzebowanie jest bardzo niewielkie, ale obliczenia wydają się być poprawne, co potwierdził człowiek z SANKOMu. Pomysł na instalację C.O. miałem następujący: Instalacja na jednym rozdzielaczu, napędzany pompą z kotła. Trzy obwody podłogówki (1/3+1/1, 1/5+drabinka, 1/10) oraz pięć sekcji grzejników (każdy grzejnik osobno). Czyli jeden rozdzielacz na 8 sekcji. Ewentualnie w przyszłości, po adaptacji poddasza, drugi rozdzielacz, ze swoją pompą, na piętrze. Zasilanie wodą o parametrach 55/45 i RTLe na powrotach podłogówki. Grzejniki płytowe i kanałowe mam zamiar przewymiarować (z 75/65 na 55/45) zgodnie z danymi znalezionymi w katalogach producentów. Problemy. I teraz natknąłem się na problem z prawidłowym oszacowaniem temperatury zasilającej podłogówkę i odpowiednim dobraniem rozstawu rurek. Widzę też problem w tym, że grzejniki klasyczne będą proporcjonalnie zwiększały swoją moc, wraz ze wzrostem temperatury zasilania od 30 do 55st.C, za to podłogówka, sterowana RTLami, będzie miała prawie od razu (przy 35st.C) maksymalną moc, która nie zmieni się już w zakresie 35->55st.C. Żeby tego było mało, ciąg powietrza będzie taki, że akurat tam gdzie będzie podłogówka, będzie napływało ogrzane w poprzednich pomieszczeniach powietrze. Myślę sobie, że to zjawisko może zniwelować brak wzrostu mocy podłogówki przy większych mrozach, ale czy mam rację, nie wiem? Dodam, że chciałbym jak najbardziej ograniczyć w instalacji liczbę urządzeń zasilanych prądem. Często, u nas na wsi, wyłączają prąd. Obmyśliłem sobie, że sam kocioł dam radę zasilać awaryjnie z UPSa, ale kocioł + pompa + elektrozaworki + inne duperelki będzie już gorzej tak zasilać. Co sądzicie o tym układzie?
  6. Lody, po wizycie w dziale "Przywitaj się", przełamane, więc chciałbym przejść do, nurtujących mnie, wątpliwości dotyczących instalacji C.O. Zacznę może od szczegółu, by przejść w toku dyskusji do ogółu. Chciałbym mieć podłogówkę w kilku niewielkich pomieszczeniach. Obliczam rozstaw rurek, w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło dla danego pomieszczenia, obliczone w Audytorze OZC i poradniku firmy Aquatherm, gdzie znalazłem moc 1m2 podłogówki w zależności od: temperatury pomieszczenia, rozstawu rurek oraz temperatury wody. I o ową temperaturę wody mi chodzi. Jaką temperaturę przyjąć, jeśli zakładam, że podłogówkę będę zasilał wodą o temperaturze 55st.C a na końcu sekcji montował zawór RTL ograniczający przepływ a tym samym temperaturę? Chciałbym łazienkę ogrzewać podłogówką, ale jednocześnie zamontować w niej małą drabinkę przeznaczoną do suszenia ręczników. I tylko do tego. W jaki sposób zasilić grzejnik drabinkowy? Czy mogę włączyć go w obieg podłogówki? Szeregowo, na początku obwodu (czyli woda z rozdzielacza pierw popłynie drabinką, a następnie rurami podłogówki), czy w jakiś inny sposób? Pozdrawiam Paweł
  7. Dzień dobry. To mój pierwszy post. Buduję dom i traktuję fora jak skarbnicę wiedzy. W zasadzie jestem aktywnym użytkownikiem innego forum, forum ogólnobudowlanego, ale tam z wiedzą fachową różnie. Odpowiadają najczęściej tacy sami inwestorzy jak ja. Brakowało mi miejsca, gdzie mógłbym skonsultować swoje problemy z fachowcami ...aż trafiłem tutaj ;) Jestem na etapie planowania instalacji hydraulicznych i mam, w związku z tym, baaardzo wiele pytań. Paweł
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.