Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła Secespol I Zawór Czterodrogowy


Adam1612

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Nie. jest zbędny. Powrót jest chroniony większym przepływem przez wymiennik.

Witam ! A ja przy okazji zapytam czy musi być spełniony warunek tak jak przy zaworze 4D (maksymalnie krótki obieg i średnica przyłączeniowa taka jak zasilanie i powrót ),

1. Czy wymiennik płytowy musi być jak najbliżej kotła i czy średnice przyłączeniowe wymiennika lepiej żeby były większe niż mniejsze np 1" czy 3/4" (piec ma zasilanie i powrót 2") .

2 . Czy pompa po stronie kotła może być 25/40 a po stronie układu zamkniętego 25/60.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Połączenie przez wymiennik wymaga pompy na obiegu pierwotnym, ponieważ o grawitacji tutaj nie może być mowy. Ona nie zadziała w związku z dużymi oporami przepływu przez wymiennik. Pompa po stronie kotła może być minimalna 25/40 a po stronie wtórnej taka aby poprawnie zapewnić przepływy we wszystkich częściach instalacji. Rury przed i za wymiennikiem wystarczą 1 cal lub miedź 28. O mniejszym przekroju nie polecam, ponieważ może zachodzić zjawisko kawitacji. Z wyjścia kotła 2" zredukuj trójnikiem na 2 x 1" gdzie jedno z wyjść pionowo do góry podłącz do zbiornika otwartego a do drugiego w następującej kolejności podłącz wymiennik: > kocioł > trójnik > zawór kulowy > filtr > pompa 25/40 > wymiennik > zawór kulowy > powrót do kotła. Ważne by woda do wymiennika była wtłaczana.

 

Przy okazji zapytam osoby posiadające takie rozwiązanie jaką temperaturę uzyskujecie na powrocie kotła w stosunku do wyjścia z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo planuję wpięcie w obwód wtórny piec gazowy z zasobnikiem.

Praca całego systemu miałaby wyglądać następująco: Palę w piecu węglowym - wieczorem ostatnie podłożenie węgla do pieca, następnie nad ranem po spadnięciu temperatury w mieszkaniu włącza się automatycznie piec gazowy aby dociągnąć do zadanej temperatury. Wieczorem przychodzę z pracy i idę do piwnicy i palę w węglowym. W okresach przejściowych palenie więcej gazem niż węglem. Latem ciepła woda tylko z pieca gazowego.

Tylko nie wiem jak rozwiązać sterowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie docelowo tak jak u mnie wygląda kotłownia . :D

Mam piec weglowy podłączony przez wymiennik do obiegu grzejnikowego.Zastosowałem jednak zawór 4 drogowy ,może to błąd ale mam większy wpływ na regulację temperatury na kotle i zasobniku cwu (z tego korzystam gdy palę w węglowym czyli zimą) .

Po stronie grzejnikowej jest wpięty piec gazowy Vitopend 100 z drugim zasobnikiem cwu oraz sterownikiem znajdującym się w pokoju dziennym (z tego latem -cwu :P ).

Jeśli palę w piecu węglowym a temperatura w domu spadnie poniżej 18 stopni (taką temperaturę mam ustawioną na sterowniku),a tak dzieje się jeśli nie ma nikogo w domu dłuższy czas włącza się piec gazowy .

Początkowo myślałem że będę potrzebował jakiegoś dodatkowego sterowania kotłem gazowym ale wszystko śmiga bez tego.

Opisy różnych sposobów sterowania takich dwóch pieców można znaleść m.in.na elektroda.pl.

U mnie węglowa wygląda to tak http://forum.info-og...__fromsearch__1 ,gazowa w pomieszczeniu obok :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie przez wymiennik wymaga pompy na obiegu pierwotnym, ponieważ o grawitacji tutaj nie może być mowy. Ona nie zadziała w związku z dużymi oporami przepływu przez wymiennik. Pompa po stronie kotła może być minimalna 25/40 a po stronie wtórnej taka aby poprawnie zapewnić przepływy we wszystkich częściach instalacji. Rury przed i za wymiennikiem wystarczą 1 cal lub miedź 28. O mniejszym przekroju nie polecam, ponieważ może zachodzić zjawisko kawitacji. Z wyjścia kotła 2" zredukuj trójnikiem na 2 x 1" gdzie jedno z wyjść pionowo do góry podłącz do zbiornika otwartego a do drugiego w następującej kolejności podłącz wymiennik: > kocioł > trójnik > zawór kulowy > filtr > pompa 25/40 > wymiennik > zawór kulowy > powrót do kotła. Ważne by woda do wymiennika była wtłaczana.

 

Przy okazji zapytam osoby posiadające takie rozwiązanie jaką temperaturę uzyskujecie na powrocie kotła w stosunku do wyjścia z kotła.

 

w zależności od aktualnego odbioru ciepła temp na powrocie niższa o 5 do 10 *C niż na zasilaniu

 

Przy okazji, dlaczego pompa powinna tłoczyć wodę na wymiennik, u mnie jest akurat odwrotnie, na małym obiegu kotłowym z wymiennikiem pompa jest na powrocie, czyli na wymiennikiem. Stąd moje pytanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Wymiennik posiada duży opór przepływu jeżeli pompa będzie z niego wysysać wodę to może zachodzić zjawisko kawitacji czyli wytrącanie się pęcherzyków powietrza spowodowane podciśnieniem przed pompą. Skutkować to będzie mniejszą wydajnością pompy a co gorsza jej zapowietrzaniem. Z tego powodu lepiej jest wtłaczać wodę do wymiennika, ponieważ przed pompą znajduje się rura o średnicy przyłącza pompy z reguły jest to 1" lub miedź 28 a to wystarcza do prawidłowego dopływu wody do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.