Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

mam pytanie odnośnie naczynia wzbiorczego, mianowicie będę przerabiał kotłownię ,( instalacja od pionu w stronę mieszkania zostaje bez zmian) która będzie znajdować się obok mieszkania, i jest mały problem z umieszczeniem naczynia. Wszędzie czytam ,że rura musi być puszczona bezpośrednio od kotła , ja nie mam takiej możliwości ponieważ mieszkam na piętrze a kotłownia jest obok jakieś 5-6 m , jak do tej pory naczynie było umieszczone na strychu na zakończeniu pionu od grzejników (na zasilaniu), woda kilka razy już była zagotowana i nie było żadnego problemu wszystko zadziałało ok (takie rozwiązanie funkcjonuje już tak ok 10 lat) , czy może tak to zostać, czy ktoś podpowie mi jakieś inne rozwiązanie? może dodatkowy zawór bezpieczeństwa na wszelki wypadek?

dziękuję za sugestie

dodałem szkic poglądowy (bez wnikania w szczegóły rozwiązania instalacji) jak to mniej więcej wygląda

kot_ownia.bmp

Opublikowano

Kłaniam się.

I ja nie mam naczynia wzbiorczego na oddzielnym pionie, od zawsze. Wszystko działa. Jeśli obieg jest otwarty, naczynie w najwyższym względem grzejników, położeniu i zaizolowane przed mrozem, powinno być ok.

defin

Opublikowano

Na starej inst, jal mi sie gotowało [raz jedyny] to pionem 3/4 para sadziła pięknie, szumiało az się zbudziłem.

W kotle sie grzecznie kotłowało i to wszystko. Zamknąłem klapki i sie uspokoiło.

Opublikowano

Może tak być jak najbardziej. Sam mam starą instalację grawitacyjną, naczynie wisi na jednym z pionów 3/4 na którym są 2 grzejniki i gotowało się już kilka razy, zawsze wszystko działało jak należy. Zadbaj tylko o to, żebyś po drodze do naczynia nie miał np. zaworu 4D, bo jak go zamkniesz to zrobi się układ zamknięty przy kotle i może być bum.

Opublikowano

i dlatego do naczynia powinny iść dwie rury:jedna z pionu zasilającego wpięta w górnej części naczynia a druga z pionu powrotnego wpięta do naczynia od dołu

Opublikowano

polską normą ale bardziej tym przypadkiem,gdzie Dale słusznie odradza montaż 4D lub innej armatury na pionie zasilajacym.gdyby była druga rura, w razie całkowitego zamkniecia 4D, kocioł nadal byłby połączony z naczyniem poprzez powrót.pozdrawiam również..

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.