Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ! Mam mały problem ze skaczacym cisnieniem a mianowicie :

- posiadam piec Sas-a nwt 29 kW

- instalacja jest w układzie zamknietym

- ogrzewam trzy kondygnacje - piwnice - parter i poddacze ok 300 m2

Problem mam taki : gdy woda w instalacji jest zimna cisnienie ktore pokazuje manometr na naczyniu przeponowym wynosi 0,9 - a gdy rozpale w piecu i osiagne temperature na piecu ok 55 stopni cisnienie jest ok 1,9 bara. Czytaja roznego rodzaju posty i porady wpadlem na to by sprawdzic cisnienie w naczyniu okazalo sie ze po spuszczeniu wody z instalacji cisnienie wynosilo ok 0,5 bara sradzone dobrym manometrem po dopompowaniu do 1,5 bara napelnilem upklad woda do 1,3 bara cisnine odczytane z manometru na naczyniu przeponowym - cisnienie skakalo ponad dwie atmosfery . Nie wiem co jest grane uklad chyba odpowietrzony pompa tez instalacja ma pol roku i od poczatku byl problem nie zwracalem na to uwagi ale ktoregos dnia nie grzalo mi powrotu i wtedy zaczalem szukac okazalo sie ze byl zatkany czyscik przy pompce wyczyscilem i ok. Ale zauwazylem tez ze na piecu pisze max cisnienie 1,5 bara wiec troszke sie przestraszylem poniewaz uklad prauje u mnie na wyszym. I mam jeszcze jeden problem dosc czesto gdy sprawdzam czy kaloryfery sie nie zapowietrzyly na poddaszu jest troszku powietrza w nich minimalnie ale jest i zadaza sie to czesto POMOZCIE ?

Opublikowano

1,5 bara w zbiorniku przeponowym dla zadanego ciśnienia 0,9 to stanowczo za dużo. Zmierz wysokość od zbiornika do najwyzszego punktu instalacji( 1 m= 0,1 bara) dodaj do tego 0,2,bara i to będzie odpowiednie ciśnienie dla zbiornika przeponowego. Ciśnienie w instalacji to też wysokość + 0,1 bara. Możesz mieć większe ciśnienie ale trzeba zachować te proporcje. Polecam jeszcze założyć specjalny śrubunek do zbiornika przeponowego który umożliwia odkręcenie zbiornika bez spuszczania wody.

Opublikowano

Tak wiem o tym no ale jak pisalem wczesniej nabilem 1,5 bara do naczynia i 1,3 bara do istalacji no ale wtedy cisnienie po rozpaleniu pieca skakalo do prwie 2,4 bara. Wysokosci jest ok 7 metrow. No ale wie wiem czy to ma znaczenie : kaloryfery mam podlaczane z boku powrot u dołu zasilanie od gory zawory najzwyklejsze przy kaloryferach . rury do kaoryferow ozchodza sie w wylewkach rury miedziane.

Opublikowano

Wszystko wskazuje na to że masz za mały zbiornik wyrównawczy. Ja także mam 0,9 bara w instalacji i maksymalna różnica w ciśnieniu to 0,2 bara. Policz jaką masz pojemność wodną całej instalacji.

Opublikowano

jeszcze jedno nasuw mi sie na mysl instalator przy uruchomieniu pieca no i przez ok 3 miesiace cisnienie bylo bardzo male moze to spowodowalo uszkodzenie naczynia przeponowego ?

Opublikowano

A ile wody jest w instalacji to nie bardzo bede umial policzyc sas 29 kW chyba 96 litrow gosciu mowile ze w instalacji jest mniej wody niz w piecu wiec na oko obstawiam jakies 160 litrow .

Opublikowano

Nieszczelna membrama może być przyczyną takich właśnie objawów, bo jak piszesz wszystko było w porządku i teraz masz takie jaja. Odkręć go i sprawdz czy w zbiorniku nie ma wody.

A zawór bezpieczeń stwa masz ? i na jakie ciśnienie?

Opublikowano

To w końcu jaka pojemność ma to naczynie?To bardzo ważne.

Wg. mnie powinno mieć 25-30l.

Przy wysokości instalacji 7m,ciśnienie w naczyniu powinno być max.0,9bar.

Opublikowano

naczynie ma pojemnosc 18 litrow. Moim zdaniem nie mam juz manometru ale jutro kupie i zmierze cisnienie w naczyniu - u gory mam codziennie niewielkie ilosci powietrza (w 3 kaloryferach) poniewaz jest malutka dziurka w mebramie od gory ucieka powietrze i spada cisnienie w membramie no i caly problem jest w tym ( spada mi delikatnie tez cisnienie w ukladzie ). No ale moge sie mylic co wy na moja teorie ? Chybraulikiem nie jestem no ale na zdrowy rozum to wywnioskowalem.

Opublikowano

mozna odkrecic naczynie z tego ramienia na ktorym wisi? Na ramieniu znajduje sie tak jak pisalem wczesniej zbiornik z membrana 18litrow fabrycznie nabity na 1,5 bara, manometr, zawor bezpieczenstwa na 3 bary mo i chyba odpowietrznik pisze na nim 110 stopni celcjusza lub 10 bar ale od gory jest pokretlo (wyglada dla mnie jak odpowietrznik calkeim podobny do tych ktore mam pomontowane - automatyczne).

Opublikowano

a i jeszcze jedno jak probowale sposcic kiedys troche powietrza od spodu przez wentyl z membrany to wyskoczylo samo powietrze nie bylo wody no ale mambrana miala trochu powietrza jeszcze wiec nie dostaje sie woda.

Opublikowano

Ja jestem zwolennikiem układów zamknietych, ale ten który Ci to montował powinien do gułagu trafić za tą petardę w kotłowni. Po piersze zmień zawór bezpieczeństwa na 1,5 bara, napełnij powietrzem zbiornik do 0.9 następnie napełniaj powoli instalację i obserwuj manometr. Zaobserwuj moment kiedy ciśnienie przestanie rosnąć zamknij dopływ wody. Jeśli ciśnienie bedzie odpowiednie to skocz sobie do wulkanizatora aby Ci wymienił powietrze na azot.

Opublikowano

Nie możesz mieć większego zaworu bezpieczeństwa niż 1,5 bara bo to niebezpieczne dla kotła. Co do napełniania- napełniając instalację ciśnienie będzie rosło do momentu aż zacznie się rozciągać przepona w zbiorniku wtedy właśnie można zaobserwować że ciśnienie na chwilę staje w miejscu. po odpowietrzeniu się instalacji powinno być dobrze.

Opublikowano

Jeśli bedzie przepona uszkodzona to tak jakbyś wogóle nie maił zbiornika wyrównawczego i nawet niewielki wzrost temperatury bedzie się przekładał na znaczny wzrost ciśnienia. Odkręć zbiornik i sprawdź czy nie ma w nim wody, musisz być pewny że zbiornik jest sprawny i ciśnienie prawidłowe. Ciśnieniomierz do opon chyba masz?

Opublikowano

Jeśli faktycznie jest tak jak piszesz to wywal ten zbiornik do złomu i kup sobie nowy, najlepiej 25 lub 30 litrów. Jak nie masz specjalnego śrubunku który pozwala na odkręcenie zbiornika bez spuszczania wody z instalcji to będziesz zawsze miał problem bo takie zbiorniki przynajmniej raz w sezonie należy sprawdzać.

Opublikowano

z tego wszystkiego chyba w czwartek sprobuje kupic nowe naczynie i wymienic koszt to 100 zł a nic innego po przeczytaniu tyla postow nie przychodzi mi do glowy nabijalem i probowalem zmieniac cisnienie nic nie pomaga cisnienie skacze caly czas a gwarancji pewno nie ma takie naczynie bo moje jest kupione jakies pol roku temu.

Opublikowano

a ma to znaczenie w ktorym miejscu jes zalozone naczynie bo mam zalozone zaraz nad posadzka na ruze powrotowej ze zbiornika do grzania wody 250l ale zbiornik jest w tej chwili nie wlaczony poniewaz nie potrzebuje cieplej wody no i powrot i zasilenie sa dciete zawrami - oczywiscie naczynie nie jest odciete .

Opublikowano

na jakiej podstawie dobiera sie wielkosc naczynia przeponowego ? co trzeba brac po uwage tzn ile litrow ma miec dlaczego 25 ? bo wiesz nie wiem z kad sie to bierze moze dlatego padlo ze bylo za male mialem 18 do tej pory

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.