Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy To Pójdzie Na Grawitacji?


Dale

Rekomendowane odpowiedzi

Do baca350 Rury: piony z takich rur jak wylot/wlot do kotła {grawitacja]

To mam rozumieć,że jak mam wyjścia 1i 1/2(półtora)cala w piecu,to wszystkie piony wchodzące do kaloryferów mają mieć półtora cala?A wejścia do kaloryferów są na 3/4.To ile mają mieć poziomy? :D

 

U mnie np. było to tak (instalacja grawitacyjna wykonana na początku lat 70., z grzejnikami żeliwnymi i kotłem c.o. 25 kW usytuowanym poniżej nich w piwnicy):

Główna rura zasilająca wychodząca z pieca oraz główna rura powrotu do kotła miały rozmiar 2 cali. Końcówka górna tej rury zasilającej była wspawana do kawałka bardzo grubej rury usytuowanej poziomo (zamkniętej z obydwu stron), pełniącej jakby funkcję prostego rozdzielacza na poszczególne piony (podobnie było z rurami powrotu idącymi z poszczególnych pionów). Rury wychodzące z tego "rozdzielacza" na piony miały po 1,5 cala w piwnicy (biegły poziomo pod sufitem), a w pokojach były zestopniowane do 1 cala. Mniej więcej w połowie ściany nastąpiło ich rozgałęzienie - na rury 3/4 cala idące bezpośrednio do grzejników (boczne i do góry) o ilości żeberek większej niż 10 albo do miejsc, gdzie trzeba było zastosować większą liczbę kolanek i zagięć. Do kaloryferów mniejszych, mających mniej niż 10 żeberek, podłączone były rury półcalowe.

Tyle na ten temat. Dodam, że była to instalacja wykonana bez projektów i skomplikowanych obliczeń. A całość działała bardzo sprawnie, choć nagrzewała się długo, bo ok. 2 godzin, ale dla tego typu instalacji to chyba standard. Nie było problemów z niedogrzewaniem, może w przypadku dwóch grzejników, które z czasem się zapowietrzyły. Dziś z sentymentem to wspominam, zwłaszcza kiedy muszę się męczyć z niesprawnymi UPS-ami i bać się o przerwy w dostawie prądu.

Dodam, że widziałem instalacje grawitacyjne, które sprawnie działały również na mniejszych przekrojach (1,5 cala rury zasilania i powrotu z pieca, 28 mm piony i 15 mm grzejniki stalowe). Ale ponieważ każda instalacja jest przeważnie inna, to parametry musi dobrać zawsze fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak będzie trzeba ją szybko nagrzać to zamknie się zawór na zasilaniu C.O. i wtedy cały obieg pójdzie na boiler wymuszając niejako szybkie nagrzanie wody (oczywiście trzeba będzie pilnować termometru i nie przesadzić żeby nie zagotować wody). Jak wszystko będzi-- kręcisz bat na własna dupę! Obieg CWU zagrzeje ci sie tak szybko że nawet kaaawy sie nie zdążysz napić. Żadnych zaworów odcinających na nitce CO i zaw. bezp. 1,5 bar bez możliwości odcięcia na zasilaniu.

 

Piony : jeżeli jeden na cała chałupe to polecam nawet 1,5" jeżeli to ma działac na grawitacji przy tak małej różnicy poziomów kocioł/grzejniki.

 

Ja 30 klat temu spichciłem pierwsza instalację CO -grawi i rozprowadzenie w piwnicy było 1,5" a piony 3/4 i było troche do dupy! Ale takie rurki dorwałem [ wówczas mat. budowlane były "polowane" , nie było tak jak teraz ]

Po założwniu pompki było ok a 3 lata temu wyrżłem wszystko z piwnicy i zrobiłem Cu 22 na kotle sutomatycznym i dopiero jest spokój.

Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po założwniu pompki było ok a 3 lata temu wyrżłem wszystko z piwnicy i zrobiłem Cu 22 na kotle sutomatycznym i dopiero jest spokój.

 

I jak, grawitacja na tych rurkach 22 mm sprawnie pracuje czy w ogóle nie działa?

 

A co to jest ten kocioł "sutomatyczny"? :)

_______________

 

Z innej beczki: polecam lekturę ciekawych wątków na temat instalacji grawitacyjnych z rurek miedzianych itp.

 

http://forum.budujemydom.pl/lofiversion/index.php/t8848.html

 

http://www.forumbudowlane.pl/vt/19019/0/zmiana-zwyklego-pieca-na-eko?t=19019

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak będzie trzeba ją szybko nagrzać to zamknie się zawór na zasilaniu C.O. i wtedy cały obieg pójdzie na boiler wymuszając niejako szybkie nagrzanie wody (oczywiście trzeba będzie pilnować termometru i nie przesadzić żeby nie zagotować wody).
-- kręcisz bat na własna dupę! Obieg CWU zagrzeje ci sie tak szybko że nawet kaaawy sie nie zdążysz napić. Żadnych zaworów odcinających na nitce CO i zaw. bezp. 1,5 bar bez możliwości odcięcia na zasilaniu.

Ej zara zara, popatrz no na schemat. Zawór kulowy do ręcznego zamknięcia C.O nie odcina rury prowadzącej do otwartego naczynia wyrównawczego, więc nawet w przypadku zagotowania nic się nie stanie. Ale tu masz rację, jak cała moc pieca pójdzie nagle w bojler, który będzie miał wężownicę o mocy najwyżej kilku kilowatów to szybko ugotuje wodę. Może lepszy byłby zawór wieloobrotowy którym można by na przykład zamknąć C.O w 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.