Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Przeczytałem już chyba cały internet, trochę popytałem na forum, ale nadal nie wymyśliłem kotła. Jestem o tyle mądrzejszy, że wiem, co mam do wyboru na miejscu.

Dom parterowy 80m2, BK24+12 cm styropian (na ścianie wschodniej z kotłownią i kuchnią nawet 16 cm), w podłodze i stropie po 10cm, do domu doklejony taras-radiator (przyklejony do fundamentow, nie izolowany) , do tego zasobnik na CWU, nie chcę bufora (koszt, miejsce).

Chciałbym to wszystko opalić węglem, bez nadmuchów, bez podajników, z wróżenia wychodzi mi zapotrzebowanie na moc 10 kW (ale nie jestem jej pewny na 100%). Czy na tą moc ma wpływ wielkość zasobnika? Czy zastosowanie 100 czy 300 litrów ma znaczenie?

Instalacja jest zaprojektowana na dwie pompki, Co i ładującą CWU, bez zaworu 4d, ciepły powrót na kocioł ma być zrealizowany przez podmieszanie bez regulacji. Nie wnikałem chwilowo co i jak, daję trochę wolnej ręki hydraulikowi, facet ma spore doświadczenie.

I z mocą jest problem, 10 kW dolno-górny (zobaczy się w praktyce, jak się w nim pali) to tylko Defro Optima, z górnych Ogniwo, Optima Komfort. Cichewicz swojej Ultimy 8kW już nie produkuje.

Gdyby wziąć większy, to dochodzą jeszcze zakupy przez internet: dolne Taurus Tur i HEF 14kW. Szczególnie ciepło piszą o tym HEFie. Ale co się z nim stanie przy przewymiarowaniu? A może da się jakoś prosto zmniejszyć jego moc, np. kładąc na ruszcie kawałek cegły?

Opublikowano

Kocioł o mocy 10-12 kW wydaje się wystarczający dla Ciebie. A wielkość bojlera oczywiście, że ma znaczenie (więcej wody do ogrzania). Bojler 140L to coś w granicy 3lub 4kW. W przypadku za dużego kotła to najprościej mówiąc będziesz miał duże problemy wiosną i jesienią, może zagotowywać Ci wodę, dużo też zależy od Twoich umiejętności a przede wszystkim wyobraźni.

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź. Umiejętności na razie brak, ale staram się to jakoś wszystko teoretycznie ogarnąć, żeby mieć jakieś pojęcie o procesach zachodzących w układzie CO.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.