Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC Daikin EBLA 06 E3V3 - wsparcie techniczne


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry wszystkim,

Domek 148m2 - wszelkie instalacje wodno - kanalizacyjne jak i za chwilę podłogówki wykonuję własnymi siłami.

Gdy pompy zaczęły schodzić z cen postanowiłem pod koniec zeszłego roku kupić Daikin EBLA 06 E3V3 z dodatkową grzałką 3kW, zbiornik CWU 250L oraz bufor 200L. To był bardzo szybki zakup. Dlaczego Daikin ? W pracy wisi klimatyzacja od 15 lat i nic się z nią nie dzieje 🙂 Miałem argument. 

Dlaczego monoblok ? - bo nie mam miejsca w maszynowni.

Pompa została dobrana przez "profesjonalistów" a z mojej strony przez cieplo app. 

 

Jako, że kotłownia\maszynownia to już większy temat stwierdziłem, że wykonanie zlecę profesjonalnej firmie. I tutaj zaczynają się schody.

Okazuje się że panowie nie pytając nawet o zdjęcia miejsca instalacji nie mówiąc już o wizji lokalnej podawali ceny z kapelusza (wyceny podawali wyłącznie telefoniczne 🙂). Ja nie wiem czy rynek jest tak zepsuty czy faktycznie usługa instalacji i odpalenia PC tyle kosztuje ? A z tego co się orientowałem to max 2 dni pracy.

Do tego monobloka chciałbym podpiąć jeszcze - chłodnicę / nagrzewnicę wodno kanałową, która w przyszłości miałaby schładzać i dogrzewać pomieszczenia w systemie wentylacyjnym.

Generalnie chcę podjąć wyzwanie podłączenia i odpalenia tej pompy.

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda następująco

1. Rozdzielacz piętro - 6 pętli (max długość 98mb)

2. Rozdzielacz parter - 7 pętli (max długość 101mb)

3. obwód pod nagrzewnicę (dwie rury )

 

Każdy z fachowców z którymi rozmawiałem miał inne "pomysły" instalacyjne tej pompy.

1.  Stwierdził że wbudowana pompa obiegowa poradzi sobie z w sumie 3 obwodami 

2. fachowiec chce montować grupę pompową z mieszaczami (koszt 6k za samą grupę)

3. fachowiec że na sprzęgle i grupie pompowej

Dzwoniłem na infolinię Daikina żeby zapytać u źródła. Niestety odpowiedzi raczej wymijające czyt. znajdz autoryzowanego instalatora.

Wiem że pompa nie będzie potrafiła rozmawiać z 3 obwodami (rozdzielacz 1, rozdz. 2,...)  - brak elektroniki

Nawet jeśli zamontuję 3 grupy pompowe dobrze by było sterować nimi . Czy mieszacze w grupach pompowych w takim przypadku są uzasadnione ??

 

Czy może ktoś podzielić się wiedzą jak to ugryźć ?? Czy faktycznie te grupy pompowe są potrzebne ? Estetyka i zajmują mało miejsca (takie combo) tylko że wydatek ogromny.

Czy ktoś z forumowiczów posiada taką pompę ?

A może posiadacie schematy montażu tych pomp w różnych konfiguracjach ?

 

 

 

 

 

Opublikowano

dzięki za odpowiedź.

kurcze - szkoda że nie wlkp 🙂

i co mam napisać do gościa że mam problem - pomóż facet ? 🙂

Opublikowano

Ja widziałbym to trochę inaczej - po co te grupy pompowe?

Podłączasz bufor równolegle do PC w układzie 4T, a za buforem dajesz pompę na podłogówkę - 1szt i drugą na nagrzewnicę.

Jak dobrze poustawiasz przepływy w pętlach , to wystarczy raz na sezon załączyć pompę podłogówki .

A tą od nagrzewnicy podobnie osobny wył ręczny.

Temp zasilania ustawiasz na PC.

Opublikowano
33 minuty temu, sambor napisał(a):

Ja widziałbym to trochę inaczej - po co te grupy pompowe?

Według tego jak tłumaczyli instakatorzy z którymi rozmawiałem jeśli występują więcej niż jeden obwód w instalacji (a mam je 3) powinno się stosować grupy. Raz że zajmują mało miejsca i są dobrze za izolowane a dwa że można sterować nimi strefowo? Nie do końca wiem co mieli na myśli jeśli chodzi o strefy skoro PC tego nie obsłuży. Wiem że są alternatywne rozwiązania sterowników. Salus etc ale nie wiem do końca na jakiej zasadzie miałoby to działać. Np. Na piętrze i parterze korytarzu czujnik który daje informacje do sterownika który podaje sygnał na pompę obiegowa np. odpowiadająca za parter. Pompa się załączy. Ciepło pchane jest na piętro. Po osiągnięciu wskazanej temp. pompa obiegowa się wyłącza. Chyba tak miałoby to działać. Tylko jakoś tego nie czuję. 

Podłączasz bufor równolegle do PC w układzie 4T, a za buforem dajesz pompę na podłogówkę - 1szt i drugą na nagrzewnicę. 

Postaram się przez weekend stworzyć chociaż jakiś prymitywny schemat tego jak miałoby to wyglądać. 

Jak dobrze poustawiasz przepływy w pętlach , to wystarczy raz na sezon załączyć pompę podłogówki. 

Kurcze, a tego to już w ogóle nie rozumiem. Myślałem że pompa obiegowa musi być włączona cały czas? No właśnie jak to ma być sterowane? Trochę nie rozumiem. Pompa z PC? Tylko ona napędza do bufora... 

A tą od nagrzewnicy podobnie osobny wył ręczny.

Jak wyżej. Raz na sezon załączę pompę... Na dzień? Tydzień. Kurcze jaki ja zielony jestem 🙂

Temp zasilania ustawiasz na PC.

Masz na myśli krzywą grzewczą? 

Z mojej strony jeszcze dodam że na rozdzielaczach będą zamontowane siłowniki. Żeby mieć jakąkolwiek możliwość sterowania ciepłem w pomieszczeniach. Ale to bardzo przyszłościowy temat. Jak dzieci wyjdą z domu. 🙂

Opublikowano

Siłowniki mogą być, one tylko odcinają pętle.

15 minut temu, ŁukaszT napisał(a):

Po osiągnięciu wskazanej temp. pompa obiegowa się wyłącza. Chyba tak miałoby to działać. Tylko jakoś tego nie czuję. 

Przy podłogówce pompa wodna powinna chodzić non stop i powinno być tak wyregulowane aby nie przekraczać temp w pomieszczeniach- podłoga się nagrzewa 3-5 godzin i podobnie tyle samo stygnie, więc odłączanie nic nie daje.

Opublikowano
W dniu 9.04.2025 o 20:37, ŁukaszT napisał(a):

Do tego monobloka chciałbym podpiąć jeszcze - chłodnicę / nagrzewnicę wodno kanałową, która w przyszłości miałaby schładzać i dogrzewać pomieszczenia w systemie wentylacyjnym.

 Pytanie czy wystarczy do tej nagrzewnicy temp wody taka jaka będzie na podłogówce czyli niska?
 

Opublikowano

Dokładnie mam podobne obawy ale zostałem zapewniony, że powinno to wszystko działać.

System rekuperacji kupiłem z ECS Piotr Paruszewski (złego słowa nie powiem - przemiły człowiek i ogromne wsparcie techniczne)

Ten system to tak naprawdę dochładzanie latem (o kilka stopni) i zimą może też się uda coś z tego wyciągnąć.

Schemat który dostałem

image.thumb.png.2a78eff61d139578f0df10b4956ac52f.png

Oczywiście glikolu w moim przypadku nie będzie - tylko nagrzewnica wodna.

Generalnie chłód i ciepło dla tego obiegu chciałbym odseparować od reszty systemu CO.(tzn nie chciałbym zimnej podłogi latem) - tylko  aby chłód produkowany przez pompę trafiał na bufor a później obieg nagrzewnicy. Z kolei zimą na podłogówkę i nagrzewnicę. Czy zwykłymi zaworami tego nie wykonać - to nie problem raz w sezonie podejść i zamknąć lub otworzyć przepływ.

 

Opublikowano (edytowane)

Wszystko da się zrobić Tylko jeżeli będziesz grzał bufor do takiej temp jak podłówka to można zrobić to jak proponuje @sambor ale jak na nagrzewnice ma iść wyższa temp np 45 st to taka temp musi byś w buforze a za buforem daje się zawór mieszający którym może sterować PC jeżeli ma możliwość sterowania więcej niż jedną krzywą grzewczą Na podłogówce musisz mieć temp około 30st dlatego potrzebny ten zawór żeby pomięszał wodę do odpowiedniej temp. Grzanie wody w buforze o 10 st więcej niż potrzebuje podłogówka wiąże się z większym zużyciem prądu o 20%

Godzinę temu, ŁukaszT napisał(a):

Czy zwykłymi zaworami tego nie wykonać - to nie problem raz w sezonie podejść i zamknąć lub otworzyć przepływ.

Też tak sądzę.

Edytowane przez cezario1
Opublikowano (edytowane)
W dniu 14.04.2025 o 09:21, ŁukaszT napisał(a):

Ten system to tak naprawdę dochładzanie latem (o kilka stopni) i zimą może też się uda coś z tego wyciągnąć.

Nie znam Twojej rekuperacji ale mam doświadczenie na przemysłowej gdzie jest tylko grzanie zakładu tą rekuperacją i kilkoma nagrzewnicami. Jest w niej też zamontowany wymiennik klimatyzacji. 

Ogrzewanie działa tak że jeżeli obroty wentylatora ustawisz na 3 bieg czyli największe obroty  to zaciągane jest dużo zimnego powietrza z zewnątrz i ciężko pomieszczenie dogrzać W drugą stronę wyciągane jest ciepłe powietrze na zewnątrz budynku. Żeby to jakoś działało to musi być ustawiona centrala na najniższy bieg do tego dodatkowa konfiguracja zmniejszenie obrotów wentylatora wyciągającego powietrze ile się da. Nawiew musi być zostawiony większy żeby ciepło było odbierane z wymiennika.  Na wymiennik idzie temperatura wody 50 - 60 st z elektrociepłowni.    

Klimatyzacja też działa mało wydajnie bo jest wymiennik ogrzewany powietrzem z zewnątrz budynku. Przy temp 28st na dworze centrala nawiewa od 16 do 18 st i jest zamontowany bardzo mocny kompresor przemysłowy Daikina.  Dużo lepiej działają klimy zamontowane taka jak w domu też Daikina tylko że jest tego zamontowane około 20 sztuk na całej hali produkcyjnej. One nie ciągną ciepłego powietrza z zewnątrz tylko chłodzą to co jest w budynku. 

Podsumowując da się  rekuperacją ogrzewać i chłodzić pomieszczenie niestety jest to sposób mało ekonomiczny Jest marnowane dużo energii W dużych zakładach przemysłowych musi być wymiana powietrza dużo większa niż w domu dlatego założenie klimy do rekuperacji ma sens natomiast w domu raczej to kiepski pomysł czy chodzenie PC.    

Można w Twoim przypadku najprawdopodobniej zamontować to  wykorzystując pompę obiegową tylko tą w PC (zależy jaka jest mocna pompa obiegowa w Twoim PC)  i może  nawet bufor byłby zbędny bo masz duży zład wody w podłogówce. Rozwiązanie najbardziej ekonomiczne bo PC tak zużyje najmniej prądu (nie występuje mieszanie wody w   buforze) i pompą obiegową steruje PC. Brak dodatkowych kosztów na zakup bufora i dodatkowych pomp które pobierają dodatkowy prąd, zaworów mieszających itd.  Lepiej jest PC dobrać do istniejącej instalacji niż na odwrót bo to więcej kosztuje. Może lepiej odpuścić sobie instalację wymiennika w rekuperacji?

 

Może ktoś ma inne doświadczenia z rekuperacją to zapraszam do dyskusji.

Edytowane przez cezario1
Opublikowano

Dzięki za rozwinięcie wątku,

U mnie na zakładzie również jest to wykorzystane jako uzupełnienie ciepła systemowego (gazowego) latem i chłodzenia zimą.

Rozwiązanie "modułowe" z wpiętą nagrzewnicą - nawet nie wiem dokładnie jak te poszczególne bloki na dachu się nazywają. Moim zdaniem sama idea działania całkiem ok. W tym przypadku gorzej z wykonaniem instalacji - obieg tej nagrzewnicy która jest na dachu wykonano z rur stalowych - w rurach woda. Działało to 3 sezony. Dwa lata temu wszystko szlag trafił - kogoś wezwali - napełnili glikolem ale w międzyczasie z rurociągu zrobił się ser szwajcarski (rury były już bez wody) i naprawa była nieopłacalna. 

W moim przypadku nie przewiduję problemów z rurami. (wszystko w strefie ciepłej)

Tak jak wspomniałem chciałbym żeby dawało to radę schłodzić o kilka stopni - a twórca tych nagrzewnic twierdzi że są one przewymiarowane kilkukrotnie właśnie po to aby coś dało się z nich uzyskać nawet w niskiej temperaturze na jakiej będzie pracować podłogówka.

Cały system instalacji rekuperacji mam już rozprowadzony (brakuje centrali, wspomnianej nagrzewnicy oraz wentylatora recyrkulacyjnego)  

Jeśli chodzi o sprzęt to mam już wszystko zakupione:

- wspomniana pompa ciepła

- bufor 200l

- zasobnik cwu 250l

(wszystko czeka w pracy aż w końcu skończę działać na podłogach i ścianach - czyli posadzki i tynki)

Niestety samemu idzie jak krew z nosa - dlatego zacząłem ten wątek aby w między czasie myśleć o podłączeniu tego wszystkiego. 

Generalnie PC EBLA 06 E3V3 - nie rozmawia z więcej niż jednym obiegiem (brak elektroniki), pytanie czy jest to w ogólne potrzebne ?

Dlatego skłaniałbym się ku rozwiązaniu kolegi @sambor

Jeśli będę chciał odłączyć (lub zmniejszyć przepływ czyli temp) dane pomieszczenie zrobię to siłownikiem, dobrze myślę ?

Ja w tej "kotłownio/maszynowni" mam bardzo mało miejsca a wszystko muszę w niej pomieścić 🙂

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.