Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomóc przy wyborze kotła pellet/ekogroszek


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, potrzebuje znaleźć jakiś piec na pellet lub ekogroszek.

 

Do ogrzania 3-4 pomieszczenia po 12m2

w każdym chciałbym ustawić inną lub tą samą temperaturę.

zakres temperatury od 23 do 38

 

Dodatkowo chciałbym wiedzieć co trzeba dokupić do takiego pieca.

 

z góry dziękuję za pomoc

Opublikowano

Z tego opisu kompletnie nic nie wynika, za mało danych - kup to na co cię stać (czarne złoto się kończy i będzie coraz droższe, rozważ pellet).

38° ? - konopie będziesz hodował? 🧐

Zrób najpierw sobie audyt na https://cieplo.app/.

Opublikowano (edytowane)

@mariusz90 Nie jestem ekspertem, ale skoro masz taki mały metraż to może dla porządku spróbuj zorientować się jaki będzie koszt instalacji i eksploatacji gazu lub pompy ciepła w takim domu (ewentualnie koszt megabufora). Raz abyś miał rozeznanie ile to będzie kosztowało a dwa dlatego że w ostatnim kryzysie ceny pelletu i ekogroszku poszybowały gwałtowanie do 3-4 tysięcy i chyba ogrzewanie takie w kryzysie mogło było droższe jak gazem / pompą itd. (chodź i u tych z gazem/pompą to chyba przydało się jeśli mogli palić drewnem np. w kominku/kotłe na drewno itd.) i trzy, że to jest ogrzewanie już w pełni automatyczne i mniej obsługowe od pelletu, ekogroszku.

 

Nie jestem ekspertem, ale z tego co się orientuje to znaczna część właścicieli kotłów pelletowych i ekogroszkowych to używa ich do palenia drewnem na ruszcie awaryjnym (bo mogą uzyskać drewno taniej od pelletu/ekogroszku) przy czym palenie na ruszcie awaryjnym ma raczej słabą sprawność spalania. Dlatego dobrze mieć coś co pali drewno kawałkowe np. kozę, piecokuchnię, kominek, piec akumulacyjny lub kocioł dwupaliwowy – drewno-pellet albo trzypaliwowy na pellet, ekogroszek i drewno lub na pellet, drewno i węgiel. Moim zdaniem lepiej mieć zabezpieczenie w domu aby można w czymś to drewno kawałkowe spalić np. w razie ponownego skoku cen pelletu do 4 tysięcy od tony, tym bardziej iż chyba nie ma co liczyć iż w razie kryzysu rząd znów będzie robił dopłaty do paliw i interwencje a tym bardziej że uruchomi jakąś awaryjną produkcję pelletu.

 

Jeśli chodzi o kotły to co do konkretnych marek kotłów to najlepiej abyś znalazł użytkowników tych kotłów i się ich spytał jak kocioł działa.

 

Przeczytaj dokładnie instrukcje interesujących Cię kotłów.

 

W szczególności przeczytaj jakie są wymogi co do ciągu kominowego, czy do gwarancji potrzebna jest instalacja przez autoryzowanego instalatora, czy wszelkie naprawy ma wykonywać autoryzowany serwis (bo bez tego utracisz gwarancje), dopytaj producenta i użytkowników czy na serwis nie trzeba czekać kilka lub kilkanaście tygodni w czasie zimy– przykładowo przypadek serwisu nowego kotła trafił do telewizji i lepiej mieć to na uwadze: https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2023-11-21/nowy-piec-nie-dziala-gwarancja-im-nie-pomogla/

Edytowane przez Matejko1
  • Haha 1
Opublikowano
12 godzin temu, Tuptus napisał(a):

,,,, 38° ? - konopie będziesz hodował? 🧐 ,,,,


Uduszą się, pousychają liście.

,,,, Zbyt wysoka temperatura na plantacji konopi może być problematyczna i prowadzić do przesuszenia roślin.
Chociaż większość odmian konopi preferuje ciepło, długotrwała wysoka temperatura powyżej 32°C może skutkować deformacją liści i w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci roślin.
Optymalna temperatura w pomieszczeniu uprawnym to 20-30°C, choć istnieją odmiany, które preferują skrajne wartości.
,,,,

źródło:
https://www.weedweek.pl/wysoka-temperatura-w-uprawie-marihuany-co-powoduje-i-jak-ja-obnizyc/
https://www.weedweek.pl/optymalna-temperatura-dla-roznych-etapow-uprawy-marihuany/

ps.
Ach, zapalę sobie dziś wyjątkowo z rana jointa.

  • Haha 2
Opublikowano
49 minut temu, Matejko1 napisał(a):

właścicieli kotłów pelletowych i ekogroszkowych to używa ich do palenia drewnem na ruszcie awaryjnym (bo mogą uzyskać drewno taniej od pelletu/ekogroszku) przy czym palenie na ruszcie awaryjnym ma raczej słabą sprawność spalania.

1.Kotly z podajnikami o klasie 5 nie maja rusztow awaryjnych wiec nie jest mozliwe spalanie niczego innego. To nie kopciuchy (tez w 5 klasie) ze co wrzucicsz to spalisz.

2. Pompy ciepla najpiwrw trzeba uwzglednic rodzaj instalacji - jesli niskotemperaturowa to ok - wiec to nie dla kazdego.

3. Gaz trzeba go najpierw podlaczyc lub postawic zbiornik.

4. Megabufory dla domkow jednorodzinnych to bzdury.

@mariusz90 jakiej mocy cieplnej potrzebuja te pomieszczenia? Jaka temperatura czynnika jest potrzebna do utrzymania zadanej temperatury.

19 minut temu, Andrzej_M_ napisał(a):

Ach, zapalę sobie dziś wyjątkowo z rana jointa.

😉

Opublikowano (edytowane)

@mariusz90 Popytaj się znajomych użytkowników jak w praktyce ludzie używają podajnikowców. Ja nie jestem ekspertem, ale nie zalecam palenia drewnem w podajnikowcach 5 klasy, niemniej w internecie są nawet filmy jak ludzie to robią - a tu taki przykład:

 

Edytowane przez Matejko1
Opublikowano

Trochę pierdoły w tym filmie są. Palenie drewnem w pelleciaku, to chyba margines. Raczej chodzi o standard energetyczny budynku. Gdy masz kocioł na węgiel i dajesz w rurę od CO 50 i więcej stopni celsjusza, to pompa ciepła nie jest najlepszym wyborem. Wyjdzie po prostu drogo potem. A Czyste Powietrze, to przecież stare domy, nie nowe.

Opublikowano (edytowane)

Co do kwestii palenia drewnem na rusztach awaryjnych ja przypuszczam, że im bardziej lesista okolica i biedniejszy rejon Polski to tym jest częstsza praktyka z tym dorabianiem rusztów awaryjnych w podajnikowcach i palenia drewnem w podajnikowcach. A co do tego że pompa może nie działać wszędzie to oczywisty truizm i tak jest z każdym urządzeniem i trzeba to przeliczyć. Każde urządzenie ma swoje wymogi i należy dobrać je do warunków czy pompa, czy gaz, czy pellet, czy węgiel, prąd itd. Tym bardziej, że pytający ma tutaj malutki domek (a może mieszkanie?) 36 a może 48 metrów kwadratowych.

 

A tak na marginesie jeszcze co do pelletów/ekogroszków trzeba sprawdzić czy nie trzeba tam wkładu kominowego dać do tego domku/mieszkania.

Edytowane przez Matejko1
Opublikowano (edytowane)

Z tego co widzę, to pozytywna informacja o tym kotle Varmebaronen BIOMAX jest taka, iż „komora na holzgas potrafi pracować grawitacyjnie bez wentylatora!”, ale nie mogę nigdzie znaleźć jaki ten kocioł ma przekrój i jaki to jest typ kotła w tej części która spala drewno kawałkowe.

 

Teraz jest na allegro lokalnie jest po 6 900 zł: https://allegrolokalnie.pl/oferta/piec-na-pellet-biomax

Edytowane przez Matejko1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.