Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie Zaworu 4d


zakt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z wymianą pieca co (obecnie Moderator Unica Sensor 20kW) pojawił się problem pocenia się pieca w niskich temperaturach w związku ze zbyt niską temperaturą powrotu. Palenie przy wyższych temperaturach w przedziale 60-70 stopni C niejako eliminuje ten problem, jednak przy temperaturach na zewnątrz powyżej zera w domu jest za gorąco,co wymusza niejako palenie z przerwami a obniżenie temperatury na piecu powoduje że piec bardzo się poci.

W związku z tym planuję założyć zawór 4D.

Podłączenie mojej obecnej instalacji wygląda tak:

post-13987-1263730160_thumb.jpg

Jest to stara instalacja na rurach stalowych, z grzejnikami żeliwnymi (130 żeberek). Ogrzewane dwie kondygnacje -parter i piętro, dom nieocieplony. Kotłownia jest na poziomie parteru. Wyjście z pieca rura 6/4" tak samo powrót. Zasobnik c.w.u 120l stojący z wężownicą umiejscowiony blisko pieca- podłączenie rura 3/4". Zawór za pompą c.o służy do zamknięcia obiegu na grzejniki i grzanie tylko ciepłej wody.

Planuję wstawienie zaworu 4D według takiego schematu:

post-13987-1263732017_thumb.jpg

Pytanie jakiej średnicy zawór zastosować - najbardziej odpowiednią wydaje mi się 6/4" również cały obieg kotłowy w tej średnicy. Usytuowanie zaworu na rysunku odzwierciedlałoby jego faktyczne zamontowanie oczywiście jak najbliżej pieca. W grę wchodzi również przeróbka zasilania c.w.u i wstawienie dodatkowej pompki bo bez tego raczej się nie obejdzie.Mam możliwość podłączenia powrotu z bojlera do osobnego króćca w piecu co zaznaczyłem linią przerywaną. Takie podłączenie eliminowałoby wpływ pompy c.w.u na pracę zaworu 4D, a skoro mam taką możliwość podłączenia więc chyba warto to wykorzystać. Również zmiana podłączenia naczynia wzbiorczego bezpośrednio na wyjściu z pieca.

Proszę o ewentualne uwagi i sugestie dotyczące tej przeróbki

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zawór 4 rogowy 6/4 będzie dobrym pomysłem przy takiej średnicy praktycznie jest duża szansa że nawet w przypadku braku prądu układ będzie chodził grawitacyjnie.A jeśli chodzi o podłączenie cwu tu bym nic nie zmieniał, tak na marginesie nie wiem czy masz ale warto choć na części grzejników zamontować zawory termostatyczne wtedy nie ma takich problemów z przegrzewaniem pomieszczeń (choć trzeba też mieć świadomość że zawór 4 drogowy to nie cudowne remedium na wszystkie kłopoty w końcu bojler ma też ograniczoną zdolność odbierania ciepła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakiej średnicy zawór zastosować - najbardziej odpowiednią wydaje mi się 6/4" również cały obieg kotłowy w tej średnicy.

Proszę o ewentualne uwagi i sugestie dotyczące tej przeróbki

dobór zaworu nalezy wyposrodkowac pomiedzy sprawnym działaniem grawitacji w układzie kotłowym a szerokim zakresem regulacji mieszacza

przewymiarowanie skutkuje tym ze ustawienie własciwej temp na co bedzie na koncu skali mieszacza i jego zakres bedzie mały innymi słowy duzy zawór da duzy strumien goracej wody na co

w podobnej inst jak twoja zastosowałem mieszacz 3-d 5/4

mam jeszcze takie uwagi do rozwazenia

do naczynia rura bezposredni z pieca w pionie potem ukosnie unikajac długich odcinków poziomych

na pierwszym trójniku przy piecu odejscie poziome na cwu nastepny trójnik w pionie i odejscie na 4-d , zawory przy pompie cwu ustawiłbym w kolejnosci 4-5-2

w jakim celu jest zamontowany ZZ przy pomie co , tam potrzebne sa 2 zawory odcinajace pompe

po modyfikacji zawór odcinajacy zasilanie co bydzie zbedny , 4-d zamknie

słusznie zauwazyłes ze powrót bojlera powinien isc na inny króciec pieca

jeszcze termostat róznicowy do pompy cwu i było by wszysko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobór zaworu nalezy wyposrodkowac pomiedzy sprawnym działaniem grawitacji w układzie kotłowym a szerokim zakresem regulacji mieszacza

przewymiarowanie skutkuje tym ze ustawienie własciwej temp na co bedzie na koncu skali mieszacza i jego zakres bedzie mały innymi słowy duzy zawór da duzy strumien goracej wody na co

w podobnej inst jak twoja zastosowałem mieszacz 3-d 5/4

tu właśnie miałem dylemat jaką średnicę zaworu zastosować

 

do naczynia rura bezposredni z pieca w pionie potem ukosnie unikajac długich odcinków poziomych

tu może być trochę problem z podłączeniem rury z pieca bezpośrednio w pion bo układ pompy co jest 40cm nad wyjściem z pieca a nie chcę ani przestawiać pieca ani też przerabiać podłączenia pompy

na pierwszym trójniku przy piecu odejscie poziome na cwu

tak chcę to podłączyć

nastepny trójnik w pionie i odejscie na 4-d

dlaczego w pionie- czy zasilanie 4d ma być wyżej niż rura doprowadzająca??

zawory przy pompie cwu ustawiłbym w kolejnosci 4-5-2

tutaj faktycznie lepsze ustawienie

w jakim celu jest zamontowany ZZ przy pomie co , tam potrzebne sa 2 zawory odcinajace pompe

po modyfikacji zawór odcinajacy zasilanie co bydzie zbedny , 4-d zamknie

tak jest to w tej chwili zamontowane a jak napisałem wcześniej nie chcę przerabiać obiegu pompy i wszystkiego co jest za nią

jeszcze termostat róznicowy do pompy cwu i było by wszysko

tutaj prosiłbym o małe wyjaśnienie co da mi ten termostat różnicowy gdyż nie jestem w tym temacie obeznany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobór zaworu nalezy wyposrodkowac pomiedzy sprawnym działaniem grawitacji w układzie kotłowym a szerokim zakresem regulacji mieszacza

przewymiarowanie skutkuje tym ze ustawienie własciwej temp na co bedzie na koncu skali mieszacza i jego zakres bedzie mały innymi słowy duzy zawór da duzy strumien goracej wody na co

w podobnej inst jak twoja zastosowałem mieszacz 3-d 5/4

mam jeszcze takie uwagi do rozwazenia

do naczynia rura bezposredni z pieca w pionie potem ukosnie unikajac długich odcinków poziomych

na pierwszym trójniku przy piecu odejscie poziome na cwu nastepny trójnik w pionie i odejscie na 4-d , zawory przy pompie cwu ustawiłbym w kolejnosci 4-5-2

w jakim celu jest zamontowany ZZ przy pomie co , tam potrzebne sa 2 zawory odcinajace pompe

po modyfikacji zawór odcinajacy zasilanie co bydzie zbedny , 4-d zamknie

słusznie zauwazyłes ze powrót bojlera powinien isc na inny króciec pieca

jeszcze termostat róznicowy do pompy cwu i było by wszysko

witam.

Co też kolega wypisuje z tym przewymiarowaniem zaworu 4D ? Zaleca się aby zawór miał średnicę taką jakie wyjście z kotła. U mnie chodzi 2cale i pięknie trzyma temp. taką jaką ustawiona na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowych kotłach sterowniki maja funkcje CWU , czyli wewnetrznt termostat róznicowy

jedynie czujnik na bojler i gotowe

jak nie ma to osobny termostat ( duzy wybór np. na allegro )dwa czujniki i załacza pompe wtedy gdy temp kotła jest wyzsza niz tem bojlera, po nagrzaniu wyłaczy i załaczy ponownie po obnizeniu sie temp bojlera np. o 10 st ( histereze mozna ustawic w pewnym zakresie )

 

a tymi trójnikami to myslałem ze da rade dwa jeden nad drugim i potem do naczynia

ale jak sie nie zmiesci to trzeba inaczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nowych kotłach sterowniki maja funkcje CWU , czyli wewnetrznt termostat róznicowy

jedynie czujnik na bojler i gotowe

jak nie ma to osobny termostat ( duzy wybór np. na allegro )dwa czujniki i załacza pompe wtedy gdy temp kotła jest wyzsza niz tem bojlera, po nagrzaniu wyłaczy i załaczy ponownie po obnizeniu sie temp bojlera np. o 10 st ( histereze mozna ustawic w pewnym zakresie )

 

a tymi trójnikami to myslałem ze da rade dwa jeden nad drugim i potem do naczynia

ale jak sie nie zmiesci to trzeba inaczej

Jeżeli chodzi o sterownik do pieca to mam sterowanie osobną pompą cwu tak że z tym nie było by problemu, mogę ustawić na nim pracę obydwu pomp, priorytet cwu,lub pracę w trybie lato gdzie pracuje tylko pompa cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam.

Co też kolega wypisuje z tym przewymiarowaniem zaworu 4D ? Zaleca się aby zawór miał średnicę taką jakie wyjście z kotła. U mnie chodzi 2cale i pięknie trzyma temp. taką jaką ustawiona na sterowniku.

 

TAK MA BYC 2 = 2 :)

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam Wszystkich Forumowiczów

 

Noszę się z zamiarem montażu zaworu 4d. Wykwalifikowany monter instalacji zamontował u mnie piec tłokowy bez takiego zaworu. Lektura literatury fachowej pozwoliła mi znaleźć kilka jego błędów. Przyszedł czas na poprawki. Kwestie mechaniczne montażu takiego zaworu nie stanowią tu problemu. Interesuje mnie natomiast sposób doboru zaworu. Śledzę temat jakiś czas. Różni Forumowicze piszą,że średnica zaworu ma być taka jak wylot z pieca. Co z tego, że wylot z pieca ma u mnie 2", jak monter zaraz za piecem zredukował go do 1.5". Odgałęzienie na pompę jest wykonane rurą Cu 28, co odpowiada 1". Oglądałem różne piece. Mój ma 25 kW i wylot 2". Inne które widziałem mają wylot 1.5" przy tej samej mocy. To jaka rura wspawana jest w piec zależy od kaprysu wykonawcy i od tego co akurat ma w magazynie. Według mnie nie może to być podstawą doboru zaworu 4d. Dlaczego w wypowiedziach nikt nie powołuje się na obliczenia i nomogramy doboru, dostępne choćby w opracowaniach firmy ESBE lub innych. Dla przykładu dołączam plik z takim przykładowym doborem. Wynika z niego, że przy mocy mojego pieca wystarczy zawór o kVS 10 lub 16, a to nijak ma się do średnicy rury w moim piecu. Takie zawory występują przy średnicy 1" (VRG 141-ESBE)

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

katalog_mieszacze_2006.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Po co zawor 4d 11/2" do pieca 17-20Kw ,chyba ze ktos ma za duzo pieniedzy......1"wystarczy i tak chodzi  na pompie i tu chodzi o przepustowosc >Rury z miedzi i tak sa zaraz redukowane do 28mm ,nikt nie robi juz na grawitacje .co innego stare rurska 2"mozna zrobic obejscie i zawor roznicowy wstawic,nie ma prądu pojdzie na grawitacji.

Zawor przewymiarowany bedzie dzialac tylko po co przeplacac jak to nic nie daje.Do 25kw smialo 1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.