Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Zawory Czterodrogowe


Gość Digitrax

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Digitrax

Witam

 

Nadszedł ten czas w którym mam przedłożyć moje wymagania dla instalatora odnośnie układu połączeń w kotłowni.

Dom około 290 m2, na piętrze 8 grzejników podłączonych do rozdzielacza poprzez rurki alupex fi 16 mm ukryte w wylewce. Dodatkowo 3 obiegi ogrzewania podłogowego podłączone do drugiego rozdzielacza. Z obu rozdzielaczy rury miedziane fi 28 schodzą do kotłowni piętro niżej. Na parterze 8 obiegów ogrzewania podłogowego i 3 grzejniki (garaż). Oczywiście także osobne rozdzielacze. W sumie jest 11 obiegów ogrzewania podłogowego i 11 grzejników. To już jest próby szczelności wykonane teraz trzeba "uzbroić" kotłownię.

 

Wybór padł na dwa kotły żeliwne: Ling COMBI z dolnym płaszczem wodnym i obrotową retortą o mocy 28 kW lub Ling M o tej samej mocy lecz z podajnikiem tłokowym. Czy ktoś może się pochwalić tym drugim kotłem ? Pojawił się on na rynku w grudniu 2008 r. i nawet na stronie Klimosza informacji na jego temat praktycznie nie ma.

 

Kocioł ma "napędzać" 3 obiegi: zbiornik C.W.U. 300 l oraz obieg grzejników i podłogówki. Dla zabezpieczenia temperatury powrotu oba obiegi ogrzewania planuję podłączyć przez zawory 4 drogowe. Tutaj mam pytanie: czy nie będą one zakłócać podczas jednoczesnej pracy małego obiegu ? Czy może zrealizować to na jednym zaworze 4D i dopiero za nim podłączyć 3D do obiegu podłogówki ? Instalator sugeruje zastosować w obu obiegach zawory 3D i jako zabezpieczenie temp. powrotu kotła - bypas łączący wyjście kotła z powrotem. Myślę, że stosując wymiennik bezpośrednio przy kotle zapewniłbym temperaturę powrotu i wtedy można by było zastosować jedynie zawory 3D na obiegach. Koszt wymiennika i dodatkowej pompy nie istotny, bardziej mnie interesuje koszt eksploatacji a przy kolejnej pompie nie przyczynia się do jego zmniejszenia.

post-2-1237276301_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam podobną instalację, lecz mniejszą, mam dwa zawory czterodrogowe, jeden do podłogówki, drugi do grzejników oraz obieg do bojlera 220l. zawrory czterodrogowe i pompy CO sterowane są sterownikiem Estyma, natomiast pompa do CWU, sterowana jest sterownikiem od pieca wszystko działa bez problemów z tym że przy każdej pompie mam zawór zwrotny, nie mam natomiast obejść z zawrami różnicowymi przy pompach ponieważ według mnie nie bbedzie to działać grawitacyjnie, ponadto nie pamietam kiedy była jakaś awaria prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Na załączonym rysunku zawory zwrotne umieściłem za pompami na obiegach i na wejściu wężownicy do zbiornika C.W.U. aby "nie wyciągać ciepła" ze zbiornika gdy jego pompa ładująca stoi. Czy pomiędzy zaworem 4D a kotłem na powrocie także zainstalować zawory zwrotne np bez sprężynek ??

 

Sterownik kotła RecalArt umożliwia sterowanie pompy ładującej C.W.U. oraz pompy obiegu grzejnikowego wraz ze sterowaniem zaworu 4D. Pozostaje kwestia wyboru sterownika do obiegu podłogówki. Co panowie polecają ? Na piętrze i na zewnątrz budynku przygotowałem kable do czujników temperatury - podłączone będą do sterownika kotła. Na parterze w salonie gdzie będą 3 obiegi podłogówki (60 m2) także przygotowałem kable do czujnika temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli koszt inwestycji nie jest problemem to zastanów sie nad zastosowaniem 2 zasobników cwu. jeden pod solar drugi 2 pod kocioł ,połaczonych szeregowo

nic nie piszesz jak bedzie grzana woda w lecie jak bedzie tydzien zachmurzenia

300l zasobnik z 2 wezownicami to kompromis miedzy kosztem a funkcjonalnoscia , wiem jak sie to zachowuje w exploatacji i nie polecam

po drugie jak zamierzasz sterowac temp w salonie 60 m2 podłogówki , nawett jak czujnik zareaguje i wył obieg to masa rozgrzanego betonu 60m x 6 cm bedzie nadal grzac , to nie grzejnik co stygnie w kilka minut

najlepszym rozwiazaniem jest wymiennik płytowy a koszt explatacji pompy policz ok 50 W x czas grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam rozwiązanie oparte na 2 zasobnikach. Jest to bardzo wygodny układ i naprawde sprawny. A co do sterowania podłogówką to ja robię sterowanie pogodowe mieszaczem i do tego jeśli są odzielne pomieszczenia to sterowanie elektrozaworami. I zwykle sie sprawdza tylko to fakt że bardzo długo stygnie i przy szybkim ocipleniu przegrzewa pomieszczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie pomieszczeń grzejnikami a podłogówka ze sterowaniem pogodowym dla użyskania efektu ciepłej podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zazwyczaj w okresie letnim w czasie kiedy solary nie pracują układ grzany jest elektrycznie i łatwiej jest nagrzać mniejszą ilość wody. W zbiorniku 300 l woda niestety cyrkuluje i grzałka pobiera duze ilości energii na utzymanie odpowiedniej temperatury wody. Sprawdza sie to nawet przy grzaniu kotłem. A i układ jest łatwiej sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Poza sezonem grzewczym zbiornik C.W.U ma być ogrzewany w pierwszej kolejności solarem. Gdy warunki pogodowe na to nie pozwolą to wykorzystam kocioł do ogrzewania. Niestety nie ma u mnie gazu ziemnego a koszt gazu z przydomowego zbiornika jest na tyle duży, że użytkowanie jego jest nie opłacalne w stosunku do kotła pracującego na ekogroszku. W ekstremalnych warunkach mogę doinstalować grzałkę elektryczną (przewód 5 x 4 mm2 znajduje się obok zbiornika).

 

Odnośnie regulacji temperatury podłogówki to na obecnym etapie mogę czujnik umieszczony w salonie podłączyć do sterownika pogodowego kotła, który sterując zaworem 4D wyreguluje układ podłogówki. Jakim wtedy sterownikiem regulować temperaturę na piętrze gdzie jest 8 grzejników ? Czy wystarczą same głowice termostatyczne ?

 

Na parterze gdzie jest 8 obiegów ogrzewania podłogowego (~100 m2) pomieszczenia są przestronne i nie przedzielone między sobą (salon, jadalnia, kuchnia, hol). Temperatura więc może być na każdym obiegu taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o rozwinięcie tematu dwóch zasobników. Dlaczego taki układ jest sprawniejszy od jednego zasobnika z dwoma wężownicam

 

cała sprawa polega na efektywnym wykorzystaniu solarów w kazdych warunkach

uzysk ciepła zwiększa sie znaczaco w kazdej porze roku

a dogrzewanie wody pradem mozna zrobić przez podgrzewacz przepływowy ale to mało istotne w tym wszystkim

nad tym trzeba posiedziec i przeanalizowac bilans cieplny , wtedy bedzie wszystko jasne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.