Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie za pomocą Tado - instalacja mieszana


Ireneusz85

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam pewną wątpliwość. Chciałbym ogarnąć sterowanie instalacji jaką dostałem od dewelopera. W miarę niskim kosztem, ale tak, żeby to dobrze działało.

Niestety nie do końca rozumiem jak pewne aspekty sterowania ogrzewaniem działają. Chciałbym wykorzystać te elementy systemu, które zostały mi z mieszkania (głowice na grzejniki Tado, z których jestem baaardzo zadowolony).

W domu (segment) mam kocioł gazowy, ogrzewanie podłogowe na parterze (pompa obiegowa), grzejniki na piętrze i poddaszu. Problemem (z tego co mi powiedziano) jest to, że nie do końca idealnie jest zrobione okablowanie. Tzn. jest skrętka na parterze między miejscem gdzie mógłby wisieć sterownik / termostat w salonie, a skrzynką z pompą obiegową, ale brak skrętki do kotła. Na piętrze skrętka do kotła jest z korytarza i chyba nic nie daje. Na poddaszu brak skrętki.

Wyobrażam sobie całość następująco:

- na parterze jeden termostat (w salonie), który włącza i wyłącza pompę obiegową oraz komunikuje do kotła grzej. Reszta pomieszczeń - temperatura dopasowana przepływami na rotametrach

- na piętrze jeden termostat (w najcieplejszym pomieszczeniu, może być mobilny), który komunikuje do kotła grzej. Indywidualne pomieszczenia sterowane głowicami (które mogą komunikować do kotła grzej – w rozwiązaniu tado).

- na poddaszu termostat i głowice.

 

Znalazłem informację na zagranicznym forum, że takie sterowanie jest bardzo popularne w Danii i nawet znalazłem instrukcję jak może zostać to zrobione. Załączam zrzuty ekranu i link do instrukcji (niestety tylko Duński, ale dobrze się tłumaczy).

Czy ktoś mógłby się podzielić swoim doświadczeniem w temacie? Ewentualnie mieszka w okolicach Warszawy i mógłby (oczywiście odpłatnie) w tym pomóc lub zaproponować coś innego?

Kocioł Beretta Mynute Boiler Green, jeśli ma to znaczenie.

https://cdn.brandfolder.io/607DGEMS/as/5fczjjnv4q4kq74hfshwqrht/Draadloze_Slimme_Thermostaat_Handleiding_-_vloerverwarming_en_radiatoren.pdf

 

image002.png

image001.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob schemat hydrauliczny obecnej instalacji. Jest sprzeglo? Sa zawory mieszajace 3d?

Jesli kociol nie komunikuje sie po sieci z tym systemem pozostaje tylko przejsc na On/Off.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mam świadomość, że sterowanie po opentherm może nie zadziałać (choć ponoć można próbować i support potrafi zdalnie coś przestawić), ale ze względu na pozostałe kwestie sterowanie on / off jest dla mnie akceptowalne.

Jest jeden obieg grzewczy, bez sprzęgła. To jest segment środkowy, także jest ciepło i z tego co rozmawiałem to często ludziom wystarcza nagrzanie na parterze i incydentalne dogrzewanie kaloryferem w wybranych pomieszczeniach.

Załączam prosty schemat instalacji i zdjęcie jak jest wpięta podłogówka.

20241001_141316.jpg

20241001_163714.jpg

20241001_163741.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.