Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Weber Heiztechnik - Reto Duo Fuzzy Logic


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

witam ponownie. nikt nie pali w tym piecu pelletem? rozpoczete palenie. wygrzewam podlogowke wiec temp. 26 stopni po 4 dniach i od momentu uruchomienia pieca wychodzi mi srednio 70 kg/ dobe. straszne ilosci ;-( co do kopczyka to juz sie nie czepiam bo wiem ze nie da rady aby byl. po prostu jest w srodku retorty. poradzcie jak zajac sie regulacja pieca aby spalal jakies rozsadne ilosci pelletu. pozdrawaim balbina

Witam

Nie podajesz jaki dom ogrzewasz, czy ocieplony?

Te 70kg/dobę to bardzo dużo - ale budynek nowy więc zużycie większe.

Zacznij od RCK i regulacji nadmuchu , dodatkowo pomiar temp spalin w czopuchu 150-200C.

Jaką masz temp wody na kotle? czy jest podniesienie temp powrotu?

 

Ja palę pelletem od 2 sezonów ale inny kocioł i palnik, wychodzi 20-24kg/24h - dla nieocieplonego domu 260m2 temp 16-19C

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec 25kw dom 150m. kotlownia mala a zalezalo na wielopaliwowym kotle jednak glownym paliwem ma byc pellet. pracuje w trybie recznym. na kotle 62 stopnie. podczas pracy po wylaczeniu przy 62 przechodzi w nadzor. temp potrafi dojsc do 66 i spada.w nadzorze bardzo powoli. mniej wiecej raz na 40 min wychodzi z nadzoru i przechodzi w prace. po 10 min znow nadzor. nie ma takiej opcji aby udalo sie ustawic kopczyk powyzej retorty. prawie zawsze jest na wysokosci gornych otworow w retorcie. dysze wtronego mam otwarte skierowane poza palenisko. przeslona 1/3 otwarta.

praca - 14s przerwa 12s podawanie lub odwrotnie teraz nie pamietam :-)

nadzor co 6 min 40s podawanie

dom ocieplony welna 15. w tej chwili jest juz 27 stopni. wygrzewam dom. mi wychodzi ze mimo wszystko nadzor tyle zuzywa. i teraz nie wiem czy isc w strone krotszego postoju z krotkim podawaniem czy odwrotnie. oczywiscie tak aby miec ten niby kopczyk i aby temp. spadala powoli. gdy pracowal IFL piec nie przechodzil w nadzor prawie wcale ale jednak probuje wygrzac dom w trybie recznym. w ifl pracujacy ciagle wentylator powodowal zbyt niskie opadanie kopczyka.

nie znam sie na paleniu wiec nie za bardzo wiem jak podejsc do regulacji. czopuch w pracy jest goracy tak ze nie utrzymam reki dluzej niz 1s. w nadzorze jest wyraznie duzo chlodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie paliłem pelletem,

U mnie takie wzrosty temperatury w nadzorze były jak temperatura powrotu była za niska (38 - 45 stopni), zbyt duży ciąg kominowy i za duże obroty wentylatora. Kocioł był wtedy długo w nadzorze, ale sporo energii szło w komin.

Obstawiam, że prawdopodobnie przez zbyt duży ciąg kominowy paliwo wypala ci się w takim stopniu w nadzorze. Powietrze jest zasysane do pieca przez niepracujący wentylator - sprawdź czy tak jest podczas nadzoru dołuż rękę lub kartkę do wlotu wentylatora. Spróbuj go ograniczyć eksperymentalnie regulacją na czopuchu, i obserwowac kopczyk czy są zmiany.

Druga sprawa jeżeli to jest Twój pierwszy sezon i wygrzewasz mury, piszesz ze temperatura w domu 27 stopni? - na pewno spalisz dużo więcej opału niż normalnie.

Inna sprawa to taka ze pellet ma niską kaloryczność jak węgiel brunatny - czeski 17 - 19 KJ. Mówi się, że paląc czeskim węglem spala się go 2 do 3 razy więcej. Tu może być odpowiedź na Twoje pytanie.

Jeżeli zapewnisz odpowiednia temperaturę powrotu, możesz obniżyć temperaturę zadana kotła - to też zmniejszy spalanie.

 

pozdrawiam

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe kotły pracujące na pellet mają temp powrotu rzędu 60C , zapewnioną zaworem 3-D na powrocie.

Co do kaloryczności pelletu to ok , ale kotły tylko na pellet mają wyższą sprawność spalania od tych wielopaliwowych.

Przy 70kg i sprawności układu rzędu 50% wytwarzasz : 15MJ/kg x70kg x 50% = 525MJ/24h = 145,83KWh co daje przy ciągłym grzaniu ok 6,1kW ciepła.

Przede wszystkim zmniejszyć trzeba stratę kominową - czyli RCK i ilość powietrza podawanego przez wentylator.

Następnie zapewnić temp powrotu - min 60C i docelowo wyregulować dawkę paliwa z pracą co najmniej 50/50 czyli 50% czasu kocioł pracuje i 50 % czeka - można to zapewnić przez dodanie bufora ciepła który będzie magazynował nadmiar ciepła wytwarzanego przez kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"balbinka" - kocioł zdecydowanie przewymiarowany...

Nie podajesz pełnych parametrów jakie ustawiłeś w trybie ręcznym - nie ma najważniejszego czyli mocy nadmuchu i czy eksperymentowałeś z przysłanianiem czopucha.

Skup się na tym parametrze, bo według mnie on jest u ciebie kluczowy.

Mówisz że FL kopczyk się zapadał, a czy robiłeś korektę nadmuchu dla FL i czy na pewno wybrałeś w opcjach jako paliwo pellet?

Jeśli u ciebie paliwo jest zaniżone w retorcie, to jest to podstawowa sprawa którą trzeba wyeliminować.

Nie tylko kocioł nie pracuje tak jak powinien, a do tego bardzo szybko upalisz ślimak lub kolano ponieważ żar jest zbyt nisko i może nawet schodzić do ślimaka. Poczytaj instrukcje palnika.

Tak jak było mówione wiele razy, głównym powodem zaniżania kopczyka jest za silny nadmuch, albo też za duży ciąg kominiowy który powoduje że w nadzorze powietrze jest zasysane przez dmuchawe.

"aimkosa" podpowiedział ci jak to sprawdzić

 

27st w domu to baaardzo dużo, spalanie wtedy też będzie duużo wyższe niż gdybyś utrzymywał standardowe 21-22st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jonaik - 27 stopni w domu na razie bo wygrzewam podlogowke. docelowo bedzie 22 ;-) W FL mialem juz wentylator na 70% i dalej sie zapadal. Kombinowalem z czopuchem i przeslona. Jak mialem czopuch otwarty to wyciagalo strasznie i duzo popiolu bylo juz na kanalach dymnych czy jak to sie nazywa ;-) obecnie przeslonilem czopuch i wentylator 30% i 1/3 przeslony otwarta. dzis kopczyk sie podniosl jednak duzo popoiolu na calej retorcie. obecne nastawy:

wentyl- 30%

przeslona 1/3 otwarta

praca postoj - 14s

praca podawanie - 12s

nadzwor przerwa - 6min

nadzor podawanie 40s

czopuch przysloniety w 1/3

 

wieczorem bede wiedzial co daly takie zmiany.

 

kociol przewymiarowany niestety nie moj to byl dobor. ;-(

 

sugestie sprawdze i dam znac wieczorem.

 

rozumiem, ze palenie powinno byc takie zeby nie pracowal dlugo w nadzorze? niby w IFL piec ma nie wchodzic w nadzor i przy probach palenia w IFL faktycznie tak bylo ale czy to zmniejsza zuzycie pellet? po przejsciu w nadzor powinien sie tylko tlic? u mnie wyglada to tak ze cala powierzchnia sie pali tak powierzchniowo - jak jest wiecej powietrza to wiekszy plomien - tu rozumiem wplyw ciagu komina?

 

jeszcze jedno..... jezeli piec pracuje w zakresie 60-66 stopni przy powrocie na poziomie 58 stopni to kiedy to spalanie bedzie nizsze?

Edytowane przez balbinka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno..... jezeli piec pracuje w zakresie 60-66 stopni przy powrocie na poziomie 58 stopni to kiedy to spalanie bedzie nizsze?

 

Pellet najefektywniej się spala przy zgazowaniu, co następuje to przy wysokiej temp na palniku, zimny powrót potrafi przerwać proces zgazowania pelletu i wtedy następuje spalanie zwykłe, bez zgazowania które jest dla pelletu najbardziej racjonalne.

Np kotły na sam pellet wymagają temp powrotu min 60C.

Jeżeli instalacja pozwoli na pracę z temp 60C na powrocie to tak trzymaj, dodatkowo RCK ustawiony np na 10Pa i bez regulacji przysłoną czopucha- ona powinna być otwarta ma max.

Przysłoną czopucha "regulujesz" poziom czadu w kotłowni a nie spalanie. ;)

 

pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wyczystkę to kup RCK do wyczystki lub na czopuch i będzie ok

Co do ilości powietrza to nie może być go za mało bo będzie produkcja czadu. a nie pełne spalanie, RCK jest potrzebny po to aby dopalić gazy ze zgazowania w kotle a nie wywiać je do komina.

darco_akcesoria_kominowe.pdf

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam z czystym sumieniem. Mój chodzi ( bez przerwy) od 7.VII.2011 r. i dotychczas ani przez chwilę nie miałem kłopotów technicznych. Oczywiście jak każdy nowy user takiego sprzętu początkowo były problemy, ale dotyczyły one niewiedzy, miliona kombinacji i prób osiągnięcia "nirvany" dla kotła i siebie rzecz jasna. Sam kocioł jak już napisałem chodzi 2-gi rok bezawaryjnie. Spalam obecnie około 30 kg grochu na dobę (zaznaczam, że na 2 mieszkania po 70m) i na prawdę jestem zadowolony. Nie wiem jak jest z serwisem, bo nie było dotychczas potrzeby wzywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam w kotle sterownik ecomax 800r, który ma już ponad 2 latka, w tamtym tyg. zdecydowałem się wysłać sterownik do PLUMA w celu aktualizacji softu, miałem wersje v8 a po aktualizacji mam v14. W nowszej wersji oprogramowania są dodatkowe funkcję tj. nieczułość mieszacza, przesunięcie równoległe krzywej grzewczej, poziom paliwa, zmienione parametry A i B Fuzzy Logic i pewnie coś jeszcze. Sterownik pracuje na FL i zauważyłem, że piec lepiej i szybciej moduluje swoją moc, a poprzez funkcję nieczułość mieszacza siłownik o wiele mniej i rzadziej pracuje. Zobaczymy jakie wyjdzie spalanie, ale wydaje mi się że będzie mniejsze.

 

Cała operacja aktualizacji trwała tylko 3 dni (od czasu wysłania do momentu odbioru sterownika), a to poprzez bardzo dobry kontakt z działem serwisowym i błyskawiczną realizacje usługi. Dlatego polecam zrobienie takiego zabiegu. Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie najnowszej wersji oprogramowania to piszcie na PW.

 

pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo lepiej przeprowadzić taki zabieg latem, ale jak ktoś ma kominek, albo możliwość pożyczenia takiego samego sterownika na kilka dni to można trochę pokombinować. a co do nieczułości mieszacza to wg instrukcji:

 

 

 

Parametr definiuje strefę nieczułości mieszacza w ˚C. w pobliżu temperatury zadanej mieszacza (martwa strefa). Jeśli temperatura zmierzona przez czujnik mieszacza będzie w zakresie tej strefy, to siłownik mieszacza nie będzie podejmował korekty położenia siłownika. Parametr ma wpływ na żywotność siłownika, utrzymanie temperatury zadanej mieszacza oraz utrzymanie temperatury zadanej kotła w instalacjach z zaworami mieszającymi.

 

Czyli mieszacz jak ma zadaną np. 48 i spadnie temp na nim o jeden stopień, bo piec przejdzie w tryb praca to siłownik nie koryguje od razu temp, czyli nie skacze o kilka procent w jedną stronę i kilka w drugą tylko spokojnie czeka aż temp. osiągnie zadaną, albo jak spadnie o 2 stopnie to wtedy skoryguje do zadanej. Fabrycznie nieczułość jest ustawiona na wartość 2 stopnie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie się dowiedziałem, ze do kotłow 35 kw producent wsadza retorty obrotowe przeznaczone do 50 kw ( bo takie produkuje pancerpol) czy to nie przeszkadza dla kotła ? - "przecież sterownik reguluje mocą podajnika i jest zaprogramowany na daną moc". taką informacje dostałem ....a co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. powoli oswajam sie z paleniem pelletem i kotlem z palnikiem trio. udalo mi sie osiagnac niezapadanie kopczyka. w zasadzie jest on plaski. po podaniu dawki paliwa nawet lekko wypukly. jedyne co mnie zastanawia to fakt, ze czasem pare dni potrafi dochodzic w trybie praca do temp zadanej na kotle i jej nie przekroczyc a nastepnie powoli w nadzorze temp spada a czasami po zakonczeniu pracy i przelaczeniu sie w nadzor przebija o 4-5 stopni i wtedy w nadzorze oczywiscie duzo dluzej trwa az temp spadnie i znow przejdzie w tryb pracy. kolejna sprawa jest sadza. na gornych drzwiczkach zbiera sie sucha i dmuchnieciem mozna ja zdjac jednak sie osadza. czego to jest objaw? za wszelkie sugestie dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna jest zamknięty lub częściowo przymknięty czopuch - ja też tak mam. Sambor o tym pisał na początku tej strony i to się potwierdza. Jak czopuch otwarty, to ciąg kominowy za duży, spalanie większe, więcej popiołu na wymienniku i ruszcie wodnym. Jak czopuch przymknięty, spalanie spada - ale osadza się sadza i trzeba uważać na czad!!.

Wyjście to założenie RCK, bo eksperymentując z zamkniętym czopuchem dowiedziałeś się że masz za duży ciąg kominowy, a teraz trzeba go ustabilizować na zawsze zakładając RCK.

Ja już założyłem w wyczystce i jest super. Żadnych przedmuchów przez dmuchawę, zmian w warunkach spalania, stała iloś dopływu powietrza do paleniska, i mniejsze wypalanie paliwa w nadzorze. Spalane ilości ekogroszku podobne jak przy przymkniętym czopuchu Same plusy - polecam.

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem RCK do wyczystki, gdyż nie chciałem dziurawić komina i wkładu ceramicznego. W razie jak coś mogę po prostu odłączy RCK i włożyć uszczelkę do wyczystki przywracając komin do stanu pierwotnego.

Poczytaj i popytaj o to RCK , bo różnie się o tym urządzeniu mówi. Są zwolennicy i przeciwnicy zakładania RCK. Chodzi o to żebyś świadomie wydał kasę, bo mogą pojawi się też minusy działania RCK - tak jak wyczytałem.

 

Najlepiej zmierz jaki masz otwór w wyczystce i zobacz czy wymiary odpowiadają wymiarom RCK. U mnie otwór wyczystki jest większy na długość, a na szerokość był ok, wiec musiałem się nakombinować żeby go szczelnie założyć. Jego wymiary wewnętrzne to 122mm/182 - to sa wymiary tych zębów które wchodzą w dodatkową ramkę. A zewnętrzne wymiary to 204/264 mm. Poniżej grafika. Na email wyślę Ci gdzie kupiłem RCK bez ramki do wyczystki za 199PLN. Najlepiej żebys otwór wyczystki miał nie większy niż 204/264.

 

m2033196289.jpg

pozdrawiam,

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.