Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Weber Heiztechnik - Reto Duo Fuzzy Logic


JONAIK

Rekomendowane odpowiedzi

cyt:.."Pompa pracuje bo jest podpięta jako pompa mieszacza, a nie co"... otóż właśnie jest podłączona jako pompa co. Gdy próbowałem pompę podłączyć pod końcówkę "pompa mieszacza" wyje.... bezpiecznik sterownika :blink:

Inna wkurzająca mnie rzecz to praca wentylatora w IFL tzn. po przejściu do pracy chodzi na bardzo niskich obrotach przez co bardzo długo nie rośnie temperatura ( przez jakiś czas nawet spada)

nadmuch w trybie IFL : korekta 100%, min. moc nadmuchu 20% (kiedy zmieniam min. moc np. na 30% wentylator nie reaguje)

 

wojtas pompa kotła mamustawione na NIE

Edytowane przez kaszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pompy, już napisałem jak ma być. A dlaczego ty masz inaczej nie wiem.

Co do IFL, tak wlaśnie ma pracować. Dobiera moc palnika tak by temperatura nie rosła i nie spadała, a kocioł pracował stale. Korektą nadmuchu regulujesz kopczyk, by nie bylo plasko i nie było krateru który z kolei upali slimak albo cały palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... Dobiera moc palnika tak by temperatura nie rosła i nie spadała..... właśnie, tylko że spada i to(moim zdaniem) dużo :blink:

przykład:

temp. zadana kotła 70

histereza 3C

czyli praca złącza się przy 71C, temp. powoli spada do około 67-66, a potem bardzo powoli rośnie. Rozgrzanie do 75C trwa około 20 nawet 30 minut. Odpowiednio dłużej przy np. równoczesnym ładowaniu CWU. Trochę mnie to dziwi bo wydaje mi się, że IFL powinien tak regulować nadmuch aby temp. przynajmniej powoli rosła, a nie najpierw spadała. Nadmuch jest słaby a płomień niski.

Oczywiście cały czas pracuje zawór 4D i jest odbiór na co, ale w trakcie nadzoru też zasilane jest co, a temp. na kotle spada wolniej w nadzorze niż przy dogrzewaniu kotła ??? :( Stąd też zwiększone zużycie paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jakoś się skłąda, że nie mam teraz ochoty tłumaczyć, jak działa IFL, 4d, termostaty, i strefy czasowe. Oraz to kiedy jest zwiększone zużycie paliwa, a kiedy zmniejszone.

 

nie odpowiada ci praca IFL - wyłącz, ustaw swoje parametry i oszczędzaj. Jak będziesz chciał więcej oszczędzać w podtrzymaniu, ustaw parametry producenta dla 100% mocy i gwarantuje ci, że szybciutko ci będzie osiągał zadana i dłuuuugo będzie w potrzymaniu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam

Interesuje mnie zakup kotła reto duo i mam pytanie do użytkowników jak sprawuje się obrotowa retorta. Czy to się nie zacina? Jak wygląda spalony popiół - czy jest to drobny pył czy duże kalafiory żużla jak to np bywa w defro przy dużym nadmuchu. Jak dużo jest sadzy na kotle i jak często trzeba go czyścić bo spotkałem się z opinią że kotły z wodnym rusztem bardzo szybko obrastaja sadzą z powodu wychładzania spalin. I jeszcze jak jest z serwisem tych kotłów i ewentualną pomocą techniczną.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wymieniony zestaw zakupiłem według cennika obowiązującego przed 1 maja i z niezłym rabatem (razem z transportem 7,4 k zł). W zestaw nie wchodził programator pokojowy ecoSTER 200, który dokupiłem u tego samego gościa z rabatem za 300.

Witam kolego gdzie kupiłeś taki zestawik jestem przed wyborem pieca i zastanawiam się nad WEBEREM. Podzielcie się aktualnymi opinjami grzaliście juz 2 sezony jak się sprawuje ten kocioł???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak jest ktoś kto ma taki kocioł ohmy.gif

 

Ja przymierzam się do 20kW z obrotową retortą

 

Ognisty80 powiedz czy masz retorte stałą czy obrotową, ile m2 do ogrzania, i jak tam spalane ilości ?

 

Też mam zamiar spróbować czeskiego groszku, bo zwykły kosztuje u nas min 730zł a i tak jest podobno kiepski.

W 20 i 25kW kosz jest na 300kg jestem ciekawy czy 3 takie kosze starczą na miesiąc.

 

Ja mam 140m2,bojler 140L, grzejniki Regulus, nowe okna. Zastanawiałem się nad 15kW ale to może być za mało, bo np na gorszym opale piec by osiągał max ze 12kW.

Do tego nie ma obrotowej retorty przy 15kW, dlatego skłaniam się do 20kW z obrotową.

 

 

 

Kolego JONAiK napisz jak Ci sie sprawuje zestaw weber z obrotową retortą + grzejniki REGULUS. Na kocioł webera 15 kW + sterownik ecomax 800R z pokojowym ecoSter 200 zawór 4D z siłownikiem + pogodówka jestem już zdecydowany. Regulus słyszałem że nie lubi kotłowego pieca bardziej pod GAZ mam zamiar zastosować wymiennik płytowy REGULUSy na glikolu.

PYTANIE DO JONAIK !!!!!!!!!!!!!!!! jakie masz zdanie na temat użytkowania, pracy, efektywności, temperatury na zasilaniu grzejników REGULUS????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

 

Mam kocioł webera heiztechnik retoduo 20KW

Ostatnio mam taki problem, że bardzo mi przebija temperatura zadana CWU nawet o 10stopni.

Temperaturę zadaną CWU mam 48, a około 11 godziny jest już 57 stopni. Używam obniżeń nocnych dla CWU 10 stopni od 24 do 6 rano i od 11 do 19.

W ustawieniach dla CO i CWU nie mam ustawionego przedłużenia pracy pompy CWU.

Co może być przyczyną - jakos się ta woda cofa, chociaż niemozliwe bo mam zawory zwrotne w obiegu CO i CWU.

Dodatkowo jakoś szybko wychładza mi się kocioł przy obecnych temperaturach - po około 15 - 20 minutach wychodzi z nadzoru.

Mam ustawione sterowanie pogodowe mieszacza, krzywa grzewcza 1.1 co daje temperaturę na mieszczu 40 stopni czyli około 35% otwarcia zaworu.

Temperatura powrotu jest o około 1-2 stopnie nizsza od temperatury kotła. Temperatura zadana kotła 60 stopni.

Dom ma dwa lata, ocieplony styropianem 12cm, powierzchnia ogrzewana około 140m2.

Czy to mozliwe tak szybkie wychładzania przy takich temperaturach na zewnątrz?

I co może być przyczyną wzrostu CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche sie wyjasniło:)

Myslałem, ze wszystko sprawdziłem ale...jednak nie.

Mam dodatkowo podpiętą pompę kotłową jako pompa CO. Przed sezonem sprawdzałem i odpowietrzałem pompy i zostawiłem tą pompę kotłowa na trzecim biegu. To ustawienie spowodowało, że ciągnęła wodę ze wszystkich stron również przez obieg CWU powodując grzanie bojlera.

Po przestawieniu na bieg nr dwa przestało przeciągać wodę przez pompę CWU.

Myślałem, że pompy są tak skonstruowane, że jak stoją to woda przez nie nie przepłynie ani w jedną ani w drugą stronę. Bo tak jest, że jak nie ma dodatkowego zaworu różnicowego obok pompy to grawitacyjnie woda nie pójdzie w obiego CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów,

to teraz mam ciekawą zagwostkę...

 

Wszystko jak powyżej - czyli kocioł Weber 20KW ekomax800R

Moja instalacja o typowa instalacja z zaworem 4D i siłownikiem tak jak w schemacie i instrukcji Plum do tego sterownika.

Czyli obrazowo:

układ otwarty, zawór mieszający z siłownikiem, pompa CWU, pompa mieszacza zaraz za mieszaczem, mam dwa rozdzielacze - góra dół.

Dodatkowo mam zamontowaną dodatkową pompę tzw pompę kotłową - która powoduje podniesienie temperatury powrotu. Rory instalacji od kotła do rozdzielaczy 3/4 cala (nie za bogato).

 

W czym problem:

 

1. Jak mam podłączone obie pompy, czyli pracują pompa kotłowa i pompa mieszacza, obie ustawione na drugim biegu (na którym bez znaczenia) to temperatura powrotu jest o 2 do 3 stopni niższa od tej na kotle. Czyli np kocioł ma 65 stopni to powrót 63 stopnie. No i pięknie można powiedzieć tak powinno być.

2. Jak mam podłączoną tylko pompę mieszacza tą za mieszaczem na 1 czy 2 biegu, a kotłową pompę wyłączoną to temperatura powrotu spada i ma 13 do 16 stopni mniej od osiągniętej na kotle. Czyli kocioł ma 65 to powrót jest wtedy 47 stopni.

 

I teraz bardzo dziwna sprawa - piec jest dłużej w nadzorze w tej drugiej opcji - nadzór trwa około godziny.

Jak chodzą obie pompy i powrót jest cieplejszy - piec jest w nadzorze tylko 30 minut.

A jak pompę kotłową ustawie na trzeci bieg (to co wczesniej opisywałem) to piec jest tylko 15 minut w nadzorze.

 

O co chodzi - myslałem że w podnosząc temperaturę powrotu wolniej bedzie się wychładzał kocioł i zaoszczędzę na opale, a rzeczywistość jest odwrotna - gdzie jest problem.

Prosze szanownych fachowców o opinie, gdzie jest błąd w moim mysleniu i instalacji.

 

pozdrawiam,

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie problemem jest u ciebie zbyt szybkie krążenie na obiegu kotłowym oraz na obiegu mieszacza.

U mnie na obu pompach mam ustawiony 1 bieg i to w zupełności wystarcza mimo że mam piony z rur 5/4" i dom dwu piętrowy. Mało tego mimo 1 biegu na pompie mieszacza dławię jeszcze zawór przed pompą żeby krążenie było jeszcze mniejsze - niestety wtedy pojawiają się już szumy.

po takiej operacji na dom idzie np 45st, a wraca 35-38. na obiegu kotłowym pompa też na 1 biegu i też można minimalnie dławić żeby różnica nie miała 1-3 st ale np 5-8 st. Dzięki takim zabiegom można zmniejszyć spalanie nawet o 50% w porównaniu do obu pomp na 2-3 biegu.

Jedno jest pewne - im pompy wolnej chodzą tym są mniejsze straty. Też znaczenie ma czy na dom idzie 45 albo 50st, z pozoru różnica niewielka, a w spalaniu przynajmniej u mnie spora.

 

Moja rada: pompa kotłowa zawsze na 1 biegu, a jak pompa za mocna to jeszcze minimalnie przydławić. Pompa mieszacza najlepiej na 1 - tylko żeby to działało dobrze to musisz się pobawić i odpowiednio pokryzować grzejniki, żeby nie było takiej sytuacji że jedne grzejniki grzeją ok a drugie prawie wcale i pomaga dopiero zwiększenie biegu na pompie - a wcale tak nie musi być.

Ja stwierdziłem że przy grzejnikach musisz czuć wyraźną różnice temp zasilanie/powrót - przynajmniej 5-10 st.

Wcześniej myślałem że im mniejsza różnica tym lepiej i też ustawiałem pompę na 2-3 bieg.

A okazuje się że trzeba robić odwrotnie - po prostu poeksperymentuj, a sam się przekonasz.

Ja dokładnie wiem każdej ile spalam każdej doby i jak różne zmiany wpływają na spalane ilości.

 

A co do wychodzenia z nadzoru co godzinę to jest to możliwe chyba tylko przy pracy na samym CWU.

U mnie kocioł jest w nadzorze 17-18 min i potem ok 13 min dochodzi do zadanej. Spala 0,7-0,9 kg groszku/h

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

rurki instalacyjne mam 1 calowe - 2,67 cm (poprzednio podałem 3/4 cala) przepraszam za błąd.

 

pozdrawiam,

 

witam

dopisz jeszcze informację o czasie pracy kotła przy właczonej pompie kotłowej i analogicznie przy wyłączonej. Oczywiście w porównywalnych warunkach ociążenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - im pompy wolnej chodzą tym są mniejsze straty. Też znaczenie ma czy na dom idzie 45 albo 50st, z pozoru różnica niewielka, a w spalaniu przynajmniej u mnie spora.

I w końcu dojdziemy do tego, że najmniejsze straty są gdy się pompę kotłową wyrzuci.

Dodatkowo mniej prądu i pompę można sprzedać i przehulać jak Baca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dziękuję panowie za odpowiedzi.

 

JONAIK - właśnie u mnie jak pompę kotłową mam ustawioną na 1 biegu (28W) to powrót był o 5 stopni niższy od tamp. na kotle.

Przy włączonej pompie kotłowej a zmienianej mocy pompy mieszacza nie mam dużej różnicy w czasie nadzoru (3-5 minut).

 

Moja rada: pompa kotłowa zawsze na 1 biegu, a jak pompa za mocna to jeszcze minimalnie przydławić. Pompa mieszacza najlepiej na 1 - tylko żeby to działało dobrze to musisz się pobawić i odpowiednio pokryzować grzejniki, żeby nie było takiej sytuacji że jedne grzejniki grzeją ok a drugie prawie wcale i pomaga dopiero zwiększenie biegu na pompie - a wcale tak nie musi być.

Ja stwierdziłem że przy grzejnikach musisz czuć wyraźną różnice temp zasilanie/powrót - przynajmniej 5-10 st.

Wcześniej myślałem że im mniejsza różnica tym lepiej i też ustawiałem pompę na 2-3 bieg.

A okazuje się że trzeba robić odwrotnie - po prostu poeksperymentuj, a sam się przekonasz.

 

Właśnie zastanawiałem się jak to wszystko poustawiać żeby powrót był optymalny (minimum te 50 stopni), ale zeby nie był za wysoki i nie wychładzał tak bardzo kotła.

Ciekawa opcja to dławienie pompy zaworem, nie pomyslałem o tym. Czy to nie wpływa negatywnie na prace pompy - zawór najlepiej przymykać przed pompa czy za?.

Sprawdze jakie da to rezultaty.

 

A co do wychodzenia z nadzoru co godzinę to jest to możliwe chyba tylko przy pracy na samym CWU.

U mnie kocioł jest w nadzorze 17-18 min i potem ok 13 min dochodzi do zadanej. Spala 0,7-0,9 kg groszku/h

 

To było przedwczoraj, była dobra pogoda i mieszacz dawał na dom 30-33 stopnie (sterowanie pogodowe) działo się tak przy włączonej jednej pompie.

Natomiast dzisiaj przy włączonych obydwu pompach nadzór 20 minut, a przy włączonej tylko pompie mieszacza 30 minut.

 

pozdrawiam,

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

można sprzedać kocioł i dom nawet, a przezimowac u sąsiada - może się zgodzi na jego koszt. Kasę ze sprzedazy domu i pieca na lokatę do AmberGold:)

 

Pompa kotła ma w moim przypadku zapewnic odpowiednią temperaturę powrotu - gwarancja na kocioł (powrót powyżej 50stopni) + gwarancja dłuższego uzytkowania kotła bez awarii.

U mnie bez włączonej pompy kotła temperatura powrotu obniża się nawet do 43stopni przy 60 na kotle, więc musiałbym trzymać kocioł w granicach powyżej 65 żeby powrót miał 48 - 50 stopni (bez gwarancji że tak będzie przy ujemnych temperaturach na zewnątrz).

Niestety ustawienie ochrony powrotu 4D w opcjach serwisowych nie wchodzi w grę, ponieważ nie zdaje egzaminu. Pilnuje powrotu a nie osiąga mieszacza i siłownik w ciągłym ruchu góra dół. A temperatura powrotu i mieszacza skacze w rezultacie ani jedna ani druga nie jest osiągnięta.

 

pomiary trwaja, podzielę się nimi jak skończę.

 

pozdrawiam,

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bez włączonej pompy kotła temperatura powrotu obniża się nawet do 43stopni przy 60 na kotle,

Zrób tak.

 

więc musiałbym trzymać kocioł w granicach powyżej 65 żeby powrót miał 48 - 50 stopni

Lub tak

 

A pompę i prąd przehulaj jak Baca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary wyglądają następująco:

 

Kocioł cały czas pracował ze stałą mocą około 7,5KW praca wIFL (12 s/ 122s), cały czas podobne warunki pracy kotła - temperatura mieszacza około 37stopni

 

1. włączone obie pompy na I biegu i dławione tak, że grzejniki ciepłe, a powrót 8-10 stopni niższy od kotła (czyli tak 50 - 55 stopni)

praca kotła około 20 minut, czas nadzoru 20 -22 minuty.

2. włączone obie pompy na I biegu, bez dławienia, powrót o 4-5 stopni nizszy od kotła (czyli 58 - 61 stopni)

czas pracy kotła 18-20 minut, czas nadzoru kotła 20 - 25 minut (wahania)

3. włączona tylko pompa mieszacza, pompa kotła wyłączona, powrót 16 - 18 stopni niższy od kotła (czyli 43 - 47 stopni)

czas pracy kotła 22-24 minuty, czas nadzoru kotła 35 - 40 minut.

 

Czyli jednak wychodzi na to, że spalanie bedzie sporo niższe z jedną, jednak cierpi na tym kocioł.

Sprubuję jeszcze jaka będzie różnica przy niższych temperaturach - zapowiadaja mrozy.

 

Jak przydławiłem pompy wieczorem tak do temperatury powrotu o 10 mniej niż kocioł - przy mieszaczu 38 stopni, to rano podczas gdy mieszacz obniżył się do 33 stopni (obniżenie nocne) temperatura powrotu obniżyła się do 40 stopni.

Jonaik też masz takie skoki w zależności od temp. mieszacza?

Czy to oznacza ze jak dławisz pompy to wielkość dławienia jest uzależniona od stopnia otwarcia zaworu mieszającego i temperatury mieszacza czy raz ustawionego dławienia nie ruszasz przez cały sezon.

 

pozdrawiam,

Edytowane przez aimkosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

test w zasadzie niewiele pokazał, bo kocioł nie pracował na tych samych nastawach.

Przy pompie kotłowej wyłączonej na 100% dochodziło do znacznie wiekszych spaków temp kotła poniżej zadanej, niż przy pompie włączonej. Zatem w jednym przypadku kocioł z IFL pracował krócej, bo na wyższej mocy, a w drugim dłużej, bo na minimalnej mocy. Spróbuj zmierzyć czasy na tych samych nastawach ręcznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.